Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

αλλη μια αναβολη σημερα. οι γερμανοι δεν πληρωνουν τα φορολογικα προστιμα και τις ασφαλιστικες εισφορες (των "Ελληνικων Ναυπηγειων"), οι Αραβες δεν υπογραφουν τη μεταβιβαση των Ελληνικων Ναυπηγειων και εμεις δεν παραλαμβανουμε τον Παπανικολη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ενδιαφέρον από τους Πολωνούς για την αγορά των υποβρυχίων

Πηγή: PORTNET

Ενδιαφέρον όχι μόνο για τον «ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΗ» αλλά και για τα υπόλοιπα τρία υποβρύχια του ιδίου τύπου έδειξαν οι Πολωνοί που με επικεφαλής τον υπουργό ´Αμυνας της χώρας επισκέπτονται τη Defensys. Οι Πολωνοί ανταποκρίθηκαν κάτι παραπάνω από θετικά στη διερευνητική επαφή που έκανε η ελληνική πλευρά, όταν ρώτησαν ευθέως αν ενδιαφέρεται να πωλήσει και τα άλλα τρία υποβρύχια.

Η κίνηση των πολωνών αιφνιδίασε ευχάριστα την ελληνική πλευρά, αν και θεωρείται μάλλον απίθανο το ελληνικό ΠΝ να συμφωνήσει στη πώληση και των τριών υπολοίπων υποβρυχίων. Το ενδιαφέρον των Πολωνών πάντως πιθανόν να φέρει κι άλλες προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

και η Ferrostaal, που μας σερβιρε τα υποβρυχια της σειρας Παπανικολης, ειχε σκασει το κατιτις της. Να τους χαιρομαστε οσους υπεγραψαν και κονομησαν.

περισσοτερα για τις μιζες των υποβρυχιων, στη σημερινη ελευθεροτυπια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Μας ερχεται ο Παπανικολης

Χιονισμένο ξεκίνησε το ταξίδι του από το Κίελο της Γερμανίας προς την Ελλάδα το υποβρύχιο «Παπανικολής».

Το υποβρύχιο, τύπου 214, απέπλευσε χθες και αναμένεται στο Ναύσταθμο Σαλαμίνας γύρω στις 20 Δεκεμβρίου.

Στο Κίελο, έγιναν επεμβάσεις σε κάποια σημεία που είχαν επισημανθεί κατά τον πολυήμερο πλου ελέγχου στην Νορβηγική Θάλασσα και ανεφοδιάστηκε.

Στα στενά της Μάγχης πλησιάζει, σήμερα 2 Δεκεμβρίου ,το υποβρύχιο "Παπανικολής", προκειμένου να ενταχθεί στη δύναμη του ελληνικού στόλου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βρέ παιδιά,εγώ ξέρω ότι άμα πάω σ'ένα μαγαζί και μού δώσουν σκάρτο πράμα τούς το γυρίζω πίσω και δέν τους το πληρώνω.Επίσης άν παραγγείλω κάτι και μού πούνε ότι θα τό έχω σε δέκα μέρες και στίς δεκαπέντε δέν το έχω,τους ακυρώνω την παραγγελία.

Εδώ πλήρωσε το κράτος 500 μύρια και πήρε μέ τέσσερα χρόνια καθυστέρηση ένα υποβρύχιο που αφού έπαψε να γέρνη,άρχισε να μαδάη.Μήπως θα πρέπη να το επιστρέψη στούς Γερμανούς και να ζητήση τα λεφτά του πίσω;

Ναί,ξέρω,είναι πολλά στη μέση,αλλά in the end of the day εμείς είμαστε ο πελάτης και ο πελάτης έχει πάντα δίκιο.....

Edited by Hastaroth
Link to comment
Share on other sites

Βενιζέλος: Διαψεύδει δημοσιεύματα για το «Παπανικολής»

Ειδικότερα, ο κ. Βενιζέλος ανέφερε ότι οι «αθλιότητες» αυτές εντάσσονται σε ένα σύστημα εκβιασμών, στο οποίο δεν θα υποκύψει η κυβέρνηση, ενώ σημείωσε ότι «εμείς θα λάβουμε όλα τα νόμιμα αναγκαία μέτρα».

