Jump to content
Shipfriends

Rigel I (IMO 7224459)


Recommended Posts

Με 22 μετρα πλατος το χουνε σκεφτει καλα να το βαλουν στου Βασιλειαδη? :confused: Καποιος ποιο ειδικος??

Όντως Neptune το είδα και εγώ το πρωί και απόρησα.Θέλω να πιστέψω ότι μέχρι να έρθει η συγκεκριμένη ημερομηνία να δεξαμενιστεί θα υπάρξει κάποια αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα λίγο σε κάποια από τα πλοία που έχουν δεξαμενιστεί στην μεγάλη του Βασιλειάδη για να έχουμε και κάποιο μέτρο σύγκρισης.

Το πιό μεγάλο σε πλάτος πλοίο που βρήκα που να έχει δεξαμενιστεί στην μεγάλη του Βασιλειάδη (ίσως να υπάρχει βέβαια και άλλο), είναι το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ. Με πλάτος 20,2 μ. (Fakta), βλέπουμε εδώ ότι "γεμίζει" την δεξαμενή. Σωστή λοιπόν η απορία τόσο του Neptune όσο και του polykas για τα 22 μέτρα του RIGEL.

Ωστόσο χάριν της συζήτησης και με προφανή τον κίνδυνο κάποιοι να γελάσουν με τις ελιπέστατες γνώσεις μου, θα ρισκάρω μία (ίσως αφελή) ερώτηση : Είναι δυνατόν - πιθανόν το RIGEL αυτό το πλάτος των 22 μέτρων να το έχει πιό "ψηλά" από ότι (π.χ.) το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ και άρα να είναι εφικτός ο δεξαμενισμός του στην συγκεκριμμένη δεξαμενή ???

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρη απαντηση δεν μπορω να δωσω.

Παρολαυτα πιστευω οτι για να παρουν την αποφαση να το δεξαμενησουν στου Βασιλειαδη θα πρεπει να εχουν δει οτι χωραει.Δεν μπορει να παρθηκε μια αποφαση ετσι στη τυχη.Προφανως θα βαλανε τα σχεδια του βαποριου κατω,λογικα πρεπει και η δεξαμενη να συμφωνησε οτι το βαπορι χωραει και παρθηκε η αποφαση να παει εκει.

Αυτο που φανταζομαι βλεποντας και την φωτο του ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ ειναι οτι το βαπορι θα ειναι οριακα μεσα κατι που μαλλον θα κανει δυσκολη τη δουλεια των συνεργιων

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να χωράει να δεξαμενιστεί το Rigel στη συγκεκριμένη δεξαμενή,οριακά όμως.Έχει δεξαμενίστει και το Δημητρούλα με 22,07 μέτρα πλάτος σύμφωνα με το γνωστό σουηδικό site.Δείτε παρακάτω το Δημητρούλα στη δεξαμενή Βασιλειάδη από το google earth.H άσπρη γράμμη δείχνει ακριβώς 22 μέτρα σύμφωνα με τον χάρακα του προγράμματος αυτού.

post-2023-128326979434_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

άρα μάλλον χωράει και θα έρθει !!!:D

αλλά σε καιρό πανελληνίων? :(

πάντως μέχρι να μπεί αφού λέτε ότι χωράει οριακά θα έχει μεγάλη ιστορία να δούμε

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα λίγο σε κάποια από τα πλοία που έχουν δεξαμενιστεί στην μεγάλη του Βασιλειάδη για να έχουμε και κάποιο μέτρο σύγκρισης.

Το πιό μεγάλο σε πλάτος πλοίο που βρήκα που να έχει δεξαμενιστεί στην μεγάλη του Βασιλειάδη (ίσως να υπάρχει βέβαια και άλλο), είναι το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ. Με πλάτος 20,2 μ. (Fakta), βλέπουμε εδώ ότι "γεμίζει" την δεξαμενή. Σωστή λοιπόν η απορία τόσο του Neptune όσο και του polykas για τα 22 μέτρα του RIGEL.

Ωστόσο χάριν της συζήτησης και με προφανή τον κίνδυνο κάποιοι να γελάσουν με τις ελιπέστατες γνώσεις μου, θα ρισκάρω μία (ίσως αφελή) ερώτηση : Είναι δυνατόν - πιθανόν το RIGEL αυτό το πλάτος των 22 μέτρων να το έχει πιό "ψηλά" από ότι (π.χ.) το ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ και άρα να είναι εφικτός ο δεξαμενισμός του στην συγκεκριμμένη δεξαμενή ???

