Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τα χρήματα δεν είναι καθόλου άσχημα ειδικά με τις περικοπές που έχουν γίνει στα διαφημιστικά budget. Πάντως θεωρώ εντελώς λάθος την επιλογή της διακοπής της συνεργασίας με τη Vodafone η οποία είχε ταυτιστεί με τα Highspeed  όλα αυτά τα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά λεφτά είναι και για την εποχή αλλά και για τα πλοία της εταιρείας που θα τα φοράνε(3HS, 3FC) αλλά και για το χρόνο που δραστηριοποιούνται. Συμφωνώ με τον Oresti ότι θα έπρεπε να συνεχιστεί η συνεργασία με τη Vodafone έστω και με λιγο λιγότερα γιατι είχαν δημιουργήσει πολύ ισχυρό brand name τόσα χρόνια.(Εκτός και αν η Vodafone έδινε πάρα πολύ λιγότερα ή καθόλου).

Link to comment
Share on other sites

Τα χρήματα δεν είναι καθόλου άσχημα ειδικά με τις περικοπές που έχουν γίνει στα διαφημιστικά budget. Πάντως θεωρώ εντελώς λάθος την επιλογή της διακοπής της συνεργασίας με τη Vodafone η οποία είχε ταυτιστεί με τα Highspeed  όλα αυτά τα χρόνια.

 

 

Μια χαρά λεφτά είναι και για την εποχή αλλά και για τα πλοία της εταιρείας που θα τα φοράνε(3HS, 3FC) αλλά και για το χρόνο που δραστηριοποιούνται. Συμφωνώ με τον Oresti ότι θα έπρεπε να συνεχιστεί η συνεργασία με τη Vodafone έστω και με λιγο λιγότερα γιατι είχαν δημιουργήσει πολύ ισχυρό brand name τόσα χρόνια.(Εκτός και αν η Vodafone έδινε πάρα πολύ λιγότερα ή καθόλου).

 

Αυτο ακριβως σκεφτομουν σημερα.Οτι τα πλοια ειχαν ταυτιστει με το κοκκινο χρωμα και τη Vodafone.To θεμα βεβαια ειναι αν υπηρχε εναλλακτικη προσφορα και ποσο ηταν αυτη ωστε να αξιζει να θυσιασεις τα παραπανω χρηματα για την ταυτιση του ονοματος.

Pie μην κοιτας μονο ποσο θα ταξιδευουν.Σκεψου οτι ολο το χειμωνα εχουν τις καλυτερες θεσεις στο λιμανι του Πειραια οποτε η διαφημηση μετραει ακομα και αν τα πλοια δεν ταξιδευουν

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πιστεύω ότι έκανε καλό αυτή η αλλαγή των πλοίων της εταιρείας, για να καταλάβει επιτέλους το επιβατηγό κοινό, ότι η vodafone δεν έχει πλοία, απλώς διαφημίζεται!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πιστεύω ότι έκανε καλό αυτή η αλλαγή των πλοίων της εταιρείας, για να καταλάβει επιτέλους το επιβατηγό κοινό, ότι η vodafone δεν έχει πλοία, απλώς διαφημίζεται!!! ;)

 

Μπα,οι περισσοτεροι θα νομιζουν οτι το πλοιο τους δεν ειναι στο λιμανι και θα ψαχνουν να το βρουν, παρα θα καταλαβουν οτι τα πλοια αλλαξαν χρωμα και οτι η vodafone δεν εχει πλοια.

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Όσο κι αν μου είναι αδιάφορα έως αντιπαθή αυτά τα κατασκευάσματα, οφείλω να ομολογήσω ότι προχθές που είδα στον Πειραιά το 4 με τα λαχανιά και να "ασπρίζουν" την δεξιά του μπάντα...και το 6 με ένα μικρό λαχανί μπάλωμα πίσω δεξιά ...δεν μου άρεσε καθόλου. Όπως και να το κάνουμε, σαν εκφραστές του δυναμισμού και της ταχύτητας...τους ταιριάζει απολύτως το κόκκινο. Φαντάζεσθε μια φερράρι στα λαχανιά? Μπλιάχ! Από την άλλη, βεβαίως και κατανοώ ότι στις εποχές που ζούμε για τις εταιρείες δεν υπάρχουν περιθώρια για τέτοιου είδους συζητήσεις...περί αισθητικής. Εμείς όμως που δεν χρωστάμε, μπορούμε να ομιλούμε περί αυτών των ζητημάτων. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νέα Δρομολόγια της Hellenic Seaways μετα ταχυπλοα

