Jump to content
Shipfriends

Celestyal Crystal (ΙΜΟ 7827213)


Recommended Posts

  • Replies 308
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το είδα το πλοίο.Γυρω στις 6:30 και ενώ ήταν εξω απο το λιμάνι του Πειραια για αρκετη ώρα(λόγο κίνησης) κινήθηκε προς ελευσίνα.

Οσο για το όνομα...θα μάθουμε

post-321-128326965909_thumb.jpg

post-321-128326965912_thumb.jpg

post-321-128326965913_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έτσι, για λόγους αρχείου, να σας πω και γιατί δε θα ονομαστεί Cristal αλλά Crystal (και όχι Crystle, Nick:D).

Έτσι, περνώντας από τον Άγιο Νικόλαο στον Πειραιά, πήρε το αυτί μου ότι το εμπορικό σήμα Cristal είναι κατοχυρωμένο από εταιρία που διαθέτει την ομώνυμη σαμπάνια στην αγορά και έτσι δεν μπορεί να ονομαστεί έτσι το πλοίο.

Λίγο υπερβολικό μου φαίνεται βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δύσκολα να ορίσει κανείς την ημερομηνία την οποία θα ξεκινήσει ταξίδια καθώς τα συνεργεία σύμφωνα με νόμο που υπάρχει με θερμοκρασία ανω των 38 βαθμών υπο σκιά δεν εργάζονται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα ξεκινήσει στις 20 αν και ο Λούης πήγε χθες στην Ελευσίνα και επειδή τα συνεργεία εκεί κανουν συνεχώς απεργίες και τελειώνουν στις 12 ψάχνει να βρει κάποιο άλλο μέρος για να συνεχίσει το πλοίο την επισκευή

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα θα κάνει δοκιμαστικό και το απογευματάκι θα είναι στον Πειραιά οπου και θα παραμείνει μεχρι την Δευτέρα που θα ξεκινήσει και τα 3-4ημερα.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ηταν να παει και μια εκδρομη τους πρακτορες της Λουις Μυκονο-Κουσαντασι-Μυκονο και πισω. Δε θα την παει τελικα;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε θα την πάει!

Ενημερωμένος ο Neptune :(

Αφού δεν θα την κάνει φαντάζομαι ότι μέσα στο Σ-Κ θα το παρουσιάσουν στους πράκτορες, αλλά δε παίρνω και όρκο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ περνώντας και φευγαλέα κειτάζοντας προς του Ξαβέρη είδα μια τσιμινιέρα στιλάκι DIAMOND και κυριολεκτικά κόντεψα να βγώ απο το δρόμο :D

Τουλάχιστο έχει πολλά φώτα ιδανικό για night φώτο :D

Link to comment
Share on other sites

Ήταν να ξεκινήσει σήμερα αλλά δεν έφυγε απ'ότι βλέπω.

Οπότε λογικά τώρα από Παρασκευή με τους πράκτορες-φίλους της εταιρίας, όπως ήταν κανονισμένο.

Δοκιμαστικά έκανε το πλοίο?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαστικα δεν πρεπει να εχει κανει, την περασμενη Παρασκευη ηλθε στον Πειραια ρυμουλκουμενο. Αν δειτε απο κοντα την τσιμινιερα για παραδειγμα, ειναι μισοβαμμενη, γενικα ακομη πρεπει να τρεχουν και να μη φτανουν. Και βεβαια υπαρχει το ερωτημα γιατι να εμφανιστει στο κεντρικο λιμανι κατω απο αυτες τις συνθηκες, και γιατι να του δωσει μια απο τις καλυτερες θεσεις του λιμανιου ο ΟΛΠ για να κανει μερεμετια, ενω γινεται χαμος απο κινηση κρουαζιεροπλοιων που μεταφερουν επιβατες...

Link to comment
Share on other sites

Ayti ti stigmi kovi voltes sto Saroniko, mallon gia dokimastiko.

Δοκιμαστικο εκανε και πηγε πολυ καλα,

με το 80% της ιπποδυναμης του επιασε 21,5 κομβους, τα δυο thrusters πλωρα ειναι υπεραρκετα, τα τιμονιa δουλευουν αυτονομα και οι ελικτικες του ικανοτητες εντυπωσιαζουν. Με 8 χειριστηριο προσαναποδα, επιασε rate of turn 70 d/min. Καλοταξιδο να ειναι και τυχερο, πρωτο ταξιδι την Παρασκευη, Πλοιαρχος ο Γιαννης Παπαγγελης απο το ΠΕΡΛΑ και Α' Μηχανικος ο Μανωλης Φιλλιποπουλος απο το ARIELLE.

Link to comment
Share on other sites

Μια και γνωριζεις απο πρωτο χερι Jerry, ισως να μπορεσεις να επιβεβαιωσεις η διαψευσεις κατι που εφτασε στ' αυτια μου σχετικα με την εικασια οτι το πλοιο κατα τον πλου του παιρνει μια αισθητη κλιση προς τα αριστερα.

Link to comment
Share on other sites

Eίδα σήμερα το πλοίο από μακριά στον Πειραιά και εντύπωση μου έκανε το σινιάλο στο φουγάρο...

Μικρό, ίσα που διακρίνεται και πολύ ψηλά στη τσιμινιέρα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...