Jump to content
Shipfriends

Νάξος (IMO 7350507)


Recommended Posts

Οι επαφές μου στην ΚΥΠ μου μήνυσαν ότι θα το τακτοποιήσουν. :rolleyes: Μέχρι να μάθουμε αν οι νέοι γερανοί της COSCO περιέχουν ψήγματα από τον ανακυκλωμένο χάλυβα της ένδοξης Ναξιακής :D, ας χαρούμε τα δυο μωρά της μεταπολίτευσης στα κλασικά σλάλομ τους στην ολυμπιακή πίστα της ακτοπλοΐας των 1980s. :P

Link to comment
Share on other sites

Πριν καποια χρονια, νομιζω 7-8, ειχε πεσει στα χερια μου ο εφοπλιστης και ειχε μια φωτο του Ναξος απο Απω ανατολη..και καλα χρησιμοποιουνταν σαν μινι κρουαζιεροπλοιο.το ειχαν βαψει τελειως ασπρο.εχω στειλει 4-5 e-mails στον εφοπλιστη αλλα με γραφουν ορθιος και καθετως.οποιος εχει κανενα κονε και μπορει ναβρει κατι απο το αρχειο του εφοπλιστη καλως.

Απο Γεναρη του 1994 εχω διαβασει ολα τα τευχη και ομολογω οτι τετοιο πραγμα δεν εχω δει πουθενα.. Τουλαχιστον δεν το θυμαμαι για να ειμαι ειλικρινης. Επειδη τουλαχιστον εχω αρχειο (οχι ηλεκτρονικο που θελει ο Σειριος αλλα σε hardcopy που ελεγε ο παππους μου :D) θα προσπαθησω να το ξεθαψω να ριξω μια ματια. Ευκαιρια να το ξεσκονισω κιολας.

Link to comment
Share on other sites

ουτε γω θυμαμαι φωτο στον εφοπλιστη...το θεμα ειναι οτι εχει ανοιξει η θαλασσα κ το χει πιει!!!που ειναι κ δεν φαινεται πουθενα το πλοιο..εχω ψαξει σε λιμανια της απω ανατολης αλλα τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το θυμαμαι παρα πολυ καλα και δεν ειναι κατι που το βγαζω απτο μυαλο μου.Οποιος εχει κρατησει συνεχωμενα τευχη του Εφοπλιστη την τελευταια δεκαετια θα το βρει καπου στις τελευταιες σελιδες..Μακρι να ηξερα που ειναι το τευχος αυτο να σας τον εδινα αλλα μαλλον πεταμενο το εχω

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλαμε για το ΙΜΟ 7350507, σαν τελευταια θεαση του φαινεται μια προσεγγιση στη Τζακάρτα της Ινδονησιας στις 6 Απριλιου του 2008, δηλαδη 2 χρονια πριν. Το πλοιο συμφωνα με τα στοιχεια που μπορω να δω, αναχωρησε για τη Σαγγαη στις 9 Απριλιου. Το πλοιο συμφωνα με τους Lloyds απ' οπου προερχονται και οι παραπανω πληροφοριες, δεν φαινεται να εχει μετονομαστει.

Εδω και τουλαχιστον 3-4 χρονια εχω ζητησει απο καλο μου φιλο που εκδιδει περιοδικο για ferries στο εξωτερικο να βρει περισσοτερες πληροφοριες αν γινεται αλλα κι εκεινος δεν εχει καταφερει να βρει τιποτα το οποιο και μενα με παραξενευει. Αυτο που μου ηρθε τωρα στο μυαλο ειναι ενας συναδελφος στο γραφειο -καμια σχεση με τα φερρυ- που μιλαει Κινεζικα. Θα τον βαλω να ψαξει λοιπον στα Κινεζικα στο ιντερνετ μπας και βρουμε καμια ακρη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το Χρυση Αμμος ΙΙ ;) (made in greece κι αυτο)

Τη φωτο την ανακαλυψαμε και μεις αναζητωντας το Ναξος και ειναι απο ενα ναυπηγειο στο Dalian της Κινας

