Jump to content
Shipfriends

Όμηρος (IMO 5367984)


Recommended Posts

Επειδή στο foroum δεν υπάρχει θέμα για αυτα τα αξέχαστα βαπόρια που αποτέλεσαν την αρχή της ΝΕΛ ανοίγω αυτη την ενότητα με σκοπό να μιλήσουμε για αυτά.

Και ας αρχίσουμε με το Ομηρος επειδή όταν ταξίδεψα μαζι του ήμουν πολυ μικρός και δεν θυμάμαι καθόλου το βαπόρι ξέρει κάποιος φίλος πως ήταν στο εσωτερικό του απο ότι μου έχουν πει είχε καμπίνες με παράθυρο πάνω απο την ίσαλο και το κύμα χτύπαγε επάνω

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
... κάποιος φίλος πως ήταν στο εσωτερικό του απο ότι μου έχουν πει είχε καμπίνες με παράθυρο πάνω απο την ίσαλο και το κύμα χτύπαγε επάνω...

Εγώ ταξίδεψα για Λεμεσσό, όταν πλέον το καράβι το είχε πάρει η Salamis Lines (Nissos Kypros). Κατέβηκα ένα βράδυ που δεν κυκλοφορούσε ψυχή στο καράβι (εκτός bar ;)), και πράγματι είδα καμπίνες με φινιστρίνι στην ίσαλο, αλλά η Salamis μάλλον δεν τις πουλούσε. Αξέχαστα πράγματα ;)...

Link to comment
Share on other sites

Με το Ομηρος εχω κανει πολλα ταξιδια.Και μονο οτι εζησε μεχρι τα 45 του και οτι περασε το μεγαλυτερο μερος της καριερας του σε μια εταιρεια που μεχρι χθες αποφασιζαν για την τυχη της λογιστες δασκαλοι αγροτες και λοιπα αναυτα επαγγελματα δειχνει οτι το πλοιο αυτο ηταν μνημειο αντοχης και αξιοπλοιας,περα των απιθανων ναυτικων γραμμων και οτι αλλο θετικο του προσαπτουν.Για εμενα προσωπικα ηταν πλοιο δυο ταχυτητων.Σαν πρωτη θεση ειχε σαλονι με θεα πλωρα οπως και εστιατοριο μεγαλο ενα ντεκ πιο πανω.Οι καμπινες Α θεσεως ηταν παλι πολυ διαφορετικες μεταξυ τους και ποτε δεν εχανες το ενδιαφερον σου εντοπιζοντας διαφορες.Βεβαια ηταν ολες με ξυλα και αρκετες με μεγαλα παραθυρα.Σαν τουριστικη θαση ηταν λιγο δραμα.Δεν ειχε σαλονι αλλα μονο πουλμαν θεσης και ενα μπαρ ,το δε σελφ σερβις ηταν τυφλο χωρις παραθυρα και οι καμπινες ηταν στα ταρταρα.Το αλλο θεμα ηταν οπως και σε ολα τα πλοια εποχης τα καγκελα που περιοριζαν την τουριστικη θεση στ 25 του πλοιου,αυτο βεβαια δημιουργουσε συνθηκες ταξιδιου τυπου ινδιας η σκλαβοπαζαρου αν θελετε.Τα ντεκ ηταν ολα κουβερτομενα και φωτιζονταν(και) απο παραδοσιακες χελωνες.Ακομα ειχε και πανω γκαραζ γι ΙΧ.Το πλοιο ειχε δυο μηχανες Β&W 8κυλινδρες απο 8900 ΒΗΡ η μια ,προπελες μεταβλητου βηματος, Βοw thruster,ενα πηδαλιο και πτερυγια ευσταθειας.Το μηκος του ηταν 137.72 μ πλατος 18.83μ βυθυσμα 5.40μ και χωρηκοτητας 6gross ton.κατασκευη το 1958 στα Helsingor skibs & msk δανια τονηολογιο του ηταν χιου με αριθμο 302.Ακομα να σας πω οτι εγω εχω ταξιδεψει αληθινα με αυτο το πλοιο και οτι γραφω το ξερω και το γνωριζω γιαυτο ξερω οτι το πλοιο ειναι δανεζικο και οχι σουηδικο και οτι το ελεγαν treleborg και οχι τρεχαγυρευοπουλος

