Jump to content
Shipfriends

Σαπφώ (IMO 6612403)


Recommended Posts

Απογευματινός απόπλους. Και το πλοίο φεύγει για Χίο-Μυτιλήνη. Για όλους όσους αγάπησαν αυτό το σκαρί. Αν, μάλιστα, υπάρχει ενδιαφέρον υπάρχουν και άλλες φωτογραφίες της μεγάλης κυρίας.

post-360-128326962993_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το "Σαπφώ", πιθανόν, να είχε δέσει μπροστά από το τσιμεντάδικο περιμένοντας να έρθει η σειρά του για να πάει στα Ναυπηγεία Ελευσίνας (εκδοχή). Όσο για τις φωτογραφίες, εφόσον υπάρχει ενδιαφέρον, θα υπάρχει συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Φανταστείτε τη χαρά να ψαρεύεις δίπλα στην πλώρη του "Σαπφώ". Αν και δεν έχουν περάσει παρά λίγα μόνο χρόνια, εντούτοις μας φαίνεται σαν κάτι μακρινό. Τα ωραιότερα πλοία υπήρχαν μέσα στα χέρια μας και τα μάτια μας και εμείς τα αφήσαμε και έφυγαν....

post-360-128326963005_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ξαναλεω οτι οσο ωραιο και να ηταν το σαπφω και να μας αρεσε δεν παυει να ειχε τα πολλα του προβληματα απο λαθος χρηση βεβαια.Το hogging ηταν μια πραγματικοτητα ,αλλωστε πλοιο ηταν και αυτο, δεν ηταν τουβλο.Ολα τα πλοια στους ιδιους βασικους κανονες ακουνε νομιζω και με το να εθελοτυφλουμε δεν βοηθαμε καμια κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω, ότι το πιο σημαντικό που έχουμε να θυμόμαστε για το ""Σαπφώ" είναι ότι ήταν ένα σκαρί μοναδικό. Αυτό δεν το λέμε εμείς, αλλά και οι ξένοι που δεν το ξεχνούν (όπως διαβάζουμε σε διάφορα ξένα sites). Το αν, τώρα, είχε τόσο σοβαρά προβλήματα, πιθανόν να τα είχε. Από όσο, όμως, λένε οι μηχανικοί τα περισσότερα από τα προβλήματα αυτά λύνονται αν θέλει κάποιος να ρίξει λεφτά. Τα περισσότερα από τα αγαπημένα μας πλοία έφυγαν λόγω τριακονταπενταετίας. Επίσης, να μην ξεχνάμε ότι ξεμένουμε ως χώρα από καράβια (από τον Οκτώβριο έως και τον Μάρτιο). Το ερώτημα, λοιπόν, είναι αν κάποια από τα πλοία αυτά που έφυγαν άδοξα θα μπορούσαν να παραμείνουν, μετά βέβαια από μια γενναία συντήρηση. Άλλωστε, από όσο ξέρω, για παράδειγμα, το παλιό "Κνωσσός" συνεχίζει και σήμερα να ταξιδεύει από Ιταλία-Κροατία, ως "Ancona", (τουλάχιστον μέχρι το καλοκαίρι που μας πέρασε). Αν θέλουμε να έχουμε επαρκή αριθμό πλοίων το χειμώνα, νομίζω θα πρέπει κάποια από τα πλοία αυτά να συντηρηθούν όπως πρέπει και πιθανόν στο κόστος συντήρησής τους να συνεισφέρει και το κράτος.

Όσο για τι κάνει το "Καζαντζάκης" στην παγόδα, νομίζω ότι κατά τη διάρκεια της συντήρησής τους συνηθιζόταν κάποια πλοία να περνούν κάποιες ημέρες στις θέσεις αυτές, πριν να αναλάβουν υπηρεσία ή μέχρι να πάνε στη δεξαμενή.

Όμως, καλύτερα να αφιερώσουμε μια πλωριά φωτογραφία στον πιο φανατικό καραβολάτρη του "Σαπφώ" και να του υποσχεθούμε καλύτερη συνέχεια.

post-360-128326963032_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aν όντως το hogging ήταν πραγματικότητα θα πρεπει να ήταν απειροελαχιστο και σίγουρα όχι κάτι έμφανες για να το λές με τόση σίγουρια ίσως να ξέρεις κάτι άλλα έμενα μου φαίνονται παρακινδυνευμένες τέτοιες διατυπωσεις.Φυσικά και όλα τα πλοία ακολουθούν τους ίδιους κανόνες αντοχής μέλετης και κατασκευής άλλα καμία φορά τα ποστάλια έχουν ιδιετερότητες αν μου έλεγες ότι ύπαρχει hogging η sagging σε φόρτηγο δεν θα μου έκανε εντύπωση αν ώστοσο υπήρχε και ήταν έμφανες δεν μπορεί να μήν ήταν όρατο και στην υπερκατασκευή δεδομένου ότι όλο το πλοίο είναι ενιαίο και δεν μπορεί να παραμόρφωθεί μόνο μέχρι ένος σημείου

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 8 months later...
  • 1 month later...

