Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Ειχαν ακουστεί άλλες φήμες για σημαντική επιμηκυνση του με μαλιστα μια καρινα ... Τι να πω αξίζει τον κοπο ;

Edited by wysiwid
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 months later...
22 hours ago, Petros P said:

Αν θέλουν 1 , τοτε γιατι να πάνε αυτα? και γιατι ο Διαγορας να "πωληθει" και να αλλαξει και σημαια. Κουλα πραγματα.

Το Διαγορας εχει αλλάξει ιδιοκτησιακό καθεστώς και σημαία, προσωρινά, τουλάχιστον με βάση τις ανακοινώσεις της εταιρείας. Λογικά μετα το τέλος της σεζόν (;) θα επανέλθει στη μαμα εταιρεία.

 

το Βενιζέλος θεωρώ ότι ειναι εντελώς ακατάλληλο για τη συγκεκριμένη γραμμή. Θα μπορούσα να δω ρόλο για αυτό σε κάποια απο τις επόμενες κινήσεις της aml που ειναι να συνδέσει μαροκο με Γαλλία και Ισπανία. Όμως προσωπικά σε τέτοιες γραμμές θα ταίριαζε καλύτερα κάποιο Κρήτη.

 

Βέβαια για εμένα και το Δήλος έκπληξη ειναι, οποτε γιατί όχι...

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Petros P said:

1 λέει ,απλά κοιτάνε επισταμένως τα 2 αυτά...οχι και τα 2... Και να τα πάρει που θα τα βάλει? Ελευσίνα η Χαλκίδα? B)

Αν κοιτάνε Μεσόγειο, από τη σειρά αυτή των 5 κονταδελφών ταχύπλοων, μόνο το Corisca Express Three που κάνει Piombino-Elba δεν έχει απομείνει; Το Paros Jet  (αδελφό του) είναι ήδη Ελλάδα και το πρώην Corsica Express έχει πουληθεί ως Araqueens στην Νότιο Κορέα, ενώ τα Scatto και Guizzo έχουν διαλυθεί. Παρόμοιο είναι και το Ramon Llull της Balearia που δραστηριοποιείται στις Βαλεαρίδες. Εκτός αν πρόκειται για κάποιο από τα 5 της σειράς Isola di Capri, μικρότερα, που δεν είναι κάποιο παροπλισμένο. 

Edited by proud_ionian
move
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε στεναχωρησω αλλά δεν πρόκειται για ταχύπλοο από τον Βορρά αλλά ούτε από τη Μεσόγειο!  Παλιότερα ήταν στην Ευρώπη αλλά το πλοίο αυτή τη στιγμή βρίσκεται στη Νότια Κορέα!! Για εμένα πρόκειται για το Queen Star (πρώην AL Sabini)!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι με την αφιξη του νεου Katexpress 3 στην Δανια το πρωτο 3μηνο του 2017 θα μπει στην γραμμη του Max mols,το οποιο θα ελευθερωθει και δεν θα εχει ενεργο ρολο.Πιστευω ο χρονος θα δειξει.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως χωρίς να κάνουμε monohullογία , στη Μεσόγειο σίγουρα πωλείτο το Isola di Stromboli...

Πολλα λέμε αλλα κάτσε μη στο τέλος μείνουμε με κανένα...Izola :P

George...f  μιας και το ειχα γράψει εγώ, το κοιτάω που και πού,εκει ειναι ακομα. Πιστεύω πως αν το δούμε,θα το δούμε φορτωμένο σε κανενα heavylifter πάνω,μιας και έχει χρόνια να δουλέψει