Σημειώνοντας ότι οι αναφορές αυτές και τα σχετικά ρεπορτάζ έχουν στόχο να υπονομευθεί το κύρος του υποβρυχίου «Παπανικολής», υποστήριξε ότι το συγκεκριμενο πλοίο, είναι «άρτιο και ολοκληρωμένο», ενώ πρόσθεσε ότι αποτελεί «κόσμημα» για το ελληνικό Πολεμικό Ναυτικό.

Σχολιάζοντας τα όσα ακούστηκαν για τα τεχνικά προβλήματα που παρουσιάστηκαν κατά το ταξίδι του «Παπανικολής» από τη Νορβηγία στην Ελλάδα, ο κ. Βενιζέλος τα χαρακτήρισε «παιδικές ασθένειες» και παρατήρησε ότι υπάρχουν σχετικές εγγυήσεις.

Πηγη: ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει,το defencenet έχει γράψει και κάποιες *****ιές,αλλά εδώ δέν νομίζω ότι είχε συμφέρον να γράψη τέτοιες ανακρίβειες.Δηλαδή ο συντάκτης τού άρθρου το έβγαλε από το μυαλό του ότι το πλοίο έχασε τον αισθητήρα τού σονάρ και τίς πλάκες ενισχυμένου πλαστικού;Δέν είχε την δυνατότητα να πάη να δή το υποβρύχιο όταν έφτασε στη Σαλαμίνα;Σίγουρα την είχε,πήγε λοιπόν και είδε ιδίοις όμμασι...

Τώρα το τί διαψεύδει ο Μπένυ (που δέν είναι Χίλλ),είναι άλλο πράγμα.Το ότι το υποβρύχιο ήταν πλωτός πύργος τής Πίζας δέν το είχε διαψεύσει πάντως,απ'όσο θυμάμαι (γιατί άν το είχε κάνει,θα γελάγαν και τα ψάρια τού Ατλαντικού-που έλεγε κι'ένας καθηγητής μου στο σχολείο...)

Edited by Nick the Greek
Πιπέρι στο στόμα
Link to comment
Share on other sites

Ευθύβολο να είναι και η Πιζα διορθώνεται και τα grp ξανακολλάνε. Η ημέρα υποδοχής του υποβρυχίου ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΗΣ θα έπρεπε να ειναι ημέρα πανηγυρική και όχι γκρίνιας και αμφιβολιών. Τεσπα, από τις πρώτες επίσημες φωτό στα ελληνικά ύδατα.

DSC_2624.jpg

DSC_2602.jpg

DSC_2560.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

το δελτιο του mega σημερα ελεγε λεπτομερειες, χωρις ονοματα βεβαια, (απο πρακτικα ανακρισεων και συνεδριασεων του πρωτοδικειου του Μοναχου), σχετικα με τις μιζες για τα υποβρυχια. τα δημοσιευει και αυριο η real news. η ουσια ειναι οτι, κατα τους γερμανους, η ελλαδα πληρωσε διπλο κοστος για τα υποβρυχια απο οτι αλλες χωρες, οπου δεν υπηρχε διαφθορα. συμφωνα με τους ανθρωπους των κατασκευαστριων εταιριων, στην ελλαδα αν δεν λαδωνες δεν επαιρνες δουλεια. (τα ιδια εγιναν και με την εν μνημονιω συνασθενη πορτογαλια, αν και σε μικροτερο βαθμο. καλα εμεις φοβομαστε τους τουρκους, οι πορτογαλοι ποιους φοβουνται και πηραν υποβρυχια και φρεγατες; )

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

συμφωνα με το βημα (και τον υπολοιπο τυπο βεβαια που το εμαθαν απο τα ευρωπαϊκα ΜΜΕ), το ελληνικο δημοσιο εχει προσφυγει στη διεθνη διαιτησια κατα της Thyssen και της Abu Dhabi Mar (πρωην ιδιοκτητες του Σκαραμαγκα) για τη μη παραδοση των 4 αδελφων του παπανικολη. €7 δις ζηταμε.

