Jump to content
Shipfriends

To Nαυάγιο του Sea Diamond στην καλντέρα της Σαντορίνης


Recommended Posts

Έλεος! Εδώ καράβι χάθηκε, την πέφτουμε στη Γαλλίδα... Ο Πλοίαρχος, λέει ένας φίλος παραπάνω, "πήρε όλη την ευθύνη πάνω του"... Θα πρέπει λοιπόν να του πούμε και μπράβο, που:

- είτε δεν φάνηκε ικανός να πλοιαρχήσει

- είτε καλύπτει ευθύνες της τρισμέγιστης "κυπριακής" πλοιοκτησίας;

- είτε και τα δυο παραπάνω...

Mήπως είμαστε και εμεις αυτό που κατακρίνουμε? Πως μπορούμε να κρίνουμε κάποιον αν ήταν ικανός ή οχι να πλοιαρχήσει ένα βαπόρι. Ξαναλέω και ας ξανασβηστώ οτι για να κρίνεις κάποιον πρέπει να είσαι καλύτερος ή ισάξιος του. Αν δεν ήταν ικανός πώς κατάφερε να κατεβάσει 1600 ανθρώπους με απώλεια 2 για την οποία υπάρχουν έστω και αμφιβολίες?

Τα περί ευθυνών εταιρείας απο που προκύπτουν? Ακόμα και τώρα δεν έχει τεθεί τέτοιο θέμα κάπου (ασχέτως της εύνοιας του ΥΕΝ περί νομοθεσίας).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 571
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Συγγνώμη παιδιά, πράγματι μόλις μπήκα (ενώ παρακολουθώ κάτι βδομάδες), αλλά έπεσα σε πολύ άσχημο συμβάν... και έχω και εγώ εκνευριστεί από τις τηλεδίκες... Πράγματι, μακάρι να μην έχει πνιγεί κανένας.

Για τον Πλοίαρχο, κρίνω εκ του αποτελέσματος. Στη γέφυρα δεν ήταν; Πάντως, τουλάχιστον αυτός δεν διασύρθηκε όπως ο Γιαννακής. Οχι όμως και να μην έχει "κάποια" ευθύνη!

Για την εταιρεία: έχω μια προκατάληψη με τις κυπριακές αεροπορικές, ξενοδοχειακές, ναυτιλιακές...

Link to comment
Share on other sites

Μπαινοντας σε αρκετα γαλλικα site, να ενα για παραδειγμα, μου κανει εντυπωση οτι οι αναφορες στους Γαλλους υπηκοους που χαθηκαν ειναι επιγραμματικες. Το παραπανω αρθρο μαλιστα αναφερει οτι οι δυτες του ΥΕΝ εσπασαν την πορτα της καμπινας οπου βρισκοταν η συγκεκριμενη επιβατης ελπιζοντας να ανακαλυψουν τα πτωματα των αγνοουμενων, αλλα μεσα δεν βρηκαν απολυτως τιποτα. Αληθεια η ψεμματα?

@bluegeorge: δε νομιζω οτι την επεσε κανεις σε κανεναν, ολοι μας εκφραζουμε προβληματισμους και αποριες που εχουμε και θα ελεγα μαλιστα οτι αυτο γινεται με κοσμιοτατο τροπο και χωρις κραυγες. Το τι εγινε τελικα δεν θα το πει κανεις απο μας αλλα το τελικο πορισμα της επιτροπης διερευνησης που θα συσταθει.

Link to comment
Share on other sites

Ποινική δίωξη για πρόκληση ναυαγίου εξ αμελείας, πρόκληση θαλάσσιας ρύπανσης εξ αμελείας και μη τήρηση διεθνών κανονισμών αποφυγής σύγκρουσης άσκησε σήμερα ο εισαγγελέας Νάξου στον πλοίαρχο του ελληνικού κρουαζιερόπλοιου "Sea Diamond" .

Επίσης ο εισαγγελέας λόγω των δύο αγνοουμένων Γάλλων υπηκόων παραπέμπει τον καπετάνιο του "Sea Diamond" στον ανακριτή. Ολοι οι υπόλοιποι αξιωματικοί του πλοίου δηλαδή, ο ύπαρχος, ο υποπλοίαρχος, ο ανθυποπλοίαρχος και ο αρχιθαλαμηπόλος, που είχαν οδηγηθεί στον εισαγγελέα, αφέθηκαν ελεύθεροι….