Link to comment
Share on other sites

Εγω με το Ομηρος ταξιδευα παλαιοτερα για Πατμο. Αργο καραβι, συγκριτικα με το Ιαλυσος της ΔΑΝΕ. Στα τελευταια του ειχα μπει μεσα και ειχα βγαλει εσωτερικες φωτο. (http://www.faktaomfartyg.se/nissos_kypros_1958_inr_1.htm)

Αυτο που δεν ειχα καταλαβει ηταν γιατι σε μια συνεντευξηο Αθηναιος το ειχε χαρακτηρισε ως "τρελο" πλοιο! Ημεροπλοιο ηταν και επαιρνε τραινα στο γκαραζ. Στα ταξιδια για Δωδεκανησα, θυμαμαι τις γραμμες στο γκαραζ, το οποιο ηταν ξυλινο αν δεν κανω λαθος. Δεν θυμαμαι για διαχωρισμο θεσεων, αλλα ειμαι σιγουρος οτι υπηρχε και εκει, οπως σε ολα τα πλοια. Καμπινα θυμαμαι ειχαμε παρει μια φορα κοντα στην πλωρη και χτυπαγε η αγκυρα.

Σχεδιαστικα ηταν πολυ ομορφο πλοιο, αλλα... Προτιμω Αριωνα και Σαπφω, και μετα τον Ομηρο (χωρις να ειναι υποδεεστερο των αλλων 2). Το πανω γκαραζ δεν μετασκευαστηκε αργοτερα σε καμπινες επιβατων? Παντως, απο γνωστη μου που δουλευει στη Σαλαμις, δεν εδιναν τις καμπινες κατω απο το γκαραζ, διοτι φυσικα ακουγαν παραπονα για αυτες!

Ειχε 2 8 κυλινδρες B&W/8-50VBF-90 οπως λες, με συνολικη ιπποδυναμη 8900 ΒΗΡ. Η ταχυτητα του δεν ξερω ποσο ηταν επι ΝΕΛ, αλλα προς το τελος εκανε καπου στο 12ωρο για Πατμο. Thruster δεν δουλευε τοτε, και εκανε καμποση ωρα να δεσει. Χειριστηρια ειχε στην αριστερη βαρδιολα εξω, και μεσα στη γεφυρα, στη δεξια πορτα! Απο κατασκευης ειχε και πλωριο τιμονι (που αμφιβαλω αν δουλευε μεχρι το τελος)

Μεγαλη εντυπωση μου εκαναν κατα τη βολτα μου ως Νησος Κυπρος, τα κουβερτωμενα καταστρωματα. Το μοναδικο πλοιο που ειχα ταξιδεψει ηταν το Λερος της ΔΑΝΕ.

Το πλοιο ηταν κατασκευασμενο στην Δανια, στο Helsingør, για λογαριασμο των Σουηδικων Σιδηροδρομων. Η κατασκευη του ειχε κοστισει 26 εκατομμυρια Σουηδικες Κορωνες.

Μετα τον παροπλισμο του στη Λεμεσο, ειχα ακουσει οτι θα γινοταν πλωτο μουσειο. Ομως τελικα δεν γλιτωσε, και πουληθηκε για scrap στην Ινδια....

Link to comment
Share on other sites

Συμπαθητικό πλοίο, αλλά τα προηγούμενα posts μου θύμισαν δύο χαρακτηριστικά πράγματα από το "ΟΜΗΡΟΣ", όχι και τόσο θετικά.

