Jump to content
Shipfriends

Corsica Express Three (IMO 9135963)


Recommended Posts

Την περασμένη Κυριακή στο Βαθύ καθυστέρησε τον απόπλου του πλοίου το ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ.

Οι γλάροι από την Σάμο μιλούν για αναίτια καθυστέρηση και σκόπιμη αλλά δυστυχώς δεν ήμουν παρών για να το επιβεβαιώσω ή να το διαψεύσω.Πάντως οι ίδιοι γλάροι είπαν ότι και η Καλλίστη προέβει με την σειρά της σε καταγγελία του συγκεκριμένου συμβάντος.

Πάντως και πάλι για το σημερινό δρομολόγιο παρόλο που ο καιρός μπαχάριζει το βαπόρι από χτές έπιανε πρωτόκολλο.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 311
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εarl για ποιό λόγο να έχει δόλο το Σαμοθράκη απέναντι στο Corsica?

Δεν είναι ανταγωνίστριες οι εταιρίες σε κάποια γραμμή, αλλά και να ήταν, θα ήταν διαφορετικά τα προϊόντα...

Εκτός αν το Σαμοθράκη ήταν αφορμή για να καθυστερήσουν κάποιοι άλλοι το πλοίο...

Χαίρομαι που απ'ό,τι φαίνεται ένας μικρός παίκτης φαίνεται να πηγαίνει καλά. Ίσως αυτό, μαζί με το εγχείρημα του Θεολόγου Π. να είναι ένα μήνυμα ότι χωράνε και άλλοι στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ Φίλε Earl ο Αίολος εκτός απο το crack στη πλώρη που αναφέρεις είχε υποστεί και άλλη ζημια απο κάτω στο hull απο το Ικάριο

Συγνωμη, αλλα μηπως σου ειναι ευκολο να μας πεις, τι "αλλη ζημια ειχε απο κατω ο Αιολος" ?!?!?!?!?!?!?!?!?

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι λοιπόν να μάθουμε τι άλλη ζημιά έχει ο Αιολος στα ύφαλα... να δώσω την άποψη μου για ένα άλλο παράγοντα επιτυχίας του πλοίου...

Φίλος μου Σαμιώτης κάτοικος Αθήνας, μου έλεγε προ ολίγου πως μόλις έκλεισε εισητήρια στις 4 Αυγούστου με το συγκεκριμένο πλοίο. Όταν το ρώτησα γιατί; (Περιττό να πω πως ο άνθρωπος προφανώς δεν έχει ιδέα από πλοία και δεν ασχολείται τόσο πολύ με το θέμα) με έδωσε τους δύο λόγους που το έκανε.

Ηθελε να ταξιδέψει αυθημερόν

Το Μαρίνα δεν το πάει με τίποτα γιατι είναι βρομικο και υπερβολικά αργό

Και το Πήγασος (η συνήθη επιλογή του ήταν HSW) δεν έχει καθόλου διαθέσιμα κρεβάτια εκείνη τη μέρα και προφανώς δεν ήθελε να βγ'αλει ολο το ταξίδι στη ψάθα...

Μήπως λοιπόν κάτι πρέπει να κάνουνε εκει στη HSW με τις καμπίνες, ή πέζει το γνωστό κόλπο με τις εικονικές κρατήσεις στις καμπίνες?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν παίζει καθόλου το κόλπο με τις εικονικές.Απλά το ΠΗΓΑΣΟΣ σε συνθήκες πρωτόκολλου όπως είναι αυτή η εποχή, τα κρεβάτια που διαθέτει δεν μπορούν να καλύψουν όλες τις ανάγκες.Εδώ το αείμνηστο ΟΛΥΜΠΙΑ :mad: με τα 260 και φουλάρανε για πλάκα καλοκαιριάτικα και υπήρχε ακόμη ζήτηση τα σχεδόν 150 του ΠΗΓΑΣΟΣ αντιλαμβάνεται κανείς ότι είναι λίγα για αυτή την εποχή.

Και για να γυρίσουμε στο θέμα μας το Corsica χτες παρα τις δυσμενείς προβλέψεις της ΕΜΥ για τους ανέμους έφυγε πρωτοκολλο και με μπόλικο γκαράζ,σχεδόν γεμάτο.

