Jump to content
Shipfriends

Δελτίο κεντρικού λιμανιού


Recommended Posts

για πετρελαια στη ραδα βγηκαν το ιθακη το ναξος το κνωσσος και το bs1 (πιθανον να πανε κατω κατ ευθειαν αν γινεται χαμος στο λιμανι).

το παρος αυτη τη στιγμη ειναι dock 3

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Λοιπον βγηκαν στη ραδα τα εξης : Κνωσος Παλας , Μπλου Σταρ 1, ΜΣ Πατμος ,ΜΣ Ιθακη,ΜΣ Ναξος . Πρωτα ηρθε το Πατμος,μετα το Ιθακη και μετα το Ναξος.Το Παρος ηταν ηδη μεσα και φορτωνε..αναχωρησε γυρω στις 8.Το Ιθακη και το Ναξος μετα τις 8.30 με 9.30.Και το Πατμος 10 ακριβως..Λιγο μετα μπηκε το ΜΣ 1.Αυτα οσον αφορα τη BSF.γυρω στις 09.20 ηρθε το Ολυμπικ Τσαμπιον που πηγε στη Παγοδα και ο Ελυρος ενα τεταρτο αργοτερα και εδεσε στην Ε1..Τα εχω βγαλει ολα..ελπιζω μεσα στις επομενες ωρες να τα ανεβασω! Επισης,εφυγε το Φαιστος στις 11 μαζι με τα 2 Ρωσικα πολεμικα...Ο Κοραης οσο ειδα στο AIS πηγε διπλα στο SFXII?

Link to comment
Share on other sites

Μα για να μην βρεθουν προ τετελεσμενου φυσικα.Ποιος ξερει πως θα αντιδρουσαν οι ναυτεργατες προκειμενου να εμποδισουν τις πετρελευσεις(αρα και τις αναχωρησεις)των πλοιων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πραγματικά συγκλονιστικό!! :eek: Kαι να πούμε ότι ο άνθρωπος που βούτηξε ο κος Κυρλίδης είναι στον χώρο της ναυτιλίας κι εργάζεται στην HSW ως Αρχιηλεκτρολόγος!!

Ενα μεγάλο μπράβο του!

Edited by Cruise Europa
Link to comment
Share on other sites

Ένα μπράβο του φυσικά γιατί όλοι οι άλλοι κουραδόμαγκες παριστάνουν τους αυτόπτες μάρτυρες και απλά αρκούντε στο να βγάζουν επιφωνήματα και να τραβάνε με το κινητό τους. Δηλαδή έλεος!! Άκου εκεί.."Πάει αυτός.."

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δε βούτηξε πριν ο ίδιος ο παρολίγον αυτόχειρας αρχίσει να κολυμπάει προς το ντόκο, αφού έχει αλλάξει γνώμη και καταφέρει να απεγκώβιστεί μόνος. Δεν είναι και το πιο εύκολο να βουτήξεις για να  πείσεις κάποιον που αποφάσισε να αυτοκτονήσει, να βγει από το αυτοκίνητο που βουλιάζει και να επιχειρήσεις να μπεις μέσα κι εσύ για να τον σώσεις, πιο πιθανό είναι να πας πάτο κι ο ίδιος. Του φωνάζανε αρκετή ώρα να βγει.

Edited by .voyager
Link to comment
Share on other sites

Αναγνωρίζω τους κινδύνους που αναφέρεις .voyager και κατανοώ το να διστάσεις εκείνη τη στιγμήΑυτός ο άνθρωπος έκανε απόπειρα αυτοκτονίας (αν δεν είναι κάποια άλλα παθολογικά τα αίτια), πήγε στο βυθό, ανέβηκε και άρχισε να κολυμπάει προς την προβλήτα ενώ ο άλλος τραβούσε με την κάμερα και έδινε ταυτόχρονα εντολές στον αυτόχειρα!! Δηλαδή πόσο πιο τραγικός μπορείς να είσαι, ενώ ο διπλανός σου πεθαίνει εσύ απλά βγάζεις το κινητό σου για να τραβήξεις βίντεο ? Κουνήσου κάνε κάτι μην κάθεσε εκεί απαθέστατος... :mad:

Link to comment
Share on other sites

Έχει διαφορά να μην ενεργήσει κάποιος λόγω του σοκ που έχει πάθει απο αυτό που μόλις είδε, και το να μην ενεργήσει και ανταυτού να δίνει οδηγίες. Αυτός ο άνθρωπος που έχει φτάσει στο ψυχολογικό σημείο της αυτοκτονίας θα μπορούσε να πεισθεί πιο εύκολα να βγει απο το αυτοκίνητο, πριν αυτό αρχίζει να βουλιάζει, αν κάποιος είχε προσπαθήσει να τον σώσει. Το να κάθεσε στο ντόκο και να δίνει συμβουλές και διαταγές μόνο σαν απάθεια μπορεί να χαρακτηριστεί απο εμένα. :(

Link to comment
Share on other sites

Ηρακλή, να μεταπειστεί κανείς σε τέτοια κατάσταση εύκολα και στο δεδομένο χρόνο το αποκλείω.

Θάνο, το θάρρος να τραβήξει με κινητό απορώ κι εγώ που το βρήκε. Είναι μακάβριο.