(miko mission): Το αλλο θεμα ηταν οπως και σε ολα τα πλοια εποχης τα καγκελα που περιοριζαν την τουριστικη θεση στ 25 του πλοιου,αυτο βεβαια δημιουργουσε συνθηκες ταξιδιου τυπου ινδιας η σκλαβοπαζαρου αν θελετε

Επιπλέον, το χειμώνα όταν δεν είχε πολλούς επιβάτες, έβαζαν ζιγκ ζαγκ δεκάδες μέτρα σκοινιά στη Γ' θέση (στην αίθουσα με τα καθίσματα), επιτρέποντας να κάθεται κανείς μόνο σε συγκεκριμένα τμήματα. Ανάλογα με το πόσο κόσμο περίμεναν, μετακινούσαν τα σκοινιά μία σειρά μπρος-πίσω ή δεξιά-αριστερά. Όπου σκοινιά, βλέπε χοντρά βρώμικα καραβόσκοινα. Τριτοκοσμική εικόνα ακόμα και για εκείνη την εποχή :eek: .

(FINNPARTNER_1966): Καμπινα θυμαμαι ειχαμε παρει μια φορα κοντα στην πλωρη και χτυπαγε η αγκυρα

Τραυματική εμπειρία, ειδικά μία φορά που ταξίδευα στην πιο πλώρα καμπίνα (από αυτές κάτω από την ίσαλο). Πέρα από την απίστευτη φασαρία, έτυχε και το εξής: από κάποια βλάβη στη θέρμανση, η θερμοκρασία είχε υπερβεί τους 50 βαθμούς Κελσίου (είχα μαζί θερμόμετρο +/-50 το οποίο είχε κολλήσει στο πάνω της κλίμακας). Μετά από επανειλημμένες διαμαρτυρίες, πέρασαν δύο τρεις ώρες μέχρι να εμφανιστεί ο ηλεκτρολόγος, ο οποίος απλά διαπίστωσε ότι δε γίνεται τίποτα, έχει κολλήσει η παροχή και αν το κλείσουν ή το χαμηλώσουν θα παγώσει όλο το πλοίο. Φυσικά με τίποτα δε δέχτηκαν να μας αλλάξουν καμπίνα ή έστω να μας επιστρέψουν τη διαφορά και να πάμε στη Γ' θέση (αν και υπήρχαν και καμπίνες ελεύθερες...). Το κωμικοτραγικό είναι ότι συνταξιδιώτης στην καμπίνα ήταν ένας ιερέας, ο οποίος αν και ξάπλωσε αρχικά με τα ράσα, στο τέλος υποχρεώθηκε να κυκλοφορεί με το σώβρακο, λουσμένος στον ιδρώτα :D . Και δεν μπορούσε - άνθρωπος του Θεού γαρ - να τους πει καμιά κουβέντα, ενώ και εγώ ντρεπόμουν μπροστά του να τους τα ψάλλω :confused: .

Πάντως βλέποντάς το πιο αποστασιοποιημένα, τα όποια προβλήματα ήταν μάλλον περισσότερο θέμα της γνωστής για την εξυπηρέτηση των πελατών της εταιρίας (ακόμα και σήμερα δυστυχώς...αλλά αυτό είναι θέμα άλλου topic). Το ίδιο το πλοίο μια χαρά ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Steven, πιστευω οτι για την εποχη του ηταν αρκετα καλο για αυτο που εξυπηρετουσε. Αρκετα μεγαλο, αρκετους χωρους .... Απο την αλλη, αν το συγκρινεις με αυτα που μπαινουμε και ζουμε εμεις στο σημερα, ε φυσικα και θα φαινεται κατι σαν απο Γκανα... Σενεγαλη...

Εχω μιλησει με πιο μεγαλους απο μενα, που θυμουνται κατι Μιαουληδες, Καναρηδες Καραϊσκακηδες... Μπορει να ηταν καρυδοτσουφλα, ομως, εστω και σαν αρνητικες αναμνησεις, τα θυμουνται! Κατι αναλογο με αυτα που γραψαμε εδω. δηλαδη!!

