Jump to content
Shipfriends

Ausonia (IMO 5031078)


Recommended Posts

Έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον το ότι η GOLDEN STAR μάλλον έχει και δεύτερο πλοίο για το 2007.

Εμένα μου μοιάζει με το AUSONIA , http://www.goldenstarcruises.com/Gsc/aegean2.htm

______________________________________________________________________________________________

(1957, latter The Ausonia, Ιvory, Aegean Two, scrapped as Winner 5)

Edited by Nick the Greek
tag
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Υποτείθεται ότι σήμερα το πρωί το AEGEAN II θα ξεκίναγε κρουαζιέρες από τον Πειραιά. Από ότι μας είπε όμως ο Π100 στο thread του κεντρικού λιμανιού το πλοίο είναι μέσα με το όνομα IVORY ακόμα.

Έχει κανείς υπόψην του τι παίζει;:eek:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με το σαιτ της εταιρειας τελικα οι κρουαζιερες ξεκινουν την Δευτερα 26 Μαρτιου. Παραλληλα, σημερα το μεσημερακι που βρισκομουν στου Ξαβερη μεταμφιεσμενος σε λιμενικο ειδα οτι σβηστηκε το ονομα του πλοιου και μαλλον θα εχουμε και επισημα τη μετονομασια του. Ενα αλλο χαρακτηριστικο εαν παρατηρησει κανεις το πλοιο απο τον Ηετιωνα, ειναι οτι στην αριστερη του μπαντα υπαρχουν φανερα σημαδια στη μπογια απο τριψιματα ελαστικων, ρυμουλκων κλπ. Θα ελεγα οτι καλο ειναι να εξαφανιστουν μεχρι τη Δευτερα.

Link to comment
Share on other sites

Το βαπορι μπηκε την Τεταρτη το πρωϊ χαρτι απο τη Συρο, αλλα μπηκε εν μεσω μεγαλου χαμου (ραγανι οστριας) και επειδη οι ελικτικες του ικανοτητες ειναι παγκοσμιως γνωστες, πηρε 3 ρυμουλκα του Παναγιωτακη. Το μεσαιο που ηταν στο βογα, του καλιτεχνισε την αρ πλευρα. Σημερα μπαινουν αρκετοι απο το ξενο του πληρωμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν νομίζω να το έχουμε αναφέρει κάπου, αλλά αν κάνω λάθος συγχωρέστε με, αλλά είδα να διαφημίζουν κρουαζιέρες με το Αegean I.

Μήπως γνωρίζει κανείς τι έχει γίνει?

Τελικά το IVORY, νυν Aegean Τwo, έχει αγοραστεί από την εταιρία ή είναι κάποια ναύλωση?

Link to comment
Share on other sites

Exω την εντύπωση πως όταν ο Louis αγόρασε το Aegean I αγόρασε μαζί και την εταιρεία, δηλ. την Golden Star Cruises. Μετά προέκυψε η αγορά της υποθήκης του πλοίου από την Μajestic οπότε και το πλοίο έδεσε περιμένοντας την απόφαση του δικαστηρίου για το σε ποιόν ανήκει.

Πιστεύω οτι μετά από αυτή την κόντρα δεν θα γινόταν η αγοροπωλησία του πλοίου μεταξύ των δύο αντιμαχόμενων. Ίσως η όλη κίνηση να είναι μια προσπάθεια του Λούη να χρησιμοποιήσει το όποιο brand name της Golden Star.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το Aegean Two κατεπλευσε σημερα το πρωι στον Πειραια(Παλατακι), αποβιβασε τους επιβατες του και παραμενει δεμενο εις την αυτην θεσιν. Γνωριζουμε αν συμβαινει τιποτε που να εξηγει τη συντομευση της κρουαζιερας που κανονικα θα τελειωνε αυριο?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Με αφορμη τις πολυ καλες Φωτογραφιες του Καπεταν Νιονιος σας παραθετω αλλη μια του πλοιου στο Νεωριο ως ΑΙΒΟΡΥ ακομα. Τι καλυτερο απο το να μοιραζεσαι φοτος με αλλους καραβολατρες...:)

post-1040-128326966468_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Άκουσα (από πιθανό ράδιο αρβίλα) ότι πάει για σκραπ! Από την άλλη όταν ξεκίνησε σαν AEGEAN TWO μου είχαν πει ότι θα έκανε και το 2008 κρουαζιέρες για την Golden Star.

Μπορεί κάποιος πιο ειδικός στα θέματα της κρουαζιέρας να μας διαφωτίσει;

Link to comment
Share on other sites

Για να πω την αλήθεια, εδώ και καιρό ακούμε ότι η εταιρία θέλει να ξεφορτωθεί τα παλιά πλοία της, αλλά εγώ κάτι πιο συγκεκριμένο για το πλοίο δεν έχω ακούσει...Βέβαια είμαι και μακριά :P

Η ναύλωση πρέπει να ισχύει για 1 ή 2 χρόνια ακόμα και φέτος η χρονιά ήταν καλή, κάτι το οποίο όμως οφείλεται και στη απώλεια του Sea Diamond.

Ο καιρός θα δείξει για το τί περιμένει το πλοίο, εγώ ελπίζω ότι θα ταξιδέψει για μία ακόμη χρονιά στα νερά μας!

Link to comment
Share on other sites

Το πλοίο,όπως και τα άλλα δυο(Serenade,Marissa) δεν τα στέλνει εύκολα για σκραπ.Πάντως το Aegean Two το θέλει η Golden Star αλλά ο Λούης δεν είχε κάποιο κέρδος από την ναύλωση και θέλει να αλλάξει τα συμβόλαια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Άσχημα μαντάτα για το αρχοντοβάπορο του Αιγαίου.Καθώς από χθες ξυλώνονται κεραίες και μηχανήματα.Το πιο πιθανό σενάριο είναι να μεταφερθεί για λίγο στον Πειραια για να του βγάλουν τις βαριες κεραίες και για να παρουν πράγματα για ανταλακτικά και μετα..... παροπλισμό στην Ελευσίνα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γιατι ομως δεν το αδειασαν οταν εδεσε το φθινοπωρο να το βαλουν με τη μια στην ντανα? Θελω να πω οτι ολο χειμωνα το πλοιο ηταν δεμενο στη Δραπετσωνα και ειχε πολυ περισσοτερο κοστος απο το να το στειλει κανεις στη ντανα international απ' ευθειας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έγινε γιατι όπως είχα πει και πιο πάνω υπήρχε η πιθανότητα να ανανεωθεί ο ναύλος με τον κ.Αγγελόπουλο με νέες όμως χρεώσεις αναφορικά με το κόστος της ναύλωσης.Αυτό όμως δεν έγινε και το πλοίο θα έχει αυτή την άσχημη όπως όλα δειχνουν κατάληξη.

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι οτι το πλοιο αυτο ειχε το δικο του κοινο,οπως και το stella solaris, γι αυτο και δεν ειχε αλλαξει ονομα παρολες τις αλλαγες πλοικτσιας.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...