Jump to content
Shipfriends

Melody (IMO 5091016)


Recommended Posts

Το 1988 το MELODY ΝΠ 3870 πουλήθηκε στην Κυπριακή εταιρεία GOUGAR SHIPPING COMPANY LIMITED και στις 20-04-1989 διεγράφη απο το Ελληνικό νηολόγιο. Γνωρίζει κανείς σε ποιά σημαία πήγε το πλοίο ; Πάντως στα Κυπριακά νηολόγια δεν πήγε ποτέ . Στην φωτογραφία που ακολουθεί μπορείτε να δείτε την θέα απο την γέφυρα του πλοίου.

post-325-128326973491_thumb.jpg

________________________________________________________________

(1948, ex-Djebel Dira, Phoenix, Melody)

Edited by Nick the Greek
tag
Link to comment
Share on other sites

O Νeptune έχει δίκιο, το πλοίο είχε σηκώσει σημαία Ονδούρας που τη κράτησε μέχρι το τέλος.

Η διαχειρίστρια εταιρεία ήταν η IMS Shipping της οποίας τα σινιάλα είχε στο φουγάρο του.

towboat, έχεις και άλλες φωτογραφίες από το ναυάγιο που θα μπορούσες να μοιραστείς μαζί μας;

Link to comment
Share on other sites

Αρη, επανω δεν ειχα την ευκαιρια να ανεβω(και δεν θα ανεβαινα για να ειμαι ειλικρινης, ελπιζω ο φιλος towboat να εχει κανει κανενα αντιτετανικο ορο μετα απο αυτο), αλλα εχω φτασει αρκετα κοντα. Μπορω να μοιραστω μια φωτογραφια του φουγαρου οπου φαινονται καθαρα τα σινιαλα της IMS, αλλα και μια καταπρυμνη φωτογραφια. Υπαρχουν κι αλλες, αν υπαρχει περαιτερω ενδιαφερον πεστε μου με πμ για να ανεβασω κι αλλες.

Link to comment
Share on other sites

To τουρμπιναδικο DJEBEL DIRA χτιστηκε ετσι το 1948

Απο το www.seybouse.info

Ο τελευταιος πλοιοκτητης του ητανε καποιος Γιαλοζογλου αν θυμαμαι καλα το ονομα του και ειχαν γινει αρκετες δικες μετα την απωλεια του πλοιου. Δωστε μου λιγο χρονο να ψαξω τις σκονισμενες μου αποθηκες και θα μπω σε λεπτομεριες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω γιατι εχω μια εντυπωση πως καποια στιγμη λιγο πριν το τελος του, ειτε στο τελος του, ανηκε σε μια εταιρεια που λεγοταν(και λεγεται Dominion) οι οποιοι εκτος απο πλοιοκτητες ηταν και μεγαλοι ναυτικοι πρακτορες που ειδικευονταν σε transits του καναλιου του Σουεζ..

Link to comment
Share on other sites

Ήμουνα παρών στον Μόλο ΔΕΗ στο Κερατσίνι. εκείνο το πρωινό, που αξιωματικός του ύψωνε στην πρύμνη του την Ονδουριανή σημαία. Είχα ακούσει επίσης ότι είχε αντικατασταθεί ο ατμοστρόβιλος του με μια ντιζελομηχανή και γι' αυτό είχαν κοντύνει την τσιμινιέρα του.

Link to comment
Share on other sites

Απο την Cougar Shipping αγοραστηκε τον Αυγουστο του 1988. Αντικατασταθηκε η μηχανη

και οι ηλεκτρομηχανες του. Παρα το γεγονος οτι η εταιρια αν το κρατουσε με ελληνικη

σημαια θα ειχε επιδοτηση για την αλλαγη των μηχανων προτιμησε να υψωσει σημαια Ονδουρας

και να πληρωσει το κοστος απο ιδια κεφαλαια. Μπηκαν 2 καινουριες Deutz και 3 ηλεκτρομηχανες.