Φιλε miko mission, αναφερομαι σε αυτην τη φωτογραφια του Σαπφω που ανεβασες στο γκαλλερι. Αφου σε ευχαριστησω και γι αυτην και για ολες τις αλλες τις οποιες μοιραζεσαι μαζι μας, ηθελα -αν μπορεις- μια διευκρινηση σχετικα με το που εχει τραβηχτει αυτη η φωτογραφια. Προσωπικα δεν μου κανει για επισκευαστικη βαση, υπαρχει πιθανοτητα να ειναι τραβηγμενη στο ντοκ του Αγιου Διονυσιου πολυ πριν αρχισει να χρησιμοποιειται απο τα φερρυ στα μεσα της δεκαετιας του 80?

Link to comment
Share on other sites

Aυτη η φωτο ειναι απο τον φωτορεπορτερ σ βαλακη και ειναι απο οτι μου ειχε πει πριν ξεκινησει δρομολογια το πλοιο αρα πρεπει,απο οτι φαινεται,να ειναι στον αγιο διονυσιο, ομως τοτε τα πλοια δεν εφευγαν απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο μου εκανε κι εμενα εντυπωση η τοποθεσια. Ο γερανος που φαινεται να εξεχει τοσο ψηλα πισω απο το Σαπφω πρεπει να ειναι ενας εκ των παλιων, Ουγγαρεζικων(αν δεν κανω λαθος) πλωτων γερανων του ΟΛΠ, ενας GANZ.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η φωτο πάντως είναι από τον πρωτο καιρό του πλοίου στην Ελλάδα, γιατί ακόμα έχει τα κρένια στην πλώρη. Αργότερα τα ξήλωσαν αυτά και απλά η οροφή του γκαράζ στην πλώρη άνοιγε με κάτι σαν αναδιπλούμενη πόρτα.

Link to comment
Share on other sites

Ολίγον άσχετο, οι γερανοί της GANZ ήταν σήμα κατατεθέν στο λιμάνι και είναι όντως ουγγρικοί.

Η GANZ προμήθευε και τον ΟΣΕ στην δεκαετια 80 με τροχαίο υλικό..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Φιλε miko mission, αναφερομαι σε αυτην τη φωτογραφια του Σαπφω που ανεβασες στο γκαλλερι. Αφου σε ευχαριστησω και γι αυτην και για ολες τις αλλες τις οποιες μοιραζεσαι μαζι μας, ηθελα -αν μπορεις- μια διευκρινηση σχετικα με το που εχει τραβηχτει αυτη η φωτογραφια. Προσωπικα δεν μου κανει για επισκευαστικη βαση, υπαρχει πιθανοτητα να ειναι τραβηγμενη στο ντοκ του Αγιου Διονυσιου πολυ πριν αρχισει να χρησιμοποιειται απο τα φερρυ στα μεσα της δεκαετιας του 80?

se auti ti fotografia to onoma tou ploiou einai grameno SAPFO eno genikos kai to thimame ala kai se fotofgrafies pou exo einai SAPPHO

Link to comment
Share on other sites

Aυτη η φωτο.... πρεπει,απο οτι φαινεται,να ειναι στον αγιο διονυσιο, ομως τοτε τα πλοια δεν εφευγαν απο εκει.

Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι είναι στον Αη-Διονύση, κοιτάξτε πίσω το περίγραμμα του Αιγάλεω πριν σκαρφαλώσουν τα σπίτια μέχρι το σημερινό Κλειστό της Άρσης Βαρών, καθώς και στον ντόκο τις κατασκευές που είχαν μείνει από την Γερμανική κατοχή (καταφύγια ?) και τα οποία γκρεμίστηκαν όταν άνοιξαν οι προβλήτες για τα Ε/Γ-Ο/Γ. Μπορώ να θυμηθώ τότε φορτηγά πλαγιοδετημένα να ξεφορτώνουν, αλλά επιβατηγά από τα μέσα του '80 και ύστερα, αφού απομακρύνθηκαν οι γερανοί-τελευταίοι έφυγαν οι γερανοί της Ηετιώνιας ακτής, εκεί που σήμερα πέφτει η πλώρη των καραβιών της ΝΕΛ. Μήπως τότε που φωτογραφήθηκε η Αρχόντισσα, δεν είχε ακόμη μπεί σε υπηρεσία και απλώς είχε αράξει προσωρινά εκεί? Απ΄ ότι βλέπω δεν είναι πρυμνοπλαγιοδετημένη αλλά μόνο πρυμνοδετημένη, στο ύψος μεταξύ των οδών Θερμοπυλών και Δερβενακίων.

