Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

6 hours ago, Petros P said:

3. Το 2012 τον Αγαπητο δε κατηγορούσαν πως τα έδωσε πολυ φθηνα τα 2 πλοια και ειχε ακουστει πως υπηρχε εμπλοκη της Seajets?

Όχι καθώς αναφέρεσαι στην περίοδο διοίκησης του Βαρδινογιάννη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Replies 3.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ας πούμε και κάτι για τις λαοφιλέστατες γραμμές από Ύδρα για Μετόχι και Ερμιόνη.
Το "Χρήστος" που κάνει Ύδρα - Ερμιόνη μπορεί να μεταφερθεί στη γραμμή του Μετοχίου και στη γραμμή της Ερμιόνης οι πλοιοκτήτες του να βάλουν άλλο, νεώτερο, ή το νέο τους πλοίο να μπει στο Μετόχι. Ο στόχος είναι να προλάβουν ακόμα και το Πάσχα, πράγμα δύσκολο μάλλον (ειδικά για το Μετόχι)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να ξεκαθαρίσω πως δε διαβάζω άλλα sites και δεν έχω την παραμικρή ιδέα τι λένε για την φημολογούμενη δεύτερη πώληση από Ιαπωνία πρός Ελλάδα. Αλλά εγώ τα έχω καλά με τις  γκέισες στο Shimonoseki:D, και σύμφωνα με αυτές, εγώ θα έβαζα τα λεφτά μου σε ένα πλοίο που έχουμε ήδη στο γκάλλερι και που είναι επίσης πρός πώληση. Για Αδριατική μεριά, όχι για την ΑΝΕΚ προφανώς.

 

Προσωπικά μου φαίνεται φίδι για διάφορους λόγους, αλλά το αναφέρω για να μη μιλάμε αόριστα.  

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το New Golden Bridge II δουλεύει στη Ν. Κορέα-Κίνα, θα μπορούσε να είναι ένα πλοίο που θα κοίταξε ο κ. Αρκουμάνης στη Ν. Κορέα. ^_^

On 7/3/2018 at 9:58 PM, Petros P said:

Ο Αρκουμανης ειχε παεΙ Κορέα να δει οσο γνωρίζω 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
5 hours ago, gpap2006 said:

υποθέτω

 

5 hours ago, polmyt said:

σκεφτομουν

 

5 hours ago, Panagia Ekatontapiliani said:

 να σκεφτώ 

 

3 hours ago, christos kefalonia said:

Πολλές είναι οι φήμες

και στη βενετια ειχαμε στειλει το μισο στολο των ακτοπλοϊκων εταιριων της Ιταλιας και της Ελλαδας, αλλα τελικα παει το Grand Asterion:D

Link to comment
Share on other sites

Η δουλειά μάλλον πάει να γίνει να τα μοιράσουν οι 2 εταιρείες, δηλαδή η Blue star ferries να πάρει μόνο Δωδεκάνησσα και η Hellenic seaways Βορειοανατολικό Αιγαίο σε πρώτη φάση με Nissos Rodos και Nissos Samos και όταν με το καλό γυρίσει το Αριάδνη να αντικαταστήσει το Nissos rodos. Οι κυκλάδες θα μπορούσαν να μοιραστούν 50-50.

Link to comment
Share on other sites

Ότι θα μείνουν τα brand name είναι το φυσιολογικό!! Μιας και η HSW εξαγοράζεται από την Attica group που είναι η μητρική εταιρεία με είδη τρεις θυγατρικές εταιρείες ("Superfast Ferries, Blue Star Ferries και Africa Morocco Link) 

Link to comment
Share on other sites

το οτι θα συνεχισει να λειτουργει η HSW οπως λειτουργει σημερα, πιστευω πως ειναι ευσεβης ποθος οσων εμπλεκονται σε αυτη

ΥΓ: εχουμε πει και αλλες φορες οτι τα brands superfast & blue star, ειχαν μεινει χωριστα, με την προοπτικη οτι το ενα θα ηταν για τις διεθνεις γραμμες και το αλλο για τις γραμμες εξωτερικου ;) 

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
40 minutes ago, Panagia Ekatontapiliani said:

Μέσα στο Μαΐο θα πρέπει να αναμένουμε τη παράδοση του Superfast XII και του Highspeed 7 στη Grimaldi Lines και Minoan Lines αντίστοιχα. Οπότε θα πρέπει να αναμένουμε κάποιο ντόμινο αλλαγών πλοίων σε κάποιες γραμμές, όπου έχουν αναφερθεί σε διάφορα θέματα!!! 

Για αυτό οι γλάροι του Ηρακλείου σιγοψιθύριζαν ότι θα δουν ένα φίλο από τα παλιά (με κάθε επιφύλαξη) και εγώ λανθασμένα επέμενα ότι αλλαγές θα δούμε μετά το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Αν μεινει εκει το Highspeed 7 τωρα που παει στις Μινωικες δεν θα δουμε τιποτα τετοιο.Εκτος αν υλοποιηθει αυτο που πριν καιρο ειχα γραψει για δρατηριοποιηση του πλοιου στην Παροναξια.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον θα έχουμε την απομάκρυνση του Superfast XII από τα Δωδεκάνησα πριν το καλοκαίρι, να προβλέψω ένα ντόμινο αλλαγών πλοίων!! 

Το Blue Star 1 στη θέση του Superfast XII στη γραμμή του κορμού των Δωδεκάνησων. 

Το Νήσος Ρόδος στη θέση του Blue Star 1 στη γραμμή της Χίου Μυτιλήνης.

Το Διαγόρας στην άγονη γραμμή μέχρι τη Καβάλα που έκανε το Νήσος Ρόδος. 

Το Νήσος Χίος στη θέση του Διαγόρας στην άγονη των Δωδεκάνησων. 

Η Πάροναξια θα μείνει με τρία πλοία της Blue Star Ferries, δηλαδή το Blue Star Delos και Blue Star Patmos για Πάρο Νάξο Ίο Θήρα και το Blue Star Naxos στην άγονη των μικρών Κυκλάδων. 

Link to comment
Share on other sites

Πέρσι ο Διαγόρας είχε πιο πολλά κρεβάτια από το Νήσος Ρόδος, μικρότερο πρωτόκολλο, αλλά και με τεράστια διαφορά στο γκαράζ, εκεί που έβγαλε χρήμα το Νήσος Ρόδος με τρελά νούμερα στο τμήμα Καβάλα-Λήμνος.

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνώμη μου είναι πιο σωστό να κρατήσει Blue Star Delos, Paros, Naxos στις Κυκλάδες απο τη στιγμή που θα υπάρχει και το Νήσος Χίος στο βραδινό να συνεισφέρει, να στείλει Διαγόρα στην άγονη στα δωδεκάνησα και Blue Star Patmos στη θέση του Blue Star 1 που θα αντικαταστήσει το Superfast XII. Έτσι το Νήσος Ρόδος θα παραμείνει στο κομμάτι μέχρι Καβάλα που σάρωσε πέρσι το καλοκαίρι

Link to comment
Share on other sites

Το νέο σχήμα που δημιουργείται θα δείξει ενδιαφέρον δρομολόγησης πλοίου στης Δυτικες Κυκλαδες,;;; και το λέω διότι η επιτροπή ανταγωνισμού αναφέρει " την δρομολόγηση σε νησί της άγονης γραμμής που μέχρι σήμερα δεν εξυπηρετούν " 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...