Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Με την ευκαιρία της νέας αγοράς ... και ακολουθώντας τον δρόμο που χάραξε ο g.e. ... έχω να κάνω και δυο προτάσεις για την μετονομασία του ετοιμοπαράδοτου FORZA.

1) Να μετονομασθεί σε FORZA GRECIA, ώστε να αποστομωθούν όσοι μιλάνε για Μπερλουσκονισμό:rolleyes:

2) Να μετονομασθεί σε FORZA PANATHA, ώστε να σκιαχτούν οι οχτροί στο γαυρολίμανο:D

Διαλέγετε και παίρνετε...και εγώ ανάδοχος :D

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • Replies 338
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Δεν γνωρίζω αν είναι ασυνήθιστη είδηση γιά όλους όσους "σκαρφάλωναν στα δέντρα" όταν εμείς χτίζαμε Παρθενώνες :rolleyes:.

Στην χώρα όμως των ...Παρθενώνων και της Ναυτιλίας, σίγουρα είναι.

Παραθέτω απόσπασμα από άρθρο που δημοσιεύεται στον ΕΦΟΠΛΙΣΤΗ Ιανουαρίου, και αφορά το ΑΤLANTIC VISION (Ex. Superfast IX).

Στις αρχές του καλοκαιριού του 2008 ανακοινώνεται η ναύλωση του από την Tallink για πέντε χρόνια στην Καναδική Marine Atlantic, η οποία ξεκινάει τον Οκτώβριο του 2008, και ύστερα από διαγωνισμό ανάμεσα σε μαθητές στο Newfoundland, το Labrador και το Cape Breton, στις 21 Ιουνίου 2008 μετονομάζεται σε ATLANTIC VISION.

Επίσης έχει ξανααναφερθεί το συγκεκριμμένο θέμα και στο φόρουμ μας, στο σχετικό thread του πλοίου.(Και μάλιστα αρκετό καιρό νωρίτερα.)

Τι να λέμε τώρα και τι να σχολιάζουμε... Καθείς και τα συμπεράσματα του... :(

Edited by ΣΕΙΡΙΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω αν είναι ασυνήθιστη είδηση γιά όλους όσους "σκαρφάλωναν στα δέντρα" όταν εμείς χτίζαμε Παρθενώνες :rolleyes:.

Στην χώρα όμως των ...Παρθενώνων και της Ναυτιλίας, σίγουρα είναι.

Παραθέτω απόσπασμα από άρθρο που δημοσιεύεται στον ΕΦΟΠΛΙΣΤΗ Ιανουαρίου, και αφορά το ΑΤLANTIC VISION (Ex. Superfast IX).

Τι να λέμε τώρα και τι να σχολιάζουμε... Καθείς και τα συμπεράσματα του... :(

Μήπως μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής;

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι με το post του ο Σείριος ήθελε να σημειώσει πόσο πιο κοντά στα πλοία και στην θάλασσα είναι τα παιδιά στον Καναδά σε σχέση με την Ελλάδα. Το να συμμετέχουν παιδιά σε διαγωνισμό για να δώσουν όνομα σε ένα πλοίο δεν το έχουμε δει στην Ελλάδα (χώρα ναυτική), αλλά γίνεται από καποιους λαούς που δεν τρέχει στο αίμα τους η θάλασσα.

Στην Ελλάδα την μόνη ψηφοφορία που είχα ακούσει να γίνεται για όνομα πλοίου είναι καπου το 1992 με το καινούριο καμάρι της ΝΕΛ. Είχε γίνει ψηφοφορία στους νομούς Λέσβου - Χίου - (Σάμου; ) και επικράτησε με διαφορά το ΜΥΤΙΛΗΝΗ. Δεύτερο επικρατέστερο νομίζω ήταν το ΑΓΙΑ ΜΑΡΚΕΛΛΑ (κολλημένοι αυτοί οι Χιώτες,ε; ).

Link to comment
Share on other sites

Mάλιστα, τώρα ναι το κατάλαβα και συμφωνώ.

Παρεπιπτόντως έχω την εντύπωση οτι το ίδιο έγινε και με το ΘΕΟΦΙΛΟ το 95 χωρίς να παίρνω και όρκο :)

Link to comment
Share on other sites

Mάλιστα, τώρα ναι το κατάλαβα και συμφωνώ.

