Jump to content
Shipfriends

Λιμάνι Ραφήνας


Recommended Posts

Μα εδώ είναι αγαπητέ μου αυτή η Ελλάδα, την πληρώνουμε καθημερινά και θα την πληρώνουμε για πάρα πολλά χρόνια ακόμα…την Ελλάδα των Ολυμπιακών.

Δεν πληρώνουμε αυτή την Ελλάδα αγαπητέ μου, τα 10 δις των Ολυμπιακών αγώνων (που άφησαν και κάτι πίσω δηλαδή – άλλαξαν την Αθήνα) αλλά τα 30 δις για μισθούς – συντάξεις άφαντων υπαλλήλων. Άσχετο.

Το αν θα γινόταν σε ένα μήνα δεν νομίζω να είναι το θέμα μας, ώστε κι αλλιώς λογικά δεν θα γινόταν.

Σχετικά τώρα με τις προοπτικές του λιμανιού, θα συμφωνήσω σε πολλά με τον gtogias. Το λιμάνι της Ραφήνα είναι περιορισμένων δυνατοτήτων, καθώς δεν έχει χερσαίο χώρο για να αναπτυχθεί. Τα νέα έργα που έγιναν έδωσαν κάποιον επιπλέον χώρο, αλλά μέχρις εκεί, δεν υπάρχει άλλος. Απλώς θα μπορεί να εξυπηρετήσει καλύτερα τις υπάρχουσες γραμμές, άντε και 1-2 εποχιακές επιπλέον, για καμιά Χίο ή Παροναξία. Το λιμάνι δεν έχει φυσική προστασία, δεν έχει δυνατότητες χερσαίας επέκτασης, δεν έχει δυνατότητες δημιουργίας νέων και άνετων προσβάσεων. Και δε νομίζω ότι αξίζει μια οποιαδήποτε επένδυση για περαιτέρω ανάπτυξη. Κάποιο συμμάζεμα της υπάρχουσας υποδομής χρειάζεται.

Λόγια του αέρα θα πω τώρα αλλά εμένα αυτή είναι η «φιλελεύθερη» άποψη μου. Εν έτη 2011 δεν νομίζω να είναι τεχνικό πρόβλημα η έλλειψη χερσαίων χώρων. Τα πάντα μπορούν να γίνουν. Με μια σωστή χρηματοοικονομική μελέτη, εκμετάλλευση λιμανιάτικων, τυχών εμπορικών χώρων και ένα Ευρωπαϊκό πρόγραμμα (που σίγουρα θα υπάρχει – απλά κλασσικά δεν το εκμεταλλευόμαστε). Και αν δεν μπορεί να το κάνει το κράτος (που δεν θα μπορεί αλλά οκ), ας το δώσει σε κανένα Γερμανό.

Επίσης, το να πάει κάποια εταιρεία στη Ραφήνα ή στο Λαύριο και να προσπαθήσει να ανοίξει μια νέα γραμμή θέλει χρήμα και χρόνο για να το καταφέρει. Και βεβαίως να έχει κάποιο πλεονέκτημα απέναντι στον ανταγωνισμό του Πειραιά…σε ποιότητα πλοίου, σε ευκολίες πρόσβασης, σε χρόνο ταξιδιού, σε τιμές κα. Και αυτή την εποχή δεν βλέπω να υπάρχουν πολλοί που μπορούν να διαθέσουν χρόνο και χρήμα. Όλοι τηρούν αμυντική στάση και θα την τηρούν για πολλά χρόνια.

Συνεπώς, πιστεύω ότι μέσα σε αυτό το τραγικό οικονομικό τοπίο για την χώρα, στο κοντινό μέλλον δεν βλέπω καμιά προοπτική ανάπτυξης ούτε της Ραφήνας ούτε και του Λαυρίου. Αργότερα, εάν και όποτε ορθοποδήσουμε, εάν υπάρχει προοπτική ανάπτυξης κάποιου λιμανιού για αποσυμφόρηση του Πειραιά, αυτό πιστεύω ότι θα είναι το Λαύριο. Ως τότε…κουράγιο!

ΑΝ φτιαχτεί η επικοινωνία με Αθήνα (αστική συγκοινωνία και οδική) δεν είναι χαζός ο κόσμος και κομπλεξικός να μην προτιμάει την Ραφήνα αν κάθεται 2 ώρες λιγότερες στο καράβι και πληρώνει λιγότερο. Και στο κάτω κάτω επειδή είναι και της μόδας οι κοινοπραξίες (λέγε με νόμιμο καρτέλ) ας συμφωνήσουν όλες μαζί και ας πάνε. Το τραγικό οικονομικό τοπίο της χώρας μόνο με τέτοιου είδους αναπτυξιακές κινήσεις μπορεί να αλλάξει, με φόρους επί φόρων δεν αλλάξει κάτι.

Υ.Γ. Ερώτημα προς τους γνωρίζοντας: Μήπως το βασικό πρόβλημα για την προέκταση της αττικής οδού προς Ραφήνα (όπως βλέπω και στο google map) είναι κάτι ωραίες εξοχικές κατοικίες πλησίον του ρέματος που θα μπαζωνόταν??

