Jump to content
Shipfriends

Π.Ε.Π.Ε.Ν.


Neptune

Recommended Posts

Νεος πρόεδρος στην Πανελλήνια Ενωση Πλοιάρχων (ΠΕΠΕΝ) εξελέγη ο κ. Γεώργιος Βλάχος, μετά τις πρόσφατες αρχαιρεσίες. Ειδικότερα, συγκροτήθηκε σε σώμα το νέο διοικητικό συμβούλιο της Πανελλήνιας Ενωσης Πλοιάρχων Εμπορικού Ναυτικού (Πάσης Τάξεως) που προέκυψε από τις αρχαιρεσίες, οι οποίες διεξήχθησαν το διάστημα 1/10/2007-10/12/2007, ενώ εξελέγη και το νέο προεδρείο του δ.σ.

Οπως ανακοινώθηκε από την ΠΕΠΕΝ, συνήλθε την Τετάρτη 2 Ιανουαρίου το νέο διοικητικό συμβούλιο της Ενωσης, το οποίο εξέλεξε κατόπιν ψηφοφοριών το νέο προεδρείο της, το οποίο έχει ως εξής: Γεώργιος Βλάχος πρόεδρος, Κοσμάς Γασπαράτος α' αντιπρόεδρος, Δημήτρης Γουρνάς β' αντιπρόεδρος, Αχιλλέας Ταρλαμής γενικός γραμματέας, Γεώργιος Τσουρής β' γραμματέας, Λεωνίδας Γκίκας ταμίας.

Στο μεταξύ, την Τετάρτη 16 Ιανουαρίου, στις 11 το πρωί, θα πραγματοποιηθεί στην αίθουσα εκδηλώσεων του ΟΛΠ η εορτή κοπής της πρωτοχρονιάτικης πίτας της Πανελλήνιας Ενωσης Πλοιάρχων Εμπορικού Ναυτικού Πάσης Τάξεως (ΠΕΠΕΝ).

Στη διάρκεια της εκδήλωσης, η Ενωση θα απονείμει τιμητικές διακρίσεις σε πλοιάρχους, οι οποίοι διέσωσαν ανθρώπινες υπάρξεις στη θάλασσα, σε πλοιάρχους Ε.Ν. πάσης τάξεως που αρίστευσαν στις εξετάσεις το 2007 και σε άτομα που προσέφεραν εξαιρετικές υπηρεσίες στην πλοιαρχική τάξη και την εμπορική ναυτιλία γενικότερα.

Επίσης, θα βραβευθούν τέκνα πλοιάρχων που αρίστευσαν στις εισαγωγικές εξετάσεις στα ΑΕΙ καθώς επίσης θα χορηγηθεί η υποτροφία για μεταπτυχιακές σπουδές στον/στην απόφοιτο που συγκέντρωσε την υψηλότερη βαθμολογία.

www.naftemporiki.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Φέτος είναι χρόνια αρχαιρεσιών για το Πανελλήνιο Σύνδεσμο Οικονομικών Αξιωματικών Εμπορικού Ναυτικού. Η ψηφοφορία ξεκινάει το Φεβρουάριο στις 23-02-09 και τελειώνει τον Απρίλιο στις 09-04-09. (Ούτε για πρόεδρο των ΗΠΑ να ψηφίζανε:D)

Μετά το πέρας της Ανακηρύξεως των Υποψηφίων και τον καθορισμό των ημερομηνιών και ωραρίων των Αρχαιρεσιών, παρουσία του Δικαστικού Εκπροσώπου, η Εφορευτική Επιτροπή προέβη σε κλήρωση των Ονομάτων των Υποψηφίων Προέδρων - Γεν. Γραμματέων και Διοικητικών Συμβούλων για την καταγραφή τους με σειρά προτεραιότητας στα ψηφοδέλτια.

