Jump to content
Shipfriends

Ηράκλειο - Θεσσαλονίκη


Recommended Posts

Όσο πίσω μπορεί να πάει η μνήμη μου θυμάμαι τα ΕΛ Γκρέκο και Δαίδαλος κατάμεστα από κόσμο.Πολλοί Σαντορινιοί προτιμούσαν τα 2 βαπόρια για να πάνε στη Τήνο(κυρίως) αλλά και στη Κρήτη. Χαρακτηριστηκά θυμάμαι το καλοκαίρι του 2003 όταν επιβιβαστήκαμε στο Δαίδαλος πόσο μεγάλο σοκ πάθαμε.Ήταν ένα βαπόρι φοβερό με πολυτέλεια που δεν είχαμε ξαναδεί στις Κυκλάδες.Ακόμα και με τα μικρά BS η διαφορά ήταν εμφανής.Στα τελευταία της γραμμής θυμάμαι το 2009 το Νταλιάνα σε καλή σχετικά κατάσταση να ταξιδεύει με 14-15 κόμβους.Αν και παλιό είχε κόσμο και κάποιες οικογένειες από Θεσσαλονίκη.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, MILTIADIS said:

Ωραιος!Αν και για την ιστορια να αναφερουμε οτι τα δρομολογια αυτα ηταν του Ελ Γκρεκο για την ακριβεια ☺️

Το Δαιδαλος πηγε το 2001 κ οταν εκανε τη γραμμη δεν επιανε Βολο-Σκιαθο.

Το Ελ Γκρεκο παντως αν κ εκατσε χρονια στη γραμμη ολοι το ξεχασατε 😛

Κορυφαια στιγμη στην ιστορια της γραμμης το περασμα του Ζευς Παλας(τοτε νεοτευκτου Προμηθεα)οταν εψαχνε κ αυτος να βρει καποιο ρολο.Εκανε μαλιστα κ σημαντικα λιγοτερες ωρες το ταξιδι(θα σας γελασω μετα απο τοσα χρονια ποσες βεβαια)..

Τωρα για το σημερα πιστευω οτι ολα αυτα που λεγονται για αναβιωση της γραμμης κ δηθεν ενδιαφερομενους ειναι αερολογιες απο αυτες που εχουμε ξανακουσει για τη συνδεση αυτη κ ειμαι σχεδον σιγουρος πως τελικα παλι τιποτα δεν θα γινει αλλα τεσπα..

Ναι έχεις δίκιο τα δρομολόγια είναι του Ελ Γκρέκο.
@Nick the Greek δρομολόγια έχω μόνο απο το 2001(πάλι απο το Ελ Γκρέκο).

Screenshot_1.jpg

Screenshot_2.jpg

Screenshot_3.jpg

Screenshot_4.jpg

Screenshot_5.jpg

Screenshot_6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα, Σάββατο, οι ραδιοφωνικοί σταθμοί του Ηρακλείου κάνουν "πάρτυ", διαφημίζοντας συνεχώς το Aqua Blue. Μιλάνε για δυο αναχωρήσεις τη βδομάδα, Τετάρτη και Σάββατο, ενώ τονίζουν ότι θα πιάνει Τήνο και στα 2 δρομολόγια. Μακάρι να πάνε όλα καλά.

 

Edited by proud_ionian
quote άντι reply
Link to comment
Share on other sites

Έχω αποθηκευμένα τα δρομολόγια του Δαίδαλος για τις χρονιές 2003-2005 και αν ψάξω λογικά κάπου θα έχω και του Ελ Γκρέκο, το οποίο ήταν ο αντικαταστάτης του Άνεμος, αν θυμάμαι καλά το 1997, τότε που ο Άνεμος έφυγε για Πειραιά. Νομίζω το Ελ Γκρέκο ήταν που έκανε την πατέντα με Σκιάθο-Βόλο.

Το 1999 σίγουρα ήταν στη γραμμή και το ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ.

Συνημμένα τα δρομολόγια του Δαίδαλος 2005...του 2004 ήταν πανομοιότυπα, το μόνο που άλλαζε η ώρα άφιξης στη Νάξο την Τετάρτη (2355 αντί 0000). Του 2003 ήταν λίγο διαφορετικά.

Νομίζω το Ελ Γκρέκο ήταν αυτό που έπιανε και Βόλο.

Και μην ξεχνάμε και τα πλοία που με έναν περίεργο τρόπο ένωναν Θεσ/νίκη-Σποράδες-Κυκλάδες-Νησιά ανατολικού Αιγαίου, μέχρι και Κάρπαθο..

