Jump to content
Shipfriends

Παλιά πλοία Νότιου Ευβοϊκού - Ραφήνας.


Recommended Posts

Το βράδυ αγαπητέ μου φίλε θα υπάρχουν και άλλες σχετικές φωτογραφίες.

Προσωπικά δεν παρεμβαίνω περί της κόντρας Μαρμαρίου - Καρύστου (αν υφίσταται τέτοια).

Απλά να αναφέρω ότι βρήκα μια παλιά φωτογραφία (από βιβλίο) του "ΡΕΝΑ" στην Κάρυστο και σας ρωτώ αν υπάρχει ενδιαφέρον.

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα το διαλέξαμε μαζί με τα παιδιά, αφού, βέβαια, τους είπαμε για τις δυνατότητες που μας έδινε το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Το σχολείο απέχει μόνο 3 χιλιόμετρα από το λιμάνι της Ραφήνας. Ανάλογα τώρα με τις ειδικότητες των μαθητών, σχεδιάσαμε και τις δραστηριότητες. Οι μηχανολόγοι για πράδειγμα επισκέφτηκαν, μεταξύ άλλων, το μηχανοστάσιο και τη γέφυρα του "Aqua Jewel" και τις χτιστές δεξαμενές της Ακτής Βασιλειάδη. Οι σχεδιαστές ζωγράφισαν, σχεδίασαν, πήραν συνεντεύξεις και έκαναν και τη μακέτα του λιμανιού που φαίνεται στη φωτογραφία.

Σημειώστε, επίσης, ότι συμμετέχουμε στο Εθνικό Θεματικό Δίκτυο "Τα λιμάνια της Ελλάδας" που συντονίζεται από το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Δραπετσώνας και με το οποίο συνεργαζόμαστε στενά.

Φανταστείτε, τώρα, την εμπειρία των μαθητών όταν επισκέφτηκαν το μηχανοστάσιο του πλοίου ή όταν ο πλοίαρχος του πλοίου τους έδειχνε τους ναυτικούς χάρτες.

post-360-128326965476_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παντόφλες υπήρχαν και πιο παλιά. Στη δεκαετία του '50 υπήρχαν δύο και για απόδειξη ακολουθεί η παρακάτω φωτογραφία από τη Ραφήνα της εποχής εκείνης. Η φωτογραφία δεν είναι φυσικά δική μου αλλά τη βρήκαμε με την Περιβαλλοντική Ομάδα σε παλιά μαγαζιά και φωτογραφεία. Όποιος ενδιαφέρεται, έχουμε στοιχεία από τις προφορικές μας συνεντεύξεις με παλιούς καπετάνιους.

post-360-12832696603_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε cortomaltese πολύ ωραία φώτο, και όσο για τις συνεντεύξεις με παλιούς καπετάνιους δεν νομίζω να υπάρχει shipfriend που να μην ενδιαφέρεται. Περιμένουμε λοιπόν εναγωνίως. Ακόμα να πω ότι (επειδή σε προηγούμενο post έλεγα ότι δεν έχω δει ποτέ παντόφλα στην Ραφήνα), την δεκαετία του '50, ήμουν σε ηλικία ...υπό το μηδέν :):):)

Link to comment
Share on other sites

Οι συνεντεύξεις έγιναν με παλιούς καπετάνιους, από τους οποίους βέβαια ξεχώρισε ο αποκαλούμενος και ως "Ο Καπετάνιος", ετών 87 που μας είπε πολύ ωραία πράγματα και για τη συγκοινωνία πριν από τον πόλεμο και φυσικά και για το ναυάγιο του Χειμάρα.Ακολουθεί μικρό απόσπασμα για τα προπολεμικά πλοία

Πλοία προπολεμικά: "Κάρυστος" και «Κώστας» του Τόγια, "Τρίγλια" και "Αυλίς" του Καβουνίδη και το «Αετός» του Στριφτούλη.

"Από το Αλιβέρι και κάτω δεν υπάρχει δρόμος προπολεμικώς.

Όποιος ήθελε να πάει από το Αλιβέρι για την Κάρυστο ερχόταν στην Ραφήνα και από εκεί πήγαινε στην Κάρυστο.

Το ένα από τα δύο αυτά βαποράκια διανυκτέρευε στο Αλιβέρι και το άλλο στην Άνδρο. Το δρομολόγιο που έκαναν ήταν το ακόλουθο:

Το πρωΐ το ένα από τα δύο βαπόρια ξεκινούσε (ενναλάξ) από το Αλιβέρι και ερχόταν στη Ραφήνα κατά τις 11 η ώρα το πρωΐ και έφευγε να πάει Κάρυστο – Άνδρο. Στην Άνδρο άραζε στο Μπατσί και όχι στο Γαύριο.

