Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Το Απόλλων Ελλάς χθες κατά τις 18:30 μεθόρμισε από το Ν.Μ Δραπετσώνας για το κεντρικό λιμάνι και συγκεκριμένα στη προβλήτα του Σαρωνικού, με τα νέα σωστικά του στα καταστρωματα

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 490
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Απ' ότι φαίνεται, για ακόμη μία φορά ο Απόλλωνας δεν θα βγει στην ώρα του. Προς το παρόν τα δρομολόγια του Ποσειδώνα παρατείνονται μέχρι την Τετάρτη.

Καθυστέρησε για λίγες ώρες. Αντί να ξεκινούσε το πρωί τελικά το Απόλλων Ελλάς ξεκίνησε χθες με το δρομολόγιο των καύσιμων.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 5 months later...
  • 5 weeks later...

Αυτή η βραδινή επίσκεψη του Απόλλων Ελλάς στην Αίγινα τη Τέταρτη από το Πόρο είχε ως σκοπό να αποβιβάσει τους επιβάτες που είχαν προορισμό την Αίγινα, γιατί το πλοίο δε κατάφερε να δέσει στην Αίγινα τη κανονική φορά λόγω καιρού έτσι είχε συνεχίσει το δρομολόγιο του προς Μέθανα Πόρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το Απόλλων Ελλάς στη δεξαμενή έχει τελειώσει τις εργασίες συντήρησης των υφάλων αλλά πήρε παράταση 4 ήμερες στο δεξαμενισμό λόγω των εργασιών που γίνονται στα τιμόνια του πλοίου. Το πλοίο προγραμματίζεται να ξεκινήσει στις 31 Δεκεμβρίου, εάν δε καθυστέρηση κάποια ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το Απόλλων Ελλάς σήμερα το πρωί έφυγε από το Ν.Μ Δραπετσώνας (με αρκετή καθυστέρηση λόγω μπλεξίματος της αγκύρας), έκανε ένα δοκιμαστικό στο Σαρωνικό και γύρω στις 14:30 έδεσε στη γωνία της προβλήτας του Σαρωνικού. Τέλος να πούμε ότι το πλοίο άλλαξε νηογνώμονα από Ελληνικό σε Rina.

Link to comment
Share on other sites

Από τη Τρίτη το απόγευμα το Απόλλων Ελλάς είναι δεμένο στο Πειραιά και δεν έχει εκτελέσει κανένα δρομολόγιο. Ενώ δεν το εμφανίζει στα δρομολόγια της εταιρείας μεχρι το Σαββατο. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εάν δε μου κάνουν πλάκα οι γλάροι του λιμανιού τη Τετάρτη που μας πέρασε το Απόλλων Ελλάς έκανε αριστερή στροφή μέσα στη λεκάνη της προβλήτας του Σαρωνικού. Είχε να συμβεί κάτι τέτοιο από την εποχή που ήταν Εξπρές Δανάη στη γραμμή όπου στα χειριστήρια είχε τότε, ένα καταξιωμένο σημερινό πλοίαρχο

Link to comment
Share on other sites

Και γενικα, ο τωρινος πλοιαρχος τον σβουριζει για πλακα τον απολλωνα. Στην Αιγινα χαρακτηριστικα, μανουβραρει 1-2 μετρα απο τον μωλο, και με το που γυρισει ριχνει καταπελτη! Ειχα να το δω αυτο απο εποχη αρτεμις οταν ηταν ο καπεταν μπητρος.

Επισης μετα την ετησια του, το πλοιο εχει κερδισει και λιγο δρομο.

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Εάν δε μου κάνουν πλάκα οι γλάροι του λιμανιού τη Τετάρτη που μας πέρασε το Απόλλων Ελλάς έκανε αριστερή στροφή μέσα στη λεκάνη της προβλήτας του Σαρωνικού. Είχε να συμβεί κάτι τέτοιο από την εποχή που ήταν Εξπρές Δανάη στη γραμμή όπου στα χειριστήρια είχε τότε, ένα καταξιωμένο σημερινό πλοίαρχο

Δέν νομίζω ότι ήταν η πρώτη φορά που το έκανε αυτό,το έχω δεί κι'εγώ το πλοίο να κάνη αριστερή στροφή στην λεκάνη τών Σαρωνικόπλοιων.Φαντάζομαι το κάνει όταν δέν υπάρχουν άλλα πλοία εκεί.

