Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

πως παν' οι στραβοι στον αδη; ο ενας πλαϊ στον αλλον :D

αυτο το εξπρες αρης εχει παει για διαλυση εδω και κατι χρονια ;) . μαλλον κανα εκδρομικο της ζακυνθου κοβω να πηγαινει.

ΥΓ: εκτος και αν ειναι το αρης γαυδος εξπρες :P

Edited by proud_ionian
ΥΓ
Link to comment
Share on other sites

Καλά οι τύποι είναι φοβεροί, για πούλιτζερ. Όχι μόνο ξέθαψαν το συχωρεμένο, αλλά έβαλαν και υδατογράφημα στις -ξένες- φωτό για να προστατέψουν την "αποκλειστικότητά" τους. :P

Link to comment
Share on other sites

Τελικά οι Μεσολογγίτες έμειναν με τις φωτογραφικές στο χέρι. Το Άρης της Γαύδου είχε ναυλώσει ο δήμος Μεσολογγίου (με προκαταβολή), αλλά αυτό δεν παρουσιάστηκε στη Ζάκυνθο να παραλάβει τους επισκέπτες, και τώρα το ψάχνουν. Οι ζακυνθινοί πήγαν οδικώς, αλλά το πρόγραμμα πάει πίσω. Η δημοτική αρχή πάντως δηλώνει πως δεν τα παρατάει και θα συστήσει εταιρεία να βάλει μόνη της πλοίο στη γραμμή. (Ας πάρουν τον δήμαρχο του πριγκηπάτου της Αλεξανδρούπολης να τους πει πως γίνεται η δουλειά, εκείνος είναι ένα κλικ πιο μπροστά).

Υγ. Πάντως η αριστερή της Ποπάρας στο Μεσολόγγι όλα τα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Υγ. Πάντως η αριστερή της Ποπάρας στο Μεσολόγγι όλα τα λεφτά.

Σιγά το κατόρθωμα. Εδώ πέτυχαν να βάλουν στο Μεσολόγγιι ακόμα και τον συχωρεμένο τον κρητικό δεινόσαυρο...στη Ποπάρα θα κόλλαγαν? :D

Το συμπέρασμα βεβαίως είναι ότι το ένα από τα (κατά Ανδρέα) "τρία βάθρα της δημοκρατίας"....συνεχίζει να μην παίρνει χαμπάρι τίποτε από όσα γίνονται γύρω μας.

Αλήθεια, πόσο να ήταν το ποσό της ναύλωσης του σκάφους? Για το οποίο δεν είμαι ακόμα βέβαιος ότι πρόκειται για το σκάφος της Γαύδου, καθώς το θεωρώ παράλογο. Και νομίζω ότι είναι παράλογο να φέρεις για 2 ημέρες ένα σκάφος από την άλλη άκρη της Ελλάδας, την στιγμή που υπάρχουν δεκάδες αντίστοιχα στην περιοχή.

Edited by ΝΗΡΕΑΣ
Link to comment
Share on other sites

o δημαρχος μεσολογγιου, μιλα για μαφιες κλπ που λυμαινονται την ακτοπλοϊα και που δεν θελουν να γινει αυτη η ακτοπλοϊκη συνδεση και διαφορα αλλα τετοια. το μονο που δε λεει ειναι οτι ΔΕΝ υπαρχει το πλοιο εξπρες αρης απο το 2004. Καλα οι δημαρχοι να τα λενε οπως τους βολευει.

Η αιχμη σε καποιο update που εχει κανει στο αρθρο της αναφερεται και στο υποθετο της γαυδου...

post-1817-0-21838100-1319970643_thumb.jp

βεβαια κανεις δεν μπαινει στον κοπο να γραψει οτι το express aris ΔΕΝ υφισταται.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια,εκτός από τη «μαφία», όπως πάντα, ένα βαθμό ευθύνης έχουν και οι προαιώνιοι εχθροί της λιμνοθάλασσας...οι Βραχωρίτες. :rolleyes:

ΥΓ Πάντως, σαν πολύ ακούγεται τελευταία η Ι.Π. του Μεσολογγίου. Τώρα για καλό είναι αυτό, για κακό είναι, θα σας γελάσω...

Edited by ΝΗΡΕΑΣ
Link to comment
Share on other sites

το ithacanews επανερχεται στο θεμα. μαθαινουμε οτι συμφωνα με τον ερμη της ζακυνθου, επαιξε να παει και ο παντοκρατορας. το ithacanews λεει και για την τυχη του express αρης με αναφορα σε εμας και προσθετοντας τα στοιχεια απο το σουηδο.

μετα απο ολα αυτα ειμαι σχεδον πεπεισμενος οτι ο δημος μεσολογγιου εξηγγειλε διαφορα πλοια οτι θα ερθουν, απλα και μονο κανοντας μια προφορικη κουβεντα με τις εταιρειες. δεν ξερουμε τι ζητησαν ουτε για την ασφαλη προσεγγιση των πλοιων (βαθικα κλπ), ουτε τι ανταλλαγμα (ο τζαμπας πεθανε).