Πάμε Μαζί για Πάρο, Νάξο, Ίο και Σαντορίνη με το Highspeed 4
Πάμε Μαζί σε Σύρο, Τήνο και Μύκονο, με το Highspeed 5

Με γνώμονα την εξυπηρέτηση των αναγκών των επιβατών που την τιμούν με την εμπιστοσύνη τους, η Hellenic Seaways ανακοινώνει και φέτος το πρόγραμμα δρομολογίων των Highspeed 4 και Highspeed 5 από το Σάββατο 27 Απριλίου ως και την Τρίτη 7 Μαΐου, προσφέροντας ευέλικτες επιλογές για την μετακίνηση όσων ταξιδεύουν από και προς νησιωτικούς προορισμούς για την περίοδο του Πάσχα.

Συγκεκριμένα από 27-04-2013 έως 7-05-2013, το Highspeed 4, θα αναχωρεί από το λιμάνι του Πειραιά κάθε Δευτέρα, Τρίτη, Τετάρτη, Πέμπτη, Παρασκευή και Σάββατο στις 07:30 με άφιξη στην Πάρο στις 10:05, στη Νάξο στις 10:50 στην Ίο στις 11:45 και στην Σαντορίνη στις 12:15.

Το Highspeed 5, από 27-04-2013 έως 7-05-2013, θα αναχωρεί από το λιμάνι του Πειραιά κάθε Δευτέρα, Τρίτη, Τετάρτη, Πέμπτη, Παρασκευή και Σάββατο στις 07:25 με άφιξη στην Σύρο στις 09:50, στην Τήνο στις 10:30 και στη Μύκονο στις 11:10.

Τη Μεγάλη Τετάρτη 1/5/13 τα δρομολόγια του Highspeed 4 και του Highspeed 5 δεν θα εκτελεστούν λόγω Πρωτομαγιάς.

Η Hellenic Seaways σας προσκαλεί και αυτό το Πάσχα, να απολαύσετε την άνεση και την ταχύτητα των Highspeed 4 και Highspeed 5 στο ταξίδι προς τον αγαπημένο σας προορισμό.

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Στο site το Highspeed 5 που είναι στο swf της αρχικής έχει βαφτεί (με φωτοσοπιά) στα πράσινα.

 

Στον στόλο βέβαια παραμένουν με τα σινιάλα της vodafone.

 

Εμένα μου το δείχνει κόκκινο, δν βλέπω διαφορά!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλες ανατροπές στα δρομολόγια της εταιρείας:

 

  1. Το Highspeed 5 καταβαίνει Ηρακλειο.
  2. Το Flyingcat 4 ανεβαίνει Ραφήνα για Τήνο-Μύκονο-Πάρο-Νάξο-Κουφονησια
  3. Το Νήσος Μύκονος εκτελεί πρωινό δρομολόγιο για Σύρο-Μύκονο-Ικάρια-Σάμο (προσεγγίζοντας μόνο το Καρλοβασι).

 

Αναλυτικά τα δρομολόγια εδώ και εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Τα δρομολόγια του Ν.Μύκονος είναι κομμένα και ραμμένα για τη Συρομυκονία (άκρως ανταγωνιστικά) αλλά πέραν από τις ώρες θα πρέπει να δουν και τη θέση αναχώρησης. Εάν το Ν.Μύκονος φεύγει από τη γνωστή, κρυμμένη για τον επιβάτη, θέση στη δεξαμενή του Βασιλειάδη και το BS Naxos φάτσα ηλεκτρικό υπάρχει σοβαρό μειονέκτημα ...

 

Φεύγοντας το HS5 από το μεγάλο λιμάνι και μεταφέροντας το HS4 στη θέση αναχώρησης του ... ελευθερώνεται μία θέση για το Ν.Μύκονος μέσα στην καρδιά του Τζελέπη ... ίσως θα πρέπει να το δουν ζεστά αυτό το σενάριο ...
 

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πολύ καλή κίνηση αυτή την ανακατάταξη του στόλου. Το F/C 4 ήταν ανέκαθεν σχεδόν γεμάτο, οπότε το χαισπιντ 5 θα δουλέψει πολύ καλά, γιατί η γραμμή έχει ψωμί. Και μάλιστα όταν θα ανταγωνίζεται ταχύπλοα του 91.....