Στο αγώνα για το θώκο του συνδέσμου είναι τρεις συνδυασμοί

1) ΝΕΑ ΠΟΡΕΙΑ ΝΕΑ ΠΝΟΗ (με τον υπάρχον πρόεδρο)

2) ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΙ 21 ος ΑΙΩΝΑΣ

3) ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΝΕΑ ΕΠΟΧΗ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σήμερα τέλειωσαν οι εκλογές στο Πανελλήνιο Συνδυασμό Οικονομικών Αξιωματικών Εμπορικού Ναυτικού (μετά από 46 ήμερες ψηφοφορίας). Τα αποτελέσματα ήταν λίγο πολύ αναμενόμενα από τα exit polls που διενεργούσα αυτό το διάστημα.:P:D

Πρόεδρος επανεκλεγεί ο Νικόλαος Τσάμης και Γραμματέας εκλεγεί ο Μανώλης Πατρωνης

Οι έντεκα σύμβουλοι που βγήκαν (δέκα από το συνδυασμό ΝΕΑ ΠΟΡΕΙΑ ΝΕΑ ΠΝΟΗ και ένας από το συνδυασμό ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΙ 21 ος ΑΙΩΝΑΣ):

ΑΡΩΝΗΣ Παναγιώτης

ΡΑΠΤΗ Νικολέττα

ΔΑΝΟΜΑΡΑΣ Ευάγγελος

ΒΕΝΤΟΥΡΗΣ Ματθαίος

ΝΤΟΥΝΗΣ Νικόλαος

ΜΗΝΑΤΣΗΣ Βασίλειος

ΑΜΑΡΑΝΤΙΔΗΣ Σταύρος

ΚΟΥΤΡΟΥΚΗΣ Χαράλαμπος

ΚΟΡΦΙΑΤΗΣ Αναστάσιος

ΜΑΝΤΖΟΥΡΑΝΗΣ Ασημάκης

ΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΣ Γεώργιος

Link to comment
Share on other sites

Η εκλογή του Μανώλη Πατρώνη στην θέση του γραμματέα είναι ότι καλύτερο πιστεύω για τον συνδεσμο αλλά και για τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο κλάδος.

Είναι ένας άνθρωπος ψημένος στο επάγγελμα με άριστη γνώση των προβλημάτων που απασχολούν τον κλάδο των οικονομικών αξιωματικών και με γνώση των εργασιακών θεμάτων.

Εύχομαι καλή επιτυχία και στον πρόεδρο και στον νέο γραμματέα.;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχετε ποτέ επισκεφθεί την επίσημη ιστοσελίδα της ΠΕΠΕΝ στο διαδίκτυο. Αν όχι, πιστέψτε με δεν χάνετε και τίποτα. :(

Από τις πλέον ερασιτεχνικές, δυσλειτουργικές, αναχρονιστικές ιστοσελίδες που έχω δει ποτέ μου. Είναι κρίμα το "βήμα" των Ελλήνων πλοιάρχων στο διαδίκτυο να παρουσιάζει εικόνα υπολογιστή του ...1985. Θεωρώ πως κάποιοι θα πρέπει άμεσα να ασχοληθούν με την αναβάθμιση της.

Link to comment
Share on other sites

Μια διόρθωση στα τελικά αποτελεσματα. Δε μπαίνει ο Γιώργος Αναστασόπουλος ως σύμβουλος αλλά ο υποψήφιος πρόεδρος Γιώργος Λαγάρας, επειδή ισοψηφήσαν με το τελευταίο σύμβουλο και σύμφωνα με τα πρακτικά κέρδισε τη θέση

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η Γενική Συνέλευση της Π.Ε.Π.Ε.Ν., αφού άκουσε τον προγραμματισμό της Διοίκησης, τις προτάσεις που αναπτύχθηκαν πάνω στα προβλήματα που απασχολούν τον κλάδο μας, τον ναυτικό κόσμο, τους εργαζομένους γενικά αλλά και κάθε άνθρωπο, εγκρίνει το ακόλουθο ψήφισμα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Με επιστολή της η ΠΕΠΕΝ στον Υπουργό ΥΕΝΑΝΠ επισημαίνει την αδικία που υφίστανται οι Ελληνες Ακτοπλόοι Πλοίαρχοι απο τα επιβαλόμενα πρόστιμα των Λιμενικών Αρχων και προειδοποιεί για αντιδράσεις. Ζητούμενο είναι ο εξορθολογισμός των προστίμων και να μην χρεώνονται όλα στο προσωπικό ΑΦΜ τους.