Το άλλο πλοίο έφευγε από το Μπατσί το πρωΐ , πήγαινε στην Κάρυστο, ερχόταν στη Ραφήνα κατά τις 12 η ώρα και μετά πήγαινε στο Αλιβέρι. Στο Αλιβέριο πήγαινε κάθε δεύτερη ημέρα, όπου και έκανε ανθράκευση γιατί είχε κάρβουνο στο Αλιβέρι........."

Link to comment
Share on other sites

Στη δεκαετία του '50 υπήρχαν δύο και για απόδειξη ακολουθεί η παρακάτω φωτογραφία από τη Ραφήνα της εποχής εκείνης.
Είσαι σίγουρος ότι η φωτογραφία είναι από το λιμάνι της Ραφήνας?

Σαν πολλά σπίτια έχει για Ραφήνα του '50. Χώρια που δεν μου ταιριάζει ο προσανατολισμός του προβλήτα και των σπιτιών.

Link to comment
Share on other sites

Σαν πολλά σπίτια έχει για Ραφήνα του '50. Χώρια που δεν μου ταιριάζει ο προσανατολισμός του προβλήτα και των σπιτιών.

Ο προβλήτας είναι αυτός στα ψαράδικα μπροστά που μπαίναν παλιά τα καράβια. Φαίνεται ολοφάνερα και ο δρόμος που ανηφορίζει. Και τα σπίτια αυτά είναι.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είναι η Ραφήνα, όπως άλλωστε το επιβεβαίωσε ο Γιάννης Α340. Απλά , εμείς έχουμε βρει μια μεγάλη σειρά από φωτογραφίες που φαίνεται πώς άλλαζε η πόλη ανά δεκαετία. Άμα δείτε και τις υπόλοιπες φωτογραφίες θα καταλάβετε την εξέλιξη της πόλης και τη σχέση της με το λιμάνι, η οποία τόσο αμφισβητείται τελευταία από ορισμένους εδώ στη Ραφήνα.

Link to comment
Share on other sites

Ο προβλήτας είναι αυτός στα ψαράδικα μπροστά που μπαίναν παλιά τα καράβια.
Παιδιά, έχετε δίκιο...τώρα προσανατολίσθηκα...και εγώ.

Απλώς, το φαρδύ πεζοδρόμιο με έκανε να νομίζω ότι πρόκειται για τον άλλον προβλήτα, και έτσι δεν μου κόλλαγαν τα σπίτια στο βάθος.

Link to comment
Share on other sites

Απλώς, το φαρδύ πεζοδρόμιο με έκανε να νομίζω ότι πρόκειται για τον άλλον προβλήτα, και έτσι δεν μου κόλλαγαν τα σπίτια στο βάθος.

Και το ΠΟΡΤΟ ΛΑΦΙΑ, ΚΑΣΤΡΙΑΝΗ ΚΕΑΣ .ΑΝΝΑ Λ ,ΝΕΓΑΛΟΧΑΡΗ κλπ σε αυτό το πεζοδρόμιο έπιαναν. Τότε ήταν μέχρι το περίπτερο η θάλασσα. Μόνο η μία λουρίδα του δρόμου υπήρχε που περνάει μπροστά από τα ψαράδικα. Τα άλλα τα σημερινά είναι επιχωματώσεις. Τα είχα προλάβει και εγώ .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ένα απόσμασμα από ένα εξαιρετικό βιβλίο του Θ.Γ. Παπαμανώλη με τίτλο "Κάρυστος. Ραφήνα-Πεταλιοί-Μαρμάρι" που κυκλοφόρησε στην Αθήνα το 1954 και περιγράφει ένα ταξίδι στην Κάρυστο πριν από 50 τόσα χρόνια. Το βιβλίο ανήκει στη σειρά "Ελληνικοί ταξιδιωτικοί Οδηγοί Θ.Γ. Παπαμανώλη" και το βρήκαμε σε βιβλιοθήκη.

Να το αφιερώσουμε στους εξαιρετικούς Καρυστινούς φίλους μας.

post-360-128326968468_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ένα ακόμα απόσπασμα από το παραπάνω βιβλίο του Θ.Γ. Παπαμανώλη με τίτλο "Κάρυστος. Ραφήνα-Πεταλιοί-Μαρμάρι" που κυκλοφόρησε στην Αθήνα το 1954 και περιγράφει ένα ταξίδι στην Κάρυστο πριν από 50 τόσα χρόνια.