The ship underwent its last annual survey on March 9, and had been issued safety management and security certificates by Norway's Det Norske Veritas ship classification society, according to a DNV press release

Επίσης, μπορείτε να δείτε εδώ, όλο το χρονικό του ναυαγίου σε 55 φωτογραφίες από τα Διεθνή πρακτορεία (REUTERS, AP, AFP)

Link to comment
Share on other sites

Έχω μερικές απλές ερωτήσεις (=απλοϊκοί προσωπικοί συλλογισμοί) σε τεχνικά και διαδικαστικά θέματα τις οποίες ίσως κάποιος μπορεί να απαντήσει.

Με δεδομένο ότι (τουλάχιστον έτσι ειπώθηκε στα περισσότερα ΜΜΕ):

α) Ο πλοίαρχος παρέδωσε στις αρχές το ημερολόγιο του πλοίου (το οποίο υποθέτω πήρε όταν εγκατέλειψε το πλοίο πολλές ώρες αργότερα μετά το ατύχημα)

β) Ένα κρίσιμο σημείο στο οποίο δεν εμφανίζεται στις καταθέσεις να δίνει σαφείς απαντήσεις είναι το πώς ακριβώς προσέκρουσε στον ύφαλο (πέρα από κάτι αόριστα που διέρευσαν για ρεύματα κ.λπ.)

και με την επιφύλαξη της ελλιπούς ενημέρωσης όλων των ΜΜΕ (και άρα και της δικής μας) δημιουργούνται οι εξής απορίες:

α) Οι αρχές δεν ανέβηκαν καθόλου όλες αυτές τις ώρες στο πλοίο;

β) Το πλοίο δεν διέθετε σύστημα καταγραφής ("μαύρο κουτί");

γ) Αν ναι, τότε αναγνώστηκαν δεδομένα πριν τη βύθιση;

δ) Εν τέλει, δεν συγκεντρώθηκαν όλα τα απαραίτητα τεκμήρια από τη γέφυρα ή έγινε αυτό και απλά δε δημοσιοποιήθηκε; Ή, ακόμα χειρότερα, δεν τους πέρασε από το μυαλό ότι το πλοίο μπορεί να βυθιστεί ή τα άφησαν όλα εκεί με τη λογική ότι "ρηχά είναι, θα βουτήξουμε να τα πάρουμε αργότερα" ;

(αναφέρομαι προφανώς στις αρμόδιες αρχές και για ενέργειες σε συνεργασία με το πλήρωμα - πριν την εγκατάλειψη του πλοίου)

Αν κάποιος πιο ειδικός γνωρίζει κάτι σχετικό ας μας διαφωτίσει.

Link to comment
Share on other sites

Στο δελτίο του Mega σήμερα 7/4/2007 τέθηκε το θέμα οτι είχε ενημερωθεί το Λιμεναρχείο και Ο Δημος από τους λεμβούχους οτι οι τσαμαδούρες για τα κρουαζεριοπλοια (καποιες απο αυτές) είχαν μετατοπιστει και θέλαν συντήρηση.

Παρόντος του αρχηγού του Λιμενικού τέθηκε το ερώτημα ποιανού αρμοδιότητα είναι ο έλεγχος και η εποπτεία αυτών.

Απο τον Σομπολο σχολιαστικε μηπως είναι αρμοδιότητα της Υδρογραφικής.

Απάντηση αρχηγού ΛΣ : Δεν γνωρίζω,.... νομίζω οτι δεν είναι αρμοδιότητα της υδρογραφικής.!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αγιε Νικολα φυλαγε και αγια θαλασσινη.....

Καλή ανάσταση!

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλως και δεν ειμαι ειδικος , το αντιθετο μαλλον μου ταιριαζει καλυτερα :P , πιστευω οτι απο ολα οσα ρωτας τινω στο (δ) ........

Κανεις (κατα την αποψη μου) δεν εκτιμησε την κατασταση (σε πρωτη φαση) - το οτι το πλοιο θα χαθει οριστικα...

Ενδιαφερθηκαν (και πολυ καλα εκαναν) να βγαλουν τον κοσμο απο μεσα , στην ακτη ....

Οσο αναφορα το (α) δεν το γνωριζω και για το (β) υποθηκε οτι υπηρχε ...

