Jump to content
Shipfriends

Pantokrator (ΙΜΟ 8611647)


Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Η πωληση ακουγεται οτι εχει ολοκληρωθει αλλα το πλοιο δεν εφυγε στην ημερομηνια που ακουστηκε. Παραμενει με το ονομα του για την ωρα δεμενο στην Κερκυρα... :(

Edited by oceanus
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι παιζει ηταν τα φωτα ολα ανοιχτα σαλονια και γκαραζ κ ολο το πληρωμα του παρον, μηπωσ λογω απαγορευτικου στην Κερκυρα εκανε καμια σκατζα με τα δρομολογια του Νηρεα που ανηκουν στην ιδια εταιρεια μπασ κ βγαλει κανα μεροκαματο....τι να πο ρε παιδια η Κερκυρα αποκλεισμενη λογω αερα με αραια δρομολογια κ το Παντοκρατωρ να καθεται ....το ειδαμε κ αυτο στην ελληνικη ακτοπλοια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι γίνεται άραγε με το πλοίο και με τα περί πώλησης του ??? Εξακολουθεί να βρίσκεται δεμένο στο λιμάνι της Κέρκυρας, όπως δείχνει και το AIS ???

Να πω εδώ, ότι πριν ένα μήνα περίπου (στις αρχές του Νοέμβρη) που είχα πάει την τακτική μου βόλτα στα πέριξ των ναυπηγείων, επέστρεψα από την Σαλαμίνα με το ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ το αμφίπλωρο (ήταν λίγες ημέρες πριν αυτό φύγει για το Ρίο). Στο γκαράζ του, σε όλο το μήκος και στις δύο πλευρές υπήρχαν σωστικά (πορτοκαλί σχεδίες) που γράφανε επάνω το όνομα ΠΑΝΤΟΚΡΑΤΩΡ, αλλά και διάφορα άλλα πράγματα που δεν διακρινόντουσαν μιας και ήταν σκεπασμένα με μουσαμάδες. Παραξενεμένος βέβαια από το πρωτότυπο θέαμα, ρώτησα ένα μέλος του πληρώματος και μου απάντησε ότι ήταν τα παλιά σωστικά του ΠΑΝΤΟΚΡΑΤΩΡ, χωρίς να μου πει όμως κάτι περισσότερο.

Η απορία μου βέβαια παραμένει από τότε, για ποιό λόγο τα παλιά σωστικά ενός πλοίου που φερόταν ότι έχει πουληθεί σε κάποια εταιρεία του εξωτερικού, να ήταν φορτωμένα στο γκαράζ ενός αμφίπλωρου της Σαλαμίνας, το οποίο -έστω- μετά από λίγες ημέρες μεταδρομολογήθηκε στο Ρίο.............

Link to comment
Share on other sites

πολλα μπορει να συμβαινουν.

το πιο λογικο, κατα τη γνωμη μου ειναι να τα ξεθαψαν απο καμια αποθηκη και πηγαιναν να τα ξαναφορεσουν στον παντοκρατορα. αν εχει πουληθει σε τριτη χωρα με χαλαροτερους κανονισμους στο safety, δεν θα μου εκανε εντυπωση να του εβαλαν τα παλιοτερα και φτηνοτερα σωστικα και να κρατησαν εδω τα νεωτερα και πληρουντα τις προδιαγραφες των δικων μας κανονισμων, for further use.

Link to comment
Share on other sites

Λογικό έως και λογικότατο. :)

Εξακολουθεί πάντως να παραμένει ένα κάποιο ...μυστήριο. Και εννοώ βέβαια ότι αυτά τα παλιά σωστικά του πλοίου, δεν τα είδα φορτωμένα π.χ πάνω σε κάποια νταλίκα αλλά στο γκαράζ ενός αμφίπλωρου, του ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ, το οποίο μάλιστα ήταν σε κανονικό δρομολόγιο Παλούκια - Πέραμα, και σε μία δύο εβδομάδες θα έφευγε για να δρομολογηθεί σε άλλη γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ετοιμάζεται να έλθη πρός τα εδώ γιά κανένα μπανάκι και επιθεώρηση απ'τους νέους πλοιοκτήτες;

Αλλά τότε μένει η απορία γιά ποιόν λόγο πήγαν τα παλιά σωστικά του στο Ρίο,άν πρόκειται να τού τα ξαναβάλουν πρίν το παραδώσουν....,

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mηπωσ το Αγια βαρβαρα ειναι το πλοιο που θα ερθει στισ αρχεσ του χρονου στην κερκυρα να αντικαταστησει το Παντοκρατορα κ μαζι να φερει κ τα παλια σωστικα του , να τα φορεσουν στο πλοιο κ υστερα να φυγει .....τι να πω πεπλο μυστηροιυ καλυπτει εδω κ 2 μηνεσ την τυχη του πλοιου

Link to comment
Share on other sites

Από όσα γνωρίζω (έχουμε κάνει και κάποιες νύξεις στο topic του ΦΙΛΙΑΓΚΟΣ προ καιρού) αυτό ήταν κάτι που είχε ακουστεί αλλά τελικά δεν είχε προχωρήσει, για τον ένα ή άλλο λόγο. Υπάρχει κάτι νεότερο που να επαναφέρει - ενισχύει αυτήν την πιθανότητα (να είναι δηλαδή τελικά το ΦΙΛΙΑΓΚΟΣ ο "αντικαταστάτης" του ΠΑΝΤΟΚΡΑΤΩΡ) ???

