Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Άλλαξαν και οι Μινωικές την ώρα αναχώρησης για το καλοκαίρι απο χτές 1/7 και πλέον αντί για 21:00 φεύγουν 21:30 η ΑΝΕΚ εδώ και περίπου 2 εβδομάδες αντι για 20:30 φεύγει 21:00.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Replies 816
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Όπως και στη γραμμή των Χανίων έτσι και στο Ηράκλειο, έχει αλλάξει η ώρα αναχώρηση των πλοίων της ΑΝΕΚ στα ημερήσια δρομολόγια. Μέχρι το 15 Αυγούστου ήταν 10:00 από Πειραιά και 09:00 από Ηράκλειο, αλλά τώρα είναι ανάποδα δηλαδή 09:00 από Πειραιά και 10:00 από Ηράκλειο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οι Μινωικές ανακοίνωσαν οτι απο την 1η Σεπτεμβρίου τα πλοία της γραμμής Πειραιάς-Ηράκλειο θα εκτελούν τα δρομολόγια τους στις 21:00 το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Ιδιαίτερη εντύπωση προκαλεί το γεγονός, ότι η εταιρεία δεν έχει ακόμα ανοίξει πλάνα μετά την 31η Οκτωβρίου σε όλες τις γραμμές στις οποίες δραστηριοποιείται. Λέτε να δούμε την έκπληξη κατά τη διάρκεια της χειμερινής περιόδου και να κάνει το Αριάδνη το αμοιβό των υπόλοιπων πλοίων ώστε να κάνουν τις ετήσιες συντηρήσεις τους???? Εντωμεταξύ τα Palace της Αγκόνα κλείνουν 5ετία, άρα θα κάνουν Special survey φέτος...

Link to comment
Share on other sites

ουτε η strintzis ferries εχει ανοιξει πλανα μετα την 30/9. λετε να δουμε το αριαδνη πατρα σαμη ιθακη;

καθε χρονο το ιδιο γινεται και τα ιδια συζηταμε. το ακτοπλοικο ετος ληγει 31/10 και λογικο ειναι μεχρι να οριστικοποιηθουν οι ακινησιες να μην ανοιγουν πλανα. εκτιμηση μου ειναι οτι μια απο τα περσυνα θα δουμε. για καποιο διαστημα θα μεινουν με ενα βαπορι στη βενετια και θα καλυψουν τις ετησιες.

Ας περιμενουμε και θα δουμε.

το ηρακλειο παντως (για να επανελθουμε στο θεμα μας) χωρις βαπορι δεν θα μεινει:(

Link to comment
Share on other sites

Σωστά proud, φαντάζει δύσκολο αν και το περσινό φαινόμενο να μείνει η Βενετία με ένα πλοίο είχε περιπλακεί λίγο και με τη βλάβη του Europa. Αυτό βέβαια είχε δώσει μεγάλο μερίδιο στην ΑΝΕΚ η οποία εκείνη την εποχή είχε 3 πλοία στη γραμμή. Σε κάθε περίπτωση επιδή η παράδοση του πλοίου καθυστέρησε φαντάζομαι ότι θα περνάει από το μυαλό των διοικούντων η χρησιμοποίηση του Αριάδνη σε άλλη γραμμή έστω και προσωρινά.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Και στις 20/9 πρώτα έφυγαν οι Μινωικές από ηράκλειο κατά τις 21.05-21.10 και μετά ακολούθησε το Κρήτη της ΑΝΕΚ.Γενικά συμβαίνει σχετικά συχνά θα έλεγα να υπάρχει μία μικρή καθυστέρηση στην αναχώρηση της ΑΝΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

H ώρα είναι 9 και 25 και το ΚΡΙΤΙ ΙΙ δεν έχει φύγει ακόμα για ΗΡΑΚΛΕΙΟ.Αυτό για 29 Σεπτεμβρίου δεν είναι και τόσο φυσιολογικό

Είναι αρκετά φυσιολογικά για μένα, διότι στο τέλος δίνεται μάχη από τους φορτηγατζήδες ποιος θα μπει και ποιος θα μείνει απέξω. Η μπορεί να περίμεναν στο Ηράκλειο κάποια φορτηγά που να είχαν καθυστερήσει.

Link to comment
Share on other sites

Η μπορεί να περίμεναν στο Ηράκλειο κάποια φορτηγά που να είχαν καθυστερήσει.

Δεν είναι παράλογο!

Αν αναλογιστούμε ότι στις 29 από Χανιά ταξίδευε ο Πρέβελης (που έχει μικρό γκαράζ) και ότι από το Ρέθυμνο δεν είχε καράβι, δεν είναι φανταστικό το σενάριο, να περίμενε το "Ηρακλειώτικο", φορτηγά από Χανιά που δεν χωρούσαν στον Πρέβελη. Η ΑΝΕΚ κάνει πολλάκις "καλές πράξεις" στους φορτηγατζήδες.