Το τι εγινε απο κει και περα ...... ( Ο Θεος και η Ψυχη Του )

Link to comment
Share on other sites

Eιναι γνωστό στην τοπικη πιατσα οτι απο πέρσυ το καλοκαιρι οι τσαμαδούρες έχουν ξεσύρει, την 4 την ξέσυρε αρχες ιουλη ελληνικο μεγαλο πλοιο οταν δεμενο εφαγε γερο καιρο, την 2 λιγο καιρο μετα το silver wind με μπουνατσα και την 1 μαλον το golden prince. Η 3 παρεμενε στην θεση της και ολο το χειμωνα οι λεμβουχοι ειχαν βαλθει να φωναζουν για να ξανατοποθετηθουν σωστα, αλλα εις ματην. Πληροφοριακα το sea diamond πηγαινε για την 3

Link to comment
Share on other sites

Πάντως γαι να πάει στην 3 περνάει μεταξύ της 4 και της ξέρας οπότε αν έχει ξεσύρει αρκετά λογικό ειναι να μην έγινε σωστός υπολογισμός.Διότι και πέρυσι μεταξύ 4 και ξέρας γινοταν η μανούβρα.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το Δημήτρη Παουρη, πέρασαν στο Πειραιά[...]και κάποιος Βασιλατος (από κρουαζιερόπλοια προέρχεται)
Βασιλατος ή ο Βασιλακος που ηταν στο Sea Diamond??
Άγγελος Βασιλάκος είναι το όνομά του και ήταν κάποτε και στο Αίολο Εξπρές
Πλοίαρχος στο Sea Diamond το οποίο ξεκίνησε σήμερα ο Ιωάννης Μαρίνος.
Πολυ σοβαρος και εμπειρος αξιωματικος, δυνατος Υπαρχος και σιγουρα επιτυχημενος Πλοιαρχος. Πραγματικα αξιοκρατικη επιλογη και παντα τυχερός να είναι ο καπτά Γιάννης (απο τη Ροδο). Να σημειωθει οτι ο καπτά Γιάννης παρέλαβε σαν Υπαρχος το SEA DIAMOND στην Φινλανδία

επειδη πολλα εχουμε ακουσει τις τελευταιες μερες απο διαφορους, (νεος πλοιαρχος, απειρος, η εταιρεια εδιωξε τον προηγουμενο για να κανει περικοπες μισθων, κλπ), να πω οτι οι δικες μου πληροφοριες συμπιπτουν με οσα εχουν ηδη αναφερθει εδω ΠΡΙΝ το ναυαγιο.

ο προηγουμενος πλοιαρχος, ως γνωστον, περασε πλοηγος στον πειραια και η εταιρεια εκρινε οτι ο υπαρχος γνωριζε το βαπορι καλυτερα απο καθε αλλο πιθανο υποψηφιο για την πλοιαρχια. Εκτιμηθηκε επισης η ιδιαιτερη επιμελεια που εδειχνε στη δουλεια του.

το λαθος μπορει να το κανει ο καθενας, ανεξαρτητα απο χρονια υπηρεσιας. το ιδιο ισχυει και για την κακια στιγμη.

ΥΓ δεν ειναι αμαρτημα να ειναι κανεις καινουργιος σε μια θεση. οι περισσοτεροι "στεριανοι" αυτες τις μερες νομιζουν οτι ο υπαρχος ειναι καποιος γραμματεας που τον πηρανε και τον βαλανε καπετανιο. εμπειροι αξιωματικοι ειναι και αυτοι, με πολλα χρονια στην πλατη.

Link to comment
Share on other sites

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ Κ ΠΟΛΛΗ ΑΓΑΠΗ.

Ανθρωποι είναι και αυτοί οι δημ/φοι, αγαπήστε τους τουλάχιστον σήμερα, κ μετά σκίστε τους.. όμως σχεδόν εδώ κοντεύουμε να τους φθάσουμε σε αυτα που τους κατηγορούμε.

1. Ο καπετάνιος δεν πήρε καμμία ευθύνη επάνω του. Η ευθύνη του είναι δεδομένη είτε είχε όργανα είτε δεν είχε, είτε δεν υπάκουσαν οι υπόλοιποι είτε όχι.

2. Θεωρώ πολύ προωθημένο η ναυσιπλοία να γίνεται με τσαμαδούρες. ( Ας προσθέσω και το... μόνο..)