Στον ΥΕΝΑΝΠ επισυνάπτεται έγγραφ επιστολή διαμαρτυρίας πολλών πλοιάρχων για το θέμα, αλλα στο site της ΠΕΠΕΝ βρήκα μόνο την επιστολή του προεδρείου προς τον Υπουργο.

ΠΡΟΣ : τον Υπουργό Ε.Ν.Α.Ν.Π.

κ. Α. Παπαληγούρα

ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ :

1. Υφυπουργό Ε.Ν.Α.Ν.Π.

κ. Π. Καμένο

2. Αρχηγό Λ.Σ.

Αντ/χο κ. Θ. Ρεντζεπέρη

3. Ά Υπαρχηγό Λ.Σ.

Αντ/χο κ. Θ. Μπούσιο

4. ΄Β Υπαρχηγό Λ.Σ.

Αντ/χο κ. Γ. Γιαννημάρα

5. Γ.Γ. Π.Ν.Ο.

κ. Ι. Χαλά

Θέμα : Νομοθετική Κάλυψη των Πλοιάρχων από επιβαλλόμενα πρόστιμα των Λιμενικών Αρχών στην Ακτοπλοϊα .

Κύριε Υπουργέ ,

Δια της παρούσης επιστολής θέλουμε να σας εκφράσουμε την αγανάκτηση και την απογοήτευση του συνόλου των μελών της Ένωσής μας για τη συνεχιζόμενη στοχοποίηση των Πλοιάρχων, κυρίως από τα περιφερειακά λιμεναρχεία, τα οποία λειτουργούν βάσει του δόγματος: «Για όλα φταίει ο Πλοίαρχος.»

Είναι αξιοσημείωτη η εμμονή τους να εγκαλούν τους Πλοιάρχους σε απολογία, η οποία στην ουσία δεν λαμβάνεται ποτέ υπόψη, επιβάλλοντάς τους πρόστιμα τα οποία είναι πρωτίστως υποτιμητικά για το έργο και την προσφορά των Πλοιάρχων στη σύνδεση της Ηπειρωτικής χώρας με τα νησιά μας , ακροβατώντας και διακινδυνεύοντας πολλές φορές στα «απίθανα» λιμάνια μας και δευτερευόντως τα πρόστιμα αυτά είναι άδικα και εξοντωτικά για έναν εργαζόμενο, όπως είναι ο Πλοίαρχος.

Τα Λιμεναρχεία αδιαφορούν για την ορθή εφαρμογή του νόμου και εξακολουθούν να χρησιμοποιούν ξεπερασμένες και καταδικασμένες πρακτικές παρά τις επανειλημμένες οχλήσεις από την Ένωσή μας προς το ΥΕΝΑΝΠ.

Αυτό το οποίο ζητάμε είναι να υπάρχει δίκαιη και ανθρώπινη αντιμετώπιση του κάθε περιστατικού ξεχωριστά. Δεν ζητάμε να είναι ο Πλοίαρχος ανεξέλεγκτος παραπτώματος, αλλά να υπάρχει λογική και υπεύθυνη τεκμηρίωση των κατηγοριών, οι οποίες βάσει νομοθεσίας να απευθύνονται στον πλοιοκτήτη, στον διαχειριστή του πλοίου και βεβαίως και στον πλοίαρχο, ανάλογα με τον τομέα ευθύνης ενός εκάστου.

Επί του ανωτέρω θέματος σας επισυνάπτουμε σχετική επιστολή υπογεγραμμένη από μεγάλο αριθμό Πλοιάρχων της Ακτοπλοϊας.