Το μικρό αυτό απόσπαμα αφορά τον παλιό μώλο της Ραφήνας που είναι γνωστό ότι επρόκειται για ένα τσιμεντόπλοιο. Στο απόσπασμα περιγράφεται ότι επάνω στο τσιμεντόπλοιο-μώλο λειτόύργησε μία ταβέρνα για, περίπου, 10 χρόνια. Η ταβέρνα αυτή (εδώ αναφέρεται ως αναψυκτήριο) ανήκε στον κύριο Ασημάκη, στον οποίο αργότερα μετά το κλείσιμο της ταβέρνας παραχωρήθηκε ο χώρος όπου σήμερα υπάρχει η ταβέρνα "Του Ασημάκη". Η σημερινή ταβέρνα ανήκει στον γιο του ιδιοκτήτη της ταβέρνας του τσιμεντόπλοιου.

Έχουμε, μάλιστα, συγκεντρώσει πολλά στοιχεία για το τσιμεντόπλοιο της Ραφήνας (ήρθε το 1948, ρυμουλκούμενο από το παλιό "Κάρυστος) και φυσικά και την ταβέρνά του.

post-360-128326968473_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 1 year later...
  • 6 months later...
Ας δούμε μία σπάνια φωτογραφία του αγαπημένου ΠΟΡΤΟ ΛΑΦΙΑ - ΚΑΡΥΣΤΟΣ, φτάνοντας στο λιμάνι της Καρύστου το 1969, ένα χρόνο μόλις (ίσως και λιγότερο) από την καθέλκυση του.

Η φωτογραφία φιλοξενείται στο εξαιρετικό λεύκωμα "Καρυστία - Ταξίδι στον χρόνο" το οποίο έχει επιμεληθεί ο καλός φίλος Γιώργος Λυκουρόπουλος και που ευγενώς μου την παραχώρησε για να ανεβεί στην γκαλερί του φόρουμ μας.

Τίτλος φωτογραφίας στο λεύκωμα : "Κάρυστος 1969, ο ερχομός του ΠΟΡΤΟ ΛΑΦΙΑ".

O Γιώργος Λυκουρόπουλος είναι φωτογράφος που κατάγεται από τον Πλατανιστό Καρύστου και ζει και εργάζεται τα τελευταία χρόνια στην Κάρυστο.

Το λεύκωμα που επιμελήθηκε, "Καρυστία - Ταξίδι στον χρόνο", περιέχει φωτογραφίες ασπρόμαυρες της Καρύστου από τις αρχές του προηγούμενου αιώνα. Φωτογραφίες που όπως ο ίδιος μου είπε συλλέχθηκαν με πολύ κόπο και πολύ τρέξιμο από πολλές και διάφορες πηγές.

Στο λεύκωμα -εκτός από την φωτογραφία του Πόρτο Λάφια- περιέχονται και άλλες φωτογραφίες από επιβατηγά πλοία που έχουν περάσει από το λιμάνι της Καρύστου, στην πλειοψηφία τους της οικογένειας Τόγια, καθώς και φωτογραφίες από το λιμάνι της Καρύστου, το παλιό καρνάγιο που δεν υπάρχει πιά, όλες από την 10ετία του "60" και πίσω.

Πάμε να δούμε κάποιες εικόνες λοιπόν (για αρχή) από πλοία που έχουν περάσει από το λιμάνι της Καρύστου, και θα επανέλθω και με άλλες στο μέλλον.

Οι τίτλοι των φωτογραφιών είναι οι πρωτότυποι που υπάρχουν στο λεύκωμα καθώς επίσης και οι χρονολογίες.

Κάρυστος 1962, ο απόπλους του Μοσχάνθη.

Κάρυστος 1962, το πλοίο Μοσχάνθη.

Κάρυστος 1955, το πλοίο Ρένα. (1)

Κάρυστος 1955, το πλοίο Ρένα. (2)

Κάρτα δρομολογίων πλοίου Κώστας, από και προς Ραφήνα.

Κάρυστος 1948, το πλοίο Καρυστάκι.

Κάρυστος 1962, ναυτικοί και ταξιδιώτες στο πλοίο Καρυστάκι.

Ακόμα, δύο φωτογραφίες που δεν περιέχονται στο λεύκωμα και που μου έδωσε ο καλός φίλος.