Παρεπιπτόντως έχω την εντύπωση οτι το ίδιο έγινε και με το ΘΕΟΦΙΛΟ το 95 χωρίς να παίρνω και όρκο :)

Ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ ήταν, εγώ τα μπέρδεψα.:o

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην είναι συνηθισμένο φαινόμενο στο χώρο της ναυτιλίας αλλά στον αεροπορικό συνέβει κάτι παρόμοιο πριν κανένα χρόνο. Η Aegean Airlines έιχε αναθέσει στα παιδιά του χωριού SOS να βρούνε όνομα για τα πρώτα καινούργια αεροσκάφη αλλα και πιο μετά έκαναν ένα πιο ευρή διαγωνισμό μέσω της σελίδας της ώστε να προταθούν ονόματα. Κάτι τέτοιο φυσικά και μπορεί να γίνει σε ορισμένες ναυτιλιακές εταιρίες, γιατί σε κάποιες άλλες θα γεράσουν περιμένοντας τα παιδιά για να έρθει καινούργιο πλοίο. :D:p

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην είναι συνηθισμένο φαινόμενο στο χώρο της ναυτιλίας αλλά στον αεροπορικό συνέβει κάτι παρόμοιο πριν κανένα χρόνο. Η Aegean Airlines έιχε αναθέσει στα παιδιά του χωριού SOS να βρούνε όνομα για τα πρώτα καινούργια αεροσκάφη

Η Aegean έκανε ανοικτό διαγωνισμό, μέσω του site της, όχι στα παιδικά χωριά SOS, και οι "νικητές" πήραν και βραβεία.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι είναι (είχα συμμετάσχει κι'έγώ στό διαγωνισμό).

Στό σχετικό thread που είχε ανοιχτεί στό αντίστοιχο αεροπορικό Ελληνικό site,είχα εκφράσει την ιδέα οτι η Aegean θά μπορούσε να εκμεταλλευτή την πρώτη λέξη τής επωνυμίας της γιά να δώση στά αεροπλάνα της ονόματα,όπως έχουν πράξει διάφοροι εφοπλιστές (π.χ. Aegean Sun,Aegean Glory κλπ κλπ).

Τελικά όμως επελέγησαν τά ονόματα Ethos,Nostos καί Kinesis (υπήρχε λίστα συγκεκριμένων ονομάτων από τά οποία έπρεπε να διαλέξουμε),που άν τά έδινε εφοπλιστής σέ πλοίο του,θά γελούσαν και τά ψάρια τού Ατλαντικού (κατά προσφιλή έκφραση καθηγητού που είχα στό γυμνάσιο).....

Link to comment
Share on other sites

Θα έχετε δίκιο ότι δεν δώθηκαν ονόματα απο τα παιδιά του χωριού SOS, αλλά νομίζω είχαν ανακυρηχθεί σαν "ανάδοχοι" των πρώτων αεροσκαφών. Δεν θυμάμαι καλά..

Link to comment
Share on other sites

Στις αεροπορικές εταιρείες βέβαια η ονοματοδοσία έχει εντελώς διαφορετικό νόημα και σημασία από τις ακτοπλοϊκές, αφού κανένας επιβάτης τους δεν αναφέρεται στο ταξίδι του χρησιμοποιώντας το όνομα του αεροπλάνου.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό αυτό άν καί οι planespotters αναφέρονται συχνά καί στά ονόματα τών αεροπλάνων,όσα τυχαίνει νά έχουν,γιατί δέν το κάνουν αυτό όλες οι αεροπορικές εταιρείες-καί όσες τό κάνουν,δέν το κάνουν σέ όλα τά αεροπλάνα τους.Πάντως σέ όσα τό κάνουν,έχουν τουλάχιστον την φαντασία να δίνουν διακριτά ονόματα (π.χ. ονόματα μυθικών ηρώων,πουλιών κλπ) καί όχι MEGAJET ή SUPERJET κλπ κλπ.

Σημειωτέον επίσης οτι σύμφωνα μέ την ναυτική νομοθεσία,το όνομα τού πλοίου αποτελεί διακριτικό στοιχείο ταυτοποίησής του,ενώ δέν συμβαίνει το ίδιο στην αεροπορία (όπου μόνο ο συνδυασμός νηολόγησης αρκεί).

Τό μεγαλύτερο τζέρτζελο όμως το έχω δεί στήν ονοματοδοσία ιδιωτικών σκαφών,όπου έχω πετύχει "κουφά" ονόματα-όπως έναν στην Αίγινα που έχει βαφτίσει το σκαφάκι του "Στρίγγλα",ή έναν άλλον στο Φάληρο που είχε ένα επίσης βαρκάκι μέ το όνομα "IONIAN STAR",αλλά καί....τρία καϊκια μέ τό όνομα ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ δεμένα πλάϊ-πλάϊ -πού αλλού;- στην Αίγινα.....

Link to comment
Share on other sites

Θα έχετε δίκιο ότι δεν δώθηκαν ονόματα απο τα παιδιά του χωριού SOS, αλλά νομίζω είχαν ανακυρηχθεί σαν "ανάδοχοι" των πρώτων αεροσκαφών. Δεν θυμάμαι καλά..

