Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Βλεποντας τα πρωτα σχεδια της μετασκευης του βαποριου ειναι φανερο οτι θα αλλαξει εντελως μορφη ωστε να θυμιζει οσο γινεται τα 2 νεοτευκτα της εταιριας. Τιποτα δε θα μεινει να θυμιζει το παλιο γιαπωνεζικο σκαρι. Μονο η πλωρη αλλα κι αυτη θα φαει ενα λιφτινγκ :mad:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 877
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Και εγω συμφωνα με αυτα που εχω δει εχω την ιδια αποψη συν του οτι ειναι προφανες οτι ουτε η ταχυτητα του δεν θα θυμιζει το πλοιο που ηρθε απο την Ιαπωνια.

Link to comment
Share on other sites

loipon....simera perasa apo ton neo mwlo kai evgala lauraki.....loipon na sas proetoimasw.....idi exoun arxisei ta ksilwmatatwn koinoxristwn xwrwn tou kathws exoun tpothetithei kadoi megaloi pou einai gematoi me ksila novopan kai kontra plake ap' oti mporesa na dw...to accomodation kai i gefira tha ksilothoun kai tha pane sxedon 30 metra mprosta....oloi oi katapeltes tha ksilothoun (kai o plwrios)...tha anoixtoun 2 stin prumni kainourgoi...i tsiminiera tha antikatastathei mia new design akrivws san tou champion...episis tha xtistei-epektathei prima plwra kai tha anipswthoun kainourgia decks...mexri kai to katarti tha lavei anitistoixi morfi me ftera san auti tou champion...tha prostethei ap' oti lene kai ena flap...kathws kai primni tha lavei tis antistoixes sxediastikes antilipseis san twn neoteuktwn....mallon tha milame gia tin megaliteri metaskeui pou exei ginei stin ellada....

post-1342-128326969539_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

....mallon tha milame gia tin megaliteri metaskeui pou exei ginei stin ellada....

...Kαι την ...μακροβιότερη φίλε Μανώλη, και την μακροβιότερη. Αν πράγματι γίνουν όλα αυτά που αναφέρεις, και αν λάβουμε υπ' όψιν μας ότι η Αριάδνη με σαφώς μικρότερη μετασκευή από αυτή που αναφέρεις για τον Έλυρο, έκανε περίπου εννέα μήνες μέχρι να ετομαστεί.

Πράγμα που σημαίνει -επαναλαμβάνω, εφ' όσον όλα τα παραπάνω ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα- ότι το πλοίο θα χάσει και το επόμενο καλοκαίρι.

Φαίνεται πάντως ότι και στην ΑΝΕΚ καταλαβαίνουν ότι χρειάζεται μία πολύ καλή μετασκευή ώστε το συγκεκριμένο άσπρο κουτί (αν εξαιρέσεις μόνο την όμορφη πλώρη του), να μετατραπεί σε ...καράβι. B)

Link to comment
Share on other sites

Από ταχύτητα τώρα....ήρθε με υπηρεσιακή στα 23.5..με όλες αυτές τις μετασκευές που θα γίνουν λογικά δε θα χάσει και άλλο??? Η ταχύτητα που ΘΑ έχει θα είναι ικανοποιητική για τη γραμμή των Χανίων?

Link to comment
Share on other sites

Oλα γινονται αρκει να πεσει χρημα!Ειναι λογικο να το βιαζονται γιατι ουτε το Ολυμπικ Τσαμπιον μπορουν να το εχουν εδω.Αυτο που θα ηθελα να ξερω ειναι το εξης.Το πλοιο οταν με το καλο ετοιμαστει θα κανει μονο του τη γραμη για λογαριασμο της ΑΝΕΚ;Θα παρει δηλαδη τα δρομολογια του Ολυμπικ Τσαμπιον;Και αν ναι ποσες ωρες θα κανει ειδικα στο πρωινο δρομολογιο αν αναλοφιστουμε οτι θα χασει τουλαχιστον 1,5 με 2 μιλια απο την ταχυτητα του;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα μπεί και duck tail; όλα αυτά που ακούω μου έχουν δημιουργήσει μεγάλη περιέργεια για το πώς ένα αυθεντικό γιαπωνέζικο σκαρί θα αποκτήσει χαρακτηριστηκά βορειοευρωπαικού

Link to comment
Share on other sites

Από ταχύτητα τώρα....ήρθε με υπηρεσιακή στα 23.5..με όλες αυτές τις μετασκευές που θα γίνουν λογικά δε θα χάσει και άλλο??? Η ταχύτητα που ΘΑ έχει θα είναι ικανοποιητική για τη γραμμή των Χανίων?