Προστεθηκαν καμπινες και εγινε γενικη αναβαθμιση εσωτερικων χωρων. Ολα αυτα με την επιτηρηση

του Ελληνικου Νηογνωμονα. Το πλοιο αφου εκανε δοκιμαστικο εδεσε στο μωλο της ΔΕΗ. 6/7/1990

επιασε φωτια και ενω οι πλοιοκτητες επεμεναν να μεινει στη θεση του ωστε να σβηστει η πυρκαγια

απο τους πυροσβεστες το λιμενικο εδωσε εντολη να προσαραχτει στην Αταλαντη. Εγιναν ερευνες

απο εμπειρογνωμονες και ασφαλιστες οι οποιοι εβγαλαν πορισμα οτι δεν επροκειτο για εμπρησμο

και αποφασισαν να αποζημιωσουν τους πλοιοκτητες. Καπου 10.000.000 δολλαρια ηταν ασφαλισμενο

το πλοιο. Καποιοι ομως ειχανε διαφορετικη γνωμη και επιμενανε οτι προκειται για δολιοφθορα

και αποφασισαν ετσι να εκβιασουν τους πλοιοκτητες ζητωντας ποσοστο απο τα πληρωμενα ασφαλιστρα

ωστε να μην ανακινησουν την υποθεση. Ο εκπροσωπος των πλοιοκτητων κος Γιαλοζογλου δε δεχτηκε

τον εκβιασμο και κατηγγηλε οσους τον εκβιασαν με αποτελεσμα να αρχισουνε δικαστικες διαμαχες

με αλληλοκαταγγελιες.Τα οσα υποστηριζαν οι εκβιαστες απορριφθηκαν πανηγυρικα στα δικαστηρια

Το κυκλωμα ομως ητανε μεγαλο και ετσι μετα απο λιγο οι εκβιαστες οχι μονο αποφυλακιστηκαν

αλλα ικανοποιηθηκαν και ηθικα και οικονομικα απο το κρατος με διαφορους τροπους.

Αυτα στην Ελλαδα του 1990-1991.

Τοτε δεν υπηρχε shipfriends να τα βγαλει ολα στη φορα :D

Αυτα απο τον παππουλη Neptune. Ονοματα και βαθμους νομιζω δεν εχει καμια σημασια να τα πουμε. Ας ειναι καλα οι εφημεριδες και τα εντυπα τις εποχης και αυτος ο παλαβος που τα κρατησε ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις πολυτιμες πληροφορίες.Ακολουθούν μερικές απο τις φωτογραφίες που έχω και που δίνουν δυστυχώς την κατάντια ενός περήφανου πλοίου

post-325-128326973502_thumb.jpg

post-325-128326973504_thumb.jpg

post-325-128326973506_thumb.jpg

post-325-128326973508_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το δύσκολο ήταν το λιωμένο κατάστρωμα που σε κάποια σημεία υποχωρούσε κάτω απο το βάρος μου , φαγωμένο ποιά απο τον χρόνο και την αλμύρα

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 3 months later...

στα μεσα της 10ετιας του 80, ο δημος Ιθακης για καποιο διαστημα (κανα δυο χρονια) και ενοσο το βαπορι ηταν κατασχεμενο και παροπλισμενο, εκανε προσπαθειες να το αγορασει και να το μετατρεψει σε πλωτο ξενοδοχειο στο Βαθυ (στον τσιριμπη, εκει που ειναι τωρα η μαρινα). εκεινη την εποχη υπηρχε μονο ενα ξενοδοχειο στο Βαθυ (ας μη λεμε τι επιπεδου ηταν γιατι υπαρχει ακομη ανακαινισμενο) και ενοικιαζομενα δωματια. οχι studios αλλα ενοικιαζομενα δωματια αλα παλαια:rolleyes:.

ο Δημος κυνηγουσε δανειο απο την ΕΤΒΑ και κονδυλια απο τον αναπτυξιακο (νομιζω οτι και η ΕΤΒΑ ειχε "λογο" στο βαπορι) και εκμεταλλευομενοι και τις διασυνδεσεις του τοτε Δημαρχου (Σπυρος Αρσενης, φιλος της Μελινας και του Μικη, μελος του ΚΚΕ ες κλπ) ειχαν πλησιασει το στοχο. Αντεδρασαν ολοι οι κατοικοι, οτι για να γινει σωστη δουλεια χρειαζονται πολλα λεφτα και ο δημος δε θα τα βρει, οτι πρεπει να εχει βιολογικο καθαρισμο και πολλα αλλα.

λογω της περιβαλλοντικης ευαισθησιας του ΙονιουB) το εγχειρημα δεν περπατησε.

Κακοηθειες οτι ολοι οι ρουμτουλεταδες και εμπλεκομενοι με τον τουρισμο, αντεδρασαν γιατι το Melody θα ειχε οσα κρεββατια ειχε ολο το υπολοιπο Θιακι τοτε, προερχονται απο αλλοτριωμενους αιγαιοπελαγιτες.:D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τι έγινε ρε παιδιά ???