Το πλοίο Κωνσταντίνος, σε άφιξη στην Κάρυστο.

Το Κάρυστος. (Αν δεν κάνω λάθος στην Ραφήνα.)

Να πω τέλος, ότι από την Παρασκευή 31 Ιουλίου μέχρι και την Τετάρτη 5 Αυγούστου λειτουργεί έκθεση φωτογραφίας με φωτογραφίες από το λεύκωμα "Καρυστία - Ταξίδι στον χρόνο" στο "Μπούρτζι", στην παραλία της Καρύστου.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σείριε ευχαριστούμε πολύ για την τόσο σημαντική και ενδιαφέρουσα έκθεση-λεύκωμα.

Μήπως γνωρίζεις που μπορούμε να βρούμε το λεύκωμα, μιας και από την Χίο που είμαι δεν προλαβαίνω να πεταχτώ μέχρι την Κάρυστο, τουλάχιστον όσο κρατά η έκθεση.

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Φέτος τον Αύγουστο, στο Γαύριο είχε μια ενδιαφέρουσα έκθεση φωτογραφίας από παλιά καράβια, καϊκια, λιμάνια και βαρκάρηδες της Άνδρου. Η έκθεση με τίτλο "Αρόδο" ήταν αρκετά προσεγμένη και καλοστημένη, παρά τον μικρό χώρο που στεγαζόταν. Περισσότερα για την όλη προσπάθεια και μια μικρή ξενάγηση στην έκθεση μπορείτε να δείτε

. Όσοι την έχασαν, ας μην χάνουν το κουράγιο τους...ίσως έρθει αργότερα και στην Αθήνα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φιλότιμη προσπάθεια από τους συντελεστές της έκθεσης. Ας ελπίσουμε ότι θα είναι η αρχή και η αφορμή να ξετρυπωθούν από προσωπικά αρχεία και άλλες αντίστοιχες φωτογραφίες γιατί κακά τα ψέμματα το 80% των φωτογραφιών της έκθεσης ήταν μια πηγή και τις είχαμε ξεναδεί στο παρελθόν σε αντίστοιχες εκθέσεις (2004 και 2008).

Τέλος τα όποια λαθάκια στις λεζάντες (κυρίως σε ονόματα εμφανιζόμενων σε φωτογραφίες) έχουν επισυμανθεί καλοπροαίρετα και περιμένουμε να τα δούμε διορθωμένα στο μέλλον

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα σε όλους.

Είμαι νέο μέλος και πιθανόν η ερώτηση μου να έχει απαντηθεί παλιότερα γι αυτό συγχωρέστε με αν επαναλαμβάνομαι.

Από μικρό παιδί που έμενα τα καλοκαίρια στη Ραφήνα (τότε που μπορούσες να κάνεις μπάνιο 1976-1986) μου άρεσε πολύ να βλέπω τα καράβια. Και όπως είναι φυσικό είχα τα αγαπημένα μου. Θα ήθελα λοιπό να ρωτήσω τους ειδικούς σε αυτό το site αν ξέρουν να μου πουν την τύχη ορισμένων πλοίων που έκαναν δρομολόγια από την Ραφήνα προς κυκλάδες, καθώς και κάποια στοιχεία τους ή και φωτογραφίες τους. Τα πλοία αυτά ήταν τα εξής:

ΑΝΝΑ (το αγαπημένο μου λευκό με 2 λωρίδες μια πράσινη χαμηλά και μια πορτοκαλί ψηλά, με συνήθη προορισμό την Ανδρο)

ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ 1,2,3 (Αν δεν κάνω λάθος χρώματος τιρκουάζ με μια ή δύο γαλάζιες γραμμές στην μέση)

ΠΟΡΤΟ ΛΑΦΙΑ (πήγαινε Μαρμάρι, Κάρυστο και η μπουκαπόρτα άνοιγε από την πλώρη)

ΚΑΣΤΡΙΑΝΗ ΚΕΑΣ (Αν και είδα ήδη κάποιες φωτογραφίες και σοκαρίστικα με τις αναμνήσεις που μου ήρθαν)

Αν κάποιος γνωρίζει/θυμάται και άλλα καράβια της ίδιας εποχής και μπορεί να ξεχνώ, ακόμα καλύτερα.

Επίσης αν κάποιος ξέρει την τύχη ενός ρώσικου (τότε σοβιετικού) κρουαζερόπλοιου με το όνομα Belarussia το οποίο έκανε κρουαζιέρες την δεκαετία του 80 στην μεσόγειο (από Πειραιά) θα το εκτιμούσα πολύ να μου το πει.

