Jump to content
Shipfriends

Δεν ήμουνα εγώ, για αεροπλάνα.


Recommended Posts

  • Replies 518
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...

Να κι ενας λογος για να προτιμησουμε εμεις οι καραβοπαρμενοι,τα αεροπλανα:D

ΥΓ1 Επιτελους αποκτα ενδιαφερον η 'εκδρομη' στην τουαλετα,κατα την διαρκεια της πτησης;):P

ΥΓ2 Ηθελα παντα να ταξιδεψω με την συγκεκριμενη αερ.εταιρια(λογω του low cost,Χιωτης ειπαμε...:D),τωρα εχω εναν λογο παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν ήθελε να την αγοράσει απλά είχε "ρουφιανέψει" την ΟΑ στην ευρωπαική ένωση για τα χρωστούμενα της.Θέλοντας να την κλείσει μία ώρα αρχίτερα και να αναλάμβανε δρομολόγια εντός της Ελλάδας (με το αζιμίωτο φυσικά) ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φαίνεται πως η φετινή χρονιά φέρνει ανατροπές στο μοίρασμα των επιδοτήσεων σε αεροπλάνα και βαπόρια!

Το καλοκαίρι ξεκινούν οι πρώτες «αερομαχίες» μεταξύ της Ο.Α., της Aegean Airlines και της Athens Airways για την εκμετάλλευση των άγονων αεροπορικών γραμμών της Ελλάδας. Οι 24 συνολικά άγονες αεροπορικές γραμμές, οι οποίες αποφέρουν 35 εκατ. ευρώ ετησίως και μονοπωλούνται σήμερα από την Ο.Α., ετοιμάζονται είτε να αποχαρακτηριστούν είτε να αλλάξουν αναδόχους.
Link to comment
Share on other sites

Σε καιρούς δύσκολους για τον κλάδο και εν μέσω πολλών εξελίξεων, κάνει τα πρώτα της βήματα στο χώρο μια νέα αεροπορική εταιρεία.

Και προσφατα αν θυμαμαι καλα,η athens airways ξεκινησε δρομολογια στην Μυτιληνη,ενω για Χιο,το πρωτο δρομολογιο θα ειναι στις 28/5...,οποτε εντεινεται ο αεροπορικος ανταγωνισμος στην γραμμη,σε σχεση με τον ακτοπλοικο που ειναι ανυπαρκτος;)

ΥΓ.Λιγες μερες πριν,εκλεισα εισητηριο Αθηνα-Χιο 48 ευρω με Λασκαριδη:D,οποτε αισθανθηκα διπλα κερδισμενος που για ακομα μια φορα δεν επελεξα τα 8-9ωρα ταξιδια των πλοιων(και σε μη βολικα ωραρια για το νησι μου),με τα ιδια χρηματα περιπουB)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Και μία πρόταση προς την BLUE STAR - ATTICA. Δεν θα ήταν καλή ιδέα -και ταυτόχρονα πολύ καλή διαφήμιση ;)- να διενεργούσε μία ψηφοφορία για το όνομα που θα πάρουν τα δύο νέα πλοία ??? Θα μπορούσε ας πούμε να επιλέξει 10 ονόματα (σαν αυτά που προτείνουμε πχ. εμείς) σε έτοιμα τυπωμένα "ψηφοδέλτια" στις ρεσεψιόν των πλοίων της, και να καλούνται οι επιβάτες να επιλέξουν κάποιο ή κάποια από αυτά..... ;)

Κατι αναλογο κανει η νεα διοικηση 'Βγενο' στην Ολυμπιακη για τα νεα σινιαλα.Αντε να κερδισουμε κανα εισητηριακι γιατι προκοπη με τα πλοια δεν θα βρουμε:D

Edited by NHSOS XIOS
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Ο διαγωνισμός για τις άγονες ακυρώνεται λόγω εκλογών, η εξυπηρέτηση των γραμμών θα συνεχίσει να γίνεται από την Olympic Air, αλλά η Aegean έχει αντίθετη γνώμη και θέτει στη διάθεση της Υ.Π.Α. τον στόλο της, προκειμένου να εκτελούν δικά της αεροπλάνα τα δρομολόγια, με 50% έκπτωση στην επιδότηση…..

