Jump to content
Shipfriends

Γιατί οι νέοι δεν ακολουθούν το ναυτικό επάγγελμα?


uddox

Recommended Posts

Είσαι πλοίαρχος και τουλάχιστον απ’ ότι ξέρω οι ΑΕΝ Ασπροπύργου είναι η καλύτερη (μαζί με της Πρέβεζας αν δεν κάνω λάθος) για την εκπαίδευση των πλοιάρχων.

Έπειτα η ειδικότητα σου έχει περισσότερο ειδικευμένες γνώσεις που δεν τις συναντάς γενικότερα για να συγκρίνεις –ας το θέσω απλοϊκά- πόσο καλά στα μάθανε…

Ενώ ένας μηχανικός έχει πεδία που ασχολούνται και άλλες ειδικότητες ή ακόμη και ίδιες ειδικότητες -μηχανικοί στεριάς, μηχανολόγοι κτλ-(σε ΤΕΕ – ΤΕΙ – ΑΕΙ ) και μπορεί με αυτό το τρόπο να συγκρίνει πχ στο μηχανολογικό σχέδιο στην χημεία… και γενικά σε ένα μεγάλο εύρος των μαθημάτων όλων των εξαμήνων.

Επίσης εσύ λες ότι τελείωσες το 07 οπότε το αργότερο ξεκίνησες το 03 μπορεί και πιο παλιά ίσως οπότε μιλάμε για 7 χρόνια (σχεδόν μια δεκαετία) πιο πίσω…. Με την ίδια λογική στα τέλη του 90 (δηλαδή δυο τρία χρόνια πριν ξεκινήσεις εσύ) συγκεκριμένα στον Ασπρόπυργο ξέρω ότι είχαν και καθηγητές του Μετσόβιου Πολυτεχνείου στην σχολή με δική τους βιβλιογραφία κτλ κτλ

Οπότε δεν είναι απόλυτο μέτρο σύγκρισης η εμπειρία σου σε σχέση με την σημερινή κατάσταση.

(Γκολλάρα έβαλε η Ίντερ :P)

Link to comment
Share on other sites

Οι καλύτερες ΑΕΝ είναι η Σούδα, οι Οινούσσες, η Ύδρα και η Πρέβεζα. Όχι ο Ασπρόπυργος, τουλάχιστον όχι σήμερα. Για τον κλάδο των μηχανικών δε ξέρω και δε μπορώ να κρίνω. Τα σχόλια μου αφορούν τη περίοδο που ήμουν στη σχολή δηλαδή Οκτ '03 μέχρι Ιούνης '07. Σαφέστατα και δεν έχω γνώση της σημερινής κατάστασης αλλά πόσο μπορεί να έχουν 'χαλάσει' οι σχολές???

Απ' ότι είπες είσαι πρωτοετής, οπότε σου εύχομαι καλή συνέχεια και καλά ταξίδια και ότι απορίες έχεις ρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Eγω παλι θα δωσω λιγο δικιο στον φιλο μας αν και εντελως ασχετος με το θεμα ΑΕΝ ,θα πω τη γνωμη μου γενικα ..Εφοσον λεει οτι ειναι πρωτοετης μπηκε μεσα με κεφι ,να σπουδασει ,να βγει κατι ,ισως και το ονειρο του να πιασει ,τον ειχαν φλομωσει στο θα γινεις αυτο ,θα εκεινο ,οπως ολους που βρισκονται ενα βημα πριν την ανωτερη εκπαιδευση και τους εχουν ψησει οτι πρεπει να σπουδασουν για να γινουν κατι στην κοινωνια ..........Ετσι μπαινοντας μεσα τελικα και αφου εχει πετυχει το στοχο του ,βλεπει την πραγματικη κατασταση.......που ειναι το ενα βημα παραπερα στις γνωσεις?αυτο ηταν τελικα ?και αρχιζουν οι σπουδαστες -πρωτοετεις και απογαητευονται .Μετα το δευτερο ετος θα συνηθισεις και δεν θα σου φαινονται περιεργα ολα αυτα!Και που να δεις τι σε περιμενει αφου τελειωσεις τη σχολη ,το απολυτο χαος!!!μετα απο καιρο καταλαβαινεις οτι οι προσπαθειες σου πηγαν στο κενο γιατι αν δεν εισαι τυχερος ,τα βρισκεις μπαστουνια και αρχιζεις να ασχολεισαι με ασχετα πραματα απλα για να επιβιωσεις!!!!