Μιλένα-Νόνα Μαίρη-ΠΗΝΕΛΟΠΗ.

Συνημμένα και τα δρομολόγια του ΠΗΝΕΛΟΠΗ το 2005...

έχω κι άλλα αρκετά..χρόνο μόνο να βρω να τ' ανεβάσω...

δαιδ2005.png

pinel.png

Edited by PavlosA
Link to comment
Share on other sites

Είσαι ωραίος και ευχαριστούμε, βλέπω και το δρομολόγιο της Κυριακής που θυμάμαι στην Τήνο και τη Μύκονο. Προφανώς ο λόγος που θυμόμουν 2 και όχι 3 δρομολόγια είναι γιατί από τα μέρη μας πέρναγε μόνο 2 φορές. Όπως και να' χει, ενδιαφέρουσα γραμμή, να δούμε τι θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει μια ταξιδάρα με το Δαίδαλος το 2004 από Τήνο για Ηράκλειο με αναχώρηση ξημερώματα  , οπότε πρέπει να ήταν ημέρα Τετάρτη σύμφωνα με τα παραπάνω δρομολόγια. Επίσης σε εκείνο το δρομολόγιο είχε πιάσει και Mύκονο . Φανταστική εμπειρία. Σίγουρα το ξεκίνημα και πάλι της γραμμής, θα προσφέρει όμορφες στιγμές .

Link to comment
Share on other sites

SVO μήπως ήταν το 2003; Επισυνάπτω αυτά που έχω για τον Δαίδαλο και το Μιλένα εκείνη τη χρονιά (2003). Ο Δαίδαλος σε εκείνο το δρομολόγιο που λες της Τετάρτης έπιανε και Μύκονο.

Εκτός αν ήταν 2004 αλλά είχε τροποποιηθεί το δρομολόγιο, γιατί εγώ έχω μόνο τους αρχικούς πίνακες κάθε σεζόν.

 

Φυσικά να μην ξεχνάμε ότι τα δρομολόγια αυτά ήταν "θρυλικά" για τις καθυστερήσεις τους. Τόσες φορές τα θύμαμαι τα πλοία να φτάνουν στον προτελευταίο τους λιμένα με 5-6 ή και 10 ώρες καθυστέρηση...

ded2003.png

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και να ηταν το 2003 γιατι εκείνα τα καλοκαίρια πηγαινοερχόμουν πολλές φορές στην Τήνο και στα γύρω νησιά οπότε με τόσα πολλά ταξίδια είναι δύσκολο να τα θυμάμαι όλα. Βάλε κιόλας ότι ήμουν 11 , 12 οπότε μπορεί να έχεις δίκιο. Πάντως δεν είχαμε μεγάλη καθυστέρηση σε εκείνο το δρομολόγιο , περίπου στις 2 ήμασταν Ηράκλειο(Αυτό το θυμάμαι😀). 

Link to comment
Share on other sites

Το Aqua Blue λογικά στο δρομολόγιο από τη Θεσσαλονίκη κάθε Τρίτη και Παρασκευή, θα προσεγγίζει στη Σκιάθο Σύρο Τήνο Πάρο Νάξο Σαντορίνη Ηράκλειο. Υπάρχει ένα ενδεχόμενο να προστεθεί και η Άνδρος στο δρομολόγιο του.

Link to comment
Share on other sites

Ένα από τα μεγάλα πρακτορεία του Ηρακλείου, στις διαφημιστικές του καταχωρήσεις, αναφέρει και την Άνδρο στο δρομολόγιο της Πέμπτης του Aqua Blue:

 

34909185_2097992937080370_1016681340931670016_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, svo said:

Μπορεί και να ηταν το 2003 γιατι εκείνα τα καλοκαίρια πηγαινοερχόμουν πολλές φορές στην Τήνο και στα γύρω νησιά οπότε με τόσα πολλά ταξίδια είναι δύσκολο να τα θυμάμαι όλα. Βάλε κιόλας ότι ήμουν 11 , 12 οπότε μπορεί να έχεις δίκιο. Πάντως δεν είχαμε μεγάλη καθυστέρηση σε εκείνο το δρομολόγιο , περίπου στις 2 ήμασταν Ηράκλειο(Αυτό το θυμάμαι😀). 