οσο για το express aris μαλλον μας παραπεμπει σε εποχες μαυρογυαλουρου και καλοχαιρετα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Στις 13/10 είχα εκφράσει τις επιφυλάξεις μου, και δυστυχώς βγήκα αληθινός. Μοναδική περίπτωση πλοίου για σύνδεση, όπως έχει ήδη ειπωθεί κάποιο απο τα δύο του Αστακού, άν βέβαια ξεπεραστούν άλλα ουσιώδη προβλήματα. Αλλά να περιμένουΝ και το ΕΞΠΡΕΣΣ ΑΡΗΣ ! Αυτό ξεπέρασε κάθε φαντασία !

Link to comment
Share on other sites

Μαζί το πλοίο που δεν ήρθε, ο Δήμαρχος Μεσολογγίου αναζητεί και τα περίπου 15.000 ευρώ που δόθηκαν για προκαταβολή και έχει προσφύγει στην Δικαιοσύνη. Έχει και ηχογραφημένη την συνέντευξη του Δημάρχου, που πνέει μένεα κατά πάντων, που σαμποτάρουν την γραμμή. Τώρα κι αυτός ο χριστιανός τι ήθελε να μπλεχτεί με ακτοπλοΐα, ναυλώσεις, ναυλοσύμφωνα κλπ, του είπε κανένας ότι αυτές είναι δουλειές για δημάρχους? Το δε πλοίο παραμένει ακόμα αδιευκρίνιστο, στο δημοσίευμα επιμένει για το συχωρεμένο, ενώ ο Δήμαρχος δεν αναφέρει όνομα. Πάντως, έχω περιέργεια να μάθω τι ακριβώς συνέβη.

Link to comment
Share on other sites

Το όνομα του ιδιοκτήτη που κατονομάζει ο δήμαρχος είναι κρητικό, και με τα προηγούμενα που έχουν γραφτεί για πλοίο Άρης που έκανε δρομολόγια στη Γαύδο δεν νομίζω να υπάρχει αμφιβολία για την ταυτότητα του σκάφους.

Για το ότι πήραν την προκαταβολή και δεν έφτασαν ποτέ στη Ζάκυνθο μπορώ να υποθέσω ότι θα επικαλεστούν το απαγορευτικό που είχε βγάλει Παρασκευή. Άντε τώρα με το πολυεστερικό να περάσεις από τη θάλασσα των Κυθήρων και να σου σουρώνει όλο το Αιγαίο στα πόδια σου.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά αυτό πρέπει να είναι, αλλά σε αυτή την υπόθεση μην είσαι σίγουρος για τίποτε. Και έτσι από περιέργεια, το πλοίο που βρίσκεται τώρα, συνεχίζει τα δρομολόγια στη Γαύδο ή είναι κάπου αλλού και ξεχειμωνιάζει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ο Δήμαρχος Ζακυνθου στην τελευταία συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου ερωτηθείς από συμβούλους είπε ότι δεν γνωρίζει γιατί το πλοίο που είχαν ναυλώσει δεν ήλθε ποτέ, οι πληροφορίες αναφέρουν ότι επρόκειτο για ένα μεγάλο κρις-κραφτ το οποίο είχε έδρα την Κρήτη. Οι ίδιες αλλά ανεπιβεβαίωτες προς το παρόν πληροφορίες αναφέρουν ότι ο καπετάνιος είχε λάβει κάποια μικρή προκαταβολή αλλά στην πορεία εξαφανίστηκε.

Παρότι η δημοτική αρχή, επισήμως τουλάχιστον, αναζητά τους λόγους αλλά και τα άτομα που την οδήγησαν να αναμένει στο λιμάνι ένα σκάφος-φάντασμα, μία ακόμα πληροφορία αναφέρει ότι ουδέποτε είχε κλειστεί συμφωνία με την πλοιοκτήτρια του ΙΟΝΙΣ για εκτέλεση δρομολογίου στο Μεσολόγγι.

Περισσοτερα απο τον ΕΡΜΗ ΤΗΣ ΖΑΚΥΝΘΟΥ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επιτέλους, τα πράγματα μπαίνουν σε τάξη! Αναλαμβάνει ΟΟΟ Υφυπουργός μας :P

Συνάντηση για την ακτοπλοϊκή σύνδεση Μεσολογγίου - Ιονίων Νήσων

Άμεσα ανταποκρίθηκε στο αίτημα του Δήμου Μεσολογγίου ο νέος υφυπουργός Ναυτιλίας Άδωνις Γεωργιάδης και πραγματοποιήθηκε συνάντηση για το θέμα της ακτοπλοϊκής σύνδεσης Μεσολογγίου - Ιονίων Νήσων με τον δήμαρχο της πόλης, Παναγιώτη Κατσούλη.