Το πήρανε τελικά απόφαση να το απομακρύνουν το καραβάκι ??? Να το δω και να μην το πιστέψω...

Σημ. Συγγνώμη για την ποιότητα της φωτό αλλά είναι από πολύ μακρινή απόσταση. Και για να είμαι ειλικρινής, φωτογράφιζα το ...διερχόμενο πλοίο, και φτάνοντας στο σπίτι αντελήφθην τι κελεπούρι είχα βγάλει !!! :D:D:D

post-929-1283269829_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δυο βδομαδες μετα την φωτο του ΣΕΙΡΙΟΥ και ενας γερανος βρισκεται ακομα διπλα στο MELODY.Εχω την εντυπωση παντως οτι ειναι αλλος απο αυτον στην φωτο του ΣΕΙΡΙΟΥ.Εξωτερικα παντως δεν δειχνει να εχει αλλαξει κατι στο ναυαγιο.Ετσι οπως το βλεπω παντως το πιο πιθανο ειναι να το διαλυσουν επι τοπου

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν έχει αλλάξει εξωτερικά κάτι στο MELODY και στην φωτογραφία του Σείριου διακρίνεται άμορφη μάζα σιδερικών πάνω στην μπάριζα, μήπως ανελκύεται καποιο βυθισμένο στην περιοχή πλοίο; Έτσι κι αλλιώς στο σημείο υπήρχαν και άλλα ναυάγια.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως διπλα και αριστερα του Melody υπαρχει ενα ημιβυθισμενο μοτορσιπ, ενω καπου εκει υπαρχει και το ημιβυθισμενο Cap Akritas(αν δεν με απατα η μνημη μου), ενα παλιο γκαζαδικο του  καπτα-Μάκη Ζησιμάτου.

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Και από επίσημα χείλη τα μαντάτα της πώλησης για scrap.

Μικρής έκτασης πυρκαγιά εκδηλώθηκε, απογευματινές ώρες χθες, στην πλώρη του παροπλισμένου Ε/Γ «MELODY» πρώην σημαίας Ονδούρας, το οποίο βρίσκεται εκουσίως προσαραγμένο στη θαλάσσια περιοχή πλησίον της βραχονησίδας «ΑΤΑΛΑΝΤΗ» Σαρωνικού κόλπου.

Άμεσα ενημερώθηκε η Λιμενική Αρχή Κερατσινίου και στην περιοχή έσπευσαν πλωτό περιπολικό Λ.Σ., καθώς και το πυροσβεστικό πλοιάριο «ΚΑΡΑΒΑΣΙΛΗΣ», με την συνδρομή του οποίου η πυρκαγιά κατασβέστηκε.

Για το ανωτέρω πλοίο είχε εκδοθεί άδεια κοπής και ανέλκυσης του και έτσι ενημερώθηκε, παράλληλα, ο υπεύθυνος του συνεργείου, που είχε αναλάβει τις παραπάνω εργασίες, ο οποίος διαβεβαίωσε ότι στο πλοίο δεν βρισκόταν κανένα άτομο.

Προανάκριση διενεργείται από το Β* Λιμενικό Τμήμα του Κεντρικού Λιμεναρχείου Πειραιά.

Πηγή ΥΕΝ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα σε όλους τους φίλους. Βγαίνοντας 05-02-2010 δοκιμαστικό με το Πορφυρούσα, δίπλα στο MELODY υπήρχε γερανός που σήκωνε ένα του κομμάτι και δίπλα μία φορτηγίδα που το ακούμπησε. Μερικές φωτο απο διάφορες γωνίες, απο το πήγαινε - έλα στο δοκιμαστικό. Τα συμπεράσματα δικά σας.

και οι υπόλοιπες φωτο απο το MELODY, για όλους εσάς

post-3633-128326987934_thumb.jpg

post-3633-128326987937_thumb.jpg

post-3633-12832698794_thumb.jpg

post-3633-128326987942_thumb.jpg

post-3633-128326987946_thumb.jpg

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πριν απο μερικές ημέρες στην Ανατολική προβλήτα του Περάματος ήταν ένας πλωτός γερανός και δίπλα του στο ντόκο υπήρχαν κομμάτια πλοίου που τα τεμάχιζαν σε μικρότερα. Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι πρόκειται για κομμάτια του ΜELODY.

Οπτικά πλέον,από το ναυάγιο έχει απομείνει μόνο το κομμάτι από την πλώρη και κάτω (έχουν δηλαδή αφαιρεθεί τα 2-3 καταστρώματα που προεξέχουν πρύμα στη φωτό του Σείριου αποπάνω).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...