Link to comment
Share on other sites

...Εχω μιλησει με πιο μεγαλους απο μενα, που θυμουνται κατι Μιαουληδες, Καναρηδες Καραϊσκακηδες... Μπορει να ηταν καρυδοτσουφλα, ομως, εστω και σαν αρνητικες αναμνησεις, τα θυμουνται...

Αρνητικές αναμνήσεις για τα καράβια των Ιταλικών επανορθώσεων? Δεν νομίζω (;)), αν και τα πρωτοταξίδεψα όταν πλησίαζαν τα τριάντα τους. Ανευ διαθέσεως ωραιοποιήσεως του παρελθόντος, ας ζήσουν τα παρόντα playmobil τα μισά τους χρόνια και τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

Για τον ΟΜΗΡΟ να προσθεσώ ότι κάλυπτε το Πειραιάς-Χίος σε 10 ώρες ακριβώς,άρα μιλάμε για το γρηγορότερο πλοίο στην γραμμή την δεκαετία του 80 μέχρι και την αλλαγή μηχανών του ΣΑΠΦΩ.

Το ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ κάλυπτε την απόσταση σε 10.15 ώρες και το ΣΑΠΦΩ προ αλλαγής μηχανών σε 10.45.

Το σχήμα του στην κυριολεξία έσκιζε, και η μεγαλύτερη διαφορά του ήταν οι καρφωτές του λαμαρίνες που θύμιζε άλλες εποχές.

Ακόμη η ξύλινη επένδυση των καταστρωμάτων και ο εξωτερικός φωτισμός του, όπου αλλού ήταν με λάμπες πυράκτωσης,τις χελώνες που αναφέρει ο miko mission και αλλού με φθορισμού.

Τα κάγκελα ήταν μια αμαρτωλή ιστορία για την ΝΕΛ σε όλα της τα πλοία.

Το αποκορύφωμα, όταν ταξίδευα με το ΣΑΠΦΩ και άργησα να βγάλω εισιτήριο(πήγα μόνο 15 μέρες πριν) αποχαιρέτησα τον αδερφό μου στον καταπέλτη(που είχε καμπίνα) και βρεθήκαμε ξανά στις 4.30 το πρωί-πάλι στον καταπέλτη..;)

Το πλοίο όμως για την εποχή του ήταν πολύ όμορφο εσωτερικά,και με τις ιδανικές διαστάσεις για Χίο-Μυτιλήνη.

Έφερε και ένα βαρύ όνομα:P

Όμως αυτήν την κατάσταση που έδεναν με σχοινιά την οικονομική θέση και την χωρίζαν σε δύο τμήματα την θυμάμαι και εγώ.

Ήταν για να μην καθαρίζουν στο καταχείμωνο όλο το εμβαδό της Γ΄θέσης!

ΚΑΙ αυτό βαρύνει την εταιρία και όχι το πλοίο..

Τέλος,είχε πάρα πολυ καλή παρουσία στα Δωδεκάνησα και λάθος της ΝΕΛ που παράτησε τότε την γραμμή..

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν ήξερα ότι ο ΟΜΗΡΟΣ ήταν καρφωτός αυτό ήταν παντού η μόνο σε κάποια σημεία?

Πάντως αυτό με τα κάγκελα που χώριζαν τη Γ΄θέση μου θυμίζει εποχές Τιτάνικου που όπως βλέπαμε και στη ταινία οι επιβάτες της Γ΄θέσεως έμειναν πίσω απο τα κάγκελα για να μπούν στις βάρκες αυτοί της Α΄θέσης

Link to comment
Share on other sites

Όλος καρφωτός!

Εικόνα σπάνια στον Πειραιά.