Αυτό που έχω παρατηρήσει και μου προξενεί κάποια εντύπωση, είναι ότι όλοι έχουμε ως δεδομένο ότι το πλοίο θα δρομολογηθεί στα Χανιά, και μάλιστα ως απάντηση στην δρομολόγηση του Αριάδνη.

Ανατρέχοντας όμως σε όλα τα ποστ στο παρόν thread του πλοίου, αλλά και σε ανακοινώσεις της ίδιας της εταιρείας, από πουθενά δεν προκύπτει κάτι τέτοιο ως βεβαιότητα. Στην ανακοίνωση που είχε εκδώσει η ΑΝΕΚ για την απόκτηση του πλοίου, αναφέρεται χαρακτηριστικά, ότι το πλοίο θα εκτελεί δρομολόγια στις γραμμές όπου δραστηριοποιείται η εταιρεία, και μάλιστα από τότε (17 Ιουλίου) είχε αφήσει η ΑΝΕΚ να διαφανεί το μέγεθος της μετασκευής του προσδιορίζοντας την δρομολόγηση του πλοίου, την επόμενη χειμερινή περίοδο.

17 Ιουλίου 2007

...Μετά την ολοκλήρωση της μετασκευής του κατά την επόμενη χειμερινή περίοδο, θα εκτελεί - όπως ανακοινώθηκε - δρομολόγια στις γραμμές όπου δραστηριοποιείται η Εταιρεία, μεταφέροντας 2 χιλιάδες επιβάτες...

...Αυτο που μου κάνει εντύπωση είναι πως δεν αναφερει πως το πλοίο προορίζεται για τα Χανιά αλλά στις γραμμές της εταιρίας γενικά. Και απο τα χαρακτηριστικά του δεν θα ήταν εκπληξη να παει σε καμιά Βενετία, αφού όπως φαίνεται δεν αποτελεί κάποια άμεση λύση αφού χάνει και το επόμενο καλοκαίρι...

Σύμφωνα με την ίδια την εταιρία και του σχεδιασμούς της, θα είναι έτοιμο το χειμώνα του 2008 προς 2009. Αρα σύμφωνα με τις εκτιμήσεις της ΑΝΕΚ χάνει το καλοκαίρι. Αν σκεφτούμε πως ποτέ μεχρι τώρα εταιρία δεν έχει πέσει μέσα στις εκτιμήσεις της, στοιχηματίζω για ανοιξη 2009

Ειναι μάλιστα χαρακτηριστικό ότι το πρώτο μήνυμα του φίλου marioskef που παραθέτω, ήταν και το πρώτο μήνυμα που είχε ''ανοίξει'' το παρών thread, στο οποίο όπως φαίνεται -εκ του αποτελέσματος- δεν είχαμε δώσει την πρέπουσα προσοχή.

Μήπως λοιπόν η μελλοντική δρομολόγηση του πλοίου δεν αποτελεί ''απάντηση'' -τουλάχιστον όχι άμεση- της ΑΝΕΚ στην δρομολόγηση του Αριάδνη, μιας και αυτή από ότι όλα δείχνουν θα γίνει τον επόμενο χειμώνα, και μήπως βιαστήκαμε να εντάξουμε το πλοίο στη γραμμή Πειραιάς - Χανιά ???