3. Η υδρογραφική δεν είναι υπεύθυνη για την συντήρηση αλλά ούτε και για την μετατόπιση τους στο σωστό σημείο, αλλά εκείνοι τους οποίους εξυπηρετεί η ύπαρξη των ναυδέτων. Ολα τα γραφειοκατικά βέβαια γίνονται απο την υπηρεσία αυτή.

4. Εαν γνώριζε πως ακριβώς προσέκρουσε , μάλλον θα τον απέφευγε τον ύφαλο. Νομίζω ότι ο Πλοίαρχος είπε... όλα έγιναν σωστά αλλά το πλοίο δεν υπάκουσε... Σαφής παραδοχή του λάθους του, και σωστά κάνει...

5. Οι αρχές με τι ιδιότητα θα ανέβαιναν στο πλοίο?

6. Ασχολούμεθα με σκεπτικά που ανήκουν σε άλλους.. δηλαδή γιατι δεν το κάθησαν? γιατί δεν το πήγαν απο εδώ η απο εκεί...

Η ιστορία ξεκινάει πως θα σωθεί ο κόσμος και σταματάει εκεί με τις λιγότερες συνατόν απώλειες. Μετά τα πράγματα ακολουθούν μια άλλη πορεία η οποία δεν συζητείται εδώ ούτε και αλλού, άρα αφού δεν συζητούνται , δεν έχουν και δημοσιογραφικό φαί για το πόπολο.. είμαι δε σίγουρος εαν δεν βλέπατε τηλεόραση τώρα θα είχατε πολύ πιο καλλίτερη άποψη για το θέμα.

Ο προβληματισμός ειναι καλός , όταν σε κάνει να σκέπτεσαι και οχι οταν σε νευριάζει και σε αποπροσανατολίζει, για να μην πω οτι κινδυνεύεις να ξεχάσεις και αυτά που ξέρεις.

Εχει και άλλα , όμως πασχαλιάτικα ... θα το αφήσω εδώ.

ΚΑΡΑΜΟΛΕΓΚΟ ΖΕΙΣ , ΤΑ ΠΟΣΤΑΛΙΑ ΝΑ ΟΔΗΓΕΙΣ

Link to comment
Share on other sites

4. Εαν γνώριζε πως ακριβώς προσέκρουσε , μάλλον θα τον απέφευγε τον ύφαλο. Νομίζω ότι ο Πλοίαρχος είπε... όλα έγιναν σωστά αλλά το πλοίο δεν υπάκουσε... Σαφής παραδοχή του λάθους του, και σωστά κάνει...

Ένα λεπτό τι σημαίνει το πλοίο δεν υπάκουσε υπήρχε περίπτωση δηλαδή όταν αντιλήφθηκε τον ύφαλο να προλάβαινε να κάνει κάτι δεν μιλάμε για κανένα τρεχαντήρι άλλα για βαπόρι 150 μέτρα και με δεδομένο τη μικρή ταχύτητα που έπλεε είναι λογικό το πηδάλιο να μην υπάκουσει

Δεν είναι καλό να δικάζουμε χωρίς να ξέρουμε τις συνθήκες κάτω απο τις οποίες έγινε το ατύχημα άλλα κατά τη γνώμη μου στη προκειμένη περίπτωση υπάρχουν σοβαρές ευθύνες στο πλοίαρχο

Και επειδη απο χτές ακουγεται έντονα ότι έκανε μανούδρες μετά τη πρόσκρουση για να ξεκολίσει το πλοίο ίσως αυτό να ήταν ένα ακόμα τεράστιο λάθος.Το αν το πλοίο μπορούσε να σωθεί είναι άλλη ιστορία κάτα τη γνώμη μου το τέλος ηταν βέβαιο δεδομένου ότι το ρήγμα πρέπει να είναι τεράστιο κάτι που πιστέυω πως θα φανεί σύντομα

Άκουσα ότι ένα τέτοιο πλοίο δεν αποζημιώνεται απο τους ασφαλιστές αν δεν έχει θύματα ξέρει ανεις αν ισχύει αυτό γιατι μου φαίνεται περίεργο

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα ότι ένα τέτοιο πλοίο δεν αποζημιώνεται απο τους ασφαλιστές αν δεν έχει θύματα ξέρει ανεις αν ισχύει αυτό γιατι μου φαίνεται περίεργο

Καμια σχεση, ας μην ανοιξουμε αυτην την κουβεντα για ασφαλειες γιατι θα χρειαστουμε ενα forum ολοκληρο.

