Jump to content
Shipfriends

Duchess M (IMO 7006819)


Recommended Posts

  • 5 months later...

Ανοιχτά του Περάματος με συνοδεία ρυμουλκών πέρασε πριν λίγη ώρα το DUCHESS M. Πιθανολογώ ότι κατευθύνεται ως συνήθως στο Νέο μόλο Δραπετσώνας.

Link to comment
Share on other sites

Στις 20 Ιουνίου θα ξεκινήσει δρομολόγια το πλοίο από το Μπαρι για το Δυράχιο και θα σταματήσει 6 Σεπτέμβρη σύμφωνα με FOSE.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Το Duchess M έχει φύγει από το Ν.Μ Δραπετσώνας, μάλλον για το Δυρράχιο, όπου αναμένεται να δραστηριοποιηθεί για το καλοκαίρι

Συμπληρώνοντας τον P.Ektatotapilliani απλά να ανεφέρω οτι το πλοίο έφυγε το Σάββατο 28 Ιουνίου για την γραμμή Δυράχιο -Μπάρι όπου έχει ήδη ξεκινήσει και αναμένεται να επιστρέψει αρχές Σεπτεμβρίου!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Φετος θα ξεκινησει δρομολογια για τις γιορτες η θα παραμεινει στην Ελευσινα δεμενο διπλα στο Π. Κρημνιωτισσα στη ντανα της δεξαμενης :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Μα καλά τι γίνετε με το Duchess M...είχα βάλει από πέρυσι alert στο AIS και από χθες μου έρχονται απανοτά μηνύματα για αφιξοαχαχωρήσεις στο TILBURY και στο GRAVESEND στο Λονδίνο...έχω μπερδευτει....τι γίνετε?

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλά τόσο καιρό μου ερχόταν alert απο το δικό μας το duchess! και αν παρατηρήσετε στα στοιχεία sto Duchess στο Λονδίνο έχει σημαία κυπριακή δεν ξέρω βέβαια για το imo-number!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 8 months later...
Αναφερομαι στο Duchess M το οποιο καποτε λεγοταν Ηνιοχος Εξπρες. Συμφωνα και με τον Σουηδο, οταν λεγοταν ετσι, ειχε ελθει στην Ελλαδα και το αδελφο του πλοιο και ειχε ονομαστει Ηνιοχος Εξπρες ΙΙ. Δεν ξερω αν τελικα ταξιδεψε ποτε με αυτο το ονομα αλλα τελικα πρεπει να διαλυθηκε το συγκεκριμενο πλοιο. Γνωριζει κανεις οποιαδηποτε παραπανω λεπτομερεια για αυτο το Ηνιοχος Εξπρες ΙΙ και τι/πως απεγινε?
Tα δύο αδελφάκια τα είχε φέρει ο Κουσουνιάδης που τότε είχε και το παλιό Αθενς Εξπρές. Το ΙΙ διαλύθηκε 4-5 χρόνια από την έλευση του, νομίζω πως στην ακτοπλοία δεν ταξίδεψε ποτέ, δεν ξέρω αν δούλεψε σαν φ/γ εκτός συνόρων.

Αν δεν έχει αναφερθεί αλλού στο thread για την ιστορία

Το Ηνίοχος Εξπρες (Duchess M) το είχε φέρει η Seaways (συμφερόντων -μετξύ άλλων- Μάρκου Κιοσέογλου -Τσιμέντα Χαλκίδος) . Εξ όσων γνωρίζω ο Κιοσέογλου ήταν από τους πρώτους που ασχολήθηκαν με roro, μέσω γερμανικής εταιρείας, έχοντας ναυπηγήσει 5-6 πλοία τα ονόματα των οποίων είχαν σαν δεύτερο συνθετικό το -mark στις αρχές της δεκατίας του ΄70. Αν θυμάμαι καλά κάποια απ΄αυτά ήταν τα Nano- Land- Sailor- Nordic- Starmark (Mykonos). Αφού προσετέθη ο καταπέλτης στην Ελλάδα, το πλοίο δούλεψε στο εξωτερικό με το όνομα Rata Hills. Αργότερα προσετέθησαν καμπίνες για τους οδηγούς -νομίζω έφτασε 40- καί ήταν μάλλον το πρώτο ελληνικό ropax και ένα από τα πρώτα παγκοσμίως (αρχές δεκαετίας ΄80 υπήρχαν -αν δεν κάνω λάθος- 12 ropax σε όλο τον κόσμο). Το πλοίο πρέπει να δούλεψε στα τέλη της δεκαετίας του ΄70 για λίγο στην γραμμή Πειραιάς-Ρόδος και στην συνέχεια πουλήθηκε στην Brittany Ferries. Λίγο πριν η Seaways είχε φέρει και το αδελφάκι του το οποίο ονομάστηκε Ηνίοχος Εξπρές ΙΙ (το οποίο όμως ήταν περίπου τρία χρόνια παλαιότερο, δεν είχε βολβό, ο οποίος προσετέθη μετά, και είχε άλλου τύπου και μικρότερες μηχανές.)