 

αυτη η βρωμερη ιστορια των υποβρυχιων (και τα εξοπλιστικα εν γενει) θα μας απασχολει για πολλα χρονια. γενικως πιστευω οτι ολος ο εκτροχιασμος του προϋπολογισμου του ΥΕΘΑ απο τα ΙΜΙΑ και μετα με κορφη του παγοβουνου τα υποβρυχια, αποτελουν μια απο τις βασικες αιτιες οσων ζουμε σημερα

Link to comment
Share on other sites

Σ'αυτήν την βρωμερή ιστορία όμως ενεπλάκησαν και άλλοι ΥΕΘΑ πλήν τού υπέργηρου Ακη (που προφανώς δέν θα μείνη γιά πολύ ακόμη στην "μπουζού"),οι οποίοι όμως κυκλοφορούν ακόμη ελεύθεροι,κατέχουσι δέ και υπουργικά (τινές δέ και αντιπροεδρικά) αξιώματα,ο δέ πρωθυπουργός τής χώρας κάμνει την πάπιαν επ'αυτού.Το αυτό κάμνει και ο ποδηλάτης-κωπηλάτης-δρομεύς και αποθηκάριος που διετέλεσε και πρωθυπουργός τής χώρας κατά την επίμαχη περίοδο.Θα τους στείλουμε κάποτε σε κανένα Γουδί αυτούς (και τους συν αυτώ συμβούλους και παρασυμβούλους που διεδραμάτισαν ρόλο στην βρωμερή ιστορία);

Link to comment
Share on other sites

Ας μη γινομαστε και άδικοι. Αφου όοολοι πασχισαν και αναδιαπραγματεύτηκαν τις συμφωνίες όποτε άλλαζε η κυβέρνηση (σε όφελος πάντα του κυρίαρχου λαού ;)). Πριν όμως στείλουμε αυτούς στο Γουδί μήπως πρέπει να "στήσουμε στον τοίχο" ...τους εαυτούς μας που συνδιαμορφώνουμε το πολιτικό σκηνικό (και που εν τέλει είναι αυτό ακριβώς που μας αξίζει)?

Link to comment
Share on other sites

Δέν ξέρω γιά σάς,εγώ πάντως ΑΥΤΟΥΣ ΟΛΟΥΣ ουδέποτε τους ψήφισα.

 

Ωστόσο το επιχείρημα αυτό,που μάς το πάσαρε ο "μαζί τα φάγαμε" χοντροΘόδωρος είναι κάπως άστοχο,διότι ναί μέν το εκλογικόν σώμα ψηφίζει καί διαμορφώνει το πολιτικό σκηνικό,αλλά από εκεί και πέρα,οι ευθύνες εστιάζονται σε συγκεκριμένα πρόσωπα και το εκλογικόν σώμα δέν μπορεί να κάνη και πολλά.Εκτός άν αρχίσουμε να κάνουμε επαναστάσεις κάθε φορά που διαπιστώνουμε παρατυπία απ'αυτούς που ψηφίσαμε-κάθε φορά δηλαδή να μπουκάρουμε στην Βουλή ή στά γραφεία τους και να τους πετάμε όξω με τίς κλωτσιές.

 

