Jump to content
Shipfriends

Ναυάγιο M/S Estonia, 28/09/1994


Recommended Posts

Με βάση την πρόταση του φίλου ΝΗΡΕΑ για αυτό το θέμα και το σχετικό post του φίλου Proud Ionian (http://www.shipfriends.gr/forum/showthread.php?t=1623), πιστεύω ότι έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον να μελετήσει κανείς τη μεγάλη αυτή ναυτική τραγωδία για πολλούς λόγους.
Θεωρώ ότι ο βασικός λόγος για μελέτη τέτοιων ατυχημάτων - εκτός τη φυσική περιέργεια που έχει ο καθένας - είναι η δυνατότητα να διδαχθεί κανείς από λάθη που έγιναν στο παρελθόν και έτσι να βελτιώσει κάποια πράγματα στο μέλλον ή τουλάχιστον να αποφύγει να επαναλάβει τα ίδια λάθη, ιδίως όταν σε αυτές τις περιπτώσεις δεν υπάρχει συνήθως "δεύτερη ευκαιρία".

Σχεδόν πάντα μια μεγάλη καταστροφή προκαλείται από μια "αλυσίδα" μικρότερων γεγονότων, τυχαίων συμβάντων, λανθασμένων εκτιμήσεων, ενίοτε και σκόπιμων ενεργειών. Μία αιτία από μόνη της σπάνια θα προκαλέσει το "μεγάλο κακό". Ωστόσο, όσο πιο μεγάλο είναι ένα γεγονός, τόσο πιο εύκολα ξεπηδούν μυριάδες ερωτήματα, υποθέσεις και θεωρίες που με τη σειρά τους δημιουργούν αμφιβολίες, καχυποψία και διάφορες "θεωρίες συνωμοσίας".

Ξεκινάω με αυτά τα (ίσως λίγο βαρετά) θεωρητικά, γιατί αν κανείς ασχοληθεί και αναζητήσει στοιχεία στο διαδίκτυο για το συγκεκριμένο θέμα, το ESTONIA, θα εκπλαγεί από κάποιες πληροφορίες οι οποίες αν και μοιάζουν αρχικά υπερβολικές, συχνά τεκμηριώνονται με τρόπο που τις κάνει απόλυτα πειστικές. Και εκεί ξεκινούν τα πολλά ερωτηματικά τα οποία ο καθένας, ανάλογα με την ειδικότητα και τις γνώσεις του, ερμηνεύει διαφορετικά.

Επειδή οι πληροφορίες είναι πολλές και το θέμα μεγάλο, έχει ίσως νόημα να συζητηθούν κάποια συγκεκριμένα τεχνικά και μη ζητήματα, στα οποία φίλοι μας που έχουν τις κατάλληλες γνώσεις θα μπορούν να δώσουν κάποιες καλές απαντήσεις στις απορίες μας. Οπότε συγνώμη για τη μεγάλη εισαγωγή και ξεκινάμε...

Η αρχή…
Το υπό εσθονική σημαία πλοίο αναχώρησε από το Τάλλιν της Εσθονίας στις 27 Σεπτεμβρίου 1994 στις 19:15 με προορισμό τη Στοκχόλμη. Μετέφερε 989 άτομα εκ των οποίων 803 επιβάτες και 186 πλήρωμα. Αναχώρησε και με τις τέσσερις μηχανές σε λειτουργία και αφήνοντας το λιμάνι ανέπτυξε την πλήρη υπηρεσιακή ταχύτητά του, την οποία και διατήρησε μέχρι τη στιγμή του ατυχήματος.