Link to comment
Share on other sites

Για κάθε έργο εντός λιμένος αρμόδιο είναι το κατόπους Λιμενικό Ταμείο οπότε σωστά οι λεμβούχοι απευθύνθηκαν στον Δήμο.

Επίσης θέτω τις παρακάτω ερωτήσεις προς συζήτηση:

1. Πως εξηγείται το γεγονός οτι δεν ακολουθήθηκε η συνηθης διαδικασία (βάρκες κλπ) αλλα καταλήξαμε στην ανεπάληπτη τσουλήθρα των επιβατών στον καταπέλτη του Θηρασια;;;;!

2. Θα ήθελα να σχολιάσετε το γεγονός της χρήσης ανεμόσκαλων από τους επιβάτες.

Link to comment
Share on other sites

για τα λιμενικα εργα ετσι ειναι. δεν το ξερουν πολλοι, αλλα με εξαιρεση τα 6-7 λιμανια στρατηγικης κλπ σημασιας (ΟΛΠ, ΟΛΘ, ΟΛΗ, ΟΛΗγ, ΟΛΠΑ, Λαυριο κλπ), τα υπολοιπα ανηκουν στις κατα τοπους Νομαρχιακες αυτοδιοικησεις (αυτες ειναι αρμοδιες για τα εργα εν πασει περιπτωσει, μεσω των ΛΤ).

για την διασωση ο ΥΕΝ δηλωνε (την Μ.Πεμπτη, μολις ειχε εκκενωθει το βαπορι, αλλα πριν τους αγνοουμενους και το ναυαγιο), οτι δικη του αποφαση σε συνεννοηση με το Λιμεναρχειο ηταν να μη γινει εσπευσμενη εγκαταλειψη γιατι δεν υπηρχε κινδυνος και δεν επρεπε να δημιουργηθει πανικος στους επιβατες.

τωρα γιατι προκαλει πανικο το ΜΕS και οχι η ανεμοσκαλα και οι καταρριχησεις στο νησος θηρασια... so help us God

Link to comment
Share on other sites

Tο να σχολιαζουμε γενικως παραπεμπει στον επιθεωρητη Καλαχαν που ειχε πει " οι απόψεις ειναι σαν τις π....ς , ολοι εχουν να αμολησουν απο μια".

Επι τουτου τωρα, οι βαρκες του πλοιου κατεβηκαν ολες και σε αυτες μπηκαν οσοι ηταν αρχικα διαιρεμενοι. Επειδη ομως το βαπορι ειχε πιστοποιητικα και ηταν κατηγοριοποιημενο στον dnv για short international voyages, του επιτρεπονταν να εχει γυρω στα 600 ατομα σε βαρκες και τα υπολοιπα σε βαρελακια. Οι πρωτοι 600 κατεβηκαν με τις βαρκες τους κανονικα, τα πρωτα βαρελακια ανοιχτηκαν κανονικα αλλα κριθηκε (ορθα απο το αποτελεσμα) οτι δεν ηταν ο ευκολοτερος τροπος να κατεβουν αλλοι τοσοι συν το πληρωμα. Δεδομενου του χρονου και της καταστασης προτιμηθηκε ως ασφαλεστερος ο τροπος της τσουληθρας και απο το αποτελεσμα κριθηκε σωστος. Η ανεμοσκαλα ισως να ηταν μια λυση για τους αποφασισμενους να πεσουν στη θαλασσα, και αντι αυτου να βρεθηκε ως εναλλακτικη. Ας μην ξεχναμε ομως οτι για εντελως ακραια κατασταση τοποθετηθηκαν και αυτες στα βαπορια.

Αυτο που δεν εχει ειπωθει ειναι οτι αφενος κανενας δεν ειχε ενα πλανο αντιμετωπισης εκτακτων αναγκων στη Σαντορινη (οπως και πουθενα αλλου) και αφ' εταιρου οτι αξιζουν πραγματικα συγχαριτηρια στο πληρωμα που καταφερε να χειριστει την κατασταση με απολυτο ελεγχο. Αν και αυτοι -ως ανθρωποι- σταματησαν να σκεφτονται εκεινη τη στιγμη, τοτε τα πραγματα θα ηταν αλλιως σημερα.