Τα κάγκελα μυτερά με κλίση προς το κατάστρωμα της Γ΄θέσης ώστε να αποτρέψουν πιθανό σκαρφάλωμα,όπως παλιά και στα γήπεδα..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κάποιος είχε Γ θέση έπρεπε να πάει στο σαλόνι με τα αεροπορικά και να μείνει εκεί κλεισμένος?Δεν μπορούσε να βγει σε κοντινό κατάστρωμα και απο κεί να μπεί στους υπόλοιπους χώρους του πλοίου

Σήμερα κάνουν κάτι παρόμοιο στο ΜΥΤΙΛΗΝΗ όσοι δεν έχουν κρεβάτι ανεβαίνουν κατευθείαν στα αεροπορικά και απο κει μπορούν να βγούν μόνο στο πίσω deck όμως κάποιος που ξέρει μπορεί απο κει να πάει και στο σαλόνι Α΄θέσης

Link to comment
Share on other sites

Οταν καποιος ειχε Γ' θεση πηγαινε στα αεροπορικα τα οποια αν δεν κανω λαθος βρισκοταν στην πρυμνη.Μπορουσε να βγει στο καταστρωμα εξω αλλα οπως εχει αναφερθει και παραπανω απο τους υπολοιπους υπηρχαν καγκελοπορτες εξωτερικες στους πλαινους διαδρομους που απαγορευαν την προσβαση στα υπολοιπα σαλονια.Αντιστοιχα και οι επιβατες της Α και Β θεσης(ναι υπηρχε Β'θεση με ξεχωριστο αν δεν κανω λαθος σαλονι απο την Α) δεν μπορουσαν να πανε στα καταστρωματα και στους χωρους της Γ' θεσης.

Την φιλοσοφια οτι ολοι μπορουν να κινηθουν σε ολους τους χωρους του πλοιου στην ΝΕΛ ηρθε με την αφιξη του ΜΥΤΙΛΗΝΗ ισως και λιγο νωριτερα.Γενικα παντως νομιζω οτι σε πολλα βαπορια υπηρχαν τετοιες καγκελοπορτες χωρις ομως να εχω προσωπικη εμπειρια

Με τον ΟΜΗΡΟ εχω κανει και εγω πολλα ταξιδια αν και γενικα προτιμαγαμε το ΣΑΠΦΩ.Σε γενικες γραμμες κουναγε περισσοτερο απο την ΣΑΠΦΑΡΑ.Το κακο ειναι οτι θυμαμαι ελαχιστα πραγματα μιας και το τελευταιο ταξιδι το εκανα καπου το 92 και τοτε δεν ειχα και μεγαλη σχεση με βαπορια.Ενα απο αυτα που μου εχει μεινει ειναι οτι για να πας σε καποιες καμπινες της πρωτης που βρισκοταν πανω απο τα σαλονια επρεπε να βγεις σε εξωτερικο διαδρομο και μετα να μπεις ξανα μεσα αφου πρωτα ανεβεις ενα deck απο εξω.Δεν ξερω αν υπηρχε ασανσερ ή σκαλα απο μεσα παντως δεν την ειχαμε βρει ποτε.

Επεισης εχω την εντυπωση οτι ειχε και αυτο οπως και η ΣΑΠΦΩ ξεχωριστο σαλονι για την Β' θεση

Link to comment
Share on other sites

Γενικα παντως νομιζω οτι σε πολλα βαπορια υπηρχαν τετοιες καγκελοπορτες χωρις ομως να εχω προσωπικη εμπειρια
τα περισσοτερα ειχαν τοτε.. εγω θυμαμαι και το γεωργιος του φραγκουδακη. οχι μονο μεσα αλλα και στα deck το κομματι της α' θεσης ηταν απομονωμενο.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχε το ομηρος σαλονι β θεσεως .Ασανσερ ειχε διπλα απο τη ρεσεψιον που ηταν στη μεση.Ακομα το σκαφος δεν ηταν καρφωτο ,μονο καποια σημεια, αλλα ηταν οι υπερκατασκευες,οπως παναγια τηνου ,αδωνις,μηπως ηταν απο αλουμινιο?Το σαπφω μηπως με τις μετασκευες που ειχε κανει,αφαιρεση κρενιων πισω συρταρωτου καταπελτη ξεκοιλιασμα πανω γκαραζ με αντικατασταση απο μεταφερομενα παταρια και τοποθετηση 2 μηχανων αντι 4 ,μηπως ταξιδευε χειροτερα στα τελευταια του?Ακομα μη ξεχνατε οτι η σαπφω μετα την αλλαγη μηχανων και ενα πρωτο ατυχες σαβουρομα επαθε hogging ,που ηταν φανερο οταν ηταν αδειο και δεν ειχε διαγωγη πρυμα οταν ταξιδευε