Εξωτερικά ήταν εύκολα διακριτά από την διαφορά στο πάνω μέρος της τσιμινιέρας τους. Το ΙΙ έμεινε "καθαρό" roro και δρομολογήθηκε επίσης για λίγα χρόνια στην γραμμή Πειραιάς-Ρόδος σε αντικατάσταση του πρώτου (οι οδηγοί πήγαιναν αεροπορικά). Το πρώτο επέστρεψε αρκετά αργότερα στην Ελλάδα σαν Duchess M. και μετασκευάστηκε σε Ε/Γ Ο/Γ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πρωτο πρωτο στη ντανα της πλωτης δεξαμενης οπως μας ενημερωσε αι ΣΕΙΡΙΟΣ λιγο πιο πανω,αλλα ετσι οπως πανε τα πραγματα το βλεπω και πρωτο υποψηφιο για αποχωρηση.
Δυο χρονια εχει να ταξιδεψει και δυστυχως ουτε φετος φαινετε φως στον οριζοντα :(

Edited by proud_ionian
link
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το DUCHESS M. Παρά το μακροχρόνιο ντάνιασμα του και τα τόσα πλοία που δέσανε ανά καιρούς δίπλα του, όσες φορές το έχω δει είναι σε εξαιρετικά καλή εξωτερική κατάσταση. Ούτε χτυπήματα, ούτε σκουριές και "τρεξίματα". Σαν να παροπλίστηκε μόλις χθες

.
gallery_2102_754_163401.jpg


Nα δούμε το πλοίο σε μία ακόμα φωτογραφία, από την αριστερή του πλευρά, το περασμένο Σάββατο 14/4ου στην ντάνα της Ελευσίνας. Για πλοίο παροπλισμένο σε ντάνα κοντά στα τέσσερα χρόνια, σε μια χαρά κατάσταση το βρίσκω.

gallery_2102_175_234291.jpg

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ρυμουλκειται απο το Χρηστος 13 οσο μπορω να υπολογισω απο το σημειο που το μαζεψε συν τη πληροφορηση που ειχα  εδω και λιγο καιρο,το Duchess M για τοπο χλοερο ,τοπο αμμουδερο και Τουρκικο.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι πρέπει να τσίμπησε από την Ελευσίνα το CHRISTOS XIII με προορισμό ALIAGA :ph34r:!!!

 

 

Τώρα το είδα: 

Petros Posted Today, 17:04

Ρυμουλκειται απο το Χρηστος 13 οσο μπορω να υπολογισω απο το σημειο που το μαζεψε συν τη πληροφορηση που ειχα εδω και λιγο καιρο,το Duchess M για τοπο χλοερο ,τοπο αμμουδερο και Τουρκικο.

Edited by mytilene
Link to comment
Share on other sites

Απορω πως τους ξεφυγε τοσα χρονια. Παει και ο Μαραγκοπουλος επισημα. Να περασει ο επομενος μικρος που θα καταβροχθιστει.

Αληθεια πως και εφοσον φαινοταν οτι τοσα χρονια δε θα ξαναδουλεψει δεν εφυγε για απεναντι? Ειχε τιποτα μπλεξιματα?

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που δεν τον έκαιγε οικονομικά το πλοιο , περιμενε μια καλη τιμή για μα το πουλήσει .οσο ξέρω ο πλοιοκτήτης ηταν αρκετά καλα οικονομικά . Βέβαια αυτη την περίοδο εχει πέσει το σκράπ αλλα το deal πρέπει να ειχε γινει οσο ηταν υψηλά ακομα (μιλάμε για μείωση 25 % στις τιμές)

Edited by Petros P
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα το συμπαθουσα.

 

ηρθε στην πατρα σε μια εποχη που συναντουσες πλοια καθε μεγεθους και γενιας, (νομιζω το πρωτοδα αμετασκευαστο στο 1).

 

δεν εμεινε πολλα χρονια στις κλασσικες γραμμες της αδριατικης και περασε γενικως τις μερες του στη marlines μεταξυ ναυλωσεων ακινησιων και δευτερων ρολων.

 

τελευταια φορα εν ενεργεια το πετυχαμε στο bari με τον George λιγο καιροπριν σταματησει οριστικα.

 

 

duchess m arrival@bari 060908 b

Duchess M leaving Bari 060908 a

Duchess M leaving Bari 060908 c

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...