Edited by Petros P
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Είμαι περίεργος πώς θα καλύψει τις φετινές ακινησίες των ΠΑΡΟΣ, ΝΑΞΟΣ, ΔΗΛΟΣ, ΠΑΤΜΟΣ η BS τώρα που δεν έχει ΔΙΑΓΟΡΑ στην Ελλάδα...Έχετε καμια ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Με τον υπάρχον στόλο η λογική λέει ότι τα δύο μεγάλα Blue Star θα κάνουν ημερήσια για Σύρο Μύκονο και το ένα μικρό Blue Star θα κάνει τις ακινησιες των άλλων πλοίων!! Μην ξεχνάμε όμως ότι στην ανακοίνωση της πώλησης του Διαγόρα μιλαγε για επαναγορα του πλοίου από την Blue Star Ferries.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον <<Ε>> του Νεομβρίου η SeaJets σκοπεύει να δρομολογήσει 5 ταχύπλοα στην Ραφήνα και ενα συμβατικό.[Champion jet 1?!(Ραφήνα Τήνο Μύκονο Πάρο,Νάξο,Ίο Θήρα),Master jet(Ραφήνα Μύκονο Νάξο Κουφονήσι),Tera Jet(Ραφήνα Τήνο Μύκονο Πάρο Νάξο),Sifnos Jet(Ραφήνα Τήνο Μύκονο),Highspeed Jet(Ραφήνα Άνδρο Μυτιλήνη Καβάλα και Aqua Spirit(Ραφήνα Άνδρο Τήνο Μύκονο].Το Naxos Jet από Πειραιά για Πάρο Νάξο Άγιο Κύρικο Πάτμο Καρλόβασι.Το Mykonos Jet από 5/5 εως 6/7 και από 4/9 εως 24/9 στην γραμμή Ηράκλειο Θήρα Ίο Νάξο Πάρο Μύκονο.Το διάστημα μεταξύ 7/7 εως 3/9 στην γραμμή Πειραιά Πάρο Ίο Θήρα.

Δεν ξέρω,αλλά αυτά τα δρομολόγια κάπως δεν ευσταθούν;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης λέει και για ένα Ευρωπαικής κατασκευής ferry που είδε η BSF στην Απω Ανατολή και μικρής ηλικιας μαλιστα. Εμένα μόνο αυτο μου ηρθε στο μυαλο.22 ετών δε το λές μικρής ηλικίας πάντως

Edited by Petros P
Link to comment
Share on other sites

Το Highspeed Jet δεν υπάρχει περίπτωση να δρομολογηθεί!!! Το Naxos Jet μου θυμίζει το περσινό δρομολόγιο από Ραφήνα που δεν έγινε ποτέ!! Όσο για το Aqua Spirit δεν πρόκειται να πάει το ίδιο!! Είναι σε αναζήτηση συμβατικού από όσο γνωρίζω αλλά δύσκολα θα γίνει και αυτή η δρομολόγηση!! Το Master Jet προβλέπω ότι θα είναι αμοιβό και την επόμενη χρονιά!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

12 hours ago, proud_ionian said:

μην τα πουνε θιακι, κεφαλονια και ζαντε.

στο αρχιπελαγος το "κιτρινιζουν" το πλοιο.

Από όσο έχω ακούσει η Levante Ferries είχε κοιτάξει κάποιο πλοίο από την Τουρκία, πριν ένα μήνα περίπου. Αλλά πρώτη φορά άκουσα ότι υπάρχει ενδιαφέρον για το Aqua Jewel.

Link to comment
Share on other sites

Ακουστηκε αποψε οτι η Blue αποφασισε να παει τελικα το καλοκαιρι στην Ραφηνα,αλλα για Παρο Ναξο Σχοινουσα κλπ....Προσωπικα κρατω μια επιφυλαξη για κατι τετοιο,αλλα τιποτα δεν ειναι απιθανο..

Link to comment
Share on other sites

Σαν έξτρα βαπορι από τη Ραφήνα δεν γίνεται γιατί δεν έχει βαπορι στην ίδια γραμμή!! Πιστεύω είναι μέτρο πίεσης για το Superruner μην έρθει στη Παροναξια από το Πειραιά!! Για να πάει ένα μικρό Blue Star στη Ραφήνα πρέπει να γυρίσει ο Διαγόρας ή να κάνει Σύρο Μύκονο και το Superfast 12, πέρα από το Blue Star 1 & 2.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...