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θυμάμαι πως είχε. Είχε ένα σαλόνι μόλις πέρναγες το διάδρομο με τις καμπίνες LUX και πρίν μπεις σε αυτό είχε σκάλες και πήγαινες ένα επίπεδο επάνω σε δεύτερο σαλόνι. Μάλιστα νομίζω πως στο κέντρο του σαλονιού αυτού ήταν και η τραπεζαρία....

Τώρα που είπα για καμπίνες LUX ήταν το κορυφαίο σημείο του πλοίου. Μας είχανε δώσει μία φορά, που ταξιδεύαμε μέσα Φλεβάρη και το πλοίο ήταν άδειο. Φανταστείτε την καμπίνα γυρισμένη κάθετα απ ότι συνήθως, με την μεγάλη πλευρά προς το εξωτερικό του πλοίου, και αντί για απλό παράθυρο η φινιστρίνι να έχει ολόκληρη τζαμαρία από τη μια άκρη ως την άλλη!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εγώ, προσωπικά το ταξίδεψα μόνο μια φορά από Μυτιλήνη για Πειραιά κάπου το 1990 και η εμπειρία ήταν καταπληκτική. Εδώ μια φωτογραφία του στον Πειραιά ως "Νήσος Κύπρος". Για όλους εσάς που το θυμόσαστε.

post-360-128326964975_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Ξέρει κανείς αν το ΟΜΗΡΟΣ είχε πάντα τη ταχύτητα των 18 κόμβων που αναφέρεται στον Σουηδό γιατί αν ναι τότε πρέπει να κάλυπτε την απόσταση σε 13 ώρες όπως και ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ.Ωστόσο έχω μπερδευτεί τελευταία γιατί ο πατέρας μου,λέει ότι έκανε τις ίδιες ώρες με το ΣΑΠΦΩ και ότι έφευγε 16.00 το απόγευμα απο Πειραιά και έφτανε Μυτιλήνη 8 το πρωί όποτε μιλάμε για μια ταχυτητα γύρω στα 13 μίλια

Link to comment
Share on other sites

Την δεκαετία του 80-90 που ήταν το γρηγορότερο της γραμμής, η ταχυτητά του πρέπει να ήταν γύρω στους 15 κόμβους..

Αναχώρηση από Πειραία στις 18.00, άφιξη στην Χίο στις 4.00 πμ.