Στην τελετή της "βάπτισης", ανάδοχοι ήταν αριστούχοι μαθητές Λυκείων της Σάμου, Χίου, Μυτιλήνης, κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παλιότερα οι υποχθόνιοι διαλυτές αρκούντο σε ένα πετσόκομα του ήδη υπάρχοντος ονόματος του πλοίου που επρόκειτο να πραγματοποιήσει το τελευταίο του ταξίδι στις μαγευτικές τους παραλίες (STELLA SOLARIS - S SOLAR).

Οι καιροί άλλαξαν και απέκτησαν ως φαίνεται και αυτοί φαντασία, ...χιούμορ :mad: ή διάθεση ειρωνίας. Μετά λοιπόν το AUSONIA - IVORY που μας αποχαιρέτησε ως WINNER, έφτασε από ότι φαίνεται και η ώρα του WORLD RENAISSANCE - BLUE MONARCH να αναχωρήσει για το τελευταίο του ταξίδι ως MAESTRO.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Από τη δεξιά πλευρά έχει γραφτεί το νέο όνομα του πλοίου, με ελληνικά πρυμα ΝΗΣΟΣ ΡΟΔΟΣ και πλώρη στα Αγγλικά NISSOS RHODES.

Το όνομα στη πλώρη νομίζω ότι θα ήταν πιο όμορφο να ήταν γραμμενο ως Nissos Rodos (εάν ήθελαν να το γράψουν απλά με λατινικούς χαρακτήρες) ή Island of Rhodes (εάν ήθελαν να το γράψουν στα Αγγλικά). Τώρα έκαναν μια «ρώσικη σαλάτα»!! Το Νήσος ως Nissos και το Ρόδος ως Rhodes, που για μένα δεν ταιριάζει!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα. Το σωστοτερο θα ηταν η λατινικη αναγνωση του να μοιαζει με το ελληνικο ονομα. Αυτο ειναι ζητημα που εχει απασχολησει κατα καιρους διαφορους (Προμηθεας η πρυμνη, Prometheus η πλωρη) και εχει κανει ενα παλιο ιταλο πιλοτο που ηξερε σπαστα ελληνικα να πει για ενα γκαζαδικο με το ονομα Δεσποινα (DESPOINA στην πλωρη)

"skata vapori, allo leei prymi allo leei plori" :D:D

Link to comment
Share on other sites

οουουου,νησος ροουντς....μαι γκοντ:D Μα ποιος το σκεφτηκε....:rolleyes: Συμφωνω και εγω μαζι σας φυσικα,δεν χρειαζεται μεταφραση των ονοματων αλλα 'αναπαραγωγη' της προφορας.

Link to comment
Share on other sites

Χύμα στο κύμα, ότι να 'ναι! «Nissos Rhodes»: το «Νissos» η ελληνική λέξη με λατινικούς (το πως ακούγεται), το «Rhodes» η αγγλική ονομασία του νησιού. Μισό-μισό, σα pizza prosciuto-ανανά! :D

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τη παρέμβαση μας, φαίνεται ότι κατάλαβαν το λάθος τους και είπαν να επανορθώσουν!! Έτσι από τη δεξιά πλευρά στη πλώρη το πλοίο γράφει ήδη το NISSOS και τα ανάγλυφα που ακόμα δε είναι τελειωμένα αναγραφούν RODOS:cool:. Το ίδιο γραφούν και οι ταμπέλες στα καταστρώματα πίσω από τη γέφυρα. Όποτε λογικά σύντομα θα αλλάξουν και το όνομα από την άλλη πλευρά του πλοίου;)

post-54-128326998674_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα COLOSSUS και IPPOTIS (έτσι μάλλον θα βγάλουν το STAR)

Ομολογω οτι εντυπωσιαστηκα με το ΙΠΠΟΤΗΣ:eek:,βρισκω αψογα τα συγκεκριμενα ονοματα για roro δωδεκανησου.Αναμενω να εχουν την ιδια ευρηματικοτητα και με το EUROPEAN!

ΥΓ.Κι επειδη τα χωσαμε για το Rhodes,να πουμε οτι αν το πλοιο λεγεται ΚΟΛΟΣΣΟΣ,στην πλωρη πρεπει να γραφει KOLOSSOS;)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη θα εχει ξενη σημαια οτι λεει πλωρα θα λεει και πρυμα. Σε λιγο θα μας βαλεις ο Π100 και συ να αλλαξουμε και τον Πηγασο σε Εξπρες Πεγκασους :D:D

Link to comment
Share on other sites

ΠEΓΚΑΣΟΥΣ λεει τωρα Neptune,προφανως δεν σου καθεται κι εσενα καλα:D Αυτο που λες για την σημαια εχεις δικιο αλλα απο την αλλη υποτιθεται οτι διαλεγεις ελληνικο ονομα για να το καταλαβαινουν οι Ελληνες και οχι για να το μεταφραζουν οι ξενοι.Δηλαδη πλωρα-πρυμα πρεπει να γραφει KOLOSSOS.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...