Jump to content
Shipfriends

HSC Cat (IMO 8903703)


ΝΗΡΕΑΣ

Recommended Posts

Σύμφωνα με το περιοδικό Irish Sea Shipping, το ταχύπλοο EMERAUDE FRANCE πουλήθηκε σε "Greek interests" για 2 εκ. δολάρια.

Το πλοίο είναι αδελφό του SPEEDRUNNER 1, αλλά και του SEA EXPRESS I που παρολίγον να βυθισθεί τις προάλλες μετά την σύγκρουση με το ALASKA RAINBOW.

Αναζητείται, λοιπόν, ο νέος ιδιοκτήτης. :confused:

 

___________________________________________________________________

(1990, ex-Seacat Tasmania, Seacat Calais, Atlantic II, Croazia Jet, Seacat France, Emeraude France, Superfast Cat,  Sea Speed Jet)

Edited by proud_ionian
tag
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σύμφωνα πάλι με το Irish Sea Shipping, κυκλοφορεί μιά φήμη που θέλει την IoMSP να ναυλώνει, για τη φετινή σαιζόν, το πλοίο στη θέση του αδελφού του SEA EXPRESS I, το οποίο μάλλον θα αργήσει να επισκευασθεί.

Ίδωμεν...φήμες και κουτσομπολιά είναι αυτά. Κατά τα άλλα, δεν έχουμε μάθει ακόμα τον νέο ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το Irish Sea Shipping (πάλι!) το EMERAUDE FRANCE πουλήθηκε στην Maritime Charter Sales of Douglas και θα παραμείνει εκεί επάνω, προοριζόμενο για ναύλωση/αντικατάσταση του SEA EXPRESS I.

Αντίθετα το άλλο αδελφό του SEACAT SCOTLAND πουλήθηκε σε Ελληνική εταιρεία...την FORTUNE MARITIME...και προορίζεται για "Eastern Mediterranean". Νέο όνομα: SHIKRA. Με μια γρήγορη ματιά στο internet (και με επιφύλαξη), είδα ότι είναι η ίδια εταιρεία με την εταιρεία του ΑΛΚΥΟΝΗ.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Να πούμε βέβαια ότι το σκάφος έχει να δουλέψει από το 2007 που γράφτηκε και το πρώτο ποστ του θέματος. 7 χρόνια παροπλισμένο...! Είμαι πολύ περίεργος να δω τι προοπτικές έχει αυτή η κίνηση.

 

Μέχρι τότε, ας το δούμε κατά τη σημερινή του αναχώρηση για τα μέρη μας.

 

Y.Γ΅.: Στην πλώρη γράφει SUPERFAST CAT ή είναι ιδέα μου;

Edited by George
Link to comment
Share on other sites

Καθολου απιθανο αν το πηρε η seajets να ειναι για ανταλλακτικά , αν και εδω που τα λεμε η seajets "μαζεψε" και το scorpio που εχει τα ιδια χρονια παροπλισμενο και το επισκευασε και το δρομολογει , οποτε το να το δω να ταξιδευει δε θα μου φανει απιστευτο.......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και βρίσκεται ντανιασμένο μαζί με το αδερφό του χωρίς καμία κινητικότητα προς το παρόν και με κλειστό τον καταπέλτη. Το όνομα που αναγράφεται με πρόχειρα γράμματα επί του πλοίου είναι SUPERFAST CAT.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εχθές που ανέβηκαν στελέχη της seajet στο νέο τους απόκτημα, μεταφέραν πολύ θετικά σχόλια απο την εσωτερική του κατάσταση (παρά τον παροπλισμό του) και ότι το πλοίο θα ξεκινήσει να επισκευάζεται άμεσα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Απο προχθές το νέο απόκτημα της seajets αθόρυβα, βρίσκεται για δεξαμενισμό!! Μέχρι την ερχόμενη Πέμπτη θα διαρκέσει και υπάρχει προοπτική το πλοίο να ναυλωθεί για λίγο διάστημα στο εξωτερικό! Εσωτερικά πάντως είναι πολύ καλύτερο απο τα Master & Cosmos Jet.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Και το νέο όνομα αυτού Sea Speed Jet!!!!!

Τελικά μάλλον High Speed Jet θα μετονομαστεί το πλοίο και θα κάνει το δρομολόγιο Πειραιάς - Μύκονος - Νάξο - Σαντορίνη απο 01/06/2015

Link to comment
Share on other sites

Εμένα θα μου φαινόταν καλύτερο το Sea Speed Jet ή οποιοδήποτε άλλο όνομα, να μην μπερδεύεται και ο κόσμος με τα High Speed...εκτός άν θέλουν κάτι τέτοιο ;)

Link to comment
Share on other sites

Ας φέρνουν βαπόρια οι άνθρωποι να δουλέψει ο κόσμος , να έχουν κίνηση και συγκοινωνία τα νησιά - γιατί ΔΕΝ πάμε καλά -και ας τα ονομάζουν όπως θέλουν. :)

Link to comment
Share on other sites

Να μην μπερδεύεται και ο κόσμος με τα High Speed...εκτός άν θέλουν κάτι τέτοιο ;)

 

Αν ονομαστεί έτσι, σκοπός προφανώς θα είναι ο παραλληλισμός, η συσχέτιση με τα HS που έχουν πιο δυνατό και αξιόπιστο όνομα. Προσωπικά, δεν μου αρέσει σαν επιλογή, όπως δεν μου αρέσει κάθε τι που είναι απομίμηση άλλου brand (κι έχουμε παραδείγματα στην ακτοπλοΐα), ούτε να κοιτάμε να κλείσουμε εισιτήρια βασιζόμενοι σε σύγχιση των επιβατών, αλλά δεν μου πέφτει λόγος :D

 

Πάντως, πράγματι, πάλι καλά που φέρνει πλοία η SJ.

 

*Αυτό το Cosmos γιατί δεν αξιοποιείται; Δεν είναι για δρομολόγια;

Edited by .voyager
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι για δρομολόγια το cosmos .voyager! Για ανταλλακτικά καλό είναι ;)

Όσο για το πλοίο έχουμε πει ότι κοιτάνε να το ναυλωσουν στο εξωτερικό. Εαν ταξιδέψει Ελλάδα δεν ξέρω κατά πόσο θα ευχαριστηθουν το ταξίδι του οι επιβάτες, καθώς έχει κατασκευαστικες διαφορές απο τα αδελφά. Ξενοδοχειακό πάντως έχει πολύ καλύτερο απο τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...