Αυτό βέβαια, μόνο θεωρητικά, γιατί το τί ακριβώς έγινε είναι άγνωστο μέχρι αυτή τη στιγμή, εκτός και αν μας διαφωτίσει κάποιος άλλος φίλος από το forum.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογες εκπτώσεις με αυτές των Χανίων θα εφαρμόσει από τις 5/10 η ΑΝΕΚ και στο Ηράκλειο, γενικεύοντας τον “πόλεμο” τιμών.

Και η απάντηση των Μινωικών ήταν να αυξήσει τις τιμές στα εισητίρια.Τουλάχιστον μόλις έμαθα πως το φοιτητικό από 24 euro μέχρι πρίν λίγες μέρες,σήμερα κοστίζει 25,5 euro, στη διαδρομή απο Πειραιά προς Ηράκλειο.Από Ηράκλειο δεν ξέρω τι έγινε αλλά πάντα έχει 0,50 με 1 euro πιό ακριβά,τον τελευταίο καιρό πάντως είχε 24,5 euro.

Link to comment
Share on other sites

Το βαπόρι σύμφωνα με την ΑΝΕΚ δρομολογείται στη γραμμή του Ηρακλείου μαζί με τον ΒΕΝΙΖΕΛΟ. Θέλω να ρωτήσω τους συναδέλφους στο φόρουμ, αν κανείς θυμάται το βαπόρι να ξανακάνει αυτή τη γραμμή μετά την αποδρομολόγησή του από την Αδριατική; Εγώ όσο θυμάμαι τον εαυτό μου πάντα δρομολογημένο στα Χανιά το έβλεπα, είτε μαζί με το ΑΠΤΕΡΑ είτε με το ΛΑΤΩ αλλά ακόμα και στις χειμερινές σκάτζες.

Να σημειώσω ότι ρωτάω για τακτική δρομολόγηση και όχι για κάποια απλή προσέγγιση σε κάποια από τις κρουαζιέρες που έχει κάνει κατά καιρούς.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Λασίθι, το Λατώ έχει κάνει επανειλημμένως δρομολόγια στο Ηράκλειο, ειδικά τους τελευταίους δυο χειμώνες. Όσο για το Λισσος, και εγώ δεν μπορώ να θυμηθώ με σιγουριά εάν έχει κάνει. Αλλά μου έχει καρφωθεί στο μυαλό ότι ίσως έχει κάνει κάποια δρομολόγια πέρυσι ή πρόπερσι το χειμώνα.

Link to comment
Share on other sites

Πέρσι και πρόπερσι στο αποκλείω εγώ! Δεν έκανε Ηράκλειο καθόλου. Για πιο παλιά ρωτάω. Όσο για το ΛΑΤΩ ειδικά όλο το 2007 και μέχρι που ναυλώθηκε και αντικαταστάθηκε από το ΚΡΗΤΗ ταξίδευε στο Ηράκλειο. Ξεκίνησε μάλιστα δρομολόγια 31 Δεκέμβρη 2006 στη γραμμή αφήνοντας στα Χανιά ΛΙΣΣΟΣ και ΒΕΝΙΖΕΛΟ. Μάλιστα 15 Μαρτίου σκουντούφλησε και στην προβλήτα του Ηρακλείου λόγω του αέρα!

ΥΓ:Το ΠΡΕΒΕΛΗΣ πάει για μία και μόνο εμφάνιση στο Ηράκλειο. Από μεθαύριο πιάνει δουλειά το ΛΙΣΣΟΣ στη γραμμή. Αλλά νομίζω 20:30 φεύγουν τα πλοία της ΑΝΕΚ και όχι 21:00;)

Link to comment
Share on other sites

Το Λισσός νομίζω οτι έχει ξανάρθει στο Ηράκλειο.Έχω την αίσθηση οτι το είχα δεί πρόπερσι χειμώνα.

Όντως τα πλοία της ΑΝΕΚ φεύγουν 20:30 για Πειραιά

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στο λιμάνι του Ηρακλείου: Aegean Star, Lissos, Knossos palace.

Η αλήθεια είναι οτι το Λισσός το βλέπουμε σπανιώτερα στο Ηράκλειο σε σχέση με το Λατώ!Αύριο σύμφωνα με το openseas το πρόγραμμα απο πλεύράς ΑΝΕΚ έχει Βενιζέλο.Ακούστηκε οτι για να κάνουν τις ετήσιες τους τα παλάτια θα φέρουν Ηράκλειο Πασιφάη και Ίκάρο(όταν έρθει η ώρα) ξέρετε κάτι παραπάνω γι'αυτό??

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σε συνεχεια αυτων που ειπαμε εδω, η ΑΝΕΚ υπολογιζει τα Κρητη Ι και Κρητη ΙΙ στη γραμμη Πειραιας Ηρακλειο για το φετινο καλοκαιρι, συνεπικουρουμενα βεβαια απο καποιο φορτηγο οχηματαγωγο της Aegean Cargo που ειναι δικια μας εταιρεια αλλα δεν το λεμε;).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...