Link to comment
Share on other sites

Το Σαπφώ απο ότι ξέρω τα πρώτα χρόνια της καριέρας του δεν έπεφτε πάντα σε στάνταρ θέση στο λιμάνι.Σε αρκετές φωτογραφίες υπάρχει τόσο το Σαπφω όσο και ο Ομηρος δεμένα στον άγιο Διονύση

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Σημερα μου ρθαν μερικες φλασιες για τη ΣΑΠΦΑΡΑ

Μεχρι τουλαχιστον το τελος του 80,αρχες του 90 τους τοιχους της κοσμουσαν σε διαφορα σημεια καδρακια με τη τριδιαστατη τομη του πλοιου απο τοτε που ηταν Αγγλια σαν M/V SPERO.Αυτα δυστυχως καποια στιγμη εξαφανιστικαν ολα,ισως και στην ανακαινηση που αναφερει ο miko mission

Σημα κατατεθεν παντως μεχρι και που εφυγε ηταν το φοβερο κατι σαν ψηφιδοτο που ειχε στο κλιμακοστασιο εξω απο το σαλονι β'θεσης

Ξερει κανεις αν ειχε ενα ή δυο τιμονια οποτε αυτος ηταν και ενας επιπλεον λογος που δυσκολευοταν πολυ να γυρισει στα λιμανια?

Link to comment
Share on other sites

Παντως συγγνωμη που θα σας στεναχωρησω αλλα γουστα ειναι αυτα, το Σαπφω σαν βαπορι δε μ αρεσε καθολου. Ειδικα ετσι οπως του χαλασανε την πρυμη. :(Κατα τα αλλα δεν αμφιβαλω για το καλο της κατασκευης του (Εγγλεζικο γαρ) οπως και για την ιστορια του και το ρολο που επαιξε για τη ΝΕΛ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Απο την αλλη εμενα μου αρεσε πολυ σαν πλοιο.Και σαν σκαρι αλλα και στο ταξιδεμα του ειδικα πριν κανει την αλλαγη των μηχανων

Χωρια που το εσωτερικο του σε γυρναγε σε μια αλλη εποχη.Περι ορεξεως βεβαια ουτε λογος

Βεβαια πιστευω πως ολοι οι Μυτιλινιοι στο θεμα του ΣΑΠΦΩ ειμαστε λιγο πολυ προκατειλημενοι.Παντα ηταν το καμαρι του νησιου ισως επειδη καποτε η ΝΕΛ ηταν εταιρεια ολης της Λεσβου και με αυτο ξεκινησε,ισως και επειδη ηταν πραγματικος βαποραρος για την εποχη του και σε πολυ μικρη ηλικια

Επι της ευκαιριας απο την εξαιρετικη φωτο του miko λυνεται και η απορια μου για τα τιμονια του βαποριου που ηταν ενα.

Εσωστρεφεις προπελες,ενα τιμονι,αδυνατο προπελακι, ολα τα στραβα για τη μανουβρα του βαποριου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χωρίς να πω ότι δεν μου άρεσε δεν με τρέλενε κιόλας ιδιαίτερα λόγω μετασκευής που αναφέρει ο neptune.

Προτιμούσα δηλαδή πολύ περισσότερο εμφανισιακά το ΟΜΗΡΟΣ ιδιαίτερα όταν το είχε η ΝΕΛ που είχε πλαινό ημικλειστο αλουέ με ξύλινα παράθυρα.Ιδιαίτερα οι καμπύλες του μου έφερναν αρκετά στον ΙΚΑΡάκο

Για την μανούβρα του ΣΑΠΦΩ όντως δεν ήταν κι ότι καλύτερο αλλά αν βάλουμε τα πλοία της εποχής του πλην του ΝΑΙΑΣ ΙΙ και του ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΒΕΡΓΙΝΑ τα περισσότερα πάνω κάτω τις ίδιες δυνατότητες είχαν.

Link to comment
Share on other sites

Την εποχη που πουληθηκε το ΣΑΠΦΩ ηταν τοτε που η ΝΕΛ ειχε παρει ηδη την κατω βολτα οποτε και ειχαν αρχισει να παρατανε ολα τα βαπορια.

Αυτο που θυμαμαι ειναι οτι ειχε αναφερθει σαν ιδεα τοτε το βαπορι να μην πουληθει αλλα να γινει roro και να το δρομολογισει η ΝΕΛ απο Πειραια για Τσεσμε το οποιο φυσικα και δεν προχωρησε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...