Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Ευτυχώς που η συντήρηση δεν σταματάει ουτε στο ΑΒΕΡΩΦ.

ΠΟΛΕΜΙΚΟ ΝΑΥΤΙΚΟ

ΚΕΝΤΡΟ ΕΦΟΔΙΑΣΜΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ

Ανακοίνωση υπ’αριθ. 20/07

1. Ανακοινώνεται ότι την 17η Οκτωβρίου 2008 ημέρα Παρασκευή και ώρα 11.00 θα διενεργηθεί Ανοικτός Μειοδοτικός Διαγωνισμός με σφραγισμένες προσφορές, στα Γραφεία της Ανωτάτης Επιτροπής Προμηθειών, για την Ανάδειξη Εργολάβου Εργασιών Αποκατάστασης στεγανότητας κ. καταστρώματος ΠΝΜ Θ/Κ ΑΒΕΡΩΦ προϋπολογιζόμενου συνολικού κόστους 120.000,00 Ευρώ συμπεριλαμβανομένων κρατήσεων χωρίς ΦΠΑ και με κριτήριο κατακύρωσης την συμφερότερη προσφορά.

Αυτή η ανακοίνωση ουσιαστικά επιβεβαιώνει ότι το πλοίο φέτος τον χειμώνα θα κάνει την συντήρηση/δεξαμενισμό του, μιας και έχει να πάει πολλά χρόνια.Άραγε οι εργασίες συμπεριλαμβάνουν και την συντήρηση του υπέροχου ξύλινου καταστρώματος;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το παραπάνω βίντεο είναι απόσπασμα από την σειρά του ΣΚΑΪ "Εμείς οι Έλληνες" (2ο επεισόδιο/Α' Βαλκανικός Πόλεμος 1912-13)

Σε αυτό το επεισόδιο έχει πολύ περισσότερες σκηνές από την δράση του Αβέρωφ το 1912-13.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Επιτέλους θα το ξαναδούμε σύντομα να φεύγει από την μόνιμη θέση του, για καλό σκοπό βέβαια.

Ανακοινώνεται ότι το Γενικό Επιτελείο Ναυτικού, την 8-12-2009, ημέρα Τρίτη και ώρα 09:00, θα διενεργήσει Ανοικτό Μειοδοτικό Διαγωνισμό με έγγραφες σφραγισμένες προσφορές, για την Εργολαβία Δεξαμενισμού και Συντήρησης ΠΝΜ ΘΩΡΗΚΤΟ Γ. ΑΒΕΡΩΦ, εκτιμώμενου κόστους € 980.000,00.
Link to comment
Share on other sites

Σαν σήμερα 61 χρόνια πριν, στις 31 Οκτωβρίου του 1948.

Γίνεται η τελευταία εγγραφή στο ημερολόγιο του πλοίου - θρύλος «Αβέρωφ»...

«Συνήθης εν όρμω υπηρεσία. Κινήσεις συμφώνως τω πίνακι. Έκτακτον ουδέν»

γράφει και περνά στην ιστορία...

Πηγή : sansimera.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βεβαίως, κακώς παραμένει στό Φάληρο, εκεί απ΄ όπου ξεκίνησε με τον υπόλοιπο Στόλο τον Οκτώβριο 1912.

Αντιθέτως αν πάει στη Λήμνο:

  • Αν ξαναβγεί το "Χαμηδιέ" από τα Στενά, ο "Αβέρωφ" θα είναι εκεί δίπλα για να πάρει τη ρεβάνς με 100 χρόνια καθυστέρηση, τιμώντας την πολεμική του Ιστορία και εγκαταλείποντας τις lifestyle δεξιώσεις στον Φλοίσβο.
  • Κατά δεκάδες Σχολεία, Γυμνάσια, Λύκεια θα τρέχουν (με το "Λισσός" :D) στη Λήμνο για να επισκεφθούν την ζώσα Ιστορία-αλλοίμονο...