Σωστές όλες οι παρατηρήσεις του ΣΕΙΡΙΟΥ.Καλώς να ορίσει λοιπόν, θα είναι μια ευχάριστη έκπληξη,παρά να την κάνει για Μαυροβούνιο μεριά.Πιστεύω και εγώ πάντως, ότι το μεγαλύτερο ΕΓ/ΟΓ που έχει μπει στην δεξαμενή Βασιλειάδη εάν δεν κάνω λάθος πρεπει να είναι το Δημητρούλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στην Ηγουμενιτσα λιγο πριν μας κατηφορισει για μακιγιαρισμα το Rigelακι και βεβαια πανταχου παρον και ο neptune που μη δει βεντουροπλοιο κανει σα μικρο παιδι :D:D

post-23-12832698053_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν πάει ηγουμενίτσα για το μακιγιάζ εγώ το πέτυχα στο μπάρι σε ένα ωραίο ρεμέντζοοο :D

ας δούμε όμως μια φώτο πρώτα

Edited by Neptune
διορθωση λινκ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οντως Παναζια μου σημερα το πρωι εκοβε σβουρες γυρω απο την κιτρινη περιμενοντας να αδειασει η δεξαμενη απο το Μυκονος για να περασει μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Ευκαιρια να το δουμε και απο κοντα λοιπον.

Και για τα συνεργεια λογικα θα ειναι δυσκολη δουλεια μιας και ο χωρος που θα εχουν για να εργαστουν θα ειναι περιορισμενος

Θα μεινει καιρο εδω περα ή με το που θα τελειωσει το δεξαμενισμο θα ανηφορισει ξανα για πανω?

Link to comment
Share on other sites

Δευτερα θα πεσει και θα ανηφορισει αμεσως για Ηγουμενιτσα νομιζω ή Ιταλια. Εμενα παντως θα μου αρεσε και για κρουαζιεροπλοιο και το σημειωνω :rolleyes:;)

Link to comment
Share on other sites

δευτέρα ε??κρίμα και έλεγα μετα τις εξετάσεις την δευτέρα να πήγαινα μια βόλτα :(

πάντως φίλε σε βλέπω πολύ ορεξάτο και μάλλον δεν θα την γλυτώσεις την κρουαζιέρα:D:D

Link to comment
Share on other sites

Ε λογικα αυριο θα εχει βαψιμο οποτε Δευτερα πρωι το βλεπω να πεφτει. Αν οχι πρωι πρωι μεχρι το μεσημερι θα ναι οξω σιγουρα ;)

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πρωι ειχε ηδη σηκωθει και ετοιμαζοταν να βγει. Οποτε οσοι το ειδαν το ειδαν. Οι υπολοιποι σε 2 χρονια παλι. Αν δεξαμενιστει στην Ελλαδα. :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βλεπω να φευγει σημερα το πλοιο

Κατα τη διαρκεια της πετρελαιευσης του απο το AEGEAN DAISY πετρελαια χυθηκαν στη θαλασσα με αποτελεσμα αυτη τη στιγμη να υπαρχουν προτατευτικα γυρω απο το βαπορι και ενα πλωτο του λιμενικου να προσπαθει να δει ποσο μεγαλη ειναι η ρυπανση.

Ελπιζω να μην ειναι μεγαλη η ρυπανση στο λιμανι

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τα προβλήματα ξεπεράστηκαν γιατί γύρω στις 01:00 το βαπόρι δεν ήταν στο λιμάνι. Οπότε σε δύο χρόνια πάλι όπως είπε και ο Neptune.

Link to comment
Share on other sites

Παντως το προβλημα δε δημιουργηθηκε απο το βαπορι. Εσπασε ή εφυγε η μανικα απο το αλλο βαπορι ;) Σε διαφορετικη περιπτωση νομιζω ειχε μεχρι και αυτοφορο για τον καπετανιο και τον πρωτο του Rigel οποτε δε θα εφευγε ουτε σημερα ;)

Link to comment
Share on other sites

Το μεσημέρι που είδα το Rigel να παίρνει καύσιμα από το Aegean Daisy, κάνεις δε περίμενε τι θα γινόταν λίγες ώρες αργότερα. Όταν πέρασα για μια επιτόπια αυτοψία δίπλα από το πλοίο, άρχισε να μου μυρίζει έντονα μυρωδιά από πετρέλαιο. Βλέποντας στη πρύμη του Rigel να είναι πλωτό φράγμα που συνήθως τοποθετείτε για αποφυγή ρυπάνσεων, επιβεβαιώθηκαν οι υποψίες μου. Μετά από λίγο τοποθετήθηκε άλλο ένα φράγμα στη πρύμη του Aegean Daisy, αλλά νομίζω ότι ήταν ήδη λίγο αργά γιατί ο αέρας φυσούσε από τη δεξαμενή προς τη μπούκα του λιμανιού, όποτε σίγουρα θα είχαν φύγει κάποια πετρέλαια προς τα έξω. Κατά τις 19:40 έφτασε ένα αυτοκίνητο του λιμενικού αλλά και αλλά οχήματα με άτομα από την Ventouris Ferries, την Aegean. Κατά τις 20:00 έφτασε και ένα πλωτό του λιμενικού, που λίγο αργότερα έκανε μια γύρα στο λιμάνι για να δουν την έκταση της ρύπανσης. Ενώ στο ίδιο διάστημα από μια απορρυπαντική εταιρεία είχαν ριχθεί κάποια ειδικά πανιά για να μαζέψουν τα πετρέλαια που είχαν ξεφύγει από το φράγμα και τα περισυνέλεξαν λίγο αργότερα.

post-54-128326980948_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...