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Nick φαίνεται νὰ ἐπαληθεύεται ἡ ὑποψία ὅτι εἶναι στὴν Ἰνδονησία… Ἡ ἀποκάλυψη σου εἶναι βόμβα μεγατόνων, νὰ τὸ ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Το πλοιο συμφωνα με τους Lloyds απ' οπου προερχονται και οι παραπανω πληροφοριες, δεν φαινεται να εχει μετονομαστει.
Αυτό όμως δεν είναι πρωτόγνωρο για πλοίο που πάει στην Άπω Ανατολή, αλλά και γενικότερα? Δεν θα του έδιναν ένα τοπικό όνομα? Εκτός εάν το πήρε κανένας Αξιώτης της διασποράς...και το διατήρησε.:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Και γω θεωρω απιθανο να μην εχει αλλαξει ονομα. Απλα μαλλον ειναι ελαχιστες οι πληροφοριες που εχουμε. Και δω ειναι το μαυρο σημειο. Γιατι για ολα τ αλλα πλην του Οδηγητρια εχουμε πληροφοριες και ολα πηραν Κινεζικα ονοματα αυτο ομως πουθενα :(

Link to comment
Share on other sites

Το ΝΑΞΟΣ ηταν και το ενα απο τα τρια Ελληνικα πλοια που συμμετειχαν στην φυγη του Αραφατ απο την Τριπολη της Λιβύης .Τα αλλα δυο ηταν το ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ και το VERGINA.

Link to comment
Share on other sites

Το ΝΑΞΟΣ ηταν και το ενα απο τα τρια Ελληνικα πλοια που συμμετειχαν στην φυγη του Αραφατ απο την Τριπολη της Λιβύης .Τα αλλα δυο ηταν το ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ και το VERGINA.

Μήπως ήταν από την Τρίπολη του Λιβάνου και όχι της Λιβύης?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικὰ μὲ τὸ πέρασμα τοῦ βάπορα στὴ Μέση Ἀνατολὴ ὑπάρχει ἕνα φιλμάκι στὸ ἀρχεῖο ἑνὸς γαλλικοῦ εἰδησεογραφικοῦ ἱστότοπου ποὺ τὸ ἐνετόπισε ὁ καλὸς φίλος καὶ πατριώτης Γιώργαρος (γειὰ σου ἡρωϊκὲ Θαλέλαιε!) τὸν ὁποῖο εὐχαριστῶ.

http://www.ina.fr/histoire-et-conflits/autres-conflits/video/CAB8301843401/l-exode-des-palestiniens.fr.html

Link to comment
Share on other sites

Οντως, οπως ειπαν και οι προλαλήσαντες το να εχει πουληθει σε Κινεζους και να μην έχει αλλάξει όνομα είναι κομματάκι δύσκολο, απο την άλλη θα συμφωνουσα αν Lloyd's το ειχαν σαν Ναξος και δεν ανέφεραν καμιά αλλη κινηση του μετά την πώληση απο την Ελλάδα. Όμως εχουμε ενα στίγμα(τωρα μου θύμισα τη Νικολούλη με αυτό που είπα:D) εστω και πρίν απο 2 χρόνια σα Νάξος. Επίσης περίεργη μου φαίνεται και η εκδοχή περί σημαίας Παναμά. Αν οι πλοιοκτήτες του παραμένουν Κινέζοι και το πλοίο πηγαινοέρχεται στην περιοχή της ΝΑ Ασίας, είναι λιγάκι περίεργο υπο την έννοια οτι οι Κινέζοι πλοιοκτήτες δεν προτιμούν και τόσο πολύ τη σημαία του Παναμά(σε αντίθεση με τους Ιάπωνες πλοιοκτήτες ας πουμε). Ίδωμεν.

Και ένα σχολιάκι για το βίντεο απο το γαλλικό κανάλι. Με τα φτωχότατά μου γαλλικά και πρακολουθώντας το ως το τελος, συνειδητοποιεί κανείς πως όπως λέει και το τραγούδι "όλα τριγύρω αλλάζουνε, κι όλα τα ίδια μένουν". Και τότε(πρίν σχεδόν 30 χρόνια δηλαδή) ανταρτοπόλεμος των Παλαιστινίων, επιδρομές των Ισραηλινών, πόλεμος και δυστυχία εκατέρωθεν. Έχει πραγματικά αλλάξει κάτι στην περιοχή σε σχέση με σήμερα?

