Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 877
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Παντως η ΑΝΕΚ σκεφτεται να μετασκευασει το πλοιο εκτος Ελλαδας φοβουμενη απεργιες και λοιπα αλλα που καθυστερουνε εδω τις εργασιες. Κριμα αν το αποφασισουνε. Εγω λεω για καμια Κροατια, Γιουγκοσλαβια και λιγοτερο Ιταλια για να γινει η δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Neptune να κάνω μία ίσως αφελή ερώτηση; Ποιός ο λόγος να έρθει τότε το πλοίο στην Ελλάδα, και να δέσει μάλιστα στο Πέραμα,

αφού μπορούσε από Λιβύη να πάει κατευθείαν σε κάποια από τις χώρες που αναφέρεις ως πιθανές;

Θεωρώ τουλάχιστον παράξενο μια εταιρεία σαν την ΑΝΕΚ να μην είχε σχεδιάσει εκ των προτέρων το που θα κάνει την μετασκευή του πλοίου.

Link to comment
Share on other sites

Είδα επιτέλους κι εγώ το πλοίο χθες και μπορώ να πω ότι μου άρεσε πάρα πολύ. Ευελπιστώ η εκτεταμένη μετασκευή που είναι δεδομένο ότι θα γίνει να μην επιρεάσει τις βαπορίσιες γραμμές του. Επίσης το φουγάρο έχει προχειροβαφτεί κίτρινο θυμίζοντας κανονικά και με τον νόμο πλέον ΑΝΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται πολύ έντονα ότι το ΕΛΥΡΟΣ πουλήθηκε και΄μάλιστα σε πολύ καλή τιμή...και ότι η ΑΝΕΚ έχει συμφωνήσει για την αγορά τριών ιαπωνικών high speed ferries κατασκευής του 2004...

Κάνε Θεούλη μου να δούμε κανα HAMANASU στα Ελληνικά λιμάνια !!!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει και καμία φωτογραφία αυτών των HSCs; Αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο και το Έλυρος έχει πουληθεί εκτός Ελλάδος έχω να πω δύο πράγματα:

1. Καλώς να ορίσουν τα πλοία και καλοτάξιδα

2. B) Έλεος πια όλοι με τα ταχύπλοα, σε λίγο θα ξεχάσουμε και τον ήχο της θάλασσας από πλοίο :rolleyes:

Προσωπικά πάντως θέλω να ελπίζω ότι πρόκειται για τις ίδιες φήμες που ήθελαν το Αριάδνη πουλημένο στην ΑΝΕΚ, ναυλωμένο σε ξένους ή και εγώ δεν ξέρω τι άλλο...

EDIT: Μετά από αναζήτηση στο site της ΑΝΕΚ δεν εντόπισα καμία ανακοίνωση που να αναφέρει πώληση του Έλυρου και, ας με διορθώσουν όσοι ξέρουν αν κάνω λάθος, νομίζω ότι ως εισηγμένη εταιρεία στο ΧΑΑ πρέπει να ενημερώνει μέσω του site το επενδυτικό της κοινό για κάθε τέτοια κίνηση. Τα συμπεράσματα δικά σας...

Link to comment
Share on other sites

Είδα στο AISGREECE το Έλυρος να μη βρίσκεται δίπλα στο ΛΑΤΩ, στο Πέραμα ,που το έβλεπα τις προηγούμενες μέρες στην ίδια ιστοσελιδα.Μήπως ξέρει κανείς που βρίσκεται?

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν το είδες δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν είναι εκεί. Απλά μπορεί να ήταν κλειστό στο ais του πλοίου ή ακόμα πιο απλά μπορεί να μην το έπιανε εκείνη την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάει κανείς κατά Πέραμα πλευρά να ρίξει καμία ματιά ...λέτε να ισχύουν αυτά που μας είπε ο φίλος για πώληση και να την έχει κάνει ήδη το πλοίο;

Link to comment
Share on other sites

;)Aυτή την ώρα στην θέση του Έλυρος είναι αραγμένα[πάλι σύμφωνα με το ΑΙΣ ]τo IFESTOS 3 kai Noiseless.Άρα δεν είναι θέμα του ΑΙΣ

Φίλε jason ισχύει, και πάλι η απάντηση του George :

Το ότι δεν το είδες δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν είναι εκεί. Απλά μπορεί να ήταν κλειστό στο ais του πλοίου ή ακόμα πιο απλά μπορεί να μην το έπιανε εκείνη την ώρα.

