Jump to content
Shipfriends

Όμηρος (IMO 5367984)


Recommended Posts

  • 10 months later...
  • 3 months later...

Να θυμηθούμε λοιπόν αυτό το όμορφο πλοίο, που είχα την τύχη να ταξιδεψω πρίν απο πολλά χρόνια για τη Χίο με το παπάκι μου, και στο οποίο μου έκανε εντύπωση το γκαράζ και η πληθώρα ξύλινων επενδύσεων σε όλους τους χώρους. Στην 3η φωτό δίπλα στον ανταγωνιστή της γραμμής Νησος Χίος.

Ως ΝΗΣΟΣ ΚΥΠΡΟΣ στα τελευταία δρομολόγια της καριέρας του μπαίνει στο μεγάλο λιμάνι.

post-1854-0-68148300-1340532079_thumb.jp

post-1854-0-28634300-1340532095_thumb.jp

post-1854-0-01361500-1340532111_thumb.jp

post-1854-0-05407700-1340532630_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • 1 year later...

Άλλη μια φωτογραφια του πλοιου από slide.Η φωτογραφια είναι του 1997 και το βαπορι βρισκεται στη Ροδο

Να προσθεσω αν δεν εχει ειπωθεί ότι το πλοιο επι ΝΕΛ δεν πρεπει να ειχε τουαλετα σε κάθε καμπινα και υπηρχαν μπανια στους διαδρομους των καμπινων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Βλέπω και Σαπφώ, και Αρίωνα από τον @polmyt, αφού πιάσαμε τη ΝΕΛ, είναι γρουσουζά να λέιψει ο Όμηρος. Να τον δούμε λοιπόν όχι όμως με το επί ΝΕΛ όνομά του αλλά με το προηγούμενό του όνομα που ήταν Trelleborg. Προσέξτε πόσο έχει χτιστεί η πρύμη από τη ΝΕΛ, η δεύτερη γέφυρα έχει φύγει και φυσικά έχει φύγει και ο καταπέλτης ο οποίος τότε άνοιγε πρός τα πάνω σαν αχιβάδα. Προφανώς πρόκειται για κάρτα εποχής.

Link to comment
Share on other sites

Και απο την ιδια ακριβως γωνια σαν ΟΜΗΡΟΣ, οπου μπορουμε να δουμε και τις διαφορες που αναφερει ο @Nick the Greek

Παρατηρηστε επισης τα φινιστρινια κατω απο το ζωναρι ,οπου φυσικα ηταν καμπινες επιβατων

 

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Απο κατω στο κατωτερο καταστρωμα ειναι τα αξονικα ενω το μηχανοστασιο λογικα κατω απο τη τσιμινιερα εκει που δεν εχει φινιστρινια.

Link to comment
Share on other sites

Η τσιμινιερα ειναι αρκετα πιο πλωρα απο το μηχανοστασιο...το πλοιο ειναι αρκετα μελετημενο αισθητικα και σε σχεση με το αρχικο σχεδιο εχει πολλες πινελιες desing

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Nick the Greek said:

Βλέπω και Σαπφώ, και Αρίωνα από τον @polmyt, αφού πιάσαμε τη ΝΕΛ, είναι γρουσουζά να λέιψει ο Όμηρος. Να τον δούμε λοιπόν όχι όμως με το επί ΝΕΛ όνομά του αλλά με το προηγούμενό του όνομα που ήταν Trelleborg. Προσέξτε πόσο έχει χτιστεί η πρύμη από τη ΝΕΛ, η δεύτερη γέφυρα έχει φύγει και φυσικά έχει φύγει και ο καταπέλτης ο οποίος τότε άνοιγε πρός τα πάνω σαν αχιβάδα. Προφανώς πρόκειται για κάρτα εποχής.

Αυτή η 3/4 πρύμα είναι για μένα η καλύτερη όψη του βάπορα. Αναδεικνύεται απολύτως η αθλητική του φιγούρα, ειδικά έτσι άχτιστο όπως το βλέπουμε. Εξαιρετική φωτογραφία!👍

Ένα ή δυο ταξίδια έχω κάνει όλα κι όλα με το Όμηρος, κι αυτά ως παιδάκι. Θυμάμαι πάντως ότι σ'εκείνα τα ταξίδια ήταν πιο αργό από το Σαπφώ, ενω μου έχει μείνει χαρακτηριστική εικόνα να σκύβω (όσο εφτανα😄) απο τα πλαϊνά καταστρώματα και να βλέπω το πλοίο να γλυστρά στη θάλασσα. Τόσο αργά πηγαίναμε που μου φαινόταν να σέρνεται στην κυριολεξία και ήταν ακόμα οι εποχές πριν την αλλαγή των μηχανών του Σαπφώ. Χωρίς να βάζω το χέρι μου στη φωτιά θυμάμαι ότι κάναμε περίπου 15 ώρες για Λέσβο.