Επίσης συγγενής μου που ταξίδεψε ανέφερε ότι στο Ικάριο είχε ένα βαρβάτο

8αρι αλλά παρόλαυτά το πλοίο ανταποκριθηκε πολύ καλά.

Η αλήθεια είναι ότι από την στιγμή που μπήκε δεν έχει σταματήσει το μελτέμι.Μπουνάτσα δεν έχει βρει στο δρόμο του.

Πάντως γενικά ακούω πολύ θετικά σχόλια από την Ικαρία, και γνωστός μου κάτοχος εστιατορίου μου λέει ότι η κίνηση των Σαββατοκύριακών ανεβαίνει πολύ πράγμα που προφανώς οφείλεται και στο ΚΟΡΣΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω λίγο το oof topic μου και συγνώμη αλλά θα είναι το τελευταίο... Αφου λοιπόν με 260 και 160 γίνεται χαμός το Μύκονος που έχει και λιγότερο πόσο τελικά θα εξυπηρετεί αυτά τα μέρη? (γιατί για Σύρο Μύκονο δεν το συζητώ μια χαρα 8α είναι)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ταχυπλοο γιατι να μην Προσεγγιζει και το νησι Φουρνοι? Κατα τη γνωμη σας κατι τετοιο θαταν δυνατο και υπο ποιες προυποθεσεις?

Link to comment
Share on other sites

Το ΜΥΚΟΝΟΣ μπορεί να έχει λιγότερες καμπίνες αλλά θα κάνει λιγότερες ώρες.

Αν κάνει 6-6:30 ώρες τον Εύδηλο τους Ικαριώτες δεν τους πολυσμφέρει να πάρουν καμπίνα κι εν τω μεταξύ όλες οι επιστροφές θα είναι πρωινές.

Οι Σαμιώτες ίσως θα χρειαστούν αλλά κι αυτοί μόνο στο πήγαινε.Εν πάση περίπτωση ίσως είναι μικρός ο αριθμός των καμπίνων και του ΜΥΚΟΝΟΣ αλλά σε αυτή την ζωή δυστυχώς όλα δεν μπορούμε να τα έχουμε.

Αν πάλι είχε πολλά κρεβάτια δεν θα είχε πολλούς κοινόχρηστους χώρους πράγμα που θα ήταν πολύ άσχημο για τον επιβάτη της Σύρου και Μυκόνου αλλά ακόμα και της Ικαρίας.

Όσο για το θέμα του τόπικ το ΚΟΡΣΙΚΑ και τους Φούρνους θα μπορούσε να πηγαίνει κι εκεί ειδικά ότι στην Ικαρία πιάνει στον Άγιο κι όπως έχει πει κι ο ΜΥΚΗΝΑΙ ό κ.Σπανός το συζητάει το θέμα και είναι θετικός.

Απλά δεν ξέρω τι παίζει με τις πιστοποιήσεις γιατί σε αυτό το λιάμνι δεν έχει πιστοποιηθεί οπότε αν χρειαστεί να έρθει κλιμάκιο επιθεώρησης κι από την Ιταλία που φέρει την σημαία του τότε saluta me il platano.Θα πάρει πολύ χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ταχυπλοο γιατι να μην Προσεγγιζει και το νησι Φουρνοι? Κατα τη γνωμη σας κατι τετοιο θαταν δυνατο και υπο ποιες προυποθεσεις?
Όσο για το θέμα του τόπικ το ΚΟΡΣΙΚΑ και τους Φούρνους θα μπορούσε να πηγαίνει κι εκεί ειδικά ότι στην Ικαρία πιάνει στον Άγιο κι όπως έχει πει κι ο ΜΥΚΗΝΑΙ ό κ.Σπανός το συζητάει το θέμα και είναι θετικός.

Απλά δεν ξέρω τι παίζει με τις πιστοποιήσεις γιατί σε αυτό το λιάμνι δεν έχει πιστοποιηθεί οπότε αν χρειαστεί να έρθει κλιμάκιο επιθεώρησης κι από την Ιταλία που φέρει την σημαία του τότε saluta me il platano.Θα πάρει πολύ χρόνο.

