Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 3.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

.voyager

Ναι δυστυχως αυτο ισχυει... και το Olympic Champion και το Hellenic Spirit ειναι με προδιαγραφες Αδριατικης...

Οπως το ιδιο ισχυει και για τα πρωην Ολυμπια Παλας & Ευρωπη Παλας στη γραμμη του Ηρακλειου...

Link to comment
Share on other sites

αν ανατρεξτε στο τοπικ τουchampion και της γραμμης των χανιων το Δ τριμηνο του 2007, θα δειτε οτι ειχε συζητηθει εκτενως η στενοτητα του champion σε κοινοχρηστους χωρους.

αυτα τα πλοια ειναι night ferries. δεν ειναι για ημερησια δρομολογια, ουτε για γραμμες που πολυς κοσμος προτιμα να μενει το βραδυ στα σαλονια

Link to comment
Share on other sites

Φήμες φέρουν τον Γούτο να μελετά την αντικατάσταση του Μακεδών, με κάποιο απο τα Αιγινίτικα συμβατικά της HSW!! Μάλιστα ακούγεται πολύ έντονα ότι θα γίνουν και κάποιες συζητήσεις στο τέλος του μήνα!

Με ενδιαφέρον θα αναμένουμε τις εξελίξεις!

Link to comment
Share on other sites

Με τους αγοραστές θα μιλήσει κι όχι με την HSW. Συγκεκριμένα μου μετέφεραν με εκπρόσωπο της Argosaronic Lines θα γίνει μια πρώτη επαφή την τελευταία εβδομάδα του Αυγούστου!!

Petros για να βάλει αντικαταστάτη στη γραμμή Λαύριο-Κέα ενδιαφέρεται, όχι να έρθει στον Σαρωνικό

Link to comment
Share on other sites

Για το θεμα της ΑΝΕΚ που συζητουσαμε προ ημερων παραπανω οι φημες εχουν βγει και εκτος του χωρου μας και στα Χανια ολοι συζητανε οτι το Ελυρος μας χαιρεταει απο τον επομενο μηνα και η δευτερη πωληση που θα ακολουθησει θα ειναι κατα πασα πιθανοτητα αυτη του Κρητη ΙΙ.

Link to comment
Share on other sites

Η HSW δεν σκοπεύει να κάνει καμία κίνηση πώλησης για τα συγκεκριμένα ταχύπλοα, ίσα-ίσα που ποντάρει πολύ σε αυτά!

Ποτέ μη λές ποτέ!! Και για το 4 που αναφέρθηκες, οι αγοραστές αναμένουν να τα βρούν με την πλοιοκτήτρια......

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται αυτό που λες!Δεν υπάρχει περίπτωση ούτε μια στο εκατομμύριο !1έχω πολύ καλές πηγές στη συγκεκριμένη εταιρία!!Το 4 και το 5 δεν παίζει να πωληθούν..Αν ποτέ θα πωλούσαν κάποιο αυτό θα ήταν το 6, το οποίο είναι υποδεέστερο του 4, 5..Αλλά ούτε αυτό παίζει

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ας μην ειμαστε τοσο απολυτοι. ξερουμε πολυ καλα, τουλαχιστον για τις εισηγμενες και τις θυγατρικες τους που δημοσιευουν ισολογισμους, οτι οι εταιρειες ειναι βαθεια στο κοκκινο απο ζημιες και διογκουμενο λειτουργικο κοστος και κοστος δανεισμου (αστε τη φημολογια για καθυστερησεις στις πληρωμες). εκ των πραγματων ειτε θα πουλησουν (οτιδηποτε πωλειται αν υπαρξει αγοραστης), ειτε θα εχουμε κλαματα.

δεν μιλω για το αν εχουμε συγχωνευσεις κλπ. εκει θα γινει κοσμογονια.

δεν μπορει να ειναι κανεις απολυτος οτι τπτ δεν πωλειται.

ΥΓ: τα πληρωματα και οι επιβατες θα ειναι οι τελευταιοι που θα μαθουν τι συμβαινει.