Και το τέλος…
Το πλοίο εξέπεμψε το πρώτο σήμα κινδύνου στις 01:22 (28/9) ενώ λιγότερο από μισή ώρα αργότερα (στις 01:50) είχε χαθεί από τις οθόνες των ραντάρ των πλοίων που πλησίασαν για να βοηθήσουν. Τα πρώτα πλοία (4 άλλα ΕΓ/ΟΓ) έφτασαν στο σημείο όπου έδωσε το τελευταίο στίγμα μία ώρα μετά τη βύθιση και τα πρώτα SAR ελικόπτερα στις 03:05. Κατά τη διάρκεια της νύχτας και νωρίς το πρωί περισυνελέγησαν 138 ναυαγοί, ενώ κατά την ημέρα αυτή και τις δύο επόμενες ημέρες εντοπίστηκαν και 92 πτώματα. Με 852 χαμένες ψυχές, το ναυάγιο αυτό είναι το μεγαλύτερο ναυτικό ατύχημα στην Ευρώπη στην περίοδο μετά το Β' ΠΠ.

Μερικές βασικές πηγές πληροφοριών (οι συγκεκριμένες είναι όλες στα Αγγλικά):

α) Η επίσημη εκδοχή και το πόρισμα της πολυεθνικής επιτροπής διερεύνησης
http://www.onnettomuustutkinta.fi/estonia/
β) Μια ανεξάρτητη έρευνα της αποκαλούμενης «Ομάδας Γερμανών Εμπειρογνωμόνων»
http://www.estonia.xprimo.de/estonia/index.html
γ) Οι απόψεις ενός ναυπηγού, ειδικευμένου σε θέματα ασφαλείας (την αναφέρει και ο φίλος Proud Ionian στο προαναφερόμενο post).
http://heiwaco.tripod.com/
δ) Μια καλή λίστα με συνδέσμους που περιλαμβάνουν ποικίλες πηγές
http://estonia.kajen.com/english.html
ε) Επίσης υπάρχουν διάφορες οργανώσεις συγγενών π.χ. ELAESTONIA (το site ανανεώνεται τακτικά αλλά δυστυχώς δε λειτουργεί με Internet Explorer)
www.elaestonia.org/

Ακολουθώντας τους παραπάνω συνδέσμους μπορεί κανείς αφετέρου να αποκτήσει μια πρώτη εικόνα για το θέμα (για όσους δεν έχουν ήδη «ξεκοκαλίσει» αυτά τα sites) και να βρει αρκετές παραπομπές για περαιτέρω στοιχεία. Παράλληλα υπάρχουν αρκετές αναφορές σε εφημερίδες και άλλα ΜΜΕ της εποχής, αλλά λίγο πολύ αναπαράγουν τα ίδια πράγματα. Κατά καιρούς υπάρχουν κινήσεις για να ξανανοίξει ο φάκελος και να γίνει νέα, πιο «ανεξάρτητη» έρευνα. Το γιατί ζητείται αυτό και το πού στηρίζεται το συγκεκριμένο αίτημα, γίνεται κατανοητό όταν μελετήσει κανείς τις υπάρχουσες πηγές. Α ναι, υπάρχει και μια ταινία βασισμένη στο ναυάγιο, το Baltic Storm, το οποίο υπάρχει και στην Ελλάδα σε όλα τα βιντεοκλάμπ (δεν την έχω δει ακόμα!). Το πόση σχέση μπορεί να έχει η ταινία αυτή με την (υποτιθέμενη) πραγματικότητα, είναι και αυτό συζητήσιμο, οπότε καλή ανάγνωση των πηγών ή καλή θέαση για όσους δουν την ταινία!

ΥΓ. Συγνώμη για το μεγάλο αρχικό post. :o

Edited by proud_ionian
tag
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει και μια ταινία βασισμένη στο ναυάγιο, το Baltic Storm, το οποίο υπάρχει και στην Ελλάδα σε όλα τα βιντεοκλάμπ (δεν την έχω δει ακόμα!). Το πόση σχέση μπορεί να έχει η ταινία αυτή με την (υποτιθέμενη) πραγματικότητα, είναι και αυτό συζητήσιμο, οπότε καλή ανάγνωση των πηγών ή καλή θέαση για όσους δουν την ταινία!
Αγαπητέ iason, αφού σε ευχαριστήσω για την άμεση ανταπόκρισή σου στην παράκλησή μου:o )...θέλω να πω ότι έχω δεί την ταινία (πριν από ένα χρόνο, ίσως και παραπάνω) και αυτός είναι ο λόγος που μου έχουν δημιουργηθεί οι πολλές απορίες μου.

