Jump to content
Shipfriends

Εγνατία ΙΙΙ (IMO 7226603)


Recommended Posts

λογικα πρεπει να τους ανηκει ακομη. περσυ ειχαν γινει καποιες προσπαθειες να πουληθει σε βορειοαμερικανικα συμφεροντα, αλλα τελικα δεν. εμεινε εδω με κοτσιδιασμενες καδενες.

αν δεν κανω λαθος , ειχε μασει (που λεμε και στο ιονιο:( ) και κατι παρατηρησεις στην τελευταια ναυλωση του.

βεβαια το θεμα της φωτογραφιας δεν ειναι το πρωην Μedina Star;). Ειναι το καμαρι του fossen, η αρετουσαρα, που ειναιπισω του.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μετά το ΑΤΛΑΝΤΙΣ ήρθε και η σειρά του ΕΓΝΑΤΙΑ ΙΙΙ. Το πλοίο βγήκε στον πλειστηριαμό (???) και πουλήθηκε (άγνωστο προς το παρόν το που), μετονομάστηκε σε EGNATIA σκέτο και προσεχώς θα αναχωρήσει για Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα. Βέβαια το πετσόκομα του ονόματος εμένα άλλα μου φέρνει στο νου...!

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πως εδώ τελειώνει και η ιστορία της κάποτε ένδοξης ΕΛ.ΜΕΣ που λειτουργούσε αδιάκοπα από το 1939. Σε αυτή τη σελίδα υπάρχει εκτενής αναφορά στην ιστορία της εταιρείας.

Link to comment
Share on other sites

Είναι φανταστικό, 5-7 αναφορές για το σοβιεταμερικάνικο ρορο στον Αστακό, και η Εγνατία, έφυγε με ένα τυπικό στερνό χαιρετισμό ??

Αυτή την φορά κανένας στα φανάρια?

Νικ, γιατί τα σούρνεις στους σοβιετικούς?? έκαναν πολυ καλή δουλιά με το να το χρυσοπουλήσουν στους Αμερικάνους, οι οποίοι τώρα έχουν περισσότερο Ιρακινό πετρέλαιο για να το ταξιδεύουν, αφού βέβαια ρορο μεγάλα δεν υπάρχουν

Link to comment
Share on other sites

γιατι τα μπλεκουμε;

περαν του οτι οι αναφορες στο εγνατια ΙΙΙ ειναι περισσοτερες, το εγνατια ΙΙΙ αν εχει γραψει ιστορια καπου, ειναι στις ντανες του περαματος και της ελευσινας. μονο μια σαιζον (το 2003) ταξιδεψε ελλαδα ιταλια. ας μην το συγχεουμε με το παλιο εγνατια που εγραψε ιστορια. αλλωστε για την ΕΛΜΕΣ εχουμε μιλησει αλλου.

αυτα δεν εχουν σχεση με το Wheat που απο αποψη σχεδιασμου και σκοπου ναυπηγησης δεν εχει σχεση με αυτο το ιρλανδικο ferry. (ή τουλαχιστον η αναφορα στο ενα δεν σημαινει ντε και καλα αναφορα και στο αλλο:confused:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Βέβαια το πετσόκομα του ονόματος εμένα άλλα μου φέρνει στο νου...!

Τι ήθελα και μίλησα...:D;)

Είμαι στη δυσάρεστη θέση να σας πω ότι τελικά το πλοίο δεν αναχώρησε για τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα όπως είχα αρχικά ακούσει αλλά για κόψιμο στην Ινδία. Κρίμα πραγματικά.

Εδώ θα βρείτε και την επιβεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 4 years later...

Ας δούμε το πλοίο όπως μας ήρθε απο την Ιρλανδία, καθώς και στη δεξαμενή του Περάματος.

Στην 4η φωτό, άφιξη στην Πάτρα σε ένα απο τα λίγα δρομολόγια που πραγματοποίησε.

post-1854-0-01025800-1330183547_thumb.jp

post-1854-0-13633600-1330183568_thumb.jp

post-1854-0-55682500-1330183586_thumb.jp

post-1854-0-85302100-1330183769_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...