Jump to content
Shipfriends

Mega Express Five (IMO 9035101)


Recommended Posts

καλά τις συγκεκριμένες μοκέτες τις πέρνουν με τους τόνους?:eek:

Την ίδια μοκέτα εχουν βάλει και στο Sardinia Vera στον χωρο των αεροπορικών καθισμάτων.

Ουσιαστικά από ότι βλέπω μοιαζει πολύ με το ΒΕΡΑ εσωτερικά στο λίγο πιο συγχρονο.B)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Απαράδεκτον για καραβολάτρες, μου είχε διαφύγει να σας ανεβάσω φωτό εδώ και κάμποσους μήνες. Οπότε ας πάμε στις πιο πρόσφατες από τον περασμένο Αύγουστο. Το κυτίον αυτόν πλησιάζει σιγά-σιγά στην μπούκα του λιμανιού και γυρνάει απέξω με προσανάποδα για να συνεχίσει με ανάποδα προς τα μέσα και αμέσως μετά να ξαναρχίσει προσανάποδα για να δέσει στα αριστερά. Πιστέψτε με η μανούβρα είναι ακόμα πιο δύσκολη κι εντυπωσιακή απ' ότι φαίνεται. Τελικά η φορτωεκφόρτωση τελειώνει και το πλοίο προχωρά πρός τα έξω, αφήνοντας τον πιλότο και ανοίγοντας στροφές για την Κορσική.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 1 year later...
  • 5 months later...

Αγαπητέ μου Νήσος Χίος, ευτυχώς που λες αυτό το πράμα ομορφούλι. Τουλάχιστον δε θα μας αρέσουν και οι ίδιες γυναίκες :D. Εγώ το λέω -χαλαρά- το πιο άσχημο κατασκεύασμα της Μεσογείου αλλά μπρός στα κέρδη τι' είν' το κάλλος. Το βλέπουμε εδώ να αναποδίζει για τη θέση του στη Bastia, ενώ εδώ το βλεφαριάζουμε σε μια νυχτερινή άφιξη.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
  • 8 months later...
  • 2 months later...
  • 9 months later...
  • 4 years later...
  • 2 weeks later...

Πιστεύεις ότι η εταιρία του ''κάηκε'' από το Mega Express Five επειδή έπαθε μία βλάβη ; . Νομίζω τα παραλές , η Corsica δεν έχει καμία ανάγκη με έναν τέτοιο στόλο που διαθέτει.

Edited by Tasos Kavala
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω το αδερφάκι του το Baja Star που δεν έχει μετατραπεί σε κουτί και διατηρεί τις αρχικές του γραμμές.Καλό εργαλείο για Χίο Μυτιλήνη αλλά και για αλλού στο Αιγαίο.Υπηρεσιακή με την ιπποδύναμη που βλέπω ότι έχει και με το μέγεθος του έχει σίγουρα 23+.Αν φυσικά είναι σε καλή κατάσταση.

https://www.marinetraffic.com/ar/photos/of/ships/shipid:416013/shipname:BAJA STAR?order=date_uploaded

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Tasos Kavala said:

Πιστεύεις ότι η εταιρία του ''κάηκε'' από το Mega Express Five επειδή έπαθε μία βλάβη ; . Νομίζω τα παραλές , η Corsica δεν έχει καμία ανάγκη με έναν τέτοιο στόλο που διαθέτει.

Σωστός. Δεν εννοώ ότι έκαψε την εταιρία όσον αφορά την επιβίωσή της (άλλωστε όπως λες και συ έχει πολλά πλοία) αλλά ως προς το ότι της στέρησε πολύτιμα έσοδα στην καρδιά του καλοκαιριού. Το συγκεκριμένο εκτελούσε minimum δύο δρομολόγια ημερησίως, πολλές φορές και τρία, άρα μιλάμε για καλά έσοδα και μάλιστα σε κοντινές γραμμές όπως Savona-Bastia, Nice-Bastia και Nice-Ile Rousse, οι οποίες είναι ακόμα πιο κερδοφόρες. Δεδομένου ότι όλα τα πλοία είναι απασχολημένα, δεν υπάρχει η δυνατότητα αντικατάστασης οπότε θα υπάρχει θέμα με αρκετούς επιβάτες...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 6 months later...

Μετά από αρκετούς μήνες ακινησίας ξεκίνησε και πάλι δρομολόγια από Toulon για Bastia και Ajaccio. Ας ευχηθούμε τη φετινή σεζόν να πάνε καλύτερα τα πράγματα για πλήρωμα και πλοίο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...