Link to comment
Share on other sites

Ο διαγωνισμός για τις άγονες ακυρώνεται λόγω εκλογών, η εξυπηρέτηση των γραμμών θα συνεχίσει να γίνεται από την Olympic Air....

Ή άσχημες πληροφορίες έχουν ή πάνε να κοντράρουν τον Ανδρέα (τον Βγενόπουλο εννοώ). Η παλαιά Ολυμπιακή θα εξυπηρετεί τις άγονες (όχι η Olympic Air) καθόσον εκ του Νόμου προβλέπεται ότι δύναται να λειτουργεί έστω και υπό εκκαθάριση. Όταν όλα τελειώσουν, θα τα αναλάβει η Olympic Air. O κος Βασιλάκης, μάλλον θα μείνει με την όρεξη στο χέρι, αφού όταν χρειάσθηκε, άργησε χαρακτηριστικά και η Ολυμπιακή Ανέστη εκ νεκρών :D.

Link to comment
Share on other sites

Εδω και καιρο θελω να αναφερω το ποσο φτηνα εισητηρια μπορει να βρει κανεις με αεροπλανο,σε σημειο που να αποτελει μαζοχισμο να ταξιδεψεις με πλοιο...Την προηγουμενη βδομαδα εκλεισα εισητηρια(οχι για μενα)για τις 9/11 Χιο-Αθηνα Αegean 39ευρω και Αθηνα-Χιο Athens 49ευρω.Επισης αν κοιταξετε στο online booking της athens για αναχωρηση την πρωτη βδομαδα του 2010 θα βρειτε εισητηρια με τιμη 1 ευρω που μαζι με τους φορους βγαινει το 40ευρω.

Και εδω θελω να ρωτησω:γιατι οι ακτοπλοικες εταιριες δεν κανουν τετοιες προσφορες οταν εχουν πανω απο 1000 θεσεις και οχι περιπου 100 που διαθετει καθε αεροπλανο?Γιατι δεν βγαζουν τα πλανα τους πιο νωρις?

Νομιζω πλεον οτι το πλοιο συμφερει στο να αποφασισεις να ταξιδεψεις πχ αυριο,διαφορετικα αεροπλανακι κ παλι αεροπλανακι!

Link to comment
Share on other sites

Εύλογη η απορία σου, αλλά τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά μεταξύ του τρόπου κρατήσεων των δύο κλάδων. Μία από τις σημαντικότερες είναι ο χρόνος της κράτησης/αγοράς των εισιτηρίων. Στην ακτοπλοΐα το last-moment είναι ο βασιλιάς των κρατήσεων, ενώ στον αεροπορικό κλάδο, σχεδόν δεν υπάρχει. Έτσι πουλώντας από τώρα 2 εισιτήρια για τον Νοέμβριο (που δεν αλλάζονται, δεν επιστρέφονται κλπ.), μια αεροπορική εταιρία εξασφαλίζει πληρότητα 2-3% (ανάλογα με τον τύπο του αεροπλάνου).

Αυτές δε οι τιμές αποτελούν κράχτη (αφού σημερινή τιμή από Αθήνα για Χίο κοστίζει με την Aegean 125 ευρώ) και είναι ελάχιστες σε κάθε πτήση (μπορεί να είναι 1-4 θέσεις σε ένα αεροπλάνο 100 θέσεων), το οποίο ανάλογα με τον προορισμό, την εποχικότητα, το διάστημα που μεσολαβεί μέχρι το ταξίδι, την ώρα της πτήσης κλπ, συνήθως προσφέρει μέχρι και 7 διαφορετικές τιμές.