Δυστυχώς για την τύχη του Mediterranean Sea διάβασα και κρίμα γιατί ήταν πολύ ωραίο πλοίο.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να σε καλοσορισω στην παρεα μας:)

Στα βαπορια τωρα

Για το ΑΝΝΑ λογικα πρεπει να λες το μετεπειτα ΜΑΡΜΑΡΙ Ι.Υπαροχουν εδω μερικες πληροφοριες.Μετα απο την Καρυστο βρεθηκε να ταξιδευει Μπαρι-Αυλωνα και τελικα κοπηκε το 2004

Το ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ Ι ειναι το σημερινο ΜΑΚΕΔΩΝ και ταξιδευει απο Λαυριο για Κεα και Κυθνο

Για το ΧΡΥΣΗ ΑΜΜΟΣ ΙΙ καποιες πληροφοριες υπαρχουν εδω

Το ΠΟΡΤΟ ΛΑΦΙΑ ειναι το μετεπειτα ΚΑΡΥΣΤΟΣ και αγαπημενο βαπορακι πολλων μελων εδω μεσα.Πλεον βρισκεται παροπλισμενο στο Περαμα με το ονομα TRACARRIER και με μελλον αβεβαιο.

Για το ΚΑΣΤΡΙΑΝΗ ΚΕΑΣ πληροφοριες θα βρεις εδω.Βυθιστηκε στην Ελευσινα το 2001

Για το κρουαζιεροπλοιο το μονο που βρηκα με παρομοιο ονομα ειναι αυτο αλλα δεν ξερω αν προκειται για αυτο που λες

Ελπιζω να σε καλυψα οσο μπορουσα.Πολυ θα χαιρομασταν να συμβαλεις με τις αναμνησεις σου και με οποιες πληροφοριες ή φωτογραφιες εχεις απο τα βαπορια

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θέλω να σας ευχαριστήσω και να σας πω ότι έχω μείνει έκλπηκτος από τις λεπτομέρειες που μου είπατε. Για την ακρίβεια δεν περίμενα να έχω απάντηση τόσο σύντομα.

Σχετικά με τις φωτογραφίες που ανέφερε ο plomyt, έχω μια φωτογραφία του Χρυσή άμμος όπως ήταν τότε (τιρκουάζ) και με εμένα παιδί να παίζω με τα δικά μου καράβακια. Στην πρώτη ευκαιρία θα την περάσω από σκάνερ και θα την στείλω. Μην ανησυχείτε όμως θα με βγάλω από την φώτο. Ναι το Belorusya είναι αυτό που μου έστειλες και σε ευχαριστώ πολύ. Εχω ταξιδέψει με αυτό και ήταν ένα φανταστικό πλοίο.

Θα ήθελα επίσης να ευχαριστήσω και τον Σείριο που έδω σε διαφορετική προσέγγιση για το αγαπημένο μου τότε καράβι. Μήπςσ άραγε υπάρχει κάποια φωτογράφια του?

Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε ποιός ο λόγος να αλλάζουν χρώματα και ονόματα τα πλοία, εκτός από την περίπτωση να αλλάζει ο πλοιοκτήτης.

Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι για το ταξίδι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Έχουμε αναφερθεί παλαιότερα στην ύπαρξη την δεκαετία του 60' (και όχι του '50 όπως μας είχε πει ο καλός φίλος cortomaltese),

Παντόφλες υπήρχαν και πιο παλιά. Στη δεκαετία του '50 υπήρχαν δύο και για απόδειξη ακολουθεί η παρακάτω φωτογραφία από τη Ραφήνα της εποχής εκείνης.

δύο πλοίων ανοικτού τύπου (παντόφλες) στο λιμάνι της Ραφήνας, που εκτελούσαν δρομολόγια στο νότιο Ευβοικό. Η μία βέβαια ήταν η γνωστή μας ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ, η οποία αργότερα δούλεψε για πολλά χρόνια στο Ρίο και εδώ και λίγα χρόνια δουλεύει ως Φ/Γ-Ο/Γ με το όνομα ΕΙΡΗΝΗ Κ. Για την δεύτερη παντόφλα της Ραφήνας του '60 οι πληροφορίες που είχαμε ήταν ελάχιστες και αόριστες ακόμα και για το όνομα της. Αναφερόταν αλλού είτε ως ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ, είτε ως ΙΩΑΝΝΗΣ, είτε ως ΙΩΑΝΝΗΣ Π.

