Jump to content
Shipfriends

Ρομίλντα (ΙΜΟ 7368499)


Recommended Posts

Εδώ και λίγα χρόνια αν δεν περάσεις μέσα από την Σύρο δεν σε κρατάει όυτε σε στέλενει άλλον λιμεναρχείο εκεί ενώ παλιά γινόταν.

Μια φορά γυρίζαμε με το ΟΛΥΜΠΙΑ κι ενώ είχε δώσει απαγορευτικό εμείς επειδή δεν έιχαμε Σύρο στην επιστροφή ήρθαμε καρτευθείαν Πειραια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Replies 292
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Στο Ρομιλντα , στα σχεδια που υπαρχουν στο πλοιο , κατι δεν εχουν βγαλει απο τα παλια :D

Βγαινει αν θελει καποιος να τα βγαλει , απο κατω γραφει ΡΟΜΙΛΝΤΑ , γιατι παραμενουν ??

Δειτε το PRIDE OF CANTERBURY :D σημερα :D

post-41-128326956827_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτο Παναγιωτη το εχω παρατηρησει κι εγω....Ειλικρινα την επομενη φορα που θα ταξιδεψω θα ρωτησω κανενα να μου πει (αν θελει βεβαια!)...

Αλλα εδω δεν μας νοιαζει που εχουν στα αντιστοιχα πλανα του ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ τα σινιαλα της HELLAS FERRIES και το ονομα ΕΞΠΡΕΣ ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ...Αυτο θα μας νοιαξει;;;

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια σκηνικά υπάρχουν πολλά!! Και στο ΑΔΩΝΙΣ υπάρχει το αντίστοιχο πλάνο που γράφει ΔΗΜΗΤΡΑ!!

Αλλά το αυτό που δεν έβαλες ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ στη φωτο από το πλάνο είναι το σημείο που λέει service speed 21 knots!! Eκεί να δεις κράξιμο που θα έριχναν όσοι δεν πάνε τη ΡΟΜΙ:D

Link to comment
Share on other sites

Αλλά το αυτό που δεν έβαλες ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ στη φωτο από το πλάνο είναι το σημείο που λέει service speed 21 knots!!

Αλλα τα ματια του λαγου και αλλα της Ροζ.Σωκου :D , sorry αλλα μια ωρα κοιταζα το πινακα και αυτο δεν το ειδα :D , next time ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ξερουμε πιο πλοιο θα αντικαταστησει το ΡΟΜΙΛΝΤΑ οσο καιρο αυτο κανει την ετήσιά του?Ελπιζω να μην το αφησουν κενο γιατι τα δρομολογια του ΡΟΜΙΛΝΤΑ ειναι απαραιτητα για τα μικρα νησακια των Κυκλαδων.Επισης αυριο κυριακη 26/2 το ΡΟΜΙΛΝΤΑ στο κατεβασμα για Παρο στις 8 το πρωι θα προσεγγισει κ Κυθνο.

Link to comment
Share on other sites

Οσο καιρο κανει ετησια επισκευη το ΡΟΜΙΛΝΤΑ τα δρομολογια του θα εκτελουνται απο το ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ καθως φαινεται.Το ερωτημα ειναι εαν κ κατα ποσο το ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ προσεγγιζει ευκολα Ηρακλειά,Σχοινούσα,Φολέγανδρο κ Σίκινο.Στην Κυθνο μπαινει αλλα οριακα.Το ιδιο κ το ΜΑΡΙΝΑ στο ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ

Link to comment
Share on other sites

Το χθεσινο δρομολογιο για ΠΑΡΟ-ΝΑΞΟ-ΔΟΝΟΥΣΑ-ΑΙΓΙΑΛΗ-ΑΣΤΥΠΑΛΕΑ-ΚΑΛΥΜΝΟ δεν πραγματοποιηθηκε παρα την αρση του απαγορευτικου.Οποιος ξερει το λογο ας ενημερωσει το φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

Τη προηγούμενη Κυριακή κάνοντας ζαπινγκ στη τηλεόραση έτυχε να δω το καρναβάλι του Άγιου Δημήτριου που έδειχνε το κανάλι EXTRA 3!