Η ταινία αυτή (που κατά την γνώμη μου πρόκειται για μια κινηματογραφική "πατάτα") με οδήγησε να ψάξω την υπόθεση και να καταλήξω σε αυτά που κι εσύ αναφέρεις ως:

αν κανείς ασχοληθεί και αναζητήσει στοιχεία στο διαδίκτυο για το συγκεκριμένο θέμα, το ESTONIA, θα εκπλαγεί από κάποιες πληροφορίες οι οποίες αν και μοιάζουν αρχικά υπερβολικές, συχνά τεκμηριώνονται με τρόπο που τις κάνει απόλυτα πειστικές. Και εκεί ξεκινούν τα πολλά ερωτηματικά τα οποία ο καθένας, ανάλογα με την ειδικότητα και τις γνώσεις του, ερμηνεύει διαφορετικά.
Πράγματα, εν πολλοίς, συνομωσιολογικά...πλην όμως λογικά και εν μέρει αποδείξιμα. Και μάλιστα αυτές τις ημέρες υπάρχουν και νεώτερες εξελίξεις. Έχω βρεί και διαβάσει αρκετά τότε και ήθελα να ξεκινήσω αυτή τη συζήτηση, αλλά ο τεράστιος όγκος πληροφοριών με απέτρεψε. Δεν ήξερα από που να ξεκινήσω...

Θα προσπαθήσω να ξαναθυμηθώ την ταινία και να βρω όσα στοιχεία είχα δει και θα επανέλθω αναλυτικότερα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή την ταινία την έχω δει και εγώ πριν περίπου έναν χρόνο, δε θυμάμαι πολλές λεπτομέριες.

Αυτό που θυμάμαι όμως είναι ότι κάποια στιγμή δείχνει ότι ευθύνονται μυστικές υπηρεσίες για τη βύθιση.

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μία "ανεξάρτητη" ομάδα (θεωρητικής) διερεύνησης των περιστατικών και των στοιχείων που σχετίζονται με την τραγωδία:

http://www.factgroup.nu/

Μία σελίδα με αρκετές πληροφορίες (σε γενικές γραμμές συμπλέει με το επίσημο πόρισμα). Μεταξύ άλλων υπάρχουν σύντομα βίντεο από την αναχώρηση του πλοίου και τις έρευνες την επόμενη ημέρα και ένα guestbook με πολλές εγγραφές, ορισμένες με ενδιαφέρον:

http://www.kolumbus.fi/estonia/

Σελίδα με διάφορες πληροφορίες, εκτεταμένη συλλογή άρθρων και παραπομπών, κάποιες δεν ισχύουν πλέον (τελευταία ενημέρωση το 2001):

http://web.telia.com/~u31612930/

Υπάρχουν ιστοσελίδες όπως η παρακάτω με πολλές πληροφορίες, αλλά είναι μόνο στα Σουηδικά:

http://www.estoniasamlingen.se/

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω αν είναι γνήσιο.

Υποτίθεται είναι η τελευταία επικοινωνία του πλοίου και η κλήση προς βοήθεια. Λεπτομέρειες για το πραγματικό περιεχόμενο της επικοινωνίας θα βρείτε στις πηγές που δημοσιεύονται παραπάνω (ακριβής απομαγνητοφώνηση κ.λπ.).

Στην κλήση MAYDAY του ESTONIA απαντάει το SILJA EUROPA και το ESTONIA αποκρίνεται στα φινλανδικά λέγοντας ότι έχουν πρόβλημα, μεγάλη* κλίση προς τα δεξιά...

http://koti.mbnet.fi/~estweb/EstoniaWeb/download/ms_estonia.htm

*για την ακρίβεια άσχημη ή επικίνδυνη (bad)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Στο ιδιο site εχει και αλλα videakia καθως και την τελευταια επαφη στο vhf.

