Jump to content
Shipfriends

Απόλλων Εξπρές (IMO 7235915)


Recommended Posts

Μαθαμε τιποτα για την επισκευη κατω απο την ισαλο. Δηλαδη ενταξει μπλαστρωθηκε με μπογιες αλλα απο κατω τι εγινε? Γαργαλισαμε τιποτα. Θα κανει κανενα 18αρι 18,5 να σταθει αξιοπρεπως η θα χουμε τα περυσινα χαλια με τα σκαρτα 17,8 :eek:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 363
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ξεκινάει σήμερα ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ για παροναξία με πλοίαρχο τον Γιώργο Χωριανόπουλο Ύπαρχο τον Μάριο Καστόρη και Αρχιλογιστή τον Μάκη Βαρθολόμο. :)

Με την ευχή να μην είναι το τελευταίο καλοκαίρι του πλοίου στην ακτοπλοία μας.

Link to comment
Share on other sites

Eφυγε σήμερα ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ κανονικά στις 10 το βράδυ.Το βαπόρι μέσα είναι σε πολύ καλή κατάσταση πεντακάθαρο ενώ στα ντεκ του ντρεπόσουν να πατήσεις.

Καλοτάξιδος ο καπτα Γιώργης ο Χωριανόπουλος ο οποίος θα συμφωνήσω με τον elybero ότι είναι πολύ καλό παιδί και καλοτάξιδο και σιδεροκέφαλο να είναι όλο το πλήρωμα. :mad:

Μακάρι η κίνηση που θα έχει να το κρατήσει σε λειτουργία όλο τον χρόνο. :(

Link to comment
Share on other sites

Portnet.gr

Προκαταρκτική για τα πιστοποιητικά του "Εξπρές Απόλλων"

Την διενέργεια προκαταρκτικής εξέτασης διέταξε η Εισαγγελία Πειραιά για την υπόθεση του επιβατηγού-οχηματαγωγού “Εξπρές Απόλλων” που στις 17 Ιουνίου απαγορεύθηκε ο απόπλους του ελλείψει πιστοποιητικού ασφαλείας.

Συγκεκριμένα το πλοίο επρόκειτο να εκτελέσει δρομολόγιο για Πάρα-Νάξο- Ιο-Θήρα μεταφέροντας περί τους 1300 επιβάτες και δεκάδες αυτοκίνητα αλλά τελευταία στιγμή μετά από επιθεώρηση που έγινε διαπιστώθηκαν ελλείψεις ως προς την ασφάλεια ναυσιπλοΐας με συνέπεια να μην χορηγηθεί πιστοποιητικό ασφαλείας και να απαγορευτεί ο απόπλους του μέχρι αποκατάστασης των ελλείψεων. Ο απόπλους του πλοίου επετράπη ξανά στις 23 Ιουνίου.

Τώρα ο Προϊστάμενος της Εισαγγελίας Πλημμελειοδικών Πειραιά, κ.Γρηγόρης Πεπόνης ανέθεσε στην Υπηρεσία Εσωτερικών Υποθέσεων του Υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας την σχετική προκαταρκτική εξέταση.

Σε αυτή ζητείται να διευκρινιστεί ποια προβλήματα εντοπίστηκαν στον τομέα ασφάλειας ναυσιπλοϊας, ποια πιστοποιητικά δεν διέθετε αλλά και να πως είχε λάβει το πλοίο σχετική άδεια δρομολόγησης και επρόκειτο να εκτελέσει ταξίδι χωρίς να διαθέτει τα απαραίτητα πιστοποιητικά και τέλος ποιος ή ποιοι φέρουν ευθύνη για το περιστατικό.

Link to comment
Share on other sites

Τι παει να πει πιστοποιητικο ασφαλείας? Του ISPS λενε? καλά μας δουλεύουν ταλαιπώρησαν τον κόσμο γιατι το πλοίο δέν είχε το συγχωροχάρτι τών Αμερικανών????

Link to comment
Share on other sites

Απορία μή ψάλτου:όταν λέμε "τελευταία στιγμή" εννοούμε οτι πρώτα άφησαν τον κόσμο νά μπή μέσα στο βαπόρι καί μετά εμπούκαραν οι επιθεωρηταί καί απαγόρευσαν τον απόπλου.

ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΟΣΟ ΤΟ ΒΑΠΟΡΙ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΗ ΝΑ ΜΑΖΕΥΕΤΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ;

ΥΓ.Συγγνώμη γιά τά κεφαλαία,αλλά η απορία μου είναι κεφαλαιώδους σημασίας.