Είχε ένα πλήρωμα ονομαζόμενο ΑΝΑΦΗ!! Που το περίεργο θα σκέφτεστε?? Όταν η παρουσοιάστρια μίλαγε με το πλήρωμα αυτό, άρχισαν να στολίζουν το καημένο Ρομιλντα!! :mad:

Και τι δεν είπαν!!

1)Ότι κάνει 24 ώρες να πάει κανείς στην Ανάφη με το Ρομιλντα!!:eek:

2)Ότι καεί κάρβουνο!!:eek:

3)Αλλιώς γνωστό ως Β-Ρομιλντα!!:eek:

Το άσχημο ήταν ότι δε το πρόλαβα όλα από την αρχή για να άκουσα όλα που λεγανε:o

Link to comment
Share on other sites

Αντι να λενε παλι καλα που ειναι κι αυτο...

Τελος παντων...συνηθισμενα τα βουνα στα χιονια.Δεν μου κανει εντυπωση πλεον το οτιδηποτε να ακουσω...

Δικαιολογημενα μεν απο τη μια τα σχολια (ως ενα σημειο) αλλα αφ'ενος δεν ταιριαζουν στην περισταση και αφ'εταιρου ας σκεφτουν καποιοι οτι καποια νησια που υποτιθεται οτι καποτε ειχαν την καλυτερη συγκοινωνια τωρα τη βγαζουν με ενα δυο καραβια...

Δεν αναφερομαι στο δικο μου το νησι μονο αλλα και στη Συροτηνομυκονια και ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ στις Δυτικες...

Δεν λεω οτι θα πρεπε να πουνε και ευχαριστω για τις συγκοινωνιες τους αλλα σιγουρα το να κατακεραυνωνεις και το πλοιο που σε εξυπηρετει δημοσια και χωρις να υπαρχει και τη συγκεκριμενη στιγμη θεμα...ε λιγο υπερβολικο μου κανει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχές Μαρτίου βγαίνει το ΡΟΜΙΛΝΤΑκι για επισκευή.:D

Σε συνέχεια του post του Ηλία, η ΡΟΜΙ μάλλον δένει για ετήσια την Τετάρτη το πρωί (αν δεν έχουμε κανένα απρόοπτο με τα απαγορευτικά κτλ κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να εδεσε σημερα το πρωι για την ετησια του που θα διαρκεσει ενα μηνα.Το openseas δε δινει δρομολογια.Απορια...Τα δρομολογια του ποιος θα τα κανει?Φολεγανδρος,Σικινος,Αναφη ειναι αυτη τη στιγμη χωρις δρομολογια!!!Το ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ γιατι δεν κανει σημερα το δρομολογιο που εκανε η ΡΟΜΙΛΝΤΑ τις Τεταρτες?Αγνωσται αι βουλαι του ΥΕΝ.

Link to comment
Share on other sites

Π100 έχω την εντύπωση πως είχε σταματήσει το πλοίο πέρσι. Μάλιστα αν θυμάμαι καλά δεξαμενίστηκε στου Βασιλειάδη και μετά έδεσε έξω απο το νέο ΥΕΝ για τα τελευταία βαψίματα. Τώρα δεν θυμάμαι αν ήταν τέλη του 2004 ή αρχές του 2005 αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είχε σταματήσει για ετήσια.

Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι το ΡΟΜΙΛΝΤΑ είχε δεξαμενιστεί τέτοια εποχή. Μάλιστα ήταν παραμονές Καθαρής Δευτέρας και περνώντας από το λιμάνι με έναν ακόμη shipfriend το είδαμε στου Βασιλειάδη και το βγάλαμε φώτο.

Τώρα για το αν έκανε επισκευή ή μόνο δεξαμενή δεν θυμάμαι καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Ότι δεξαμενίστηκε το θυμάμαι και εγώ αλλά από μηχανολογική άποψης έχει να γίνει δουλειά δυο χρόνια!!

Τα δρομολόγια θα τα κάνει τα Δημητρουλα, μόλις ετοιμαστεί το Μαρίνα (μάλλον 20-03-06)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...