Jump to content
Shipfriends

Mega Jet (IMO 9106106)


Neptune

Recommended Posts

  • Replies 459
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Οπως ακριβως μας ειπε και ο ΚΟΚΑΜΙ παραπανω το πλοιο ειναι πλεον δεμενο στο τελωνειο του Πειραια με την πλωρη προς τα μεσα. Welcome Back λοιπον και καλοταξιδο.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τις τελευταίες, ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες, το πλοίο θα παραμείνει σε ακινησία για 3 ;) μήνες. Μάλλον μόνο για τον Αύγουστο ήρθε και μετά κύριος οίδε!?

Link to comment
Share on other sites

Είχα την ευκαιρία να επισκεφτώ το πλοίο στο Τελωνείο που είναι αραγμένο.

Θέλει πολύ δουλειά , τουλάχιστον στους εσωτερικούς χώρους που έμοιαζαν ρημαγμένοι.Όλα τα καθίσματα σκισμένα και σε κακό χάλι.Φαντάζομαι θα θέλει και πολύ δουλειά στις μηχανές.Όμως είναι τέτοιοι οι εσωτερικοί χώροι που αν αποφασίσει ο Ηλιόπουλος να ρίξει λεφτα μπορεί να βγάλει μάτια...

Τεράστιοι χώροι με ένα επιβλητικό αίθριο...Πολύ μεγάλα τα γκαράζ (έχει δύο ) για το πρωτόκολλό του. Τεράστια γέφυρα, μεγάλοι εξωτερικοί χώροι πρύμα και στην οικονομική και στην business.Βέβαια δε νομίζω να επιτρέπουν την εν πλω έξοδο , αλλά λέμε...Πολύ κακή εντύπωση μου έκανε η παντελής έλλειψη καμπινών για το πλήρωμα , οπότε μπορείτε να φανταστείτε που κοιμόντουσαν αυτοί που το έφεραν...

Εν κατακλείδι ένα πλοίο με προοπτικές...που θα δείξει το αποτέλεσμα της μετασκευής αν αξίζει τον κόπο...

Link to comment
Share on other sites

Σκεψου οτι τα εχουν φερει αλλοι απο την Αμερικη και απο την Αυστραλια. :D Ουτε τις παντοφλες μου δεν εβαζα μεσα οχι να περασω ωκεανο με ταχυπλοο. Εχω και μια ευασθησια στο θαλασσιο κουνημα εγω.

Αυτο που λες για τους χωρους του ειναι αληθεια. Μεσα αν και ποιοτικα δεν ητανε τιποτα φοβερο φαινοτανε τρομερα μεγαλο και αυτο οφειλεται στο μεγαλο φαρδος που εχει το σκαφος.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σύμφωνα με τα λεγόμενα του πλοιάρχου (τ' ακούς Neptune?)αλλά και των άλλων μελών του πληρώματος έδειξε υποδειγματική συμπεριφορά στην θάλασσα , ίσως και λόγω του μεγάλου πλάτους του.Είναι κάτι που το άκουσα σχεδόν από όλους που το έφεραν και σε ξεχωριστές συζητήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το πλοίο τελικά πότε πρόκειται να ξεκινήσει γιατί έχω μπερδευτεί με αυτά που γράφονται.

Έχουμε κάτι ποιό φρέσκο για την έναρξη των δρομολογιών του;

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΤΟ ΑΡΓΟΤΕΡΟ 30-04-2008 ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΙΡΑΙΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΟ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΣ ΜΑΙΟΥ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΗ, ΠΑΝΤΟΣ ΟΧΙ ΠΡΙΝ ΤΗΣ 20 ΜΑΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Τη Κυριακή 20-04-08 στη Σύρο είχαμε στη μια δεξαμενή το Mega Jet
Τη Δευτέρα εξκαταλείπει την Σύρο , αφού τελειώνει με τον δεξαμενισμό του.
ειναι τουλαχστον απο τις 20/4 στη δεξαμενη και θα πεσεις στις 5. μιλαμε για 15 μερες. εχει τοσες δουλειες να γινουν ή ειναι και αλλο βαπορι μαζι του πανω;
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που το είδα περαστικός με βαπόρι από την Σύρο μου φάνηκε ότι πρύμα του βρίσκεται κάποιο άλλο εμπορικό βαπόρι. Γι'αυτό μπορούν να μιλήσουν βέβαια και οι μόνιμοι θαμώνες του νησιού (GA_FANS ακούει;). Επίσης αν μπόρεσα να διακρίνω η πάντα φαίνεται να έχει βαφτεί άσπρη (πλώρα τουλάχιστον) και έχουν διατηρηθεί η μπλε και η κόκκινη ρήγα χαμηλά.

Πάντως κι εμένα μου φαίνεται ότι παραέμεινε εκτός νερού. Η διάρκεια ξεπερνάει (νομίζω δηλαδή) κατά πολύ έναν τυπικό δεξαμενισμό.

Link to comment
Share on other sites

μου φάνηκε ότι πρύμα του βρίσκεται κάποιο άλλο εμπορικό βαπόρι. Γι'αυτό μπορούν να μιλήσουν βέβαια και οι μόνιμοι θαμώνες του νησιού (GA_FANS ακούει;))

Πραγματι οταν ηταν πανω στη μικρη δεξαμενη δεν ηταν μονο του.

Γεμιζε πρυμα του την δεξαμενη και ενα εμπορικο πλοιο και γιαυτο το λογο του Μεγκα Τζετ η πλωρη ηταν πολυ εξω.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε ταχύπλοο της εταιρείας φαίνετε ότι έχει τα δικά του χρώματα! Άντε λιγάκι μοιάζει με το Super Jet...!! το Seajet2 για ευνόητους λόγους δεν αλλάζει χρώματα λογικά...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...