Παρ΄ολη την απογοητευση που πηρες ,εγω θα σου ευχηθω καλη επιτυχια στις σπουδες σου και να μη μενεις μονο στις γνωσεις που σου δινει η σχολη και μετα απο χρονια να μας γραφεις για τα τις εμπειριες σου απο τα ταξιδια !!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι οι νεοι δεν πανε στις ΑΕΝ;;

Γιατι ενα χρονο προσπαθω να μαθω τι γινεται με τα ορια διαθλαστικων ανωμαλιων στα ματια και κανεις δεν ξερει να μου πει ακριβως.

Γιατι κανενας δεν ξερει αν δεχονται επεμβαση διορθωσης στα ματια.

Γιατι κανενας δεν δινει στους ενδιαφερομενους πληροφοριες για το ναυτικο επαγγελμα.

Γιατι 9 στους 10 μαθητες της Γ λυκειου ακολουθουν τις ΑΕΝ επειδη εχουν χαμηλες βασεις και οχι γιατι αγαπουν τη θαλασσα και το ναυτικο επαγγελμα.

Τελος γιατι στα ματια του απλου ανθρωπου ο ναυτικος ειναι "καταρραμενος" "βρωμικος" ταξιδευει μια ζωη δεν μπορει να κανει οικογενεια κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα της επέμβασης στα μάτια σου λέω εγώ ότι δέχονται 100% γιατί πολύ απλά είχα μυωπία και άνθρωπος μέσα απο την υγειονομική επιτροπή μου πρότεινε ο ίδιος να πάω να κάνω laser όπως και έκανα και μετά μπήκα κανονικά στη σχολή. Όλα αυτά εν έτος 2003 βέβαια. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι απο τότε.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας σ ευχαριστω. Οτι πληροφοριες εχω ετσι τις εχω μαζεψει απο δω και απο κει. Καποιες οπως τη δικη σου τις εμπιστευομαι καθως ειναι απο προσωπικη εμπειρια καποιες αλλες οχι. Λογικα θα δεχονται γιατι δεν εχει να κανει με θεμα ευαισθησιας του ματιου οπως στους Ικαρους.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κύριοι χαίρετε,

Κατ'αρχάς να πω ότι είμαι απόφοιτος της ΑΔΣΕΝ Μακεδονίας, φοίτησα από το 1994 έως το 1998, στην σχολή Μηχανικών.

Δυσκολίες καί ανοργανοσιά υπήρχανε, υπάρχουν καί θα υπάρχουν, άλλωστε μην ξεχνάμε ότι ζούμε στην Ελλάδα.

Το πρώτο μου μπάρκο το βρήκα χτυπώντας πόρτα πόρτα στην κυριολεξία μια μια τις πόρτες στην ακτή Μιαούλη. Απαντήσεις πολλές, "δεν θέλουμε, πείραμε, είμαστε πλήρεις κλπ κλπ", βρέθηκε λοιπόν καί αυτή η μια ετερία που με πείρε. Καλή ή κακή έκαναν την δουλεία μου, έκανα το μπάρκο.

Εμείς τότε είχαμε μόνο ένα καθηγητή, ο οποίος είτανε καί καθηγητής στο Αριστοτέλειο καί δίδασκε Αυτοματισμούς. Δεν μπορώ να πώ ότι λόγω τις άριστις ακαδημαικίς του μόρφωσης πρόσθεσε κάτι παραπάνω στο επίπεδο σπουδών. Ίσως καί να γινότανε το αντίθετο αφού το μάθημα αναλονώταν σε άπειρα μαθηματικά, συνηθισμένος φυσικά ο άνθρωπος από το πολιτεχνείο. Σε ερώτηση μάλιστα ενός φοιτητή, δεν γνώριζε τον συγκεκριμένο αυτοματισμό, τον οποίο συναντάμε πολύ συχνά στα βαπόρια.

Όσων αφορά τους καθηγητές, απόφοιτους πανεπιστημίων ελάχιστοι είτανε αυτοί που πραγματικά ενδιαφερόντουσαν να μεταφέρουνε γνώσεις καί να προετοιμάσουνε τουσ φοιτητές.

Εν τέλει από όσο θυμάμαι όλοι στηριζόμασταν στους καθηγητές της ειδικότητας να μας πούνε όσο πιο πολλά γινότανε (ακόμα καί το πώς γίνονται τα κονέ στα λιμάνια για να πάμε στα κορίτσια, πολύ σημαντικό κομμάτι της ζωής του ναυτικού).