Link to comment
Share on other sites

Δεν πληρώνουμε αυτή την Ελλάδα αγαπητέ μου, τα 10 δις των Ολυμπιακών αγώνων (που άφησαν και κάτι πίσω δηλαδή – άλλαξαν την Αθήνα) αλλά τα 30 δις για μισθούς – συντάξεις άφαντων υπαλλήλων. Άσχετο.

Οι Ολυμπιακοί του 2004 δεν ήταν μια μεμονωμένη περίπτωση, αλλά αποτελεί άλλο ένα επεισόδιο της κακοδιαχείρισης (για να παραμείνω ευγενής) των τελευταίων δεκαετιών του δημόσιου ταμείου, που μας έχει οδηγήσει στην σημερινή κατάσταση. Τα 10 δις που αναφέρεις δεν ξέρω από πού προκύπτουν. Εάν δεν απατώμαι, μέχρι στιγμής δεν έχει αποδοθεί επίσημος λογαριασμός για το τελικό και συνολικό κόστος των Ολυμπιακών. Κάποια επίσημη εκτίμηση μιλάει για 11-12 δις, ενώ οι ανεπίσημες μιλάνε για πάνω από 20 δις. Τώρα για το κατά πόσο έχουν πιάσει τόπο αυτά τα λεφτά, νομίζω όλοι το γνωρίζουμε και το βλέπουμε γύρω μας. Άσχετο μεν με το θέμα φαινομενικά, αλλά απολύτως σχετικό, όταν μιλάμε για επενδύσεις και ανάπτυξη. Εάν βεβαίως δεν εθελοτυφλούμε.

Λόγια του αέρα θα πω τώρα αλλά εμένα αυτή είναι η «φιλελεύθερη» άποψη μου. Εν έτη 2011 δεν νομίζω να είναι τεχνικό πρόβλημα η έλλειψη χερσαίων χώρων. Τα πάντα μπορούν να γίνουν. Με μια σωστή χρηματοοικονομική μελέτη, εκμετάλλευση λιμανιάτικων, τυχών εμπορικών χώρων και ένα Ευρωπαϊκό πρόγραμμα (που σίγουρα θα υπάρχει – απλά κλασσικά δεν το εκμεταλλευόμαστε). Και αν δεν μπορεί να το κάνει το κράτος (που δεν θα μπορεί αλλά οκ), ας το δώσει σε κανένα Γερμανό.

Δεν διαφωνώ με την «φιλελεύθερη» άποψή σου, ούτε βγάζω σπυράκια με το ενδεχόμενο ιδιωτικοποίησης των λιμανιών. Αρκεί να μιλάμε για επενδύσεις και όχι για αρπαχτές. Και αρπαχτή θεωρώ να δοθεί ένα λιμάνι μπιρ-παρά σε κάποιον αεριτζή που θα βάλει 2 καλογυαλισμένα παγκάκια και 5 ζαρντινιέρες που θα τα βαφτίσει επενδύσεις και θα ρημάξει τον κόσμο στα λιμανιάτικα για να αποσβέσει δήθεν τις ανύπαρκτες επενδύσεις του. Αντίθετα, επένδυση θεωρώ να δοθεί ένα περιφερειακό λιμάνι σε κάποιον σοβαρό όμιλο διαχείρισης λιμανιών που θα υπογράψει συμβόλαια με ναυτιλιακές εταιρείες για μεταφορά των δραστηριοτήτων τους, θα φτιάξει κοινοπραξίες με κατασκευαστικούς ομίλους για την δημιουργία σύγχρονων οδικών προσβάσεων και επέκταση των γραμμών του προαστιακού και θα επενδύσει σε νέες λιμενικές υποδομές και υπηρεσίες. Φαντάζομαι ότι μέχρις εδώ δεν διαφωνούμε.

Η διαφωνία μου όμως είναι ότι το λιμάνι της Ραφήνας δεν προσφέρεται για σοβαρές επενδύσεις, όπως τουλάχιστον τις εννοώ εγώ, καθώς βρίσκεται μέσα σε μία ήδη διαμορφωμένη πόλη με συγκεκριμένο προσανατολισμό και με ήδη διαμορφωμένες λειτουργίες. Και με αυτή την έννοια, θεωρώ ότι δεν έχει περιθώρια περαιτέρω ανάπτυξης. Μπορεί μεν να βελτιωθούν οι υπηρεσίες του, αλλά δεν μπορεί να εξελιχθεί σε λιμάνι ανταγωνιστικό του Πειραιά. Αντίθετα, πιστεύω ότι το Λαύριο έχει προοπτικές ανάπτυξης και, εάν υπάρξει κάποιος σοβαρός επενδυτής που θα επενδύσει σε ένα ολοκληρωμένο σχέδιο, μπορεί να αποτελέσει μια σοβαρή εναλλακτική πρόταση για τον Πειραιά.

Ας μη γελιόμαστε όμως. Σε μια τέτοια περίπτωση το ταξίδι πχ από το Λαύριο θα είναι μεν συντομότερο, αλλά δεν είμαι βέβαιος ότι θα είναι και φθηνότερο, που είναι και