Ο Σουηδος Ναυπηγος υποστηριζει αρκετα πειστικα και επεξηγηματικα το οτι το πορισμα της επιτροπης δεν στεκει σε σχεση με την συγκριση κατακλυσης και βυθισης, και ειναι αδυνατο να φευγει visor και πλωρη και αντι το βαπορι να ανατραπει αλλα Ηerald of Free Enterprise σε ελαχιστο χρονο, αυτο βυθιζονταν λιγο λιγο.

Μας τα χαλαει μονο στο οτι δεν μπορει να δωσει λογικη εξηγηση γιατι το visor βρεθηκε ενα μιλι μακρυα. (υποστηριζει οτι για να στηριξει το αρχικο λαθος της Σουηδικης πλευρας, το ναυτικο το αποκολησε με εκρηκτικα).

Το ζητουμενο ειναι να δωθει μια πειστικη εξηγηση που να μην εχει κενα, και το παραδοξο ειναι οτι εν ετει 2008 ακομα δεν εχει δοθει καμια που να μην μπορει να αμφισβητηθει.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία ασχολήθηκα λίγο με το θέμα και είδα και τη ταινία που αναφέρεται στο ναυάγιο.θέλω περίσσοτερο να πιστέψω το επίσημο πόρισμα για το τι συνέβει πραγματικά,γιατί μου είναι τρομακτικό να πιστέψω πως ηθελημένα μια αρχή βύθισε ένα επιβατηγό πλοίο θυσιάζοντας 800 ανθρώπους.Είναι κάτι ασύληπτο ακόμα και αν είναι πραγματικότητα

Πιστέυω λοιπόν πως αν εξετάσουμε το επίσημο πόρισμα το πιο σημαντικο είναι το πως και το γιατί αποκολλήθηκε το visor ήταν θέμα τοπικής αστοχίας; η θέμα κακής συντήρησης και να καταλάβουμε κάτι μέσα απο αυτό το πόσο σημαντικό είναι το θέμα κατασκευής λειτουργίας και συντήρησης ενός επιβατηγού πλοίου

Link to comment
Share on other sites

Μας τα χαλαει μονο στο οτι δεν μπορει να δωσει λογικη εξηγηση γιατι το visor βρεθηκε ενα μιλι μακρυα. (υποστηριζει οτι για να στηριξει το αρχικο λαθος της Σουηδικης πλευρας, το ναυτικο το αποκολησε με εκρηκτικα).
γιατί μου είναι τρομακτικό να πιστέψω πως ηθελημένα μια αρχή βύθισε ένα επιβατηγό πλοίο θυσιάζοντας 800 ανθρώπους.

αυτο που εχει υποστηριχθει (και αναφερει και ο aiolosii) ειναι οτι για αλλο λογο βουλιαξε το καραβι και μετα (αφου ειχε βυθιστει) εγινε "σκηνοθεσια" με μεταγενεστερη αποκολληση του visor με εκρηκτικα.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ξέρω το σενάριο λέει πως το πλοίο μετέφερε μια μυστική τεχνολογία όπλων απο τη Ρωσία που δεν έπρεπε να γίνει γνωστή δεν έχω καταλάβει όμως τι γύρευαν τα όπλα στο πλοίο και που πήγαιναν έτσι κάποιος προκάλεσε έκρηξη στο car deck και το πλοίο βυθίστηκε απο αυτή και όχι απο αποκόλληση του visor λόγω θαλασσοταραχής.

Link to comment
Share on other sites

...εγώ μήτε Τσαρούχα μήτε Χαρδαβέλλα βλέπω:( Και γέλαγα με όλες αυτές τις θεωρίες συνομωσίας...και όχι μόνο στην υπόθεση του ESTONIA, αλλά και γενικότερα. Ειδικά όταν είδα την ταινία που αναφέρω παραπάνω ... BALTIC STORM ... κράταγα την κοιλιά μου από τα γέλια και απορούσα με τα όσα συνομωτικά σκέφτονται ορισμένοι.