Σας γνωρίζουμε επίσης, πως συνεχιζόμενης της άδικης αυτής συμπεριφοράς από τις κατά τόπους Λιμενικές αρχές, η Πανελλήνια Ένωση Πλοιάρχων Ε.Ν.

(Πάσης Τάξεως) προκειμένου να προστατέψει τα μέλη της, θα προβεί σε οποιαδήποτε δράση κριθεί απαραίτητη.

ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΠΕΝ

ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ ΄Β

ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΤΑΡΛΑΜΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΤΣΟΥΡΗΣ

ΠΡΟΕΔΡΟΣ

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΒΛΑΧΟΣ

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Αναμένω να δω τις βραβεύσεις των πλοιάρχων αυτή της χρονιάς από την ΠΕΠΕΝ!! Εάν έχω πληροφορηθεί σωστά δεν θα βραβευτεί ένας πλοίαρχος με απόφαση της ΠΕΠΕΝ παρά την διάσωση που έκανε τη χρονιά που μας πέρασε επειδή τυχαίνει να οφείλει κάποια συνδρομή στην ένωση των πλοιάρχων!!!

Link to comment
Share on other sites

.....Εάν έχω πληροφορηθεί σωστά δεν θα βραβευτεί ένας πλοίαρχος με απόφαση της ΠΕΠΕΝ παρά την διάσωση που έκανε τη χρονιά που μας πέρασε επειδή τυχαίνει να οφείλει κάποια συνδρομή στην ένωση των πλοιάρχων!!!

 

Με όλο το σέβας και τον απεριόριστο θαυμασμό μου για τον πλοίαρχο που έκανε την διάσωση: Η ΠΕΠΕΝ έχει δικαίωμα και νομίζω ότι αυτό κάνει, να βραβεύει τα μέλη της, σωστά; Αν ο συγκεκριμένος, κατά τ' άλλα υπέροχος άνθρωπος και εξαίρετος επαγγελματίας (ούτε που ξέρω ποιος είναι) έχει επιλέξει με την θέλησή του ή ακούσια να μην εκπληρώνει τις υποχρεώσεις που γεννά η συμμετοχή του σε ένα Σωματείο και έχει όπως λένε οι δικηγόροι "αποξενωθεί" από αυτό, γιατί να βραβευθεί από την ΠΕΠΕΝ (ούτε αυτούς τους ξέρω) όντας μη μέλος της; Ας τον βραβεύσουν το ΛΣ-ΕΛΛ.ΑΚΤ., το Υπουργείο ή η Ακαδημία Αθηνών.

(Μοναδικό σημείο που μπορεί να ανατρέψει τα παραπάνω επιχειρήματα είναι αν η ΠΕΠΕΝ είναι επαγγελματικό και όχι συνδικαλιστικό όργανο. Τότε το πράγμα αλλάζει).

Link to comment
Share on other sites

Εαν καποιος ανθρωπος δεν συμφωνει με την πεπατημενη του σωματειου του ο μονος τροπος για να δειξει την αντιθεση του ειναι η μη καταβολη της συνδρομης του,γνωμη μου!

Link to comment
Share on other sites

Αναμένω να δω τις βραβεύσεις των πλοιάρχων αυτή της χρονιάς από την ΠΕΠΕΝ!! Εάν έχω πληροφορηθεί σωστά δεν θα βραβευτεί ένας πλοίαρχος με απόφαση της ΠΕΠΕΝ παρά την διάσωση που έκανε τη χρονιά που μας πέρασε επειδή τυχαίνει να οφείλει κάποια συνδρομή στην ένωση των πλοιάρχων!!

Συνεπώς,άλλο το "δέν πληρώνω γιατί έτσι γουστάρω" και άλλο "δέν πλήρωσα αυτήν την συνδρομή επειδή δέν είχα λεφτά διότι γιά τους χ,ψ λόγους έχω μείνει άνεργος".Το έχει σκεφτεί κανείς αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Αναμένω να δω τις βραβεύσεις των πλοιάρχων αυτή της χρονιάς από την ΠΕΠΕΝ!! Εάν έχω πληροφορηθεί σωστά δεν θα βραβευτεί ένας πλοίαρχος με απόφαση της ΠΕΠΕΝ παρά την διάσωση που έκανε τη χρονιά που μας πέρασε επειδή τυχαίνει να οφείλει κάποια συνδρομή στην ένωση των πλοιάρχων!!!

