Jump to content
Shipfriends

Paraguana I (IMO 9125891)


Recommended Posts

  • Replies 295
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...

Θα στα αναφέρω αύριο φίλε speedrunner γιατί τώρα που γράφω είμαι σπίτι και δεν τάχω μαζί μου.Μιά πρώτη γεύση να σου πω που θυμάμαι 3/7-10/7 εβδομάδα γνωριμίας με τα νέα λιμάνια της εταιρείας , ήτοι

08.10 Πειραιά-Πάρο-Θήρα

17.00 Θήρα-Πάρο-Πειραιά

Κατόπιν μπαίνει στα κανονικά που είναι λίγο πολύπλοκα και θα σας τα γράψω αύριο.

Ειχα την τύχη σήμερα να επισκεφτώ το πλοίο και είδα πολλά συνεργεία να το έχουν πλακώσει στη δουλειά και από γκαράζ και κάτω αλλά και στο ξενοδοχειακό.Έχω την εντύπωση πως το αποτέλεσμα θα είναι αρκετά ικανοποιητικό όχι βέβαια σαν τα High speed αλλά ούτε και σαν τους Αιόλους που είναι ένα απέραντο λεωφορείο.Αρκετά μεγάλα καθίσματα και άνετα σε σειρές τα ακριανά των παραθύρων ενώ τα μεσαία κάτι σαν "παγκάδες" με τραπεζάκι στην μέση.Πρύμα έχει μάλλον τις πιο προνομιακές θέσεις της οικονομικής με τραπεζακια και καρέκλες περιστρεφόμενες που βλέπουν έξω.

Φωτεινό πολύ περισότερο από το Ι.Στην διακεκριμένη θέση υπάρχει άπλα πολύ με δερμάτινα καθίσματα που έχουν και φωτάκι γι αυτούς που θέλουν να διαβάζουν το βράδυ και ένα πολύ καλό bar.Μου έκανε εντύπωση η γέφυρα, αν και ομολογό πως δεν έχω δει καμία αντίστοιχη highspeed αλλά από άλλα ταχύπλοα (Θαλασσινή κ.α.)σαφώς πιο "διαστημική". Η χαρά του πράκτορα ένα ασυνήθιστα μεγάλο και νέτο γκαράζ σε σημείο που σε προβληματίζει πως θα γεμίζει με τέτοιο μικρό προτόκολλο.Υπάρχει εξωτερικός χώρος για τους επιβάτες διακεκριμένης.Αυτά εν ολίγοις.Θα μου πείτε και καμιά φώτο?Αν σας πω ότι είχα μηχανή μαζί μου και αρχικώς ντράπηκα να βγάλω φωτογραφίες, ενώ όταν έσπασε ο πάγος με τον καπτα Κυριάκο έπεσα πάνω στον φίλο μου τον καπτα Μαθιό και ξεχάστηκα ?Τέλος πάντων θα το δούμε στο τελικό αποτέλεσμα, ενώ να σημειώσω πως όλοι οι αξιωματικοί μου είπαν ιδιαίτερα καλά λόγια για την συμπεριφορά του πλοίου στον καιρό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Το πρωτόκολλο του Speedrunner II είναι μόλις 574 επιβάτες. :D

Δεν έχει πάρει την έγκριση από τις αρμόδιες αρχές για την αύξηση του πρωτοκόλλου από 574 σε 720 επιβάτες.:rolleyes:

Εχει καποια προβληματα με τα πιστοποιητικα μερικων σωστικων του. Δεν τα εχουνε στειλει ακομα στην εταιρια απ οτι τραγουδουσε ενας μουγκος χθες :D

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτόκολλο του Speedrunner II είναι μόλις 574 επιβάτες. :D

Δεν έχει πάρει την έγκριση από τις αρμόδιες αρχές για την αύξηση του πρωτοκόλλου από 574 σε 720 επιβάτες.:D

Από σήμερα με κανονικό πρωτόκολλο 720 επιβατών.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικα το Πειραιας-Σαντορινη το κανει σε 6 ωρες κ 10 λεπτα οταν πιανει Παρο. το εκανα δυο φορες.

Μηπως να ανοιξουμε ενα thread για τις πραγματικες ωρες που κανουν τα πλοια?

Και καποιες info απο τον καπετανιο.

-Το βαπορι,οπως και τα αλλα monohull καιει τα κερατα του. 30.000-35.000 ευρω σε καυσιμα πηγαινε ελα Πειραιας-Θηρα

-Το χειμωνα και εν οψει της νεας σαιζον θα γινουν κι αλλες αλλαγες στο ξενοδοχειακο του, ενω θα μπουν μεγαλυτερα ψυγεια στις μηχανες,κα8οτι περασε σε πιο ζεστες θαλασσες

Link to comment
Share on other sites

Όταν το ταξίδεψα από Πειραιά για Σίφνο (μέσω Σερίφου) έκανε τέσσερις ώρες ακριβώς (με καλό καιρό).

Το "Πήγασος" στα καλά του (επί Βεντούρη) έκανε τη Σίφνο απευθείας, στο δρομολόγιο της Παρασκευής), 4 ώρες και είκοσι λεπτά (άντε τριάντα).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γυμνάσια με τις mes του πλοίου είχαμε σήμερα. Οι συμμετέχοντες (σπουδαστές ΑΕΝ ή ναυτικού λυκείου) που έπεσαν από την τσουλήθρα δημιουργούσαν μια ευχάριστη ατμόσφαιρα μέσα στις πνευστές σχεδίες. Μόνο το "ήταν ένα μικρό καράβι" που δεν τραγούδησαν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Από χθες το απόγευμα την έχει κάνει από το λιμάνι το Speedrunner II, προφανώς για τον ετήσιο δεξαμενισμό του. Αλλά δε ξέρω που όμως?? Αυλίδα, Σύρος ή καμία Ελευσίνα?? Κανένας που να το είδε??

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Αύριο αναμένεται να ξεκινήσει το Speedrunner II στη γραμμή των Δυτικών Κυκλάδων. Το μοναδικό πλέον βαπόρι της Aegean Speedlines. Ελπίζω να ξαναβρεί παρέα κάποιο άλλο πλοίο της εταιρείας στο λιμάνι.

Υ.Γ: Θέλω να δω κατά πόσο θα αυξηθεί η ταχύτητα του πλοίου σε σχέση με πέρυσι.;)

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ: Θέλω να δω κατά πόσο θα αυξηθεί η ταχύτητα του πλοίου σε σχέση με πέρυσι.;)

Χμμμ.. Για πες μας τι ξερεις; :P Εγινε καποια επισκευη/ρυθμιση η απλα λογω εμπειριας στο σκαφος μπορει να το παμε καλυτερα;

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ.. Για πες μας τι ξερεις; :D Εγινε καποια επισκευη/ρυθμιση η απλα λογω εμπειριας στο σκαφος μπορει να το παμε καλυτερα;

Γιατί ήταν να κάνουν κάποιες βελτιώσεις στο πλοίο και θα έκαναν μια καλή επισκευή στις κύριες μηχανές.

Φέτος υπολογίζεται ότι θα ταξιδεύει κοντά στα 32 κόμβους από πέρυσι που ήταν κοντά στους 29 κόμβους.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...