Μου φαίνεται ότι ξεκίνησε χθες τις προσεγγίσεις προς τους Φούρνους. Το διαβασε στα δρομολόγια των πλοίων που έγραφε μια ημερήσια εφημερίδα. Τσέκαρα ότι και στο openseas αλλά και στο site του ΥΕΝ το έδινε ότι θα πήγαινε στους Φούρνους.

Link to comment
Share on other sites

Ταξίδεψα με το Corsica στις 16/7.

Άνετο πλοίο, για τα δεδομένα ταχύπλου, και με χώρους για να κάτσεις και κάπου εκτός από την καρέκλα σου που είναι και άνετη και ευρύχωρη.

Στα θετικά

Η τηλεόραση που δεν προβάλει τηλεοπτικό πρόγραμμα παρά μόνο βιντεταινίες με υπότιτλους, απίστευτα ξεκούραστο αυτό.

Το πάνω σαλόνι που όμως λόγω ελειπούς εξαερισμού δεν μπορεις να καθίσεις αν δεν είσαι καπνιστής.

Πολύ γκλαμουρία οι αυτόματες πόρτες

Σταθερό καράβι, λόγω καιρού το πέρασε από την Άνδρο(:P και το τράβηξε για πάνω, δεν κουνήθηκε ιδιαιτερα και κυρίως δεν χτύπαγε όπως στον Σαρωνικό!!

Ευγενικό και εξυπηρετικό πλήρωμα

Στα αρνητικά οι αναγελλίες ά) λόγω καιρού ακολουθούμε διαφορετική πορεία

β) Λόγω καιρού κλείνει το πάνω σαλόνι και επιστρεψτε στα καθισματά σας και αποφύγετε τις μετακινήσεις στον διάδρομο

γ) Αν δεν αισθανεστε καλά απευθυνθείτε στο πλήρωμα

Απότελεσμα να δημιουργηθεί μια ανησυχία στους επιβάτες:P, ανευ λόγου καθώς το ταξίδι συνεχίστηκε χωρίς ενοχλητικά χτυπήματα αλλά με ένα ελαφρύ κούνημα. "Καλύτερα να μην μας έλεγαν τίποτε" είπε ένας επιβάτης.

Είμασταν έξω από το λιμάνι στου Ευδήλου στις 10:15, το καράβι κόβει ταχύτητα και σταματάει περίπου 300m μακριά καθυστερηση λόγω εισροφησης αντικειμένου στο jet. Διαμαρτυρίες και εκνευρισμός.

Έδεσε στις 10:30, αλλά η όλη κατάσταση είχε δημιουργήσει χωρίς λόγο άσχημες εντυπώσεις σε μια μερίδα επιβατών(Το καράβι full)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το 'λογω καιρου κλεινει το πανω σαλονι' δεν το πολυκαταλαβαινω...Μηπως επειδη ειναι ψηλοτερα υποτιθεται πως ζαλιζεται καποιος ποιο ευκολα??? Δεν λεω καλα τα υπερταχυπλοα απο πολλες πλευρες αλλα δεν μπορεις που δεν μπορεις να βγεις εξω,σε βαζουν να στριμωχνεσαι κ σ ενα ντεκ,παραπαει...:(

Link to comment
Share on other sites

Στο πά;νω σαλόνι το κοπάνημα το νιώθει ο επιβάτης πολύ πιο έντονα και το κούνημα πολύ περισσότερο.Γι αυτό με καιρό κλείνουν το πάνω σαλόνι και κατεβαίνει ο κόσμος κάτω ώστε να μην φοβάται.

Από χτες που ανέλαβε ο Διαμαντής ο χρόνος ρεμέτζου μειώθηκε στο ελάχιστο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέω ήταν ότι δεν κουνούσε και τόσο πολύ ώστε να κλείσει το πάνω σαλόνι και να έχουμε την εντύπωση ότι θα χαλάσει ο κόσμος στο πλοιο λόγω καιρού

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας μετά απο 10ήμερη απουσία για λόγους υγείας.

Το θέμα των Φούρνων τέθηκε επίσημα απο εμένα στον κ.Σπανό όταν επισκεύθηκε τη Σάμο στις 8/9 Ιουλίου.Και δεσμεύθηκε ότι θα το κάνει και τόκανε.Μπράβο του διότι οι Φούρνοι είναι ένα απο τα 4 νησιά του Νομού και δικαιούνται το μερίδιό τους και θα τον ανταμείψουν νάστε σίγουροι γιαυτό.