 

Link to comment
Share on other sites

Και μια δική μου φωτογραφία στο θέμα ( στα τέλη της δεκαετίας του 80) με τον Όμηρο στην Ρόδο παρέα με το Ιαλυσσος. Διακρίνονται ακόμα η πλώρη του Ατλας καθώς και η πρύμνη μάλλον του La Palma

homerus.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στη φωτο του @pavlos το ΟΜΗΡΟΣ εχει και την χαρακτηριστικη κλιση την οποια αν δεν κανω λαθος την ειχε μονιμα  και οταν ταξιδευε

42 minutes ago, kyr1 said:

Ένα ή δυο ταξίδια έχω κάνει όλα κι όλα με το Όμηρος, κι αυτά ως παιδάκι. Θυμάμαι πάντως ότι σ'εκείνα τα ταξίδια ήταν πιο αργό από το Σαπφώ, ενω μου έχει μείνει χαρακτηριστική εικόνα να σκύβω (όσο εφτανα😄) απο τα πλαϊνά καταστρώματα και να βλέπω το πλοίο να γλυστρά στη θάλασσα. Τόσο αργά πηγαίναμε που μου φαινόταν να σέρνεται στην κυριολεξία και ήταν ακόμα οι εποχές πριν την αλλαγή των μηχανών του Σαπφώ. Χωρίς να βάζω το χέρι μου στη φωτιά θυμάμαι ότι κάναμε περίπου 15 ώρες για Λέσβο.

 

Εχω μια αισθηση οτι ηταν ελαφρως πιο γρηγορο το ΟΜΗΡΟΣ ,αλλα οχι τραγικα πραγματα

Οι ωρες ταξιδιου ηταν πραγματι 15 ωρες για το δρομολογιο με ωραρια ειχαν 18.00 απο Πειραια, 4.00 στη Χιο με αναχωρηση 05.00 και αφιξη 9.00 στη Μυτιληνη

Επιστροφη ηταν 16.00 απο Μυτιληνη,20.00 αφιξη στη Χιο με αναχωρηση 21.00 και αφιξη στον Πειραια στις 07.00

Τα ωραρια ηταν ιδια και για τα δυο πλοια

Εχω την εντυπωση πως οταν αλλαξε μηχανες το ΣΑΠΦΩ, το ΟΜΗΡΟΣ ειχε ηδη πουληθει στην Salamis Lines

 

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Σεπτεμβριος του 81 και το ΟΜΗΡΟΣ φτανει με καμαρι στη Ροδο.Οι αγκυρες φαινεται να εχουν ηδη κρεμασει,ετοιμες για φουνταρισμα

Ο ηλιος δεν βοηθαει αλλα αυτη ειναι για μενα η γωνια που δειχνει το βαπορι ομορφοτερο

 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Στο βιντεακι του aylon μπορουμε να δουμε αλλο ενα εκπληκτικο στιγμιοτυπο

Το ΟΜΗΡΟΣ μολις λιγους μηνες στην Ελλαδα και χωρις την τριηρη στη τσιμινιερα,δμενο μπροστα στο τελωνειο

homerus.thumb.JPG.76fb2fda64272519dfb3a123179e1157.JPG

 

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 12/27/2021 at 11:44 PM, Nick the Greek said:

Ολόκληρη η αναχώρησή του σαν Sea Harmony II από του Ξαβέρη για Ρόδο, Λεμεσσό και Χάιφα. Φωτογράφος ο @stathis. Τω καιρώ εκείνω του Ξαβέρη ήταν η σταθερή προβλήτα αναχώρησης των πλοίων της γραμμής αυτής με διάφορα ευτράπελα και δυσάρεστα να συμβαίνουν μέχρι να πάρουν τα πλοία άδεια απόπλου από το Traffic. Ο λόγος φυσικά το ότι για την άπαρση των αγκυρών, έκλειναν ή τέλος πάντων εμπόδιζαν πολύ το στένεμα. Και τότε είχαμε στόλο βαποριών, όχι 5 αναχωρήσεις την ημέρα.

 

Μετά το παραπάνω ο @stathis μας χαρίζει και τον Όμηρο στην ίδια θέση, σαν Νήσος Κύπρος φυσικά. Εδώ ειδικά βλέπει κανείς αυτό που έλεγα παραπάνω, το να πάρει άγκυρες επάνω ήταν μια χρονοβόρος διαδικασία, το Νήσος Κύπρος συγκεκριμένα έπαιρνε οτιδήποτε από 10 ως 15 λεπτά να τις μαζέψει. Μια άλλη λεπτομέρεια ίσως άξια λόγου είναι ένα (κάτι σαν)flap που είχε το πλοίο κάτω από τον καταπέλτη, φαίνεται σε αυτήν τη φωτογραφία, είναι το μπλέ κομματάκι κάτω από τον καταπέλτη. Ο συχνός παρατηρητής του πλοίου εκείνη την εποχή, χρησιμοποιούσε την απόσταση ανάμεσα στο flap και την επιφάνεια της θάλασσας για να πάρει μιαν ιδέα του πόσο φορτωμένο σε γκαράζ μπορεί να ήταν το πλοίο. Στις καλές ημέρες με γεμάτο το γκαράζ από φορτηγά, αυτό το κομμάτι ατσαλιού εφαπτόταν το νερό. Στην ίδια φωτογραφία μπορεί να ξεχωρίσει κανείς και το νεοαποκτηθέν τότε Ίον, που είναι δεμένο στην Ξυλεία.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...