Και το σενάριο της - αφελούς και κακογυρισμένης- ταινίας αυτά έλεγε, ότι το πλοίο το βούλιαξαν Ρώσοι πράκτορες ορκισμένοι στο μεγαλείο της ΕΣΣΔ, γιατί μετέφερε κάποια μυστικά όπλα μαζί με ένα επιστήμονα στη Δύση, που τα έδιναν κάποιοι εξωμότες της πάλαι ποτέ ηρωικής υπηρεσίας όπου εργάσθηκε με ζήλο και ο σύντροφος Βλαδίμηρος:D

Παρ' όλο που η ταινία ήταν για γέλια και για κλάματα...έψαξα λίγο τα του ναυαγίου. Και η αλήθεια είναι ότι εμένα (του ορκισμένου εχθρού των Χαρδαβελλοτσαρουχάδων:D) ...άρχισαν να μου κόβονται τα γέλια. Ειδικά όταν διάβασα το παρακάτω (και όχι μόνο αυτό βεβαίως):

TALLINN, March 30, 2006 (AFP)

[...]In March last year, Estonia and Sweden launched new probes into the tragedy, to try to determine, in particular, if military equipment was being transported on the ferry when it sank.

It has been established that Swedish intelligence transported military equipment on board the Estonia at least twice prior to the ferry sinking.

Kurm said Thursday that the Estonian government commission was unable to establish whether the ferry was transporting military equipment on its last tragic sailing...

Και αυτές τις μεταφορές, οι Σουηδοί τις διέψευδαν κατηγορηματικά...μέχρι να τις παραδεχθούν.

Τώρα πού είναι η αλήθεια...και πού είναι το ψέμμα...δεν ξέρω και ούτε πρόκειται να το μάθουμε. Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι βεβιασμένες ενέργειες των εμπλεκομένων χωρών δίνουν το δικαίωμα στον καθένα να μιλάει για συνομωσίες και για συγκάλυψη.

Link to comment
Share on other sites

Με βάση αυτό που παραθέτεις φαίνεται καθαρά πως το πλοίο μετέφερε κάποιου είδους στρατιωτικό υλικό βέβαια αυτό μπορεί και να μη συνδέεται με το ναυάγιο,μπορεί να είναι όμως και η λύση του μυστηρίου,τώρα για τις ταινια και τα σενάρια μυστηρίου ήμουν και εγώ ένας απο αυτούς που διασκέδασαν με τη τραβηγμένη απο τα μαλλιά υπόθεση συνομωσίας

Προσωπικά πιστεύω πλέον το επίσημο πόρισμα.Το αν υπήρξε κυβερνητική συγκάληψη και ενοχή το κρίμα στο λαιμό αυτών που την έπραξαν εξάλλου προκειται για μια τραγωδία που εμένα τουλάχιστον με κάνει να ανατριχιάζω όχι τόσο για το αν υπήρχαν μυστικές υποθέσεις αλλά για το ότι συνδέεται σύμφωνα με την επίσημη εκδοχή με την αστοχία μιας κατασκευής και τη κακή συντήρηση.

Link to comment
Share on other sites

O Σουηδος φιλος μας λοιπον (οχι ο γνωστος) υποστηριζει ακραδαντα οτι ειναι αδιανοητο ενα βαπορι με τετοιο γκαραζ να βυθιζεται επι αρκετη ωρα οταν με ανοιχτο πλωριο καταπελτη και τον καιρο καταπλωρα επρεπε να μπουν στο γκαραζ αμετρητα κυβικα νερου και να ανατραπει λογω ελευθερων επιφανειων σχεδον αμεσα.

Αντ' αυτου η επιτροπη δεχεται οτι το πλοιο βυθιζεται αργα και σταθερα με την πρυμη και ανατρεπεται ενω η πρυμη του βρισκει στον βυθο .

Η εξηγηση του Σουηδου ειναι η αποκοληση ελασματος στην περιοχη του stabilizer και η εισορη υδατων απο εκει προσπαθωντας να το τεκμηριωσει με μελετες κατακλυσης και το τροπο βυθισης.