Link to comment
Share on other sites

Καλα ας βρεθει καποιος να τους κουνησει το μαρουλοφυλλο και θα δεις για ποτε φυγανε... Εδω φετος και τα σταματανε 3 Σεπτεμβρη.. Του χρονου ποτε θα τα σταματησουν αν το πετρελαιο εχει ανεβει ας πουμε 200%. Απο 16 Αυγουστου?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, απλά το 4 κ το 5 είναι τα δυνατά της χαρτιά ..Δεν μιλάω μόνο για γνωστο μου στο πλήρωμα, αλλά σε άλλο πόστο μέσα στην εταιρία..Σαφώς και ποτέ δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι αλλά αυτά τα δύο ταχύπλοα είναι στην πρώτη γραμμή από πλευράς δυνατοτήτων για την εταιρία οπότε αν θα γινόταν πώληση θα έδιναν πιο εύκολα το 6..Άλλωστε η εταιρία έχει και συμβατικά τα οποία είναι σε θέση να πωληθούν δεν έχει πια και τόσα ταχύπλοα για να θελήσει να τα ξεπαστρέψει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι νομίζω πως όχι!!!σε λίγο θα πούμε ότι και τα 3 θα φύγουν..Προς το παρόν δεν υπάρχει ενδεχόμενο για κανένα από τα 3..Για να επιμένω τόσο δεν το λέω τυχαία!!Τώρα τι θα γίνει μέσα στη χρονια δεν μπορώ να το ξέρω από τώρα.Μιλάω αποκλειστικά για την παρούσα φάση..Η πώληση δεν αποτελεί ούτε καν σκέψη..Με την ίδια λογική όλα τα πλοία της ακτοπλοίας εν δυνάμει μπορούν να πωληθούν..Θα πρότεινα να μην συνεχιστεί άλλο η παραφιλολογία για τα Χαισπίντ

Edited by HIGHSPEED 6
Link to comment
Share on other sites

Ωραια..εστω πειτε οτι πωλουνται αυτα.....Με τι πλοια θα εξυπηρετωνται τα νησια??Εγω προβλεπω μεσα στο επομενο χρονο να βλεπω Grimaldi σινιαλο στο μεγαλο λιμανι...

Link to comment
Share on other sites

οπως ελεγε και ο σχωρεμενος Andy Griffith στο Matlock, you're jumbing to conclusions. ;)

μια φημη ειναι. δεν ξερουμε καλα καλα αν ισχυει η πωληση

ρε σεις μην τραβατε το καθετι απο τα μαλλια. και αυτο το τοπικ και οι φημες αγορων/πωλησεων ΕΓ/ΟΓ ειναι αυτο που λενε, κουτσομπολιο και φημες. εχουν αρκετη πιθανοτητα πραγματοποιησης γι'αυτο και τις γραφουμε, αλλα ΔΕΝ ειναι επιβεβαιωμενο κατι.

απο το οτι παιζει να πουληθουν καποια πλοια, μεχρι το οτι του χρονου θα ειναι η stena B) και ο grimaldi μονο υπαρχει πολλη φαντασια

Link to comment
Share on other sites

να δουμε λοιπον,ποιος θα δικαιωθει......και δεν μιλαω ΠΟΤΕ βασει παραφιλολογιας αγαπητε....κατι γνωριζω και εγω, επετρεψε μου ετσι.....παντως τα πρωτα που θα πουληθουνε ειναι -γενικα- τα ταχυπλοα, για τον απλουστατο λογο οτι κανουν κακο οικονομικα, και στις εταιρειες τους, αλλα εβλαψαν,ετσι οπως ηρθαν τα πραγματα, την ακτοπλοια γενικοτερα...

Link to comment
Share on other sites

Καλά...θα το δούμε!Προς το παρόν τίποτα δεν πωλείται!Πιο πιθανόν είναι να διώξει κάποια συμβατικά..το σκεπτικό θα φύγουν τα ταχύπλοα γιατί κάνουν ζημιά δεν αποτελεί τεκμήριο..Γεμάτα ήταν όλο το καλοκαίρι τα ταχύπλοα..Ρώτα να μάθεις τα στατιστικά της επιβατικής κίνησης!

Edited by HIGHSPEED 6
Link to comment
Share on other sites

Παροναξία γεμάτα και ιο θήρα και μην ξεχνάμε σε τι καιρούς μιλάμε..Σ-Τ-Μ, γενικά σαν προορισμός και με συμβατικά έχει πέσει..(πολύ ακρίβεια η Μύκονος) :D

Edited by HIGHSPEED 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...