Το σημαντικό είναι ότι παρά τις αντιξοότητες αυτοί που θέλουνε πραγματικά να ακολουθήσουνε το επάγγελμα να παλεύουνε μέχρι να το πετύχουνε καί όχι να χρησιμοποιούνε ως δικαιολογία, τις σαχλαμαρες των καθηγητών ή του κράτους.

Η πρόχειρη λύση του delivera ή του σερβιτόρου είναι για τα παιδάκια που φοβούνται να φύγουνε από την μαμά τους. Φοβούνται τις δυσκολίες τις ζωής.

Στην δική μου περίπτωση παρά τις όποιες αντιξοότητες συνάντησα, είτε στην σχολή με τον κάθε καθηγητή ή στο ΥΕΝ ή με στραβομένους στα βαπόρια...που δεν λένε ούτε καλήμερα, προχώρησα έως εκεί που ήθελα εγώ. Μετά από ένα σημείο, η δουλειά του ναυτηικού δεν ικανοποιούσε εμένα καί για αυτό συνέχισα σε ένα πανεπιστήμιο στην Αγγλία. Μετά από αυτό μπήκα σε δουλειές στην στεριά καί πλέον εργάζομαι ως Επιθεωρητής Νηογνώμωνα, καί με όσους αρχιμηχανικούς έχω συνεργαστεί εκτιμόύνε πάντα τις γνώσεις και την εμπείρια που απέκτησα στα βαπόρια.

Για αυτό αφήστε τις δικαιολογίες καί τα μυξοκλάματα...καί γίνετε σωστοί επαγγελματίες.Παλέψτε.

Πάντα υπάρχουνε περιθώρια γιά καλυτέρευση των συνθηκών φοίτησης στίς σχολές, στην οργάνωση, παντού.

Η ναυτιλία πάντα είχε ψωμί για όλους όσους θέλανε να ασχοληθούνε σοβαρά καί να δούλεψουνε.

Αυτά τα λίγα.

Καλή δύναμη στους νέους μας.

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

συμφωνα με τη ναυτεμπορικη, σε συνεδριο που εγινε για το ναυτικο επαγγελμα, τονιστηκε οτι η Ε.Ε. εχει συνειδητοποιησει οτι το ναυτικο επαγγελμα πρεπει να ξαναγινει ελκυστικο και να ενισχυθει, προκειμενου η ναυτιλια των χωρων της Ε.Ε. να εξακολουθησει να ειναι πρωτοπορα. Ο Π.Τσακος μαλλιστα ειπε οτι δεν γινεται ευρωπαϊκη ναυτιλια χωρις ευρωπαους ναυτικους.

ειπαν πολλα και διαφορα για μετρα προβολης, για ελκυστικοτητα κλπ, την ουσια ομως την εδειξαν οι εκπροσωποι των ευρωπαικων συνδικατων (ναυτικων). ειπαν οι ανθρωποι οτι το προβλημα ειναι οτι οι ευρωπαιοι πλοιοκτητες δεν πολυκαιγονται να προσλαβουβ ευρωπαιους ναυτικους. αντιθετα θελουν να γλυτωσουν και απο αυτους που εχουν. (πιο διπλωματικα το ειπαν, αλλα η ουσια αυτη ειναι;))

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Η ανεργία στέλνει τους νέους στη θάλασσα

Πηγη: PORTNET

Η οικονομική κρίση και η αλματώδης αύξηση της ανεργίας, αναβιώνει την εποχή της μαζικής εξόδου πολλών νέων προς τη θάλασσα, όπως συνέβη κατά τη δεκαετία του 1960. Ο αριθμός των σπουδαστών στην Ακαδημία πλοιάρχων και μηχανικών έχει αυξηθεί θεαματικά, αλλά όχι μόνο. Επίσης, μεγάλο είναι και το ποσοστό ανέργων που παρακολουθεί μαθήματα στη σχολή σωστικών και πυροσβεστικών μέσων στον Ασπρόπυργο,

προκειμένου να αποκτήσουν στοιχειώδεις γνώσεις και να ναυτολογηθούν για να εξασφαλίσουν μια δουλειά.

Υπήρξε και μια ανάλογη αναφορά χθες το βραδύ στο δελτίο ειδήσεων του ΑΝΤ1 για το ίδιο θέμα, όπου μίλησε και ο cpt Νίκος Θέρμος

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Την δυνατότητα πρακτικής εκπαίδευσης των σπουδαστών των Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού και σε πλοία Ελληνικών συμφερόντων με ξένη σημαία, δίνει το άρθρο 225, του σχεδίου νόμου που κατέθεσε σήμερα στη Βουλή για ψήφιση το υπουργείο Ανάπτυξης, Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας.

Πηγη: THE SEANATION

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...