Ξαναλεω οτι 14 χρονια μετα, στα χρονια της τεχνολογιας και της πληροφορησης ειναι αδιανοητο ενα τετοιο γεγονος να μην μπορει ακομα να επεξηγηθει επαρκως.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σύμφωνα με νεώτερες έρευνες, που δημοσίευσε πρόσφατα το Spiegel ... δείτε εδώ ... για το ναυάγιο ευθύνεται η μεγάλη ταχύτητα (σε σχέση με την κατάσταση θάλασσας που υπήρχε) και η οποία προκάλεσε την αποκόλληση του visor και η εν συνεχεία αναστροφή του πλοίου οδήγησε στην βύθιση. Έτσι εξηγούν και το γεγονός ότι το visor βρέθηκε μακρυά από το υπόλοιπο πλοίο. Επίσης, αποκλείουν κατηγορηματικά τα σενάρια της έκρηξης και των λοιπών συνομωσιών.

Άντε πάλι...νέος γύρος αμφισβητήσεων και συνομωσιολογίας...

0,1020,1064831,00.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω και δέχομαι τις επιστημονικές κρίσεις επάνω στο θέμα που βασίζονται σε έρευνα και όχι τα σενάρια συνομωσίας και εκρήξεων,βέβαια 14 κόμβοι δεν μου φαίνετε και τόσο μεγάλη ταχύτητα.Ισως το θέμα να έχει περίσσοτερες συνιστώσες και να είναι συνδυασμός και της μεγάλης ταχύτητας για τις επικρατούσες συνθήκες αλλά και της κακής κατάστασης του bow visor

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

αγαπητοί φίλοι,

είχα στο παρελθόν μιλήσει με δύτες απο Δανία οι οποίοι ήταν πολύ έμπειροι και μου είχα πεί ότι για αρκετό καιρό απαγορεύοταν οι καταδύσεις στο πλοίο, τα νερά ήτο πολύ θολά, και ότι το κουφάρι του πλοίου ξεκινούσε απο τα -45μ και τέλειωνε στα -90μ. ότι ήταν βυθισμένο στο πλάι κλπ. μερικοί απο αυτούς είχαν καταδυθεί απλά για την περιπέτεια, αλλά μετά οι αρχές είχαν ρίξει τσιμέντο επάνω του δήθεν για να προστατέψουν τον υγρό τάφο κλπ.

αυτό και μόνο δείχει ότι κάτι ήθελαν να καλύψουν. εγώ έτσι το λαμβάνω. απορώ πώς θα κάνουν έρευνες τώρα αφού μου έχουν προσωπικά πει φίλοι ότι το ναυάγιο έχει καλυφθει με τσιμέντο...

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου, νομίζω ότι αυτά που γράφεις δεν είναι απολύτως ακριβή. Πράγματι, το 1995, η Σουηδία εξέφρασε την επιθυμία της να καλυφθεί το ναυάγιο με μπετόν, σαν είδος ταφικού μνημείου. Επειδή όμως υπήρξαν αντιδράσεις ότι αυτό θα γίνει για να συγκαλυφθεί οριστικά η υπόθεση...εν τέλει αυτό το σχέδιο εγκαταλείφθηκε. Επίσης, το 1995 υπογράφηκε μια συμφωνία μεταξύ Σουηδίας, Φιλανδίας, Εσθονίας, Λετονίας, Δανίας, Ρωσίας και Μ. Βρετανίας, η οποία προβλέπει την απαγόρευση προσέγγισης και κατάδυσης στο σημείο του ναυαγίου. Το δε σημείο του ναυαγίου επιτηρείται, από το Σουηδικό και το Φιλανδικό Ναυτικό, από θαλάσσης και από ξηράς με ραντάρ. Η συμφωνία αυτή ισχύει μόνο για τους πολίτες των κρατών που υπέγραψαν την συμφωνία...για τους υπολοίπους δεν ισχύει, αλλά ισχύουν οι παρενοχλήσεις από τα επιτηρούντα πολεμικά πλοία. Οπότε, αφού η Δανία έχει υπογράψει την συμφωνία δεν είναι δυνατόν να καταδυθεί στο ναυάγιο Δανός δύτης. Εκτός και εάν καταδύθηκε πριν την συμφωνία ή είναι Δανός με άλλη υπηκοότητα ή καταδύθηκε παράνομα.