Τι άκρες έχουν βρεί με τίποτα κονδύλια της ΕΕ εκεί στη Λήμνο και θέλουν το καράβι για προπέτασμα καπνού, ο Θεός και η ψυχή τους ;)

Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαρία που μας δίνει η ψηφιιοποίηση του Αρχείου Κουρτζή, ας δούμε το σχέδιο διακήρυξης του Π.Κουντουριώτη προς τους κατοίκους της Λέσβου, την 8η Νοεμβρίου 1912. Πιθανολογείται ότι δακτυλογραφηθηκε στη μηχανή του Μίτσα Κουρτζή.

2382001l.jpg

2382002l.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

το θωρηκτο αβερωφ, για δευτερη φορα στην καριερα του:mad: (η πρωτη ηταν στις 28/10/96 με τον πρωινο καφε της Μενεγακη:rolleyes:), φιλοξενησε μια επιδειξη νεοελληνικου νεοπλουτισμου και κιτς;)

γλεντια, σαμπανιες, ναυαρχοι να γλυφουν εφοπλιστες, για να εχουν δουλεια μετα την αποστρατεια, ingénues, ξεκ@λα και γενικα οτι μπορει να βαλει ο νους σας.

δεν ειναι ασχημη ιδεα παντως, τα εθνικα μνημεια να διατιθενται, επι ενοικιω, για εκδηλωσεις, χορους και διαφορα αζμπετε. λιγοτερο ξεφτιλιζονται ετσι, απο το να βγαινουν μετα να τα υπερασπιζονται οι διαφοροι μπουμπουκοι:rolleyes:.

τελος παντων. εκει που κρεμαγαν οι κλεφτες τα αρματα, κερμαν οι γυφτοι τα νταοουλια (στην κυριολεξια ομως εδω)

Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα και εγώ και μάλιστα μπήκα να το σχολιάσω εδώ...η θλίψη η ίδια! όπως είπα και αλλού, έθνος που αγνοεί και ξεφτιλίζει την ιστορία του μόνο του έχει εκκινήσει την αντίστροφη μέτρηση...Τι άλλο να πω δεν ξερω...από το Υπουργειο Άμυνας έχουν να πουν κάτι γι αυτή την ξεφτίλα;καλά θα μου πεις μέχρι να πάρουν χαμπάρι...

ΞΕΦΤΙΛΑ!!!:mad::mad:

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

14/6/2010 Σύγκληση Ολομέλειας του ΑΝΣ

Από το Γενικό Επιτελείο Ναυτικού ανακοινώνεται ότι με απόφαση του Ανωτάτου Ναυτικού Συμβουλίου απολύθηκε ο μόνιμος εξ εφέδρων Αρχιπλοίαρχος Ε. ΓΑΒΑΛΑΣ ΠΝ που ασκούσε από το 2008 τα καθήκοντα του Διευθυντή Πλωτού Ναυτικού Μουσείου Γ. ΑΒΕΡΩΦ.

Αντιπλοίαρχος Αδαμάντιος Χριστοδούλου ΠΝ

Εκπρόσωπος Τύπου ΓΕΝ

http://www.hellenicnavy.gr/new_details.asp?hn_new_id=1844

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, ωραία. Απολύθηκε ο διευθυντής του ΑΒΕΡΩΦ. Αυτός όμως ήταν που ενέκρινε το γελοίο πάρτυ επί του πλοίου??? Δε θα τη πληρώσει κανείς απο το Γενικό Επιτελείο το οποίο ενέκρινε και επέτρεψε αυτό το αίσχος??? Ωραία τα εξιλαστήρια θύματα αλλά δε κάνουμε δουλειά έτσι:mad:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι η ζημιά έγινε και τώρα όποιον και να απολύσεις τι να το κάνεις; Συμφωνώ επίσης ότι και άλλοι στο ΓΕΝ θα έπρεπε να την πληρώσουν όμως ενδεχομένως ΟΝΤΩΣ να μην είχαν ιδέα τι θα γινόταν εκεί. Αν τους ζητησαν το χώρο για κάποια εκδήλωση για τα Ποσειδώνια, ίσως δεν μπορούσαν να φανταστούν ότι θα γινόταν ο τζερτζελές του γαμου. Ίσως και πάλι ίσως βέβαια...