Link to comment
Share on other sites

Hastaroth, στο πλοιο δεν ανεβηκε κανεις επιβατης. Απλα μετα απο αλεπαλληλους δοκιμαστικους πλοες(3 σε 2 μερες), δεν δοθηκαν τα απαραιτητα πιστοποιητικα. Το πλοιο παρεμενε δεμενο εξω απο το καινουριο ΥΕΝ και δεν πλησιασε καθολου στου Τζελεπη. Ο καλυτερος φιλος του καραβολατρη(ISPS) δεν εχει σχεση εδω νομιζω.

Απλα νομιζω οτι η διατυπωση του δελτιου τυπου εχει γινει λανθασμενα. Παντως ειναι εντυπωσιακο το γεγονος οτι ουσιαστικα η προκαταρκτικη εξεταση δειχνει να κινειται προς την κατευθυνση Επιθεωρησης/Νηογνωμονα. Να το δω και να μην το πιστεψω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σούπερ ο Απόλλωνας, ακμαιότατος κ σε καλή κατάσταση εσωτερικά. Πραγματικά αυτά τα πλοία χαίρεσαι να τα περπατάς, αν είχαν ανοιχτά και τα πλωριά σαλόνια κ τις σκάλες για όλους θα ήταν ακόμα καλύτερα. Δεν είναι και σε κατάσταση Φοίβου φυσικά αλλα με τίποτα δεν πιστεύεις πως πριν 2 μήνες ήταν παροπλισμένο (και καποιοι σκεφτόταν (?) να το στείλουν κατα Ινδία)

Εστιατόριο, self service, μαγαζιά, σαλόνια, κ άλλα σαλόνια, κ ακόμα αλλα σαλόνια, κ πούλμαν κ ατελείωτα καταστρώματα.

Πρεπει να ταξιδεύσεις με Blue Star για να καταλάβεις την αξία του Απόλλωνα :eek:

Ενδεικτικά αναφέρω πως σε ταξίδι με 1800 άτομα στο blue star 2 είχαν ανοίξει self service κ οτι σαλόνι είχαν κ πάλι γινόταν πανικός μεσα-έξω ενω με σχεδόν 1500 άτομα με τον Απόλλωνα είμασταν κυριλέ κ δούλευαν κ τα εστιατόρια.

Το κακό (ειδικά σε σχέση με την Πηνελόπα) είναι τα κάγκελα ζωολογικού κήπου στις βαρδιόλες...

Απο ταχύτητα απαιτήσεις δεν έχουμε (10 ώρες Σαντορίνη-Ιος-Ναξος-Παρος-Πειραιάς με καθυστερήσεις σε Ιο κ Νάξο) τουλάχιστον τα τιμόνια δουλευαν :eek:

Link to comment
Share on other sites

Όταν το χάσουμε αυτό και τα αδέλφια, και τα ξαδέλφια να δούμε τι θα κάνουμε!! Που θα βλέπουμε βαρδιολα μόνο με τα κιάλια!!

Γιατί να μας ενοχλήσουν οι 10 ωριτσες!! Αν οι ώρες που φτάνει στο λιμάνι που θέλουμε είναι αυτές που μας βολεύουν θα το προτιμήσουμε!!

Link to comment
Share on other sites

Και το ΟΛΥΜΠΙΑ μια χαρά ήταν εσωτερικά πέρυσι αλλά δεν είχαν πρόβλημα να το δώγσουν για σκραπ. :)

Μια χαρά είναι ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ αλλά το θέμα είναι ότρι όλοι δεν το βλέπουτν έτσι.

Κοιτάνε την διαφήμιση και το αμάσητο φαγητό που τους προσφέρουν.

Εγώ προτιμώ να κάνω μία ώρα παραπάνω για την Πάρο και να είμαι άνετος στον ΑΠΟΛΛΩΝΑ και στο ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ παρά να ψάχνω μια θέση έστω και στις σκάλες του γκαράζ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ταξιδεψα στις 04/08 με τον απολλωνα και απογοητευτηκα. ειχα πανω απο 5 χρονια να μπω και ειδα μια εικονα ασχημη. η φθορα στους εσωτερικους χωρους (αεροπορικες, μοκετες κλπ) ηταν εμφανεστατη.

χειροτερη εντυπωση μου εκανε η βρωμα, ιδιως στους εξωτερικους χωρους. το βαπορι ηταν απο διανυκτερευση αλλα στα εξωτερικα decks οι γοπες στις γωνιες ηχαν κανει βουνα και ειχαν ποτοστει με το αλατι.

