Jump to content
Shipfriends

Αταλάντη (IMO 5348744)


Recommended Posts

Το κρουαζιερόπλοιο Αταλάντη το γνώρισα και το έζησα σαν μέλος του πληρώματος του στα τέλη της 10ετίας του '70',
(νομίζω αν θυμάμαι καλά το 1979). Καλοκαίρι, μαθητής λυκείου και ένας θείος μου που δούλευε στο πλοίο, μου πρότεινε
να δουλέψω για ''χαρτζηλίκι'', όσο σταματούσαν τα σχολεία. Έκανε τότε εβδομαδιαίες κρουαζιέρες στα Ελληνικά νησιά,
ξεκινώντας από Ανκόνα.
Έκανα μαζί του επίσης μια αξέχαστη κρουαζιέρα, πάλι ως μέλος του πληρώματος, τα Χριστούγεννα του ίδιου έτους.
Για αυτές όμως τις ταξιδιωτικές μου εμπειρίες θα επανέλθω κάποια στιγμή στο thread ''Αναφορές ταξιδιών''.

Το Αταλάντη ναυπηγήθηκε το 1953 ως TAHITIEN, και αν κρίνει κανείς από το σκαρί του θα πρέπει να ξεκίνησε ως
φορτηγό, μιας και μου φαίνεται απίθανο να σχεδιάστηκε έτσι εξ αρχής ως κρουαζιερόπλοιο ή έστω ως επιβατηγό.
Δυστυχώς όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα φώτο του ως TAHITIEN.

Μερικά χαρακτηριστικά του :
Μήκος : 167,34 m / Πλάτος : 20,6 m / Βύθισμα : 7,88 m

Όταν ταξίδευα εγώ με το πλοίο ανήκε από ότι ήξερα στην Meditteranean Sun Lines (εξ ου και το σινιάλο του στο
φουγάρο : MSL), η οποία είχε άλλο ένα πλοίο μικρότερο το Αφροδίτη, και τα γραφεία της ήταν στην αρχή της
Χαριλάου Τρικούπη στον Πειραιά, πίσω από τον Αγ. Νικόλαο.

Στο πλοίο έγινε μετασκευή γύρω στο 1981, μετασκευή που το έκανε να δείχνει περισσότερο ...κρουαζιερόπλοιο. :)

Ως τελευταία εταιρεία στην οποία ανήκε αναφέρεται η ''Med Queen Lines Ltd. Paradise Cruises Ltd'' στην Κύπρο από την οποία και πουλήθηκε για scrap στους ...συνήθεις ύποπτους, και πήρε τον δρόμο για το Alang στις 25112004.

Edited by Nick the Greek
tag
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και εγώ οτι το πλοιο ήταν αδερφό του Ωκεανού και του La Palma.Και μάλιστα την χρονιά που βούλιαξε ο Ωκεανός το Αταλάντη ναυλώθηκε για ένα χρόνο απο την Ηπειρωτική ως αντικαταστάτης.Ήταν γενικά ένα ωραίο κλασσικό σκαρί.Όλη η ιστοριά του εδω...http://www.maritimematters.com/atalante1.html

Link to comment
Share on other sites

Το πλοιο χτιστηκε σαν φορτηγο-ποσταλο,δηλαδη ειχε διπλο ρολο και επιβατηγο και φορτηγο μαζι,κατι που συνηθιζοταν τη δεκαετια του '50 που κατασκευαστηκε.Αμα ψαξεις λιγο παραπανω θα βρεις και φωτο του σαν TAHITIEN,οριστε και μια ενδεικτικη.

ata-10.jpg

Επισης εχω την εντυπωση οτι ειναι αδελφακι η καλυτερα ξαδελφακι των αλλων φορτηγοποσταλων που μετεπειτα μετασκευαστηκαν σε Κ/Ρ,των ιστορικων ΟΚΕΑΝΟΣ της Ηπειρωτικης,La PALMA και ΚΝΩΣΣΟΣ του Ευθυμιαδη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση σας και για τις πληροφορίες σας, ναυτικέ και captain. :) Να προσθέσω ότι όταν ναυλώθηκε από την Ηπειρωτική, είχε μετονομαστεί σε HOMERICUS.