Το βαπόρι πιάνει Φούρνους το Σάββατο απο Βαθύ και απο Πειραιά.Μάλιστα προχθές έφερε τους πρώτους 38 επιβάτες.Αλλά θα πρέπει να το διαφημίσει το νησί και στην ιστοσελίδα και στο ραδιόφωνο.Πανέμορφο νησί,ήσυχο με καθαρή νησιώτικη δραστηριότητα.Το συστήνουμε ανεπιφύλακτα.

Για το θέμα του κλεισίματος του πάνω ντέκ,η λογική εξήγηση είναι ότι οι θέσεις του δεν μετρούν στο πρωτόκολλο του πλοίου.Εκτελεί χρέη καπνιστηρίου και καφετέριας μέχρι να αποκτείσει 120 καθίσματα στην ετήσια ακινησία του .Είναι λογικό λοιπόν ότι σε περίπτωση φουρτούνας,οι καρέκλες,καμμιά 40ρανταριά,όχι οι καναπέδες,που δεν είναι πακτωμένες μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα εκεί που δεν υπάρχει.Το ίδιο και η παραμονή των επιβατών στο ανοιχτό ντέκ, που όταν ντουμανιάζει το κλειστό,βγαίνουν να αναπνεύσουν.Για 5 λεπτά υπο την επιτήρηση θαλαμηπόλου,επιτρέπεται η παραμονή έξω και πάντως όχι εκτός της εμβέλειας της κάμερας που βλέπει η γέφυρα και διαρκώς φωνάζει.Και ο ξύπνιος ο Ελληναράς έριξε το πουλόβερ πάνω της,οπότε πήρε ανάποδες ο καπτά Γιάννης,κατέβηκε κλείδωσε και μέσα τα κεφάλια.Ελα μου όμως καπτά Γιάννη που μάθαμε το συνδυασμό;

Τώρα το κοπάνημα και οι κραδασμοί στο πάνω ντέκ πάντα,ας όψετε το αλουμίνιο.Κοπάνημα ενοούμε την πρόσκρουση των 3 ;σταθεροτήρων στο κύμα αν και στη γέφυρα πρέπει να υπάρχει alarm για μεγάλο κυματισμό,γιατί είδα συνεχείς ελιγμούς για αποφυγή μεγάλων διατοιχισμών.Εκείνο που μου έκανε εντύπωση είναι ότι παρόλο που το πλοίο διαθέτει night-vision δεν το χρησιμοποιεί,αντιθέτως γίνεται χρήση διοπτρών εφοδιασμένων με night-vision.

Tελειώνοντας πιστεύω ότι με το νέο πλοίαρχο το πλοίο θα στρώσει καλύτερα.

Ηδη γίνεται χρονομέτρηση στα ρεμέτζα και επίσης αυξομειώσεις και μετρήσεις στις ταχύτητες ώστε να βρεθεί η καλύτερη λύση με την μέγιστη ταχύτητα στο μικρότερο κόστος της.Αν και με τα πρωτόκολλα που χτυπάει θα βγάλει τα σπασμένα του φθινοπώρου.Οι τιμές στα 2 μπάρ everest μου φάνηκαν λογικές,αλλά με ένα άτομο η ουρά έφτασε στη γέφυρα.

Για τις προτιμήσεις του καταναλωτικού κοινού,το ξανάγραψα,ντρέπομαι ειλικρινά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Στο πρώτο δρομολόγιο επιστροφής του CEΙΙΙ από Σάμο μετά την βλάβη που το έβγαλε εκτός δρομολογίων, στο Καρλόβασι μάλλον λόγω φούριας, ήρθε πολύ κοντά στο Μαρίνα που ήδη φόρτωνε. Κατά τη διάρκεια των χειρισμών πρόσδεσης (:P) μάλιστα, το κοράκι της πλώρης έφθασε στο μισό μέτρο από την βαρδιόλα του Μαρίνα, προς τρόμον όσων εκ των επιβατών το αντελήφθησαν, αλλά το περιστατικό έγινε δεκτό με απόλυτη αταραξία εκ μέρους των δύο γεφυρών οι οποίες φαίνεται ότι δεν έδωσαν σημασία.