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά γιατί το έχετε πάρει σαν δεδομένο ότι το πλοίο θα χάσει τόσο πολύ απο τη ταχύτητα του ας γίνει πρώτα η μετασκευή και το βλέπουμε μετά αυτό

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά γιατί το έχετε πάρει σαν δεδομένο ότι το πλοίο θα χάσει τόσο πολύ απο τη ταχύτητα του ας γίνει πρώτα η μετασκευή και το βλέπουμε μετά αυτό

na sas pw kati...egw pisteuw oti se tetoio megathos pou tha ftasei i metaskeui isws kai na allaxtoune kapoia mixanika meri..wste na apopidei parapanw taxitita....a...kai kati akoma..efoson simfwna me ta legomena tous tha valoun kai flap..auto an den kanw lathos prosdidei taxitita ektos apo to oti meiwnei ta aponera..

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψετε να συμφωνήσω με τον προλαλήσασα συνάδελφο Shipfriend. Πιστεύω ότι το Έλυρος οφείλει να γίνει πολύ πιο όμορφο. Μην ξεχνάμε άλλωστε ότι το έχει αναλάβει η εταιρεία που ανέλαβε το Αριάδνη και το δείγμα της δουλείας τους στο συγκεκριμένο πλοίο είναι εκπληκτικό. Τώρα αν η ΑΝΕΚ θέλει να το "μετατρέψει" σε ένα μεγάλο, 200μετρο απ' ότι διαβάζω, λευκό(σπάνιο χρώμα στις μέρες μας :D) κουτί, τότε be my gest, που λέμε και στην Ελλάδα :(

Γενικότερα πιστεύω ότι αξίζει να θυσιαστεί ορισμένος εσωτερικός χώρος, σε κάθε είδους μετασκευή, προκειμένου να έχουμε πανέμορφους βαπόραρους με μεγάλους εξωτερικούς χώρους στις θάλασσες μας.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε άλλωστε ότι το έχει αναλάβει η εταιρεία που ανέλαβε το Αριάδνη και το δείγμα της δουλείας τους στο συγκεκριμένο πλοίο είναι εκπληκτικό.

Σίγουρα η συγκεκριμένη εταιρεία έχει τη τεχνογνωσία να πραγματοποιήσει τη μετασκευή γιατί έχει το μεγάλο πλεονέκτημα να τα συνδυάζει όλα,αλλα τελευταία βλέποντας πως όλες τις μεγάλες δουλιές τις αναλαμβάνει η ΜΑΡΕΝΚΟ βλέπε κατασκευή Μύκονος-Χίος μετασκευή Μακεδονία και Αριάδνη μου γεννήθηκε η απορία για το αν θα μπορούσε μια αλλη εταιρεία να αναλάβει τη μετασκευή η ακόμα και να γίνει συνεργασία μικρότερων εταιρειών και ναυπηγικών γραφείων για να μπορούσε να μοιράστεί λίγο περισσοτερο η μικρή πίτα της ναυπηγοεπισκευαστικής βιομηχανίας της χώρας μας η οποία κακά τα ψέματα στηρίζετε απο τις επισκευές και τις μετασκευές

Link to comment
Share on other sites

Μπορει η εταιρια να ειναι ιδια αλλα τη μετασκευη του Αριαδνη τη σχεδιασε ο ναυπηγος που εχει κανει ολες τις μετασκευες των γιαπωνεζικων βαποριων που εχει φερει ο Στριντζης ενω του Ελυρος την εχει αναλαβει Δανεζικο γραφειο. Οποτε μονο στην ποιοτητα της δουλειας μπορουμε να ειμαστε σιγουροι αφου θα γινει απο τα ιδια χερια. Αλλα για το οπτικο αποτελεσμα ας περιμενουμε. :(

Link to comment
Share on other sites

Toτε θα ειναι το γνωστο δανεζικο γραφειο κνουτ χανσεν με μετασκευες οπως λισσος, λατο ,σοφ. βενιζελος λευκα οροι ,αλλα ειχε αναλαβει και την σχεδιαση των σουπερφαστ

Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο Μικο. Αν και σημερα το πρωι ακουσα οτι τη δουλεια δεν θα την κανει η Μαρενκο αλλα αλλη εταιρια ανταγωνιστικη στο χωρο που εχει κρητικο αφεντικο :(

Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι σωστά τα παραπάνω (και γιατί να μην είναι?:()...