 

 

Με όλο το σέβας και τον απεριόριστο θαυμασμό μου για τον πλοίαρχο που έκανε την διάσωση: Η ΠΕΠΕΝ έχει δικαίωμα και νομίζω ότι αυτό κάνει, να βραβεύει τα μέλη της, σωστά; Αν ο συγκεκριμένος, κατά τ' άλλα υπέροχος άνθρωπος και εξαίρετος επαγγελματίας (ούτε που ξέρω ποιος είναι) έχει επιλέξει με την θέλησή του ή ακούσια να μην εκπληρώνει τις υποχρεώσεις που γεννά η συμμετοχή του σε ένα Σωματείο και έχει όπως λένε οι δικηγόροι "αποξενωθεί" από αυτό, γιατί να βραβευθεί από την ΠΕΠΕΝ (ούτε αυτούς τους ξέρω) όντας μη μέλος της; Ας τον βραβεύσουν το ΛΣ-ΕΛΛ.ΑΚΤ., το Υπουργείο ή η Ακαδημία Αθηνών.

(Μοναδικό σημείο που μπορεί να ανατρέψει τα παραπάνω επιχειρήματα είναι αν η ΠΕΠΕΝ είναι επαγγελματικό και όχι συνδικαλιστικό όργανο. Τότε το πράγμα αλλάζει).

 

 

Εγω καταλαβαίνω ότι είναι μέλος η πλήρωνε μέχρι πρότινος και απλά χρωστάει ενα δυο χρονια σύμφωνα με τα λεγόμενα του Παναγια Εκατονταπυλιανη.

 

 

Εαν καποιος ανθρωπος δεν συμφωνει με την πεπατημενη του σωματειου του ο μονος τροπος για να δειξει την αντιθεση του ειναι η μη καταβολη της συνδρομης του,γνωμη μου!

 

 

και αριστα θα κανει, αλλα αν δεν συμφωνες με την πρακτικη καποιου, δεν απαιτεις και να σε βραβευσει κιολας

 

 

Συνεπώς,άλλο το "δέν πληρώνω γιατί έτσι γουστάρω" και άλλο "δέν πλήρωσα αυτήν την συνδρομή επειδή δέν είχα λεφτά διότι γιά τους χ,ψ λόγους έχω μείνει άνεργος".Το έχει σκεφτεί κανείς αυτό;

 

 

Η πρόσκληση πάντως της ΠΕΠΕΝ δεν λέει οτι θα βραβεύσει μέλη της αλλά Πλοιάρχους Ε.Ν. πάσης τάξεως.

 

 

Δηλαδή υπάρχουν και Ελληνες πλοίαρχοι μή μέλη τής Ενωσης;

 

Δηλαδή φιλοσοφία της ΠΕΠΕΝ και κάθε ένωσης είναι να βραβεύεται το πορτοφόλι του τιμώμενου προσώπου και όχι το πρόσωπο που αξίζει ενδεχομένως μία τιμητική διάκριση ?

Κι αυτό σίγουρα θα ισχύει όχι μόνο για όσους δεν είναι "ταμειακώς εντάξει" αλλά και για όσους δεν είναι εγγεγραμμένα μέλη της ένωσης ή έχουν διαγραφεί στο παρελθόν.

Δεν είναι απίθανο να υπάρχουν Αξιωματικοί μη εγγεγραμμένοι ή να έχουν διαγραφεί με τη θέλησή τους ακολουθώντας κάποια προβλεπόμενη διαδικασία καθ'ότι ο συνδικαλισμός δεν είναι υποχρεωτικός !