Και κρατηστε στην πισω πλευρα του μυαλου σας και την περιπτωση που ο ανθρωπος βρεθηκε στο εντελως λαθος σημειο την εντελως λαθος στιγμη. Μαθηματικώς δυσκολο, οχι ομως απιθανο, αν το vdr βγει θα φανουν παρα πολλα. Υπαρχει σοβαρο ενδεχομενο ο σεισμος να επαιξε καθοριστικο ρολο στο συμβαν, ακομα και αν ειναι δυσκολο να αποδειχτει.

Link to comment
Share on other sites

... Υπαρχει σοβαρο ενδεχομενο ο σεισμος να επαιξε καθοριστικο ρολο στο συμβαν, ακομα και αν ειναι δυσκολο να αποδειχτει.

Μέχρι εδώ όλα καλά, αλλά εδώ τι θέλετε να πείτε ποιητά μου? Ποιός σεισμός, πού και πότε συνέβη?

Link to comment
Share on other sites

Oι τρεις σεισμικες δονησεις που καταγραφηκαν στις 3:15, 3:45 και 4:05 και απο εκει οι τηλε καφροι αποφανθηκαν οτι το βαπορι χτυπησε στο Ακρωτηρι και επλεε με δρομο χτυπημενο μεχρι τα Φηρα. Μετα αποφανθηκαν οτι το βαπορι χτυπησε 3 φορες επανω στα βραχια και το εγραψαν οι σεισμογραφοι. Ειπωθηκαν στο mega αυτα. Απο σεισμους δεν ξερω, αλλα μου φαινεται κομματακι δυσκολο ενα βαπορι να μεσει με 7 μιλια πανω στη στερια (μια φορα επεσε, εκανε γκελα και εφυγε) και να το γραψει ο σεισμογραφος , εκτος και αν ο σεισμογραφος ηταν διπλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σεισμολόγος, αλλά γνωρίζω (εγκυκλοπαιδικώς) ότι τέτοιου είδους συμβάματα καταγράφονται ως σεισμοί. Πχ η κατάρρευση καθενός από του δίδυμους Πύργους την 11/09/01 στην Ν. Υόρκη προκάλεσε καταγραφή σεισμών της τάξεως των 3,5-3,9 Ρίχτερ. Θυμηθείτε ότι η Σαντορίνη είναι "ζωσμένη" από αντίστοιχα όργανα, λόγω του εξαιρετικού ενδιαφέροντος που παρουσιάζει για το συγκεκριμένο επιστημονικό πεδίο.

Αλλά και πάλιν, αδυνατώ να συσχετίσω γεγονότα, εκτός του ότι η πρόσκρουση έδωσε γένεση των συγκεκριμένων δονήσεων.

Link to comment
Share on other sites

ετυχε να βρισκομαι στην Σαντορινη και να παρακολουθησω απο κοντα το συμβαν γιατι βρισκομουνα στο Γυαλο (παλιο λιμανι) εδω υπηρξε η Κ Α Λ Υ Τ Ε Ρ Η ΚΑΙ Η ΠΙΟ Α Ξ Ι Ο Π Ι Σ Τ Η Ε Ν Η Μ Ε Ρ Ω Σ Η επι του συμβαντος (φανταστειτε τα καναλια εαν δεν υπηρχε αυτο το συμβαν θα ετρεχαν απο εκλησια σε εκλησια να καλυψουν το χρονο του δελτιο και με αυτο το συμβαν το γεμισαν κατα 80% με ασχετους οπως αναφερεται πολυ σωστα παραπανω )

Link to comment
Share on other sites

Oι τρεις σεισμικες δονησεις που καταγραφηκαν στις 3:15, 3:45 και 4:05

Απο σεισμους δεν ξερω, αλλα μου φαινεται κομματακι δυσκολο ενα βαπορι να μεσει με 7 μιλια πανω στη στερια (μια φορα επεσε, εκανε γκελα και εφυγε) και να το γραψει ο σεισμογραφος , εκτος και αν ο σεισμογραφος ηταν διπλα.