...πρόκειται για την KNUD E. HANSEN A/S και δείτε και ποιά ferries που έχει σχεδιάσει (νέες ναυπηγήσεις και μετασκευές)...

...Olympic Champion - Ωκεανός -Ελ. Βενιζέλος - Όλα τα Superfast κλπ.

Link to comment
Share on other sites

...to accomodation kai i gefira tha ksilothoun kai tha pane sxedon 30 metra mprosta....oloi oi katapeltes tha ksilothoun (kai o plwrios)...tha anoixtoun 2 stin prumni kainourgoi...i tsiminiera tha antikatastathei mia new design akrivws san tou champion...episis tha xtistei-epektathei prima plwra kai tha anipswthoun kainourgia decks...mexri kai to katarti tha lavei anitistoixi morfi me ftera san auti tou champion...tha prostethei ap' oti lene kai ena flap...kathws kai primni tha lavei tis antistoixes sxediastikes antilipseis san twn neoteuktwn....mallon tha milame gia tin megaliteri metaskeui pou exei ginei stin ellada....

Απ' ότι καταλαβαίνω από τα λεγόμενα του φίλου Μανόλη σε προηγούμενο post η ΑΝΕΚ έχει ως στόχο το Έλυρος να αποκτήσει την εξωτερική εμφάνιση του Olympic Champion, ελπίζω να αποκτήσει και αντίστοιχους εσωτερικούς χώρους. Άρα μου φαίνεται λογική η επιλογή μιας εταιρείας που είχε ασχοληθεί με το Olympic Champion.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω μια απορία. Βλέπω οτι σε διαστάσεις είναι το ίδιο με τα Λευκά Ορη και Σοφοκλή Βενιζέλο με τίς ίδιες μηχανές και νεότερο αλλά σε ταχύτητα δίδεται κατά ένα μίλι αργότερο. (23 αντί 24). Μήπως ξέρει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επειδη περναω καθε μερα απ εξω αλλα δεν εχω δει ουτε μια λαμαρινα μου δημιουργειται η απορια πως στο καλο θα προλαβει να βγει ολο αυτο το πραμα πριν το καλοκαιρι η εστω αρκετα νωρις. Για παρτε λιγο ματι.

post-23-128326970363_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι λοιπόν το περιβόητο σχέδιο του πλοίου;.Γνώμη μου είναι πως είναι καλό αν και αυτό το αίθριο μπροστά στο φουγάρο μου θυμίζει λίγο το πύργο ελέγχου του Ελ.Βενιζελος

Πάντως και εγώ είχα την ίδια απορία με το neptune βλέποντας το πλοίο και υπέθεσα οτι θα το ξηλώσουν πρώτα εσωτερικά δε θέλω να ξεκινήσω προβλέψεις για το πότε θα είναι έτοιμο αλλά όπως δείχνουν τα πράγματα τώρα,το καλοκαίρι δεν νομίζω να είναι εφικτός στόχος

Link to comment
Share on other sites

Εδώ πλέον μιλάμε για ανακατασκευή και όχι για απλή μετασκευή. Σε πρόσφατη βόλτα από τον μόλο της ΔΕΗ το πλοίο μέσα φαινότανε ψιλογιαπί (δεν παίρνω και όρκο βέβαια) αλλά για άλλη μια φορά θα πω πως αν το ΑΡΙΑΔΝΗ, που δούλευαν σαν τα σκυλιά και ουσιαστικά επεκτάθηκε μόνο προς τα πρύμα έκανε 9 μήνες, τότε ο ΕΛΥΡΟΣ ένα χρονάκι (τσε βάλε) το θέλει μέσα στο νερό. Highlight η μετασκευή ΚΑΙ του φουγάρου α λα CHAMPION και SPIRIT.

Υ.Γ.: Αυτή η μπλε - κίτρινη λωρίδα (βλέπε ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ - ΠΡΕΒΕΛΗΣ) πρέπει να με κάνει να ανησυχώ;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...