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον 94867. Εξάλλου στην πρόσκληση για την κοπή της πίτας της ένωσης στις 20/01/16, λέει ότι θα βραβεύθουν οι πλοίαρχοι Ε.Ν. πάσης τάξεως που διέσωσαν ανθρώπινες ζωές ανά το κόσμο, το έτος 2015

 

Το νέο διοικητικό συμβούλιο της ΠΕΠΕΝ μετά τις εκλογές που διεξήχθηκαν από την 1/10/2015 έως τις 30/12/2015

Πρόεδρος: EMMANOYΗΛ ΤΣΙΚΑΛΑΚΗΣ  

Α’ Αντιπρόεδρος: ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΟΣ

Β’ Αντιπρόεδρος: ΜΙΧΑΗΛ ΦΩΤΕΙΝΟΣ

Γεν.Γραμματέας: ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΜΑΡΙΝΑΚΗΣ

Ταμίας: ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΘΕΟΔΟΣΗΣ

Edited by Panagia Ekatontapiliani
Link to comment
Share on other sites

Κάπου έχασα το νόημα της ανάρτησης για βράβευση ή μη του συγκεκριμένου πλοιάρχου, μη μέλους της. Η ΠΕΠΕΝ είναι σωματείο και σε ετήσια βάση τιμά τα ΜΕΛΗ της για τις όποιες πράξεις τους θεωρεί αξιόλογες. Το βασικό στο θέμα είναι ότι τιμά τα ΜΕΛΗ της και όχι Έλληνες πολίτες ή Έλληνες ναυτικούς γενικώς. 

Αν ήταν κάτι αντίστοιχο με το ΤΕΕ ή άλλα επαγγελματικά επιμελητήρια δικαίως οι ενστάσεις, εδώ όμως δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ο πλοίαρχος που αναφέρομαι είναι μέλος της ένωσης απλώς δεν είχε τακτοποιήσει την τελευταία συνδρομή του (είτε από παράλειψη, είτε λόγω φόρτου εργασίας, είτε γιατί μπορεί να είχε δυσκολίες οικονομικές). Αυτό δεν το εξετάζω μιας και η βράβευση αφορά διάσωση ανθρώπινης ζωής στη θάλασσα. Δηλαδή εάν χρωστάς κάποια συνδρομή δεν είσαι μέλος της ένωσης???

Link to comment
Share on other sites

Φίλος μου ,κάποτε μου είχε αναφέρει πως οταν παίρνεις το δίπλωμα  του γ' έχεις το δικαίωμα να μη μπείς ποτε σε καμια ένωση κάνοντας μια αίτηση/υπευθυνη δήώ΄ση . Κάτι με δήλωση περι  συνδικαλισμό έχει να κάνει.Μάλιστα στο ζητάνε όταν πας για να τα καταθέσεις για σύνταξη. Ισχύει ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω καταλαβαίνω ότι είναι μέλος η πλήρωνε μέχρι πρότινος και απλά χρωστάει ενα δυο χρονια σύμφωνα με τα λεγόμενα του Παναγια Εκατονταπυλιανη.

Για να μην ...τρελλαθούμε κιόλας τελείως, όταν στο παρελθόν το ανώτατο πνευματικό (και θεσμικό) σωματείο κατά τη γνώμη μου της χώρας, η Ακαδημία Αθηνών, βράβευε για τα όσα "ανδραγαθήματα¨" είχαν κάνει (όποιος δεν γνωρίζει τον όρο ας μην σπεύσει να με αντικρούσει), τους πλοιάρχους κ.κ. Χάρη Τσουκαλά και Σπύρο Θηραίο, ρώτησε  προηγουμένως αν οι εν λογω πλοίαρχοι ήταν ταμειακώς εντάξει με το σωματειο τους? Εκτός και αν μια βράβευση από την Ακαδημια Αθηνών είναι ...υποδεέστερη από εκεινη της ΠΕΠΕΝ.... Έτσι φτάσαμε, με παρόμοιες συμπεριφορές και ιδεοληψίες  εκεί που είμαστε, στον "πάτο"!!!

 

Δεν γνωρίζω για ποιό πλοίαρχο μιλάμε, πάντως....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...