Γενικά είναι ευέλικτο πλοίο-μού θυμίζει αρκετά το πρώην ΓΕΩΡΓΙΟΣ 2 (νύν ΑΡΤΕΜΙΣ) σ'αυτό το θέμα.Την δέ μανούβρα στην Αίγινα που περιγράφει ο Panos80 την έχω "βιώσει" κι'εγώ,ήδη από την εποχή που καπετάνιος τού πλοίου ήταν ο Γενίτσαρης.

Πάντως να μήν ξεχνάμε πως το Εξπρές Δανάη ήταν και μικρότερο από το ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΛΛΑΣ και συνεπώς είναι λογικό να ήταν ευέλικτο (χειριστήρια στην γέφυρα πάντως δέν θυμάμαι να είχε-τουλάχιστον εγώ δέν είχα προσέξει ποτέ κάτι τέτοιο)

"Μελανό" σημείο πάντως τού ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΛΛΑΣ,κατά την ταπεινή μου γνώμη,είναι ο θόρυβος που κάνουν οι μηχανές του (ακούγεται από μίλια μακρυά).Θυμίζει ολίγον από καϊκι.....

Edited by Hastaroth
Link to comment
Share on other sites

Ο θορυβος των μηχανων πραγματι ακουγεται απο μακρια αν και για να πω την αληθεια εμενα δεν με πολυχαλαει αυτο.

Κατα την αποψη μου ομως το πλοιο αρχιζει και δειχνει τα χρονια του.Εχει φτασει αισιως τα 21 και νομιζω οτι χρειαζεται μια μικρη ανακαινηση στο εσωτερικο μιας και σε πολλα σημεια υπαρχουν φθορες

Σε αυτο ομως που υστερει σε σχεση και με τα υπολοιπα εκτος του ΑΓΙΟΥ ΝΕΚΤΑΡΙΟΥ ειναι η ταχυτητα μιας και ειναι το πιο αργο απο τα πλοια του Σαρωνικου

Link to comment
Share on other sites

Το εσωτερικό του μια χαρά είναι!!! Και προσωπικά μου φαίνεται καλύτερο από τα τρία πλοία της HSW. Μπορεί το Νεφέλη θεωρητικά να λέγεται ότι είναι το καλύτερο εσωτερικά της HSW, αλλά εμένα είναι πιο ευχάριστο εσωτερικά το Απόλλων Ελλάς.

Είναι πιο αργό σε ταχύτητα από τα υπόλοιπα, εκτός από τον Άγιο Νεκτάριο Αίγινας, αλλά η διαφορά στην διαδρομή μέχρι την Αίγινα είναι γύρω στα 5 λεπτά παραπάνω από τα υπολοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Όντως και για μένα από τα 3 της εταιρείας που δουλεύουν στο Σαρωνικό ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ είναι το πιο όμορφο εσωτερικά.

Και στα ανοιχτά καταστρώματα δεν παίζεται απλά.

Έκείνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι βγάζει πολύ απόνερο και σε σύγκριση με την ταχύτητά του και με το μέγεθός του είναι δυσανάλογο από αυτό που θα φανταζόταν κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η 'περγκολα' που εχει λιγα μετρα πισω απο την γεφυρα,τι εικαστικη παρεμβαση ειναι :D Ουτε καν καθισματα δεν εχει απο κατω και ουτε προστατευεται απο τον ηλιο η την βροχη.Για τα απονερα που λες Earl,απο οτι ειδα στις φωτο της gallery,η πλωρη του σηκωνει περισσοτερα κι απο ενα παλας :P (ισως επειδη δεν εχει βολβο?)

Link to comment
Share on other sites

Εμενα προσωπικα ο ηχος του δε με χαλαει καθολου. Αντιθετως με φτιαχνει κιολας. Μεχρι πριν την ετησια του (και για 2 χρονια περιπου) απο θεμα ταχυτητας χτυπουσε 14,5 με 15 μιλια μαξιμουμ. Τωρα παει λιγο παραπανω. Στο εσωτερικο δε νομιζω να δειχνει τοσο τα χρονια του και το περασμενο Σαβ/κο που ταξιδεψα μαζι του ηταν πεντακαθαρο. Επισης στο τερμα πανω καταστρωμα παλια ηταν ελευθερη η εισοδος μεχρι πανω απο τη γεφυρα!!! Τωρα ειναι κλειστα με καγκελα δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...