Σε επικοινωνία που είχα χθες με συγγενή μου από την Κάρυστο, στο πλαίσιο της αναζήτησης περισσότερων στοιχείων για το ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ της Ραφήνας, έμαθα ότι την ίδια εποχή (τέλη της δεκαετίας του '60) υπήρχε και άλλη παντόφλα στη Ραφήνα που μαζί με το ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ εκτελούσαν δρομολόγια προς το Μαρμάρι και τα Στύρα. Το ΙΩΑΝΝΗΣ Π.

Μέτα από μία εκπληκτική ανακάλυψη που έκανε πριν λίγες ημέρες ο polmyt βλέποντας κάποιες σκηνές σε παλιά ελληνική ταινία του 1968, και την έρευνα που κατόπιν κάναμε, μπορούμε να είμαστε πλέον απολύτως βέβαιοι ότι η δεύτερη παντόφλα της Ραφήνας ήταν το ΙΩΑΝΝΗΣ Μ, το οποίο αργότερα μετονομάστηκε σε ΙΑΣΩΝ και δούλεψε για πολλά χρόνια και πάλι στον Ευβοικό, στις γραμμές της Ερέτριας και της Αιδηψού. Στα παρακάτω screenshots από την ταινία του 1968, μπορούμε να δούμε μαζί τις δύο παντόφλες της Ραφήνας, αριστερά το ΙΩΑΝΝΗΣ Μ - ΙΑΣΩΝ και δίπλα του το ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ - ΕΙΡΗΝΗ Κ, προ μετασκευών οπωσδήποτε και τα δύο. Δεξιά, το ΕΛΕΝΑ Π του Παγουλάτου.

post-2102-0-14764000-1354814858_thumb.jp

Τέλος, να πούμε ότι το ΙΩΑΝΝΗΣ Μ - ΙΑΣΩΝ είναι η μυστηριώδης (μέχρι σήμερα βέβαια) παντόφλα, η πλώρη της οποίας εμφανιζόταν σε αυτή την φωτό που μας είχε παρουσιάσει πολύ καιρό πριν ο φίλος cortomaltese.

Link to comment
Share on other sites

Τα πλάνα της ταινίας είναι πραγματικά εντυπωσιακά.

Είναι η εποχή που το λιμάνι επεκτείνεται, η παραλία μπροστά από το παλιό Λιμεναρχείο (την παράγκα) μετατρέπεται σε ντόκο και το λιμάνι εκβαθύνεται.

Το "'Ελενα Π" του Παγουλάτου έρχεται γύρω στα 1965 και είναι το πρώτο κλειστό επιβατηγό/οχηματαγωγό της Ραφήνας.

Την επόμενη χρονιά έρχεται και το "Μεγαλόχαρη", πρώην "Άννα Μαρία", με "μετάθεση από τη γραμμή Πάτρας-Σάμης.

Η πρώτη παντόφλα που ήρθε πρέπει να ήταν το "Ιωάννης Μ" και λίγο αργότερα ήρθε το "Άγιος Νικόλαος".

Το 1969 ξεκινά και το "Πόρτο Λάφια" και το 1970 κατεβαίνει το "Θάσος".

Η δρομολόγηση των δύο αυτών πλοίων κλειστού τύπου υποχρεώνει σε "μετάθεση" τις δύο παντόφλες.

Είναι πραγματικά μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα εποχή, όπου το λιμάνι επεκτείνεται σημαντικά, δεκαοκτώ χρόνια μετά την έλευση του τσιμεντόπλοιου που συνέβη τον Φεβρουάριο του 1948.

Υπάρχουν, πλέον, πολλές αφηγήσεις και πολλές μαρτυρίες ραφηνιωτών για αυτήν την εποχή.

Όσο για τις παντόφλες πρέπει να πούμε ότι είχαν τραβήξει το ενδιαφέρον αρκετών εδώ στη Ραφήνα.

Ένας πολύ καλός φίλος ραφηνιώτης προσπαθούσε για καιρό να πέισει τον πατέρα του να πουλήσει τα χτήματα τους και να πάρουν μια παντόφλα.

Τελικά, ο πατέρας του δεν πείστηκε και έτσι χάσαμε τότε την ευκαιρία να έρθει ακόμα ένα πλοίο ανοιχτού τύπου στη Ραφήνα και ο καλός φίλος να γίνει και αυτός εφοπλιστής.

Edited by cortomaltese
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...