Πιο παλιά πάντως ήταν κατευθείαν Ηράκλειο-Θεσσαλονίκη (τέλη δεκαετίας 90) Ελ Γκρέκο και τον χειμώνα Φαίδρα

Link to comment
Share on other sites

Το 1997, 1998, 1999 και 2000 δεν υπήρχε απευθείας Ηράκλειο-Θεσσαλονίκη, το Ελ Γκρέκο περνούσε και από Σποράδες και από Κυκλάδες.

Link to comment
Share on other sites

Απευθείας Θεσ/νίκη-Ηράκλειο δεν θυμάμαι ποτέ, πάντα υπήρχαν ενδιάμεσες στάσεις. Απλά κάποιες φορές δεν γινόταν στάση στις Σποράδες.

Έχω τη μικρή υποψία ότι το Άνεμος σταματούσε κάποτε και στη Σκύρο, αλλά νομίζω ότι κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Σούδα Θεσσαλονίκη νομίζω ότι έκανε το παλιό Κύδων όταν άνοιξε τη γραμμή η ΑΝΕΚ!! Επίσης εάν θυμάμαι καλά ένα χειμώνα σε κάποια ακινησία του Δαίδαλος, αντικατασταθηκε από ένα κορεάτικο παλάτι των Μινωικων και έκανε Ηράκλειο Θεσσαλονίκη μόνο! 

Link to comment
Share on other sites

Από τις αναρτήσεις στο Διαύγεια και την παραπομπή στα θέματα του ΣΑΣ, προκύπτει ότι η επιδότηση είναι μόνο για το τμήμα Θεσσαλονίκη - Κυκλάδες, όπως έχει ήδη αναφέρει ο Π100 εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Στο openseas.gr μπορούμε να δούμε τα δρομολόγια του Aqua Blue. Έχουμε:

Αναχώρηση κάθε Τρίτη και Παρασκευή στις 17.00 από τη Θεσσαλονίκη με άφιξη σε:

Σκιάθο στις 22.45 (5 ώρες και 45 λεπτά)

Άνδρο στις 04.40 (11 ώρες και 40 λεπτά)

Σύρο στις 06.25 (13 ώρες και 25 λεπτά)

Τήνο στις 07.20 (14 ώρες και 20 λεπτά)

Μύκονο στις 08.10 (15 ώρες και 10 λεπτά)

Πάρο στις 09.55 (16 ώρες και 55 λεπτά)

Νάξο στις 11.15 (18 ώρες και 15 λεπτά)

Σαντορίνη στις 14.10 (20 ώρες και 10 λεπτά)

και Ηράκλειο στις 18.10 (26 ώρες και 10 λεπτά)

 

http://www.openseas.gr/SKG/ALL/2018-07-05/2018-07-05/itineraries

Link to comment
Share on other sites

Κάπου 18-19 κόμβους. Θεσσαλονίκη-Σκιάθος είναι περίπου 108 ν.μ. 5h45min έκαναν και τα σχετικά "γρήγορα" Ελ Γκρέκο/Δαίδαλος, αλλά νομίζω και το Άνεμος.

Το Νταλιάνα που είχα ταξιδέψει το 2007 έκανε 7h10min...🙄

Link to comment
Share on other sites

Καλα αν υπαρξει εστω κ ενας επιβατης ή μεταφορεας που να παει απο την Κρητη στη Θεσσαλονικη σε 26(στην καλυτερη)ωρες με το Ιεραπετρα blue(διοτι ως γνωστον once Ierapetra,always Ierapetra)αντι να παει στον μισο χρονο μεσω Πειραια κ εν συνεχεια οδικως στην πρωτευουσα της Μακεδονιας του Νοτου ή σε 2 ωριτσες με το αεροπλανο εμενα να με χε...😅

Δυστυχως οι εποχες εχουν αλλαξει.

 

Link to comment
Share on other sites

Τηλεφωνική παρέμβαση του εκπροσώπου της Seajets, Βασίλη Αδάμη στο Astra TV, για τη νέα ακτοπλοϊκή σύνδεση Θεσσαλονίκη Σποράδες Κυκλάδες Κρήτη, που θα ξεκινήσει στις 26 Ιουνίου. Σε ερώτηση του δημοσιογράφου εάν είναι σχετικό καινούργιο το πλοίο, απάντησε ότι είναι ένα πολύ καλά συντηρημένο πλοίο!! Από Θεσσαλονίκη για Κυκλάδες οι τιμές θα ξεκινάνε γύρω στα 55€. Λέει ότι άργησαν να βγάλουν το δρομολόγιο γιατί άργησε η προκήρυξη από το Υπουργείο. Να προσθέσω ότι από το Ηράκλειο θα αναχωρεί στις 21:30

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...