Αλλά ο διευθυντής του μουσείου έχει μεγαλύτερη ευθύνη γιατί ενώ είχε πρώτο λόγο και ιδίαν άποψη για το τι συνέβαινε , αφού καταπώς φαίνεται μίλησε και από το βήμα για το ζεύγος της συμφοράς, δεν τόλμησε (δεν ξέρω και αν ήθελε εδώ που τα λέμε) να τους πετάξει στη θάλασσα ΟΛΟΥΣ!:mad: Έτσι για να μάθουν τι σημαίνει ΣΕΒΑΣΜΟΣ! Έτσι κι αλλιώς θα την έτρωγε την απόταξη, τουλάχιστον θα του έμενε η τιμή...B)

Link to comment
Share on other sites

.......θα την έτρωγε την απόταξη, τουλάχιστον θα του έμενε η τιμή...B)

Πια αποταξη??? Δε καταλάβατε, εν αποστρατεία ήταν ο άνθρωπος. ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ:mad: Αναρωτιέμαι ποιος του έκανε το χατηρι για να κάθεται και να πληρώνεται με τα δικά μας λεφτά.....:mad::mad:

Και όλα αυτά σε ένα "εν ενεργεία" πλοίο του στόλου, έστω και τιμητικά, για όσους δε το ξέρουν........

Link to comment
Share on other sites

Πώς είναι δυνατόν να είναι συνταξιούχος και να πληρώνεται από πάνω γιά να κατέχη αυτήν την θέση;

Και εφ'όσον το πλοίο είναι "εν ενεργεία" (έστω και υπό "μακράν επισκευήν"-σάν το γιοφύρι τής Αρτας,που λένε) δέν έπρεπε να έχη κυβερνήτη (όχι "διευθυντή") έναν εν ενεργεία αξιωματικό (έστω και απ΄αυτούς που βρίσκονται στά πρόθυρα τής αποστρατείας);Επειδή υπήρξα τυχερός να το επισκεφτώ δύο φορές-μιά στόν Πόρο και μιά στό Φάληρο-είδα ότι σ'αυτό υπηρετούσαν και αξιωματικοί και ναύτες τού ΠΝ (εν ενεργεία βεβαίως,ναύτης εν αποστρατεία δέν υπάρχει.Μάλιστα στόν Πόρο το είχα δεί όντας μαθητής και μού είχαν κάνει εντύπωση τά κοντά παντελονάκια που φορούσαν "κοτζάμ μαντράχαλοι",όπως είχε σχολιάσει κι'ένας συμμαθητής μου).

Τό θέμα είναι ότι όποιαδήποτε εκδήλωση κι'άν γινόταν πάνω στο πλοίο,ώφειλε να είναι υπό την εποπτεία τού ΓΕΝ και η αίτηση διάθεσης τού χώρου και η διοργάνωση τής εκδήλωσης να προέρχεται από κρατική υπηρεσία κι'όχι απ'τόν κάθε ιδιώτη,έστω και εφοπλιστή.Τό πλοίο είναι ιστορικό μνημείο,δέν είναι απλώς χώρος διατιθέμενος "διά βαπτίσεις,γάμους και λοιπάς κοινωνικάς εκδηλώσεις")....

Link to comment
Share on other sites

Πια αποταξη??? Δε καταλάβατε, εν αποστρατεία ήταν ο άνθρωπος. ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ:mad: Αναρωτιέμαι ποιος του έκανε το χατηρι για να κάθεται και να πληρώνεται με τα δικά μας λεφτά.....:mad::mad:

Και όλα αυτά σε ένα "εν ενεργεία" πλοίο του στόλου, έστω και τιμητικά, για όσους δε το ξέρουν........

Aπολύτως σωστός, (όλο λάθη κάνω σήμερα απ τα νεύρα μου να υποθέσω;;:mad:) όπου απόταξη λοιπόν, βάλε απόλυση και είμαστε νέτα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι ότι τέτοιο σκηνικό έχει ξαναγίνει στο ΑΒΕΡΩΦ αλλά απ' ότι φαίνετε κάποιοι δεν πήραν το μάθημά τους:mad:

Για να σας θυμίσω, πάμε πίσω στο μακρινό 1996, στην εθνική μας επέτειο της 28ης Οκτωβρίου. Εκείνη τη μέρα λοιπόν, πάνω στο πλοίο έγινε η εκπομπή "Πρωϊνός καφές" με την Ελένη (μία είναι η Ελένη.....:rolleyes:). Και φυσικά μιλάμε για κανονικό πρωινάδικο, με τους χορούς του, με τα ζώδια του, με τα όλα του. Η πλάκα είναι, ότι την ώρα που γινότανε το σόου είχε μαζευτεί κόσμος στη προβλήτα κάτω απο το ΑΒΕΡΩΦ και πέταγε γιαούρτια:D Όπως είναι φυσικό, προκλήθηκε πάλι σάλος για τη βεβήλωση του μνημείου αλλά όπως φαίνετε κανείς δεν έβαλε μυαλό........

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως βεβαίως...το μακρινό '96 που παραδώσαμε και τα Ιμια, επειδή είμασταν "συνασθηματικοί" επειδη κατέβηκε η ελληνική σημαία! Τι άλλο να πει κανεις...:mad:

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι ότι τέτοιο σκηνικό έχει ξαναγίνει στο ΑΒΕΡΩΦ αλλά απ' ότι φαίνετε κάποιοι δεν πήραν το μάθημά τους:mad:

Για να σας θυμίσω, πάμε πίσω στο μακρινό 1996, στην εθνική μας επέτειο της 28ης Οκτωβρίου. Εκείνη τη μέρα λοιπόν, πάνω στο πλοίο έγινε η εκπομπή "Πρωϊνός καφές" με την Ελένη (μία είναι η Ελένη.....:rolleyes:). Και φυσικά μιλάμε για κανονικό πρωινάδικο, με τους χορούς του, με τα ζώδια του, με τα όλα του. Η πλάκα είναι, ότι την ώρα που γινότανε το σόου είχε μαζευτεί κόσμος στη προβλήτα κάτω απο το ΑΒΕΡΩΦ και πέταγε γιαούρτια:D Όπως είναι φυσικό, προκλήθηκε πάλι σάλος για τη βεβήλωση του μνημείου αλλά όπως φαίνετε κανείς δεν έβαλε μυαλό........

...γιατί προφανώς εκείνη την εποχή κανείς "διευθυντής" τού πλοίου δέν απολύθηκε/αποτάχθηκε (διαλέγετε και παίρνετε).Εγώ τουλάχιστον,δέν θυμάμαι να είδα/διάβασα/έμαθα από πουθενά κάτι σχετικό.Βέβαια τότε το internet στην Ελλάδα ήταν σχεδόν άγνωστο γιά τόν πολύ κόσμο,αλλά τηλεόραση έβλεπα (διότι έμενα με τους γονείς μου ακόμα).

Ηταν όμως η εποχή που ο αποκαλούμενος και "Κινέζος" ή "βλογιοκομμένος" (γνωστός και ώς Τάπερμαν) αναφωνούσε "αυτή είναι η Ελλάδα".Και όπως τραγουδούσε κάποια χρόνια νωρίτερα ο Γκαϊφύλιας "άν μιλάη ο αρχηγός,τί μπορώ να πώ εγώ;".

Link to comment
Share on other sites

.....Εγώ τουλάχιστον,δέν θυμάμαι να είδα/διάβασα/έμαθα από πουθενά κάτι σχετικό.....

Κάνε αναζήτηση στο google "πρωινός καφές - 28 οκτωβρίου 1996" και θα σου βγάλει κάτι πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Τέλη του περασμένου Απριλίου είχα επισκεφτεί το θ/κ Αβέρωφ.Τις μέρες εκείνες είχα γύψο στο χέρι μου λόγω σπασιματος.Οταν λοιπόν πήγα να κατέβω κάποιες σκάλες στο εσωτερικό του πλοίου άκουσα πίσω μου μία φώνη να μου λέει.Παρακαλώ να προσέχεις οπως κατεβαίνεις.Γυρισα και έπιασα κουβέντα με αυτό τον κύριο.Ηταν ο αρχιπλοίαρχος που απέλυσαν!Βέβαια δεν μου είπε ότι ήταν ο διευθυντής του πλωτού μουσείου αλλά μου είπε πως λεγόταν Ε Γαβαλάς.Εμαθα επίσης πως καταγόταν από την Ηρακλειά.Φαινόταν ευχάριστος τύπος και αρκέτα ομιλιτικός.Βέβαια μετά από την κουβέντα που είχαμε μπήκε στο γραφείο του.