Ενδεικτικά, Ν.Χίος αναχ.18.00-αφ.04.20 & Σαπφώ αναχ.18.00-άφ.04.40 πμ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Κάτι με κάνει να θέλω να μάθω πράγματα για το ΟΜΗΡΟΣ μιας και ήταν το πρώτο πλοίο που ταξίδέψα σ'αυτόν το κόσμο.άλλά δε το θυμάμαι καθόλου. Μιλάμε για μια αρκετα μικρή ταχύτητα και σε καμία περίπτωση για 18 μίλια όπως λέει το facta ίσως να την είχε αυτή τη ταχύτητα αλλά ποτέ να μην την εκμεταλεύτηκαν,πάντως οπως αναφέρει και ο Στράτος η διαφορά με το ΣΑΠΦΩ δεν ήταν τρομερή άλλα γύρω στα 40 λεπτά.Άραγε το ΑΔΩΝΙΣ ήταν πιο γρήγορο απο το ΣΑΠΦΩ?Με τα σημερινά δεδομένα οι ώρες των ταξιδιών τότε φαντάζουν απο άλλο πλανήτη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καταρχην οφειλω να ομολογησω οτι ο ΟΜΗΡΟΣ μου αρεσε περισσοτερο εξωτερικα απο το ΣΑΠΦΩ;)Ολα σε αυτο το πλοιο ηταν ομοιομορφα(εξωτερικα παντα),απο τα καταστρωματα,τα καταρτια μεχρι την πλωρη.Σαν παιδι μαλιστα νομιζα οτι ΣΑΠΦΩ και ΟΜΗΡΟΣ ηταν αδερφα αφου η τσιμινιερα τους ηταν σχεδον ιδια(στο ματι τουλαχιστον).

Ενα και μοναδικο ταξιδι μαζι του το 92 η 93 αν θυμαμαι καλα,απο Πειραια για Χιο.Εμεινα με τον father στο αυτοκινητο για να το βαλει στο γκαραζι και μου ειχε κανει εντυπωση οτι εγραφαν στο παμπριζ ενα Χ με κιμωλια ωστε να δουν οι ενδοτεροι(του πληρωματος)απο ποια πλευρα θα το βαλουν.Και λεω για πλευρα,επειδη το γκαραζ του ΟΜΗΡΟΣ ηταν χωρισμενο στα 3,δηλαδη εμπαιναν οχηματα αριστερα-δεξια κ στο κεντρο.Το αλλο εντυπωσιακο του γκαραζ ηταν οι ραγες για τα τρενα και τα ξυλα αναμεσα τους.

Και μιας που ειπα ξυλα,ανεβαινουμε πιο πανω,στα καταστρωματα,που ειχαν κι αυτα επενδυση ξυλου(δεν θυμαμαι αν ηταν ολα)η τουλαχιστον σιγουρα τα ρελια(η αλλιως καγκελα proud:D)ειχαν επενδυση ξυλου.

Εσωτερικα θυμαμαι το μεγαλο σαλονι της πλωρης,ολοκληρωτικα ξυλινο(εκεινο το καφεκοκκινο)και τα μεγαλα τετραγωνα παραθυρα που εβλεπαν πλωρη.Γενικα η εσωτερικη αισθηση ηταν ενος ζεστου περιβαλλοντος με ωραια χρωματα και αρκετα ψευτικα φυτα αν θυμαμαι καλα παντα.

Απο καμπινες μας ελαχε μια τετρακλινη(οσα κ τα μελη της οικογενειας,τοτε),αρκετα καλη για την εποχη μπορω να πω,με παραθυρο και γραφειο η καποιο επιπλο τελοσπαντων.

Κλασικα φτασαμε ξημερωματα:rolleyes:Χιο(γιατι o polmyt ειχε τα γεννεθλια του κ ηθελε να φτασει με το πρωτο φως της μερας στην Μυτιληνη:D)και αν θυμαμαι καλα(παντα)η αποβιβαση γινονταν απο αυτα τα μαδερια-καταπελτες που κρεμονταν με αλυσιδες...

Αυτα ενθυμουμαι απο το πλοιο αγαπητοι και πολλα ειναι:P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 year later...

ειχα την τυχη να ταξιδεψω αρκετεσ φορεσ με τον ομηρο σαν ανηλικοσ μεταξυ 89-91 και εχω παρα πολλεσ καλεσ εντυπωσεισ απο των ομηρο φοβερα ξυλινα καταστρωματα πολυ ωραιεσ καμπινεσ με την μεγαλη θεα που ηταν δεξια και αριστερα,βεβαια και η καμπινεσ του κατω απο το γκαραζ ητανε ειδυλιακεσ βλεποντασ το κυμα αλλα και το καραβι να πηγαινει πανω κατω

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...