Οταν βλέπεις μια περιοχή στο AIS σε μία ορισμένη κλίμακα, είναι λογικό ότι αν υπάρχουν αρκετά πλοία στο σημείο, τα ''μπαλονάκια'' που τα υποδεικνύουν να κλείνουν όλη την περιοχή, και εσύ να αναρωτιέσαι ''μα καλά που είναι το Έλυρος. ( Αριστερή φώτο).

Αν όμως πας στην αριστερή πλευρά της οθόνης του AIS, και κάνεις zoom με το +, θα δεις μία άλλη απεικόνιση όπου όχι μόνο το Έλυρος χωράει άνετα :eek:, αλλά θα νομίσεις και ότι το Λατό δεν είναι δεμένο αλλά στην ράδα :mad:. (Δεξιά φώτο).

ΥΓ. Φίλε jason αν ξαναδείς το μήνυμα σου, σε συνάρτηση με την απάντηση του φίλου seaway, ο οποίος εύλογα αναρωτείται ''που είναι το πλοίο, οέο'', θα καταλάβεις πως δημιουργήθηκε ο όρος ...''ράδιο αρβύλα''.

post-929-128326968506_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο ΣΕΙΡΙΟΣ είναι. Στο ίντερνετ υπάρχουν κάποιες ιστοσελίδες όπως το AISLIVE ή το Openseas τις οποίες μπορούμε να συμβουλευτούμε και να λάβουμε πληροφορίες χωρίς όμως να πρέπει σώνει και καλά να τις θεωρούμε πανάκιες και να βγάζουμε συμπεράσματα.

Στο openseas για παράδειγμα που είναι ένα εξαιρετικό site αν ενα πλοίο φαίνεται να έχει δρομολόγιο κι αυτό προς κακή του τύχη χαλάσει και αναβάλει το δρομολόγιο νυχτιάκα ή το αντικαταστήσει η εταιρία του με άλλο δεν είναι δυνατόν να προλάβει να ενημερωθει το site

Στο AISGREECE απεικονίζονται τα βαπόρια που έχουν ανοιχτό το AIS.

Aν σε ένα πλοίο γίνεται επισκευή και το πρωί έχει ανοιχτές τις γεννήτριές του τότε μπορεί να είναι ανοιχτή η συσκευή και να το δείχνει .Το απόγευμα που παύουν οι εργασίες μπορεί να σβήνει το βαπόρι και να μην φαίνεται στο AISGREECE.

Καλό είναι να τα συμβουλεύομαστε αλλά επειδή δεν το βλέπουμε να μην θεωρούμε δεδομένο ότι έφυγε κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Για να τελειώσει μία και καλή το θέμα που δημιουργήθηκε, ο βάπορας είναι στη θέση του στο Πέραμα και το ΛΑΤΩ ακριβώς αριστερά του. Δείτε τα καμαρωτά καμαρωτά σήμερα το απόγευμα!

post-17-128326968532_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εγω ξερω πως εχουνε ξεκινησει τα ξηλωματα. Και προσπαθουνε να βγαλουνε κατι καλυτερο απο το Αριαδνη. Παντως οσο και να προσπαθησουνε ποιο γρηγορο δε θα ειναι. Ισως γι αυτο και το Champion να ξεκιναει απο τωρα στις 15.00. Για να πατησει στο ιδιο ωραριο και το Ελυρος αργοτερα, που σιγουρα θα θελει παραπανω ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Το ΕΛΥΡΟΣ πλεον βρισκεται στο Μωλο ΔΕΗ στην θεση που αφησε κενη το ΑΡΙΑΔΝΗ.Μαλλον ειχε δικιο ο Neptune

Φίλε polmyt για το ότι το πλοίο βρίσκεται στο Μώλο ΔΕΗ, μάλλον περισσότερο δικιο, είχε ο φίλος ΚΩΣΤΑΣ1, ο οποίος μάλιστα μας το είχε πει ενάμιση μήνα περίπου νωρίτερα. :confused:

...paidia akousa oti to eliros perimeni na figei to ariadni (se 1 mina) apo ton molo tis deh gia na ksekinisi tis baries metaskeyes...
Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ..ΤΗΝ ΜΕΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ ΠΛΟΙΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΑΝΑΛΑΒΕΙ Η ΑΡΤΕΚΟ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΡΕΝΓΚΟ ΚΑΙ Η ΕΠΙΠΛΟΣΗ (ΞΥΛΑ , ΚΡΕΒΑΤΙΑ , ΜΠΟΥΛΜΕΔΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΜΕΚΟ , (ΟΙ ΙΔΙΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΠΟΥ ΜΕΤΑΣΚΕΥΑΣΑΝ ΤΟ ΑΡΙΑΔΝΗ)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...