Φυσικά για τον επιβάτη που μπορεί να προγραμματίσει το ταξίδι του, αυτές οι ευκαιρίες είναι μοναδικές!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβώς είναι.Εχω την εντύπωση μάλιστα,ότι στην ακτοπλοϊα ακόμα και ένα εισιτήριο αγορασμένο πολύ καιρό πρίν μπορεί να αλλαχτή,να επιστραφή κλπ κλπ.

Ωστόσο,είναι προφανές οτι δέν έρχονται όλοι οι επιβάτες την τελευταία στιγμή στο κιόσκι μπροστά από το πλοίο να βγάλουν εισιτήρια.Πολλοί βγάζουν τά εισιτήριά τους αρκετά πιό νωρίς-ιδίως τό καλοκαίρι που προετοιμάζουν τίς διακοπές τους (εγώ π.χ. βγάζω πάντα το εισιτήριο γιά τόν προορισμό τών διακοπών μου από τίς αρχές Ιουνίου,ενώ το ταξίδι γίνεται αρχές Αυγούστου).Θά μπορούσαν οι ακτοπλοϊκές εταιρείες να κάνουν κάποιες εκπτώσεις στους "προνοητικούς" ταξιδιώτες,ώστε να τους δώσουν "κίνητρα" νά βγάζουν τά εισιτήριά τους νωρίς καί να αποφεύγουν τόν συνωστισμό τής τελευταίας στιγμής.

Από την άλλη,είναι και η φύση τών ακτοπλοϊκών ταξιδιών τέτοια ώστε σέ πολλές γραμμές νά μήν έχη νόημα η προ-κράτηση εισιτηρίου.Π.χ. τί προκράτηση να κάνη κάποιος γιά τό Πειραιάς-Πέραμα ή ακόμα και γιά τό Πειραιάς-Πόρος;Ειδικά τό καλοκαίρι τέτοιες γραμμές είναι σάν να μπαίνης στο λεωφορείο να πάς στην Βουλιαγμένη γιά μπάνιο.Αντίθετα,κανείς δέν παίρνει π.χ. την πρωϊνή πτήση γιά Μύκονο,νά πάη να κάνη τό μπανάκι του και να γυρίση το βράδυ....

Μήν ξεχνάμε επίσης οτι η πληρότητα στά αεροπλάνα παίζει μεγάλο ρόλο όχι μόνο στην οικονομική απόδοση αλλά και στην πτητική συμπεριφορά τού αεροπλάνου.Ενας επιβάτης περισσότερος ή λιγώτερος π.χ. στό ΝΕΦΕΛΗ δέν έχει καμμιά διαφορά,σ'ένα αεροπλάνο όμως (ειδικά στά ελικοφόρα που κάνουν τίς εσωτερικές γραμμές) μπορεί ακόμα και να αλλάξη το κέντρο βάρους καί την ευστάθεια....

Τέλος,μήν ξεχνάμε οτι ναί μέν τά πετρέλαια είναι ακριβά,αλλά τά αεροπορικά καύσιμα ακόμα ακριβώτερα.Οπότε είναι πιό σημαντικό γιά ένα αεροπλάνο νά έχη εξασφαλισμένες πληρότητες όσο νωρίτερα γίνεται,από όσο είναι γιά ένα πλοίο (υπάρχουν βέβαια και άλλοι παράγοντες που παίζουν ρόλο στην όλη υπόθεση,αλλά αυτός είναι ένας από τούς βασικούς).

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, αυτή είναι αντίδραση από ιδιωτική εταιρεία αεροποιρκών μεταφορών.

Τζάμπα ταξίδια μέχρι να γίνει ο διαγωνισμός και η κατακύρωση των γραμμών αυτού:

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1054241&lngDtrID=251

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί βγάζουν τά εισιτήριά τους αρκετά πιό νωρίς-ιδίως τό καλοκαίρι που προετοιμάζουν τίς διακοπές τους (εγώ π.χ. βγάζω πάντα το εισιτήριο γιά τόν προορισμό τών διακοπών μου από τίς αρχές Ιουνίου,ενώ το ταξίδι γίνεται αρχές Αυγούστου).Θά μπορούσαν οι ακτοπλοϊκές εταιρείες να κάνουν κάποιες εκπτώσεις στους "προνοητικούς" ταξιδιώτες,ώστε να τους δώσουν "κίνητρα" νά βγάζουν τά εισιτήριά τους νωρίς καί να αποφεύγουν τόν συνωστισμό τής τελευταίας στιγμής.