Link to comment
Share on other sites

Ένα παράπλευρο γεγονός είναι ότι η βύθιση του Estonia σε συνδυασμό με την βύθιση του HOFE οδήγησε τον ΙΜΟ να αλλάξει τους κανονισμούς του σχετικά με την ασφάλεια στα ferry. Περιληπτικά, πλέον (2005) τα ferry μονής κατάκλυσης απαγορεύονται αυστηρώς και δια ροπάλου και το πλοία θα πρέπει να έχει επαρκή ευστάθεια για να αποτρέπεται το μπατάρισμα, με δύο flooded compartments.

Στον ίδιο κανονισμό, κάτι έχει πάρει το αυτί μου ότι θα πρέπει να μπορεί το πλοίο να διατηρεί επαρκή άντωση ώστε να κρατιέται όταν το car deck είναι σε κάποιο βαθμό flooded, αλλά δεν διαρρηγνύω και τα ιμάτιά μου...

Όσον αφορά τα σενάρια "συνωμοσίας", η αλήθεια μπορεί να είναι αρκετά "απλή", τόσο απλή όσο το ότι η Σουηδοί μεταφέρανε πράγματα όπως πυρομαχικά με τα ferries τα οποία εξερράγησαν για κάποιους λόγους, με αποτέλεσμα τη βύθιση του πλοίου. Κάτι το οποίο μπορεί κάλλιστα να μοιάζει και να ακούγεται με αποκόλληση καταπέλτη. Ίσως η νομοθεσία ή οι διακρατικές συμφωνίες εκεί να μην επιτρέπουν αυτήν την πρακτική και γι'αυτό, χάριν ηρεμίας της περιοχής να συγκαλύπτεται (αν συγκαλύπτεται) κάποια "λαδιά"...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου, νομίζω ότι αυτά που γράφεις δεν είναι απολύτως ακριβή. Πράγματι, το 1995, η Σουηδία εξέφρασε την επιθυμία της να καλυφθεί το ναυάγιο με μπετόν, σαν είδος ταφικού μνημείου. Επειδή όμως υπήρξαν αντιδράσεις ότι αυτό θα γίνει για να συγκαλυφθεί οριστικά η υπόθεση...εν τέλει αυτό το σχέδιο εγκαταλείφθηκε. Επίσης, το 1995 υπογράφηκε μια συμφωνία μεταξύ Σουηδίας, Φιλανδίας, Εσθονίας, Λετονίας, Δανίας, Ρωσίας και Μ. Βρετανίας, η οποία προβλέπει την απαγόρευση προσέγγισης και κατάδυσης στο σημείο του ναυαγίου. Το δε σημείο του ναυαγίου επιτηρείται, από το Σουηδικό και το Φιλανδικό Ναυτικό, από θαλάσσης και από ξηράς με ραντάρ. Η συμφωνία αυτή ισχύει μόνο για τους πολίτες των κρατών που υπέγραψαν την συμφωνία...για τους υπολοίπους δεν ισχύει, αλλά ισχύουν οι παρενοχλήσεις από τα επιτηρούντα πολεμικά πλοία. Οπότε, αφού η Δανία έχει υπογράψει την συμφωνία δεν είναι δυνατόν να καταδυθεί στο ναυάγιο Δανός δύτης. Εκτός και εάν καταδύθηκε πριν την συμφωνία ή είναι Δανός με άλλη υπηκοότητα ή καταδύθηκε παράνομα.

είπα αυτά που μου είπανε. όντως πιστεύω ότι βούτηξαν εκεί οι τύποι, αλλα μου το είπανε ξεκάθαρα ότι ήτανε παράνομα. το πως έγινε αυτό ήταν ότι περνάει ένα φουσκωτό πάνω απο το σημείο, σταματά για 1 λεπτό, πέφτουν οι δύτες και μετά ξαναπερνάει και τους μαζέει σε καθορισμένη ώρα.