Στη συζήτηση που ακολούθησε, ο υφυπουργός Ναυτιλίας εξέφρασε τη θετική του ανταπόκριση στο αίτημα του δήμου και δήλωσε πως θα προσπαθήσει για την άμεση υλοποίησή του.

ΠΗΓΗ : zougla.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

ερχεται στο χωρο μας. αβιαστα, αβασανιστα και με απολυτη εχεμυθεια :rolleyes:

οχι δεν ειναι αγγελια για αισθησιακα ραντεβου :D . βρεθηκε εταιρεια που προτιθεται να δραστηριοποιηθει στη γραμμη ζακυνθος μεσολογγι (με προσεγγισεις και στον πορο κεφαλληνιας).

τη δευτερα τα σπουδαια και μεχρι τοτε ζητα απολυτη εχεμυθεια ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαλή περίπτωση είναι το καραβάκι γι' αυτή την δουλειά από μέγεθος και χωρητικότητα, αλλά έχω και αμφιβολίες κατά πόσον θα είναι ανταγωνιστικό όταν θα κάνει 3-4 ώρες για Kεφαλονιά-ζάκυνθο και το ξενοδοχειακό του έχει φτιαχτεί για μισάωρα ταξίδια. Kαι όπως και να το κάνουμε περισσότερο παντόφλα είναι παρά ferry. Bέβαια για αρχή καλά είναι, ας ξεκινήσει πρώτα με το καλό, και βλέπουμε.

Aλλά δεν κατάλαβα πως θα είναι βιώσιμο με 2 δρομολόγια την εβδομάδα, τι άλλες 5 μέρες θα κάθεται ή θα κάνει και άλλη γραμμή πχ ρίο-αντίρριο, μεσολόγγι-πάτρα κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Mα πως να βγούνε 2 ημερήσια, όταν μόνο μεσολόγγι-ζάκυνθος είναι κάπου 40 μίλια και θέλει 3 ώρες να πάει, είναι δυνατόν να ταξιδεύει 12 ώρες την ημέρα, κάθε μέρα? Kαι γι΄αυτό θεώρησα ότι θα κάνει 2 κυκλικά την εβδομάδα, που είναι και πιό λογικό για αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Kαι ομως σύμφωνα με τον ERMIS ZAKYNTHOU θα εκτελεί δυο δρομολόγια ημερησίως!!!

δέσμευση της εταιρείας είναι η πραγματοποίηση δύο δρομολογίων την ημέρα, ένα πρωινό και ένα απογευματινό, που θα ξεκινήσουν από την Άνοιξη και θα συνεχίσουν μέχρι το τέλος της χρονιάς.
Link to comment
Share on other sites

Oμως στην αρχή του άρθρου γράφει για 2 τη βδομάδα. Kαι νομίζω ότι αυτό είναι το λογικό για αρχή. Tώρα για διπλά καθημερινά από την άνοιξη, δεν τα πιστεύω,,,γιατί τότε λογικά τον Iούλιο θα πρέπει να έχει τριπλό καθημερινά και τον Aύγουστο τετραπλό. Eξάλλου, άλλο είναι η αίτηση δρομολόγησης και άλλο η προφορική δέσμευση. Aς ξεκινήσει πρώτα με το καλό και βλέπουμε για τα υπόλοιπα.

η πλοιοκτήτρια του κ. αλ. καραγιάννη αναμένεται να υποβάλει μέσα στις επόμενες ημέρες αίτηση στο υπουργείο ανάπτυξης και εμπορικής ναυτιλίας προκειμένου να εγκριθούν δρομολόγια στη γραμμή μεσολόγγι – ζάκυνθος, που θα πραγματοποιούνται από το πλοίο “Styra Diamond”, δύο φορές την εβδομάδα
Link to comment
Share on other sites

Aς ξεκινήσει πρώτα με το καλό και βλέπουμε για τα υπόλοιπα.

Και πράγματι δυσκολεύει το ξεκίνημα, καθώς προβλήματα "γραφειοκρατικά" ενδέχεται να αναβάλλουν το εγχείρημα για ένα χρόνο. Αλλά έχω μια απορία με αυτα που διάβασα: μετά τις 31/1 δεν μπορεί να δρομολογήσει κάποιος ένα πλοίο? Εδώ βλέπουμε δρομολογήσεις/αρπαχτές στο παρά πέντε και σε γραμμές με ανταγωνισμό και στο Μεσολόγγι μπορούν μόνο μέχρι 31/1? Ή μήπως το πρόβλημα είναι στην έγκριση της γραμμής και όχι του δρομολογίου?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πως το εγχείρημα είναι πιο επικίνδυνο, ή κάποιος θα τους το είπε αυτό, ότι σε τέτοιους καιρούς τα πράγματα θα είναι δύσκολα και οι ίδιοι ίσως ψάχνουν τρόπους για να καθυστερήσουν την δρομολόγηση. Δεν ξέρω τι ακριβώς μπορεί να ισχύει, αυτό μου πέρασε από το μυαλό μου εμένα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...