Σωστό αυτό που αναφέρεις και υπάρχουν τέτοιες προσφορές (περισσότερο στην Αδριατική, λιγότερο στην ακτοπλοΐα). Αλλά η διαφορά με τις αεροπορικές είναι (όπως και εσύ αναφέρεις από την προσωπική σου εμπειρία), πως σημαντικές προκρατήσεις στις ακτοπλοϊκές γίνονται μόνο για τις ημέρες της μεγάλης μεταφορικής κίνησης, για τις οποίες οι εταιρείες δεν έχουν ιδιαίτερο κίνητρο να κάνουν προσφορές.

Από την άλλη,είναι και η φύση τών ακτοπλοϊκών ταξιδιών τέτοια ώστε σέ πολλές γραμμές νά μήν έχη νόημα η προ-κράτηση εισιτηρίου.Π.χ. τί προκράτηση να κάνη κάποιος γιά τό Πειραιάς-Πέραμα ή ακόμα και γιά τό Πειραιάς-Πόρος;

Δεν είναι μόνο τα παραδείγματα που αναφέρεις (δηλαδή οι γραμμές που λειτουργούν περίπου ως πορθμεία), αλλά ακόμα και οι εμπορικότερες γραμμές της ακτοπλοΐας: Ποιος θα κατέβει σήμερα (μέσα Σεπτεμβρίου ακόμα) σε Πάρο, Μύκονο και Ηράκλειο, ή σε οποιαδήποτε προορισμό από τη Ραφήνα και θα έχει κάνει κράτηση εισιτηρίου; Σχεδόν κανείς!

Τέλος,μήν ξεχνάμε οτι ναί μέν τά πετρέλαια είναι ακριβά,αλλά τά αεροπορικά καύσιμα ακόμα ακριβώτερα.Οπότε είναι πιό σημαντικό γιά ένα αεροπλάνο νά έχη εξασφαλισμένες πληρότητες όσο νωρίτερα γίνεται,από όσο είναι γιά ένα πλοίο

Μια μικρή επισήμανση: Μπορεί τα αεροπορικά καύσιμα να είναι πιο ακριβά (ανά τόνο), αλλά το ποσοστό του κόστους των καυσίμων επί του λειτουργικού κόστους των αεροπλάνων είναι πολύ μικρότερο από το αντίστοιχο ποσοστό των ακτοπλοϊκών εταιρειών. Στις αεροπορικές εταιρείες ένα πολύ σημαντικό μέρος του λειτουργικού κόστους καταλαμβάνουν οι επισκευές και οι ασφάλειες.

Με άλλα λόγια, οι ακτοπλοϊκές εταιρείες είναι περισσότερο ευαίσθητες απέναντι στη μεταβλητότητα των τιμών των καυσίμων.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, αυτή είναι αντίδραση από ιδιωτική εταιρεία αεροποιρκών μεταφορών.

Τζάμπα ταξίδια μέχρι να γίνει ο διαγωνισμός και η κατακύρωση των γραμμών αυτού: http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1054241&lngDtrID=251

Εσύ μπορεί να μην θέλεις να κάνεις διαφήμιση, αλλά οι υπεύθυνοι της HellasJet που ανέστη μετά από μία 8ετία εκ νεκρών, θέλουν (τζάμπα) διαφήμιση και μάλιστα πολύ.

Εξυπνάδες....

