Jump to content
Shipfriends

Αριάδνη (ΙΜΟ 9135262)


Recommended Posts

Το Αριάδνη ήταν προγραμματισμένο να δέσει τέλος Οκτωβρίου για την ακινησία του αλλά μάλλον άλλαξαν τα πλανά και τώρα λένε ότι θα ναυλωθεί στην Ιταλία για να κάνει τη γραμμή Civitavecchia Palermo. Στη συγκεκριμένη γραμμή νομίζω ότι δουλεύουν η GNV και η SNAV, οπότε πιθανολογώ κάποια από τις δυο εταιρείες θα είναι η υποψήφια ναυλώτρια.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

5 hours ago, Panagia Ekatontapiliani said:

Το Αριάδνη ήταν προγραμματισμένο να δέσει τέλος Οκτωβρίου για την ακινησία του αλλά μάλλον άλλαξαν τα πλανά και τώρα λένε ότι θα ναυλωθεί στην Ιταλία για να κάνει τη γραμμή Civitavecchia Palermo. Στη συγκεκριμένη γραμμή νομίζω ότι δουλεύουν η GNV και η SNAV, οπότε πιθανολογώ κάποια από τις δυο εταιρείες θα είναι η υποψήφια ναυλώτρια.

Ελπίζω GNV μπας και το δούμε από δω :P

Όπως και να χει ελπίζω να μας έρθει καμία βόλτα :P

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Panagia Ekatontapiliani said:

Στη συγκεκριμένη γραμμή νομίζω ότι δουλεύουν η GNV και η SNAV,

 

1 hour ago, Marios Superfast said:

Ελπίζω GNV μπας και το δούμε από δω :P

gnv & snav ειναι το ιδιο. MSC ;)

Link to comment
Share on other sites

Για 1.5 μήνα ναύλωση και λόγω των εξόδων που ενέχει η μεταβολή αυτή, λαμβανομένου υπ' όψιν και του υφιστάμενου μπλέ χρωματισμού, θα εκπλαγώ αν η GNV μπεί στον κόπο να κάνει κάποια σημαντική αλλαγή. Πλοίαρχος παραμένει ο Γιώργος Πιτσικάλης?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nick the Greek said:

Το Splendid ερχόμενο από Palermo στην Civitavecchia, εκφόρτωσε και έφυγε για τη Γένοβα όπου και φτάνει εντός ολίγου. Πρίν λίγες ώρες, έφτασε και το Αριάδνη στη Γένοβα από το Rades. Λαμβανομένου υπ' όψιν του γεγονότος ότι ο προορισμός που δείχνει στο AIS της είναι η Civitavecchia, πολύ πιθανόν να δούμε τα Κρήτη Ι και Αριάδνη μαζί στο Civitavecchia - Palermo για λογαριασμό της GNV, πολύ ιδιαίτερο γεγονός θα έλεγα.

Και όντως, Τιγκανά για Civitavecchia το Αριάδνη όπου και θα φτάσει αύριο το πρωί. Υποτίθεται μάλιστα πως έχει δρομολόγιο αύριο στις 0900 για Palermo. Πέρα από το γεγονός ότι θα έχει καθυστέρηση κατά πως φαίνεται, στο σύστημα της GNV είναι σα να είναι γεμάτο το δρομολόγιο από επιβάτες, κάτι που θεωρώ εξαιρετικά απίθανο να συμβαίνει. Οπότε ίσως εδώ να υπάρχει κάτι που δεν ξέρουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Μετά από Genova, Civitavecchia, Palermo, Termini Imerese και Rades της Τυνησίας, σήμερα το πλοίο έκανε και ημερήσιο δρομολόγιο από Palermo πρός Napoli και μετά ακολούθως για Termini όπου και αναμένεται να καταπλεύσει λίγο αργότερα απόψε.

Link to comment
Share on other sites

On 23/11/2017 at 12:19 AM, Panagia Ekatontapiliani said:

Το Αριάδνη αναμένεται να δεξαμενιστεί στη μεγάλη δεξαμενή του Περάματος από τις 22/01/18 έως 04/02/18.

Αφού το Νήσος Σάμος πήρε τις αρχικές ημερομηνίες του δεξαμενισμού του, το Αριάδνη άλλαξε ημερομηνίες του δεξαμενισμού σε 15/02/18 έως 28/02/18.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 19/11/2017 at 5:28 PM, Panagia Ekatontapiliani said:

Το Αριάδνη μάλλον θα πρέπει να το περιμένουμε να γυρίζει στο Πειραιά στις γιορτές των Χριστουγέννων.

Πήρε παράταση μέχρι τις αρχές Φεβρουαρίου. 

Link to comment
Share on other sites

Ορισμένα σύντομα σχόλια για το Αριάδνη:

 

1) Όχι πως λέει κάτι απαραίτητα, αλλά στο σύστημα της GNV εμφανίζεται στα δρομολόγια για Palermo μέχρι τις 11 Απριλίου, με το Splendid να αναλαμβάνει δράση μετά από αυτό.

 

2) Αναχώρηση απόψε στις 2300 για Palermo, με προβλεπόμενη ώρα αναχώρησης σύμφωνα με το site της GNV τις 1900. Τέσσερις ολόκληρες ώρες δηλαδή, που δεν ξέρω που οφείλονται, εκτός κι αν έχει αλλάξει η ώρα εν τω μεταξύ.

 

3) Κάμποσες φορές που έχω επισκεφθεί την Civitavecchia, έχω δεί πολλά πλοία να παίρνουν ρυμουλκά στην αναχώρηση, είτε δεμένα, είτε stand by. Κι όχι δεινοσαύρους όπως το Κρήτη Ι αλλά και πιο μανιτζέβελα βαπόρια όπως το Nuraghes. Απόψε το Αριάδνη ήταν δεμένο στην πιο στενόχωρη θέση του λιμανιού υπό την έννοια ότι για να φύγει πρέπει να κάνει μια πάρα πολύ κλειστή δεξιά στροφή, στο σημείο που ο απέναντι λιμενοβραχίονας είναι πιο κοντά στις λεκάνες των φέρρυ από οπουδήποτε αλλού στο λιμάνι. Για το Αριάδνη, ρυμουλκό μόνο σε φωτογραφία. Να τα λέμε αυτά, που λέει κι ο allenatore Nicolo Αναστόπουλος.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...