Στην συγκεκριμένη περίπτωση,ο "κυρίαρχος λαός" δέν ήταν σε θέση να ξέρη τίς λεπτομέρειες τών συμφωνιών και τών αναδιαπραγματεύσεών τους,ώστε με την πρώτη καθυστέρηση παράδοσης τού υ/β να πιάση όποιον ήταν ο υπουργός που υπέγραψε την συμφωνία,να τού πή "εσύ ρέ δέν συμφώνησες να μάς δώσουν οι Γερμανοί το πλοίο πλήρως εν τάξει την τάδε ημερομηνία;Γιατί καθυστέρησαν τόσο πολύ και γιατί είχε προβλήματα το βαπόρι;" και να τού δώση ένα μπερντάχι ξύλο να μάθη.... 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία τα λες φίλε Hastaroth και πραγματικά δεν έχω απάντηση. Το "σύστημα" (για να μην παρεξηγηθώ εννοώ το σύνολο του πολιτικού φάσματος αλλά και τους "παρατρεχάμενους") δεν δείχνει -κατα την ταπεινή μου γνώμη- ικανό να αυτοκαθαρθεί, οι ακραία "δυναμικές" αντιδράσεις ίσως θα προξενήσουν περισσότερο κακό, κάτι πραγματικά "φρέσκο" που θα τοποθετούσε τα πράγματα σε νέα βάση με γνώμονα τις ανθρώπινες αξίες δεν διαφαίνεται οπότε .... :unsure:.

Από την άλλη δεν μπορώ να μην αγανακτώ (δικαίως η αδίκως) όταν βλέπω συμπολίτες μας να σπεύδουν σε γνωστό πολιτικό πρόσωπο (αφού είμαστε και Shipfriends αναφέρομαι σε περιστατικό on board Phivos) όχι για να τον συγχαρούν -δικαίωμά τους- αλλά για να του δηλώσουν πόσο πολύ ...τον υποστηρίζουν και συμβάλλουν στον... αγώνα του (γιατί άραγε?) Πόσοι είναι άραγε αυτοί που πραγματικά αγανακτούν με το "μαζί τα φάγαμε" (και δεν αναφέρομαι σε αυτούς που απλά δεν είχαν την ευκαιρία).

Link to comment
Share on other sites

Κάτι πραγματικά "φρέσκο" υπάρχει,αλλά δυστυχώς το εν λόγω "σύστημα",ακριβώς επειδή είναι αυτό που είναι,δέν το προβάλλει γιά να μήν χάση τήν βόλεψή του.

 

Οι ακραίες "δυναμικές" παρεμβάσεις μπορεί εν τέλει να μήν είναι κακές,αλλά θέλουν προσοχή και νηφαλιότητα στην εφαρμογή τους (διότι άλλο "δυναμικός" και άλλο "αλλόφρων").Κυρίως όμως θέλουν μαζική συμμετοχή από νηφάλιους μέν,δυναμικούς δέ,ανθρώπους-και από δαύτους δέν βλέπω να υπάρχουν πολλοί.

 

Και,επίσης δυστυχώς,θα χρειαστή να περάσουν πολλές γενιές ακόμη μέχρι ν'αρχίση ν'αχνοφαίνεται κάτι στον ορίζοντα-αλλά εμείς τότε θα είμεθα σε άλλες συμπαντικές σφαίρες,υπό άλλην μορφήν και δέν θα μάς απασχολή άν το υποβρύχιον γέρνη ή μαδάη.......

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο οποίος είπε τη φράση "μαζί τα φάγαμε" μου είναι εξόχως αντιπαθής, όμως, δυστυχώς θεωρώ ότι αυτό που είπε δεν ειναι 100% ψέμμα. Δεν αναφέρεται σε κάποιους οι οποίοι δεν ψηφισαν συγκεκριμένους πολιτικούς. Αναφέρεται (κατά την άποψή μου) στην γενικότερη αντίληψη των Ελλήνων για τα πολιτικά ήθη. Κάθε λαός έχει τους πολιτικούς που του αξίζουν. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι "φρέσκο", αν είναι όντως φρέσκο και αξίζει τότε θα αναδειχτεί ασχέτως ΜΜΕ, τα οποία έτσι κι αλλιώς σχεδόν όλο το πολιτικό φάσμα κριτικαρει ανηλεώς (όποτε συμφέρει τον καθένα φυσικά) αλλά στα οποία όλοι ποζάρουν σε τακτικότατα χρονικά διαστήματα. Με δυο λογια για να επιστρέψω και στο θέμα εμείς διαλέγουμε ποιοι μας κυβερνούν. Μια ματιά στην ιστορία των κομμάτων, αλλά ακόμα και σε ηθογραφικές τανίες του '50 και του '60 ειναι αρκετή νομίζω.