Τέλος πάντων, τα κατάφερε ο άνθρωπος. Mόνος του ουσιαστικά, τελευταία στιγμή οι άνθρωποι λυγίζουν σε τέτοιες περιπτώσεις, είναι και το ένστικτο της επιβίωσης.

Edited by .voyager
Link to comment
Share on other sites

Το ένστικτο της επιβίωσης είναι πάνω απο όλα για αυτό και πηδάνε με αυτοκίνητα και όχι μόνοι τους. Απο εκεί και πέρα μπορεί και να είναι διαφορετική νοοτροπία της ηλικίας μου αλλα δεν υπήρχε περίπτωση αν ήμουν μπροστά να μην πέσω εκείνη τη στιγμή στη θάλασσα. :blink:

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ με κάθε αίσθημα συμπόνιας και συμπαθειας. Ο αυτόχειρας αυτός είναι σχετος θεατρίνος που σίγουρα ήλπιζε στις κάμερες και στα κανάλια. Αν πραγματικά ήθελε να θέσει τέλος στη ζωή του υπάρχουν πολλοί πιο σίγουροι τρόποι.

Η σωστή πολιτεία πρέπει να συλλάβει αυτόν τον τύπο με τα αντίστοιχα πρόστιμα για την ανέλκυση του αυτοκινητου και για τον καθαρισμό των νερών από την έστω ελαχιστη ρύπανση που οικειοθελώς προκάλεσε (ακόμη και αν μιλάμε για τα νερά του Πειραιά).

Ούτε την οικονομική κρίση δέχομαι για δικαιολογία σε τέτοιες ανεύθυνες ενέργειες, όπως να ρήξεις το αυτοκίνητο στη θάλασσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε ετερο φορουμ εγραψαν πως o ελυτης ειναι στη μικρη του Βασιλειαδη..αραγε να ρθε η ωρα της μεταμορφωσης?

Edited by proud_ionian
move
Link to comment
Share on other sites

Μπα,δεν νομιζω οτι υπαρχουν λεφτα για τετοια πραγματα.

Εντωμεταξυ  μου κανει εντυπωση οτι δεν υπαρχει στο προγραμμα του ΟΛΠ για δεξαμενισμο.Υποτιθεται οτι στη μικρη υπαρχει ενα Φ/Γ με το ονομα SAONISOS και στη μεγαλη ενα M/V με το ονομα EAS,εκτος και αν ειναι αυτο και ηρθε με κουτσουρεμενο ονομα

 

EDIT:Ακυρο το EAS ειναι ρυμουλκο,λες να μετονομαστικε ο ΕΛΥΤΗΣ σε SAONISOS;

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Με δεδομενο το γεγονος οτι ο Μανουσης στο βιντεο μιλαει για το LIBERTY B και με οτι το ρυμουλκο IFESTOS 2 που γυροφερνε τη δεξαμενη σημερα ειχε παει μια βολτα απο το λιμανακι της Ελευσινας μηπως να μας βαλει σε σκεψεις οτι στην δεξαμενη δεν ειναι το ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ αλλα το LIBERTY B

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σήμερις που έκαμα την πρώτη μου θαλασσίαν εκδρομήν στην Αίγιναν διά το 2013,κατά την επιστροφήν με τον Αγιον Νεκτάριον εκουνούσαμεν κάπως λίαν αισθητώς.

 

Επίσης ο "Γιώργαρος" δέν έκανε δρομολόγιο γιά Δυτικές Κυκλάδες,παραμένων στά 200ρια και τα ταχύπλοα με το σήμα τής Βοδαφών (μικρά τε και μεγάλα) ήταν όλα στίς θέσεις τους στον Πειραιά.Δέν ξέρω άν οφείλεται στο ότι δέν έχουν ξεκινήσει ακόμη την σαιζόν,πάντως τα μεγάλα (HS5 και HS6) λογικά πρέπει να είναι δεμένα λόγω καιρού και όχι λόγω "αραλικίου".

Edited by Hastaroth
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μάλλον είσαι λίγο εκτός τόπου και χρόνου.......

Το Άγιος Γεώργιος έχει σταματήσει τα δρομολόγια του απο τον Νοέμβριο και ακόμη δεν ξέρουμε το πότε και αν θα ξεκινήσει

Όσο για τα Highspeed θέλουν ακόμη ένα μήνα για να ξεκινήσουν δρομολόγια!!!

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Τί να κάνουμε,τον χειμώνα δέν είμαι συχνός επισκέπτης στον Πειραιά  :) κι'έτσι δέν κόβω κίνηση.Οπότε να υποθέσω πως και τα νεότευκτα (Πάτμος-Δήλος) και ο ΤΕΟ απλώς δέν είχαν ακόμη αναχώρηση και γι'αυτό ήταν μέσα στίς 4 το απόγευμα;

 

Πάντως άν η ΕΜΥ δίνη γιά αύριο 8ρια και 9ρια,μάλλον καλά έκανα που δέν κατέβηκα στην Τήνο,όπως είχα προγραμματίσει....

Link to comment
Share on other sites

Τί να κάνουμε,τον χειμώνα δέν είμαι συχνός επισκέπτης στον Πειραιά  :) κι'έτσι δέν κόβω κίνηση.

διαβαζε shipfriends τουλαχιστον :D

ο τεο ειναι με επισχεση, το δηλος δεμενο απο το σεπτεμβριο και το πατμος ειχε ημερευση

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...