Μου έκανε εντύπωση πως παρά το γεγονός ότι ο καιρός ήταν αρκετά καλός οι επισκέπτες ήταν ελάχιστοι 2-3 Ελληνές (μαζί και εγώ)και 3 τουρίστες.Ο καιρός ήταν αρκετά καλός.Το ένδοξο θωρηκτό Αβέρωφ δεν θα έπρεπε να είναι γεμάτο από μαθητές σχολείων της Αθήνας ή και άλλων περιοχών;Δεν θα έπρεπε τα παιδιά να μαθαίνουν την ιστορία τους και ιδίως την ναυτική;Μάλλον το Αβέρωφ το θυμόμαστε σε περιπτώσεις όπως η προχτεσινή.

Πραγματικά λυπάμαι.

Αφιερωμένη σε όλους σας

Link to comment
Share on other sites

Καλά, ας μην ήταν η Μαριέττα και θα έβλεπες σημασία που θα έδιναν τα ΜΜΕ στην εκδήλωση.

Εγω δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να την πληρώσει αυτός ο άνθρωπος. Από τη στιγμή που έχει εγκριθεί να γίνει καποια εκδήλωση (και δη για τα Ποσειδώνια), δεν πρέπει να κάνει δημόσιες σχέσεις και να φωτογραφίζεται με τον κόσμο; H μηπως για τα μοντέλα έπρεπε να στέκεται στην κλίμακα και να κρατάει μια μεζούρα για να μετράει την απόσταση του mini από τον αφαλό; Τα ποτά μας πείραξαν; Πρώτη φορά είναι που γίνεται καποια εκδήλωση πάνω στο πλοίο και συνοδεύεται από ποτά; Μόνο για τους χορούς διατηρώ τις αμφιβολίες μου αν υπερέβησαν τα εσκαμμένα.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου δεν φταίει μεν για το ότι διοργανώθηκε ΕΚΕΙ η όποια εκδήλωση αφού έτσι κι αλλιώς άλλος αποφασίζει. Εκεί που θεωρώ ότι έχει το φταίξιμο είναι όταν η κατάσταση εκτροχιάστηκε (βαπόρι-μπομπονιέρα, κουφέτο, είσοδος του ζευγαριού ωσαν νεόνυμφοι, πόζες κάτω απ τα "κανόνια",φωτορυθμικά και σε τελική ανάλυση καρσιλαμάδες και νταούλια). Σαφώς και αμέσως δεν μπορεί να αντιδράσει κάποιος και ειδικα σε μια τέτοια κατάσταση. Αλλά όμως από την άλλη αυτό είναι το καθήκον του, το χρέος του κατ εμέ. Το πλοίο δεν κινείται, τα καθήκοντά του είναι αυτά της διαφύλαξης και της ευταξίας ας το πω έτσι απλά. Εκεί φταίει. Το ότι υπάρχουν κάποιοι αναιδείς που επειδή έχει λεφτά ο μπαμπάς τους νομίζουν ότι κατέχουν τον κόσμο το ξέρουμε. Αλλά και ο διευθυντής/διοικητής ή οπως θέλετε πείτε τον τι κάνει τότε εκεί πάνω;

Προς Θεού, δεν μπορώ ουτε και είμαι σε θέση να κρίνω το έργο του, και δεν επτρέπεται. Διάβασα αλλού ότι έκανε καλή δουλειά στο μπαρμπα - Γιώργη και δεν έχω δικαίωμα να τον αμφισβητήσω. Δυστυχώς όμως κάποιες φορές κρινόμαστε εκ του αποτελέσματος...

Να συμπληρώσω κάτι τελευταίο εκεί όπου δέχονται τις αιτήσεις - εισηγήσεις και οργανώνουν αυτές τις τελετές ας βάλουν μια ρημάδα αίρεση σ αυτό που υπογράφουν, περί σεβασμού της ιστορίας του χώρου, και περί αποφυγής πχ προκλητικών εκδηλώσεων ...τόσο δύσκολο είναι;:mad:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...