Link to comment
Share on other sites

Σε ανακοίνωσή της για την προσωρινή εξυπηρέτηση των 24 άγονων αεροπορικών γραμμών, η MIG επισημαίνει ότι θα προτείνει στη διοίκηση της Olympic Air να εξυπηρετήσει το σύνολο των εν λόγω γραμμών χωρίς καμία κρατική επιδότηση.

Link to comment
Share on other sites

Παντως εμενα -χωρις να ειμαι ειδικος επι των αερομεταφορων- μου φαινεται κομματακι οξυμωρο να διαμαρτυρεται για υγιη ανταγωνισμο μια εταιρεια που σε ενα οποιοδηποτε ευνομούμενο κρατος θα ειχε πτωχευσει εδω και 35 χρονια. Γενικα με Ολυμπιακη εχω πεταξει μονο 5 φορες στη ζωη μου, 1 για Ροδο, 1 για Ηρακλειο, 2 για Συρο και 1 για Λονδινο. Ολες επειδη δεν ειχα αλλη επιλογη. Διοτι οσον αφορα το service on board η Ολυμπιακη ηταν μια εκ των κορυφαιων στον κοσμο, ομως στο θεμα αξιοπιστιας και ακρίβειας μια εκ των κορυφαιων αν διαβασει κανεις τη λιστα αναποδα:P.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό αυτό που λες, αλλά η νέα διοίκηση της εταιρείας δεν έχει ευθύνες για τις ενέργειες που έγιναν στο παρελθόν. Η επόμενη εβδομάδα σηματοδοτεί μια νέα αρχή για την Ολυμπιακή και προβλέπω πως το νέο ξεκίνημα θα είναι εκρηκτικό.

Σήμερα πάντως είχαμε και εξώδικο της Aegean προς το ΥΜΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις αδικο αλλα δες κι εσυ το πλαισιο κρατικου προστατευτισμου μεσα στο οποιο καταφερε να αναπτυχθει η Aegean κι ολον τον αθεμιτο ανταγωνισμο με την Ολυμπιακη ολα αυτα τα χρονια. Θυμαμαι σαν φανταρος να πεταω απο Αλεξανδρουπολη για Αθηνα με Aegean μαζι με αλλες δυο σειρες μου και ολοι οι υπολοιποι που εφευγαν απο τη μοναδα με αδεια, με Ολυμπιακη η οποια στα χαρτια πετουσε 45 λεπτα νωριτερα. Τελικα εμεις φυγαμε στην ωρα μας και τα ποντίκια ακομα περιμεναν να φυγει το αεροπλανο της Ολυμπιακης απο την Αθηνα:D.

Οπως και να εχει το πραγμα ηταν που ηταν συμπαθεια μου η Ολυμπιακη, την πηρε και ο Μπερλουσκ... εεε.. -καλε πως μπερδευτηκα- ο Βγενοπουλος, απο μενα δε βλεπουνε ουτε σέντσι:D.

Link to comment
Share on other sites

Δεκατρείς μήνες νωρίτερα, προσδιορίστηκε η εκδίκαση της αγωγής της κας Μπακογιάννη, έναντι αυτής της MIG, παρότι κατατέθηκε μεταγενέστερα στο Πρωτοδικείο Αθηνών. Την σκανδαλώδη αυτή διακριτική μεταχείριση, υπέρ της υπουργού, καταγγέλλει με επίσημη ανακοίνωση της η Marfin Investment Group, ζητώντας άμεση διερεύνηση και απόδοση ευθυνών από τον Πρόεδρο του Πρωτοδικείου.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή σελίδας στη μακρά και πολύπαθη ιστορία της Ολυμπιακής. Η Olympic Air άνοιξε σήμερα τα «φτερά» της, με τη Θεσσαλονίκη να αποτελεί την πρώτη επίσημη πτήση της νέας εταιρείας.

Υ.Γ. Μία με το παρθενικό δρομολόγιο στο Ηράκλειο, μία με την παρθενική πτήση στη Θεσ/νίκη, με μία βαλίτσα στο χέρι είναι αυτός ο άνθρωπος! :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...