 

Για να πάμε στα υποβρύχια μακάρι όχι μονο να αποζημιωθεί το ελληνικό κράτος αλλά να βρεθουν σε επιχειρησιακή ετοιμότητα και τα υπόλοιπα 3 (4 μαζί με το "Ωκεανός"το οποίο πέρασε απο έναν ανεκδιήγητο - όπως αποδείχτηκε- εξυγχρονισμό- για να φτάσει στα 35+ του να έχει κοστίσει τεράστια ποσά και να μην γίνεται αποδεκτό επιχειρησιακά).

 

Proud δυστυχώς όλος αυτος ο εκτροχιασμός στα εξοπλιστικά ειναι - κατά την άποψή μου- ψίχουλα μπροστά στο πάρτυ που γινόταν στη χώρα τα τελευταία 35 χρόνια τουλάχιστον, ισως και παραπάνω. Η κατάλυση του - όποιου- βιομηχανικού θεσμού είχε η χώρα, η κατασπατάληση κοινοτικών και εγχώριων πόρων σε έργα και πολιτικές που έμειναν στα χαρτιά, τα όργια των συνδικάτων στις κρατικοδίαιτες εταιρείες, και γενικότερα η πολιτική του "βολέματος" έπαιξαν σημαντικότερο ρόλο - πάντα κατά τη γνώμη μου- απο τα εξοπλιστικά.

 

Το αισχρό πάντως είναι ότι και όσα ακόμα εξοπλιστικά προγράμματα ολοκληρώθηκαν αυτα ήταν είτε μισά/κουτσουρεμένα (άρματα μάχης χωρις βλήμματα, υποβρύχια χωρίς τορπίλλες, αεροσκάφη χωρίς συστηματα αυτοπροστασίας) ειτε με τεράστιες καθυστερήσεις (βλ. υποβρύχια, ελικόπτερα, C-27 κλπ). 

Link to comment
Share on other sites

.... μισά/κουτσουρεμένα (άρματα μάχης χωρις βλήμματα...

Μονο χωρις βληματα; Ειναι κι' αλλα που δεν λεγονται/γραφονται.

(Ο υπερηφανος, αδουλωτος και ανιδιοτελης λαος μας εδινε πρωτιες σε Ακη, Παπαγεωργοπουλο, Ψωμιαδη κοκ. Αθωοι δεν υπαρχουν).

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω και ακούω για ευθύνες και σιωπηρή συνενοχή πολιτικών και πολιτών, και σωστό είναι σε γενικές γραμμές. Δεν ακούω όμως τίποτε για όσους ένστολους ενεπλάκησαν σε όλα αυτά, διαπραγματεύθηκαν και παρέλαβαν κολοβά και υπερτιμημένα οπλικά συστήματα. Από όλους αυτούς δεν έχουμε απαιτήσεις να τηρούν τις υποχρεώσεις τους? Πόσοι άραγε παραιτήθηκαν ή αρνήθηκαν να βάλουν την υπογραφή του σε όλα αυτά? Μήπως οι ένστολοι είναι στο απυρόβλητο, καλυπτόμενοι από το φαιδρό επιχείρημα του "απλώς εκτελώ διαταγές", λειτουργώντας μαζί με τους πολιτικούς μέσα στο προστατευμένο και αδιαφανές άβατο που δήθεν επιτάσσει το "εθνικό συμφέρον" και το "καλό της πατρίδας"?

 

ΥΓ Κατά τα λοιπά, μέσα σε αυτή την γενική καταβαράθρωση των πάντων, βγαίνουν και κάτι δημοσκοπήσεις που λένε ότι οι Έλληνες τους μόνους θεσμούς που εμπιστεύονται πλέον είναι ο στρατός, η αστυνομία και η εκκλησία! Πανάξιοι της μοίρας μας, φαιδροί δήθεν απόγονοι της Αθηναϊκής Δημοκρατίας !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...