Να προσθέσω ακόμη, για να μην κάνω τον ''ξερόλα'', ότι δεν γνώριζα το site που υπέδειξε ο φίλος captain Argy, (υπέροχη παρουσίαση), και είχα ψάξει μόνο στο shipspotting (λίγα πράγματα), και στο facta.

Link to comment
Share on other sites

Μια που το συζηταμε,το θυμαμαι χαρακτηριστικα να πρωταγωνιστει σε μια ελληνικη ταινια της δεκαετιας του 80,οπου ο πιτσιρικας γιος του εφοπλιστη παει με αυτο κρουαζιερα και καποιοι προσπαθουσαν να τον απαγαγουν για λυτρα.Σε ρολο φυλακα-αγγελου,αν θυμαμαι καλα,ο αειμνηστος Σωτηρης Μουστακας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ΑΤΑΛΑΝΤΗ+ΑΦΡΟΔΙΤΗ

Να βαλω κι'εγω με τη σειρα μου ενα κερασακι στη τουρτα με τα δυο ατμοσφαιρικα πλοια.

Η MSL ηταν οπως ειπε και καποιος φιλος κυπριακη με γραφεια στο πειραια στον Αι Νικολα. Ανηκε σε ενα πολυ γλυκο

ανθρωπο τον Δημητρη Βαχαρη(επιχειρηματια αλλα οχι θαλασσινο) που ζουσε μονιμα με την οικογενεια του στην γενευη.

Ειχανε καταφερει να περνανε απο το πλοιο προς τον πελατη μια πολυ ζεστη και φιλικη ατμοσφαιρα που καλυπτε αριστα

τις αδυναμιες του service και κανανε τον επιβατη να αισθανεται απο τη πρωτη στιγμη repeater! Αλλοι καιροι, ε;

Edited by Steve
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Μία πολύ όμορφη φωτογραφία του πλοίου από το naviearmatori και τον χρήστη casamistretta. Στο Κατάκωλο τον Ιούλιο του 1982 όπως μας πληροφορεί η λεζάντα, αρκετά δηλαδή πριν την μετασκευή που του αλλοίωσε τελείως τα χαρακτηριστικά, προς το χειρότερο βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αταλάντη (IMO 5348744)

(1953, ex-Homericus, Tahitien)

Το "δικό μου" ΑΤΑΛΑΝΤΗ :) , στην Τενερίφη τον Οκτώβριο του 1975. Πίσω του η χαρακτηριστική φιγούρα του ΜΑΞΙΜ ΓΚΟΡΚΙ.

Και τα δύο πλέον, εδώ και καιρό, μακαριστά.

Edited by ΣΕΙΡΙΟΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Το Αταλάντη αποπλέντας από τη Haifa με τη βοήθεια ρυμουλκών το 1996. Στα αριστερά της φωτογραφίας τμήμα της πλώρης του Sea Harmony.

6919203615_5ec0b7c564_b.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Στο οποίο site διαβάζουμε (όσοι είμεθα γνώσται τής Γαλλικής γλώσσης) ότι το πλοίο,ώς TAHITIEN,είχε έφεση στα ατυχήματα:δυό προσαράξεις (28/11/1956 και 17/10/1958 στο Port Vila,κάτι μικροαναφλέξεις (departs de feu τα λέει στο κείμενο) το 1960,1964 και 1968 (δηλαδή ανά τετραετία,όπως και οι Ολυμπιακοί αγώνες ένα πράμα) και ώς κερασάκι στην τούρτα,κινδύνεψε από μιά πυρκαγιά που τού αχρήστευσε τίς μηχανές στίς 2 Μαϊου 1969....