Σύμφωνα με το Γεωδυναμικό Ινστιτούτο Αθηνών, στις 5 Απριλίου καταγράφηκαν οι εξής δονήσεις στην Ελλάδα:

DATE / TIME (GMT) / LAT. (N) / LONG.(Ε) / DEPTH(km) / MAGNITUDE(Local)

2007 APR 5 / 00 57 30.5 / 38.40 / 20.40 / 5 / 3.3

2007 APR 5 / 01 07 40.1 / 38.37 / 20.35 / 14 / 3.5

2007 APR 5 / 01 38 34.9 / 38.28 / 20.47 / 11 / 3.5

2007 APR 5 / 02 09 51.8 / 38.34 / 20.41 / 16 / 3.7

2007 APR 5 / 03 54 25.1 / 34.72 / 24.81 / 11 / 3.5

2007 APR 5 / 04 08 19.6 / 38.38 / 20.51 / 17 / 3.4

2007 APR 5 / 06 21 50.1 / 36.38 / 23.18 / 23 / 2.9

2007 APR 5 / 15 03 6.3 / 38.09 / 20.54 / 35 / 3.5

2007 APR 5 / 15 26 46.3 / 38.35 / 22.00 / 16 / 3.2

2007 APR 5 / 16 47 16.5 / 38.12 / 20.51 / 35 / 3.5

2007 APR 5 / 17 20 18.6 / 38.34 / 20.48 / 12 / 3.3

2007 APR 5 / 19 32 58.9 / 38.42 / 20.57 / 5 / 3.5

2007 APR 5 / 22 00 19.5 / 37.73 / 24.18 / 53 / 2.7

2007 APR 5 / 22 12 2.3 / 38.23 / 20.31 / 9 / 3.5

Η περιοχή του ατυχήματος έχει πολύ χοντρικά συντεταγμένες: πλάτος Β 36 25’ και μήκος Α 25 25’

Το ατύχημα έγινε 15.00 – 16.00 ώρα Ελλάδος, ήτοι 12.00-13.00 GMT

Συνεπώς σύμφωνα με το Γεωδυναμικό Ινστιτούτο, στην Σαντορίνη και στις επίμαχες ώρες…δεν καταγράφηκε καμία αξιομνημόνευτη δόνηση…πάνω από 2 R που είναι το ανακοινώσιμο μέγεθος. Ε, τώρα εάν υπάρχει σεισμογράφος πάνω στην ξέρα…κάτι μπορεί να έδειξε.

αν το vdr βγει θα φανουν παρα πολλα.

Με την σειρά μου, θα ήθελα να εκφράσω και εγώ μιά απορία μου (προηγήθηκε ο jason παραπάνω ):

γιατί δεν αφαιρέθηκε το μαύρο κουτί (το οποίο είναι πορτοκαλί ), πριν βυθισθεί το πλοίο? Τι νόημα είχε, πλέον, η παραμονή του VDR πάνω στο πλοίο, όταν όλα είχαν τελειώσει και η μοίρα του ήταν προδιαγεγραμμένη?

Μήπως για να βυθομετρήσει την Καλντέρα ή σε δουλειά να βρισκόμαστε να το ψάχνουμε…και αν το βρούμε?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ως πράκτορας μου έχει συμβεί παρόμοιο περιστατικό (JET ONE) θυμάμαι ότι και σε εκείνη την περίπτωση δεν είχε επιτραπεί σε κανέναν (ναυτικούς , πράκτορες , ούτε και Λιμενικούς) να πλησιάσουν το VDR μέχρι την έλευση ειδικών για την αποκομιδή των στοιχείων.Μετά αυτού επιτράπει σε όλους μας να εισέλθουμε στο πλοίο.Φαντάζομαι πως επιχειρήθηκε κάτι παρόμοιο και εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Λευτέρη (εάν ξέρεις εσύ ή κάποιος άλλος), ποιοί είναι οι αρμόδιοι/ειδικοί για να πάρουν το "μαύρο" κουτί...που βρίσκονται/εδρεύουν αυτοί...και πόσο χρόνο ήθελαν να φθάσουν στη Σαντορίνη?

Link to comment
Share on other sites

Στην δική μου περίπτωση είχαν έρθει "άνθρωποι από το Υπουργείο" , οι κατοπινοί πραγματογνώμονες.Στην ουσία πήραν όλα τα στοιχεία (VDR, καταθέσεις, ημερολόγια) και κάναν την έκθεσή τους που κατέληξε στο εισαγγελέα.Δεν γνωρίζω αν είναι πάγια αυτή η τακτική αλλά φαντάζομαι κάτι ανάλογο πρέπει να συνέβει.

Από πληροφορίες μου , ένα ενδιαφέρον βιντεάκι θα παίξει στα δελτία των 8 με διαλόγους του πλοιάρχου και των Λεμβούχων, όπου θα ακούγετε ότι υπάρχει εντολή από την εταιρεία να μην πάει το πλοίο στα αβαθή και να μείνει εκεί που βρίσκετε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...