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου καλησπέρα, μόλις ἔλαβα ἀπάντηση ἀπὸ Παναμά. Τὸ πλοῖο, ὅπως μὲ πληροφόρησαν, δὲν εἶναι στὰ ἀρχεῖα τους. Πικρὴ ἀπάντηση, ἀλλὰ τώρα τουλάχιστον γνωρίζουμε ὅτι εἶναι ὑπὸ ἄλλη σημαία. Ἀπάντηση ἀπὸ τοὺς Κινέζους ἀκόμα περιμένω, ἀλλὰ αὐτοὶ πρὸς τὸ παρὸν κάνουν το Σημίτη καὶ μὲ ἀγνοοῦν. Τὸ σίγουρο εἶναι ὅτι τὸ Νάξος μας ἐκτὸς τοῦ ὅτι ἔχει κάνει ρόμπα ὅλες τὶς μηχανὲς ἀναζήτησης, δοκιμάζει τὴν ἀξιοπιστία ἑνὸς μάτσου σοβαρῶν ὀργανισμῶν ποὺ στὴν καλλίτερη τὸ θέτουν κάπου κάποτε. Ἐξακολουθοῦμε καὶ σαρώνουμε τὴν Ἰνδονησία…

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως οσο περισσοτερο το ψαχνω τοσο περισσοτερο απογοητευομαι. Πραγματικα εχω βρει τα απιστευτα βαπορια σε ασχετες φωτογραφιες. Αν υπηρχε εστω ενα ντοκουμεντο απο το Ναξος τοσα ατομα καποιος θα το ειχε ανακαλυψει. Ειδικα αν εχει γινει κατι με το πλοιο πριν το 2000 πολυ φοβαμαι πως ουτε σε διαλυτηρια να ψαξουμε δε θα βγαλουμε ακρη :(

Link to comment
Share on other sites

Ενα καναλι αντλησης πληροφοριων που δοκίμασα στην περιοχή, αυτό μετέδωσε. Οτι δηλαδή στην Κίνα δεν είναι σίγουρα λογω ηλικίας(όριο τα 33 για επιβατηγά σε κινεζικές γραμμές της ενδοχώρας) κι ότι στην περιοχή της Σαγγάης το πλοίο δεν έχει εμφανιστεί, τουλάχιστον στο πρόσφατο παρελθόν. Δυστυχώς η πληροφόρηση είναι περιορισμενη διότι και οι άνθρωποι τους οποίους ρώτησα δεν έχουν σχέση με την επιβατηγό ναυτιλία.

Περισσότερα μέσα στις επόμενες μέρες, υπάρχουν 1-2 ακόμα πηγές τις οποίες και δοκιμάζω σε Κίνα και Τζακάρτα. Δυστυχώς είχα δίκιο για τον Παναμά, αν είναι στα χέρια Ασιατών δεν προτιμούν αυτήν τη σημαία εκτός απο τους Ιάπωνες.

Link to comment
Share on other sites

Πριν καποια χρονια, νομιζω 7-8, ειχε πεσει στα χερια μου ο εφοπλιστης και ειχε μια φωτο του Ναξος απο Απω ανατολη..και καλα χρησιμοποιουνταν σαν μινι κρουαζιεροπλοιο.το ειχαν βαψει τελειως ασπρο.εχω στειλει 4-5 e-mails στον εφοπλιστη αλλα με γραφουν ορθιος και καθετως.οποιος εχει κανενα κονε και μπορει ναβρει κατι απο το αρχειο του εφοπλιστη καλως.

Χμμμμ. Ψαχνοντας τους "Ε" εκεινης της περιοδου το μονο που βρηκα ειναι η φωτογραφια που μας εχει περιγραψει και εδω ο Nick the Greek και φυσικα ανηκει στο Χρυση Αμμος ΙΙ :(

Απο κει και περα στα του Ναξος τωρα εχω φαει κυριολεκτικα ολη την Ινδονησια, εχω ανακαλυψει απιθανα ferries αλλα το Ναξακι πουθενα. Να τονισω σ αυτο το σημειο οτι με το βαπορι δεν εχω κανενα δεσιμο οπως οι Ναξιωτες φιλοι που το αναζητουν εναγωνιως αλλα οσο δεν το βρισκω τοσο πεισμωνω :mad:

Link to comment
Share on other sites

Με τοσο ψαξιμο τουλαχιστον βρισκουμε ομορφες φωτογραφιες του βαποριου απο το παρελθον.

Το ΝΑΞΟΣ στη Σαντορινη λοιπον το 1977

2849136290_9feba35a6d_o.jpg

Απο το flickr η φωτο

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...