Αξιοσημείωτο είναι ότι το ρυμουλκό Abeille 10 που ανέλαβε να ρυμουλκήση το πλοίο από το Cristobal στην Μασσαλία έπεσε κι'αυτό θύμα πυρκαγιάς και αντικαταστάθηκε από το Abeille 15.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 5 years later...

Ας αναβιωσουμε το θεμα με μια φωτο του πλοιου με την τελευταια του μορφη

Ειμαστε σιγουρα μεσα στη δεκαετια του 90 και διακρινεται ξεκαθαρα η μετασκευη που δεχτηκε στην πλωρη και κατα τη γνωμη μου το χαλασαν αρκετα στο εμφανισιακο κομματι

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, polmyt said:

Ας αναβιωσουμε το θεμα με μια φωτο του πλοιου με την τελευταια του μορφη

Ειμαστε σιγουρα μεσα στη δεκαετια του 90 και διακρινεται ξεκαθαρα η μετασκευη που δεχτηκε στην πλωρη και κατα τη γνωμη μου το χαλασαν αρκετα στο εμφανισιακο κομματι

 

Ωραία φωτό αλλά το βαπόρι ...έκτρωμα Όποιος αγόραζε το όμορφο φορτηγοποστάλι της Messageries Maritimes πρόσθετε κάτι κ ιδού η κατάντια του!
Λίγοι θα θυμούνται ότι στο ξεκίνημα με την MSL έκανε δρομολόγιο κρουαζιέρα Ελλάδα-Ιταλία,όπως κ το ομόσταυλο ΑΦΡΟΔΙΤΗ
Γι' αυτό κ ο πλαϊνός καταπέλτης ο οποίος εξυπηρετούσε ένα  γκαραζάκι που είχε φτιαχτεί στα πρώην πλωριά αμπάρια
Αντίθετα με ό,τι έχει γραφτεί εδώ,το πλοίο είχε μόνο 1 αδελφό το ISLAND OF CYPRUS,ΝΗΣΟΣ ΚΥΠΡΟΣ του Ευθυμιάδη με του οποίου τα άλλα αναφερόμενα γαλλικά φορτηγοποστάλια μπορεί να θεωρηθεί κοντοξάδελφο.

Link to comment
Share on other sites

Από τη μία έχεις δίκιο Σείριε, ήταν απαίσια η μετασκευή που του έκαναν. Από την άλλη, στη δεκαετία του 80 ακόμη και τότε ήταν και φαινόταν εμφανισιακά ξεπερασμένο, σε σύγκριση με τα άλλα πλοία της εποχής τύπου Constellation, City of Rhodos, Άτλας, Ωκεανός κλπ. Ε, κάτι έπρεπε να κάνουν και για εκμεταλλευτούν καλύτερα τους χώρους, και για να δείχνει λίγο πιο μοντέρνο στον τουρίστα/πελάτη, υποψιάζομαι εγώ. Ένα άλλο χαρακτηριστικό ήταν ο ήχος του, ακουγόταν σαν χαλασμένο πλυντήριο όσο θυμάμαι.

 

Βίκτωρα, συμφωνώ περί του ενός μόνο αδελφού πλοίου. 

Link to comment
Share on other sites

@Nick the Greek

Όπως τα λες είναι, και λογικά και αυτονόητα. Σίγουρα υπήρξαν λόγοι που το βαπόρι δέχθηκε αυτήν την μετασκευή, αυτό ωστόσο δεν μας αποτρέπει από το να την χαρακτηρισουμε τραγική, όσον αφορά βέβαια την εξωτερική εικόνα - εμφάνιση του (και μόνο). 

Συμφωνώ επίσης στο ότι και με την προηγούμενη μορφή του έδειχνε ξεπερασμένο σε σχέση με τα άλλα πλοία της εποχής του (μου ξέχασες τα ΝΑΒΑΡΙΝΟ, ΣΟΛΑΡΙΣ και με στεναχώρεψες 😁), ωστόσο τότε είχε έναν "χαρακτήρα", μια καραβολατρικη γοητεία, κατά την άποψη μου οπωσδήποτε. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...