έτσι ήταν η περιγραφή που μου έδωσαν πως έγινε. τώρα τι γίνεται δεν γνωρίζω καθώς πάνε 11 σχεδόν χρόνια να δώ κάποιον απο αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Ένα παράπλευρο γεγονός είναι ότι η βύθιση του Estonia σε συνδυασμό με την βύθιση του HOFE οδήγησε τον ΙΜΟ να αλλάξει τους κανονισμούς του σχετικά με την ασφάλεια στα ferry. Περιληπτικά, πλέον (2005) τα ferry μονής κατάκλυσης απαγορεύονται αυστηρώς και δια ροπάλου και το πλοία θα πρέπει να έχει επαρκή ευστάθεια για να αποτρέπεται το μπατάρισμα, με δύο flooded compartments.

Στον ίδιο κανονισμό, κάτι έχει πάρει το αυτί μου ότι θα πρέπει να μπορεί το πλοίο να διατηρεί επαρκή άντωση ώστε να κρατιέται όταν το car deck είναι σε κάποιο βαθμό flooded, αλλά δεν διαρρηγνύω και τα ιμάτιά μου...

Φίλε gee-h αυτό για τα πλοία μονού διαμερίσματος ισχύει για ότι κατασκευάζεται μετα το 2005 η και στα εν ενεργεία?.Ενδιαφέρον ωστόσο,δεν το είχα ξαναακούσει.

Το σίγουρο πάντως είναι ότι μετά το ναυάγιο αναζητήθηκαν τρόποι για την αύξηση της επιπλευσιμότητας πλοίου με κατακλισμένο car deck αυτό που ξέρουμε σαν συνθήκη στοκχόλμης

Link to comment
Share on other sites

Ένα παράπλευρο γεγονός είναι ότι η βύθιση του Estonia σε συνδυασμό με την βύθιση του HOFE οδήγησε τον ΙΜΟ να αλλάξει τους κανονισμούς του σχετικά με την ασφάλεια στα ferry. Περιληπτικά, πλέον (2005) τα ferry μονής κατάκλυσης απαγορεύονται αυστηρώς και δια ροπάλου και το πλοία θα πρέπει να έχει επαρκή ευστάθεια για να αποτρέπεται το μπατάρισμα, με δύο flooded compartments.

Στον ίδιο κανονισμό, κάτι έχει πάρει το αυτί μου ότι θα πρέπει να μπορεί το πλοίο να διατηρεί επαρκή άντωση ώστε να κρατιέται όταν το car deck είναι σε κάποιο βαθμό flooded, αλλά δεν διαρρηγνύω και τα ιμάτιά μου...

καλα μην τα διαρρηξεις γιατι μας σοκαρει το γυμνο σωμα:rolleyes:. στοκχολμη και A-max, ειναι μερος απο αυτα που ψαχνεις.:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Σαν σήμερα πριν 16 χρόνια (28/09/1994) θα ήταν καλό να θυμηθούμε πάλι, το χειρότερο-κατ'εμέ-ναυάγιο στην Ευρώπη, του πλοίου "Estonia" που επέφερε όλες τις μετέπειτα σημαντικές αλλαγές στον ναυτιλιακό κόσμο(βλ. SOLAS 95,ΙSM, κλπ.) Έτσι, για να θυμούντε οι παλιοί και να μαθαίνουν και οι νέοι που μας διαβάζουν! ;)

Edited by Cruise Europa
Link to comment
Share on other sites

Ποικίλα τα σενάρια, πολλά τα δημοσιεύματα, μα κανένα δε δέχεται την επίσημη εκδοχή ως αληθινή.

http://heiwaco.tripod.com/news7.htm

http://hercolano2.blogspot.com/2010/05/estonia-sinking-biggest-scam-in.html

http://hercolano2.blogspot.com/search/label/%27%27ESTONIA%27%27

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...