Επίσης καμμία σημασία δεν έδωσε στην σχεδόν full speed έξοδο του CEIII από το λιμάνι ένα καϊκι που δεν είχε κανένα δισταγμό να αποπειραθεί να περάσει μπροστά από την πλώρη του, αλλά μετά από δεκάδες σφυρίγματα εδέησε να κόψει λίγο και να επιτρέψει στο καράβι να φύγει :).

post-186-128326967482_thumb.jpg

post-186-128326967483_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
To CEIII etheathi na pernai to steno Androu Tinou prin apo liges meres me katefthinsi pros ta nisia.

Γνωστοί μου που ταξίδεψαν μαζί του πολύ πρόσφατα (Σάμο - ΠΕΙΡΑΙΑ)

μου είπαν ότι αναγγέλεται και από μεγαφώνων η διέλευση από το Δίσβατο!

Εθεάθη πάντως και από άλλους πάνω από 4-5 φορές με βοριά και

μπουνάτσα! :D

Link to comment
Share on other sites

Και τις τρεις φορές που έχω ταξιδέψει -μέσα Ιουλίου και προχθές - το βαπόρι περασε από το στενό Άνδρου Τήνου. Προσωπικά παρόλο που ταξιδεύω από την δεκαετία του 80 στη γραμμη δεν θυμάμαι ποτέ να περνούσε καραβι με προορισμό την Σάμο Ικαρία από το στενό.

Κατί αλλο : Γιατί το Corsica δεν έχει καμμία σημαία; ούτε νηολογίου ούτε της της χώρας που ταξιδεύει; Αν και στο πρώτο δρομολόγιο είχε την Ιταλική, μετά κατέβηκε και αυτή με αποτέλεσμα ακόμα και αισθητικά να φαίνεται ότι κάτι λείπει. Μήπως γιατί η πλοιοκτήτρια εταιρεία, που είναι φανερό ότι θέλει να παίξει στο "τοπικιστικο" αντανακλαστικό των Καριωτών, εκτίμησε ότι Ιταλική σημαία μπορεί να χαλούσε το Καρίωτικο image του βαποριού; :)

Link to comment
Share on other sites

Η μη ανάρτηση της σημαίας του πλοίου είναι από τα μεγαλύτερα αμαρτήματα, οποια και αν είναι αυτή. Μήπως έτυχε και δεν την πήρε το μάτι σου γιατί δεν φαντάζομαι λιμεναρχείο να αφήνει τέτοια κίνηση επίτηδες.

Για ιστορικούς λόγους να αναφέρω ότι και το size της σημαίας είναι προκαθορισμένο (ακόμα και της χώρας στον νερών της οποιας πλέεις) με αποτέλεσμα να γνωρίζω detention πλοίου στην Τουρκια μέχρι ο agent να στείλει κανονικού size σημαία

Link to comment
Share on other sites

Η μη ανάρτηση της σημαίας του πλοίου είναι από τα μεγαλύτερα αμαρτήματα, οποια και αν είναι αυτή.

Εχω την εντυπωση οτι επιτρεπεται η μη επαρση της σημαιας του πλοιου στον εν πλω (και) συγκεκριμενα οταν αυτο πλεει σε διεθνη υδατα.Κατα την προσεγγιση στα λιμανια και κατα την παραμονη σ' αυτα,ολες οι σημαιες (πλοιου-χωρας κτλ) ειναι στη θεση τους.

Απο προσωπικη εμπειρια δεν εχω δει κανενα ποντοπορο να φερει τη σημαια του στον εν πλω.Επισης σε προσφατο ταξιδι με το κρουαζιεροπλοιο Ocean Monarch,η πορτογαλικη σημαια που φερει δεν ηταν ποτε αναρτημενη εκτος απο τα λιμανια.Μαλιστα οσον αφορα το μεγεθος ηταν για γελια!Φαινεται δεν εχουν κανονικη και βαλανε μια απο τις μικρες που επαιρονται στον ιστο οταν εισερχονται σε ξενο κρατος:).Δεν νομιζω να τους ειπε κανενα λιμεναρχειο τπτ.Παντως σε αλλα κρατη τα θεματα αυτα ειναι αρκετα ως πολυ σοβαρα.

post-76-128326968057_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...