ειναι ξεκαθαρο οτι το βαπορι παει για σουταρισμα και κανεις δε νοιαζεται

EDIT

απο ταχυτητα παντως πρεπει να πλησιαζε τα 19. 14.55' περασαμε το φωκα 19.55' ημασταν στα φαναρια (και με μειωμενη ταχυτητα μετα το separation βεβαιως βεβαιως

Link to comment
Share on other sites

Proud εγώ ταξίδεψα την Παρασκευή και οι εντυπώσεις μου ήταν πάρα πολύ καλές. Το πλοίο ήταν πεντεκάθαρο και παρά το ότι ο κόσμος ήταν σαν σταφύλια μέσα όλα έδειχναν πλοίο που κάθε άλλο παρά για απόσυρση πηγαίνει. Από ταχύτητα χτυπήσαμε 19,0 κόμβους με το που βγήκαμε από το λιμάνι (προσπεράσαμε και το ΚΝΩΣΟΣ :P ) αλλά αμέσως μετά το separation όσο κι αν ακούγεται περίεργο η ταχύτητα έπεσε από 17,8 έως 18 (και φυσικά το ΚΝΩΣΟΣ με τη ρέντα που έχει μας έδειξε τα δόντια του και χάθηκε στο σκοτάδι). Με αναχώρηση στις 22:10, πιάσαμε Πάρο στις 03:35.

Link to comment
Share on other sites

για τη βρωμα αναφερομουν στα εξωτερικα καταστρωματα. ηταν εμφανεστατη παντου. λασπη σκουπιδια και βουνα απο γοπες.

οσο για την φθορα στο εσωτερικο ειναι εμφανης σε σχεση με το προηγουμενο ταξιδι μου με τον απολλωνα επι αγαπητου το 1998, αλλα και σε σχεση με πολυ προσφατο ταξιδι με το αδερφο πηνελοπη α το οποιο δεν παιζεται εσωτερικα.

μη μου πει κανεις για λογικη φθορα γιατι θα τον παραπεμψω στα σχεδον συνομηλικα: δαιδαλος, κεφαλονια, πρωτεας, superferryII.

just for the record που λεμε και στο ιονιο :mad: ταξιδεψα με τον ποσειδωνα ενα μηνα πριν δεσει περσυ και με εξαιρεση το θεμα της ταχυτητας ηταν σε καλυτερη κατασταση απο τον απαολλωνα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι ρε παιδιά ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ μου άρεσε.Ισως παραπάνω από το ΠΗΝΕΛΟΠΗ.

Το εσωτερικό του όταν μπήκα έλαμπε αλλά τα σημάδια του χρόνου έχουν μείνει χαραγμένα.

Τα καταστρώματα τα καταχάρηκα ήταν γυαλισμένα από την μπογιά και η κουπαστή τριμμένη και λουστραριθσμένη σε αντίθεση με αυτή του ΠΗΝΕΛΟΠΗ που είναι βαμμένη κακήν κακώς με μαύρη μπογιά.

Τώρα τα βουνά από τις γόπες και τα άλλα τινά όταν το πλοίο δουλεύει σε συνθήκες Παροναξίας αυτά συμβαίνουν κακώς μεν αλλά συμβαίνουν και κάπου έχει λογική.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ξέρω πολύ καλά τη γραμμή της Παροναξιας, στο ανέβασμα το πρωινό δρομολόγιο από Σαντορίνη για Ιό Νάξο Πάρο, έχει χαλαρά 1000 άτομα για τα ενδιάμεσα λιμάνια που όλοι αυτοί πάνε στα καταστρώματα για ηλιοθεραπεία, τσιγάρα και μπίρες (οι ξένοι δεν έχουν πρόβλημα με την ώρα)!! Αυτό το νούμερο σου λέω ότι έπαιρνε το ΠΑΝΑΓΙΑ ΕΚΑΤΟΝΤΑΠΥΛΙΑΝΗ (δρομολόγιο 08:00) το 2001 που υπήρχαν και το Blue Star Naxos και Εξπρές Ποσειδών, και φέτος έλλειψη του δρομολογίου των 08:00, φαντάσου τι θα παίρνει ο Απόλλωνας!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

οτι το πλοίο παίρνει πολύ κόσμο ειδικά στο πρωινό δρομολόγιο δικαιολογεί το γεγονός ότι στα περισσότερα ταξίδια μου το έχω βρει αρκετά βρώμικο --ειδικά τα deck -και ποιός ευθύνεται για αυτό?????

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...