 

Το βέβαιο πάντως είναι ότι κάπου το πράγμα αρχίζει και καταντάει σήριαλ, αφού εκτός του ΦΙΛΙΑΓΚΟΣ έχουν ακουστεί και το αμφίπλωρο ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ αλλά και συμβατική παντόφλα (μονής κατεύθυνσης) νέας γενιάς, ως αντικαταστάτες του ΠΑΝΤΟΚΡΑΤΩΡ το οποίο βέβαια -για να μην ξεχνιόμαστε- συνεχίζει να παραμένει δεμένο στην Κέρκυρα χωρίς προς το παρόν να υπάρχει απολύτως κανένα σημάδι ή επίσημη πληροφορία πώλησης του στο εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ας ξεκαθαρίσουμε λίγο το τοπίο.

Στην Κέρκυρα δεν θα ανέβει αμφίπλωρο αλλά μονόπλωρο κατασκευής 1999.

Το Παντοκράτωρ σίγουρα έχει πουληθεί στην Ινδονησία και σύντομα θα έρθει το πλήρωμα του. Το πλοίο θα φύγει απο την Ωραία Κέρκυρα και θα έλθει Πέραμα, στο ναυπηγείο Κανέλλου όπου θα γίνει ευρεία μετασκευή. Το πρωτόκολλο του τώρα είναι 1000 επιβάτες και θα ανέβει στις 2500. Το άνω γκαράζ θα κλειστή και θα γίνει σάλα για επιβάτες, οι τρείς καταπέλτες θα σφραγιστούν και θα ανοικτή πλαϊνός καταπέλτης γιατι εκεί που θα πάει θα πλαγιοδένει. Τα σωστικά που είχε, έχουν αντικατασταθεί με νέα και περισσότερα για να επαρκούν για το νέο του πρωτόκολλο.

Λόγο του ότι πολλοί απο το πλοίο είναι γνωστοί, θα το παρακολουθήσουμε απο κοντά.

Να πούμε επείσης ότι τους άρεσε το όνομα και θα κρατήσει το ίδιο εκεί που θα πάει.

Ας το δούμε όταν έκανε τα τελευταία του δρομολόγια στην Κέρκυρα.

Link to comment
Share on other sites

......Στην Κέρκυρα δεν θα ανέβει αμφίπλωρο αλλά μονόπλωρο κατασκευής 1999.

 

......Τα σωστικά που είχε, έχουν αντικατασταθεί με νέα και περισσότερα για να επαρκούν για το νέο του πρωτόκολλο.

 

Αγαπητέ φίλε Παντελή, αν όχι όλοι, οι περισσότεροι πάντως καταλαβαίνουμε τι εννείς λέγοντας "όχι αμφίπλωρο αλλά μονόπλωρο κατασκευής 1999". Επειδή όμως "μονόπλωρο" κατασκευής 1999 είναι π.χ. και το ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΑΙΓΙΝΑΣ, καλό θα είναι (από την στιγμή που προτιμάς να χρησιμοποιείς αυτήν την κάπως περίεργη λέξη) να είμαστε πιό σαφείς. Τρία πλοία ανοικτού τύπου μονής κατεύθυνσης (κοινώς παντόφλες) είχαν κατασκευαστεί το 1999. Τα ΑΓΙΟΣ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΩΝ, ΑΙΑΝΤΑΣ και ΟΛΥΜΠΙΟΣ ΖΕΥΣ. Αν λάβουμε υπ' όψιν μας και την πληροφορία για το ΑΓΙΟΣ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΩΝ που μας είχες μεταφέρει πριν λίγες ημέρες, είναι πιστεύω σαφές ότι αναφέρεσαι στο συγκεκριμμένο πλοίο. Εν αναμονή λοιπόν των εξελίξεων.

 

Όσον αφορά τώρα την πληροφορία για τα σωστικά του πλοίου, αντικαταστάθηκαν με νέα και περισσότερα (και για ποιόν λόγο άραγε βρέθηκαν τα παλιά του φορτωμένα σε αμφίπλωρο που εκτελούσε δρομολόγιο Πέραμα - Σαλαμίνα ???), ή μήπως σε αυτά που είχε προστέθηκαν και τα παλιά του (λόγω νέου πρωτοκόλλου), που φορτώθηκαν στο ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ για να πάνε στο Ρίο και από εκεί στην Κέρκυρα ??? Δεν ξέρω, ερώτηση κάνω, αλλά η δεύτερη εκδοχή μου φαίνεται πιό πιθανή και μάλιστα για πλοίο που πουλήθηκε στην Ινδονησία.

 

Να πω εδώ, ότι πριν ένα μήνα περίπου (στις αρχές του Νοέμβρη) που είχα πάει την τακτική μου βόλτα στα πέριξ των ναυπηγείων, επέστρεψα από την Σαλαμίνα με το ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ το αμφίπλωρο (ήταν λίγες ημέρες πριν αυτό φύγει για το Ρίο). Στο γκαράζ του, σε όλο το μήκος και στις δύο πλευρές υπήρχαν σωστικά (πορτοκαλί σχεδίες) που γράφανε επάνω το όνομα ΠΑΝΤΟΚΡΑΤΩΡ, αλλά και διάφορα άλλα πράγματα που δεν διακρινόντουσαν μιας και ήταν σκεπασμένα με μουσαμάδες. Παραξενεμένος βέβαια από το πρωτότυπο θέαμα, ρώτησα ένα μέλος του πληρώματος και μου απάντησε ότι ήταν τα παλιά σωστικά του ΠΑΝΤΟΚΡΑΤΩΡ, χωρίς να μου πει όμως κάτι περισσότερο.

 

Edit : Στα πλοία ανοικτού τύπου που είχαν κατασκευαστεί το 1999 ξέχασα να συμπεριλάβω και το ΕΛΑΦΟΝΗΣΟΣ. Διά το τυπικόν βέβαια του πράγματος, διότι δεν υπάρχει οπωσδήποτε καμμία περίπτωση να είναι αυτό ο αντικαταστάτης του ΠΑΝΤΟΚΡΑΤΩΡ. :D

Edited by ΣΕΙΡΙΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Συμπαθατε με για το βιντεο...αλλα εβαλα τους γονεις μου να βγαλουν με το κινητο οτι πλοιο εβλεπαν στην Ηγουμενιτσα οταν πηγαν για λιγες μερες διακοπες στην ευρυτερη περιοχη...οταν μου πανε για τον Παντοκρατωρα..ξινισα λιγο τα γλυκα μου μουτρακια(γιατι περιμενα κανενα Cruise icon_razz.gif)..αλλα που να ξερω οτι τωρα το βιντεο θα εχει συναισθηματικη αξια για τους Κερκυραιους και τους Ηγουμενιτσιωτες...Αφιερωμενο σε ολους!!

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρουσα φωτογραφία "σύγκρισης", και κανείς βέβαια δεν θα μπορούσε ούτε κατά διάνοιαν να φανταστεί αν δεν το γνώριζε, ότι τα δύο πλοία, κατασκευασμένα στο ίδιο ναυπηγείο με δύο χρόνια διαφορά, είναι αδελφά.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Πολύ ενδιαφέρουσα φωτογραφία "σύγκρισης", και κανείς βέβαια δεν θα μπορούσε ούτε κατά διάνοιαν να φανταστεί αν δεν το γνώριζε, ότι τα δύο πλοία, κατασκευασμένα στο ίδιο ναυπηγείο με δύο χρόνια διαφορά, είναι αδελφά.

Εξακολουθώ ν'αναρωτιέμαι γιά ποιόν λόγο η FEAX προτίμησε να αγοράση το SUPERFLEX FOXTROT γιά να κρατήση μόνο το κεντρικό του τμήμα και να χτίση πάνω σ'αυτό ένα πλωριό κι'ένα πρυμνιό κομμάτι,αντί να πάρη ένα άλλο πλοίο που απλώς θα χρειαζόταν κάποιες μικρές τροποποιήσεις.Ουσιαστικά το ΠΑΝΤΟΚΡΑΤΩΡ δέν μπορεί να θεωρηθή "αδελφό" τού ΝΙΚΟΛΑΟΣ,αφού μόνο ένα τμήμα τού αρχικού αδελφού πλοίου (δηλαδή τού SUPERFLEX FOXTROT) περιλαμβάνεται σ'αυτό.

 

Πάντως είναι κρίμα που πουλήθηκε γιατί ακόμα κι'άν δέν μπορούσε να δουλέψη στην γραμμή τής Κέρκυρας,ήταν κατάλληλο γιά πολλές άλλες γραμμές στο Αιγαίο...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

το πλοίο θα κρατήσει το ίδιο όνομα λόγω τις σημασίας του ονόματος...θα κατεβεί με το δικό του πλήρωμα και το πλήρωμα από ινδονησια.. εκεί θα κάνει δρομολόγιο τον 18 ωρών...  

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...