 

Επιπλέον το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ θα κάνει ημερήσιο δρομολογιο, γιατί ας μην ξεχνάμε ότι είναι ΗΜΕΡΟΠΛΟΙΟ, που σχεδιάστηκε για Κυκλάδες και να διανυκτερεύει το βράδυ στην Αττική. Επιπλέον σπάει και το μονοπώλιο του μπλου σταρ Νάξος στη γραμμή Σύρο-Τήνο-Μύκονο στα πρωινά δρομολόγια. Θα δουλέψει πολύ καλά, γιατί ακριβώς θα κάνει ημερήσια δρομολόγια και θα τραβήξει όσους δε θέλουν το πολύωρο ταξίδι με το ΜΥΤΙΛΗΝΗ !

 

Μονο για το F/C 4 έχω μια ένσταση, νομίζω ότι έπρεπε να πήγαινε Σύρο-Πάρο-Νάξο-Κουφονήσι, και όχι Τήνο-Μύκονο-Πάρο-Νάξο-Κουφονήσι , για να μην έχει τον ανταγωνισμό του Ιθάκη.....Τώρα βέβαια δεν παύουν όλα αυτά να αποτελούν προσωπικές απόψεις !

Edited by giorgos_249
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ οτι οι δυνατότητες του hs5, δεν είναι για τη συγκεκριμένη γραμμή!Σαφώς και αν υπήρχε ένα ταχύπλοο τύπου highspeed 3, θα ήταν ότι πρέπει, διότι σαν κίνηση εκ μέρους της εταιρίας κακή δεν είναι, αλλά το 5 για αυτό το ''τοπικό'' δρομολόγιο μου κάνει too much! Βέβαια αυτό που παραθέτω είναι καθαρά η προσωπική μου άποψη!Πχ, καλύτερα θα ήταν να έμπαινε κάποιο highspeed  στη Ραφήνα!Επιπλέον, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν βάζουν να κάνει απογευματινό δρομολόγιο το highspeed 6,  για Σύρο-Τήνο-Μύκονο, το οποίο αφού γυρίσει από Σαντορίνη θα κάθεται μέχρι την επόμενη μέρα!

Υ.Γ θεωρώ οτι το νέο χρώμα τους πάει πάρα πολύ και είναι πιο εκτυφλωτικό/ εντυπωσιακό έτσι!Καλές είναι οι αλλαγές!Φαίνονται πιο καινούργια έτσι! Εντάξει συμφωνώ ότι το κόκκινο σαν χρώμα προσιδιάζει περισσότερο στην ταχύτητα, αλλά οκ όλα μια συνήθεια ήταν..Και τα Intercity του ΟΣΕ κάποτε ήταν ασπροκκόκινα και τώρα είναι μπλέ! Όλα τα συνηθίζει το μάτι 

Edited by HIGHSPEED 6
Link to comment
Share on other sites

Για Ραφήνα δε θα μπορούσε να μπει Highspeed, το Flyingcat είναι ήδη πολύ για τα δεδομένα της γραμμής!! Και επίσης στο Ηράκλειο το 5 θα έχει μεγαλύτερες πληρότητες απ' ότι θα είχε στη Συροτηνομυκονία γιατί μην ξεχνάς και την ενδοκυκλαδική κίνηση! Και επίσης, η γραμμή του Ηρακλείου έχει τα ακριβότερα εισιτήρια ανά μίλι, οπότε με το ίδιο πλήρωμα και ακόμα και με την ίδια πληρότητα θα βγάζει περισσότερα απ'ότι θα έβγαζε από Πειραιά (συγκριτικά με ΕΝΑ δρομολόγιο για Σύρο-Τήνο-Μύκονο, όχι και τα δύο). 

 

Το Highspeed 6 από την άλλη εγώ πιστεύω ότι δε χρειάζεται να το βάλουν απογευματινό όπως λες. Πρώτον, τα δρομολόγια θα είναι πολύ πιεσμένα και με την παραμικρή καθυστέρηση, θα γυρνάει Πειραιά μετα τις 2. Δεύτερον, στην επιστροφή θα ανταγωνίζεται το Νήσος Μύκονος που δεν υπάρχει κανένας λόγος να γίνει αυτό και να χωρίσουν την ήδη μειωμένη κίνηση στα δύο, και τρίτον, αυτό το δοκιμάσανε πέρσι και απ' ότι φαίνεται δεν τους βγήκε όπως θα θέλανε. Δεν είναι ότι δεν το έχουν δοκιμάσει καν. Ίσως αν του βάζανε μόνο Πέμπτες και Παρασκευές απογευματινό δρομολόγιο για Σύρο - Τήνο - Μύκονο ή ακόμα και για Ίο - Σαντορίνη να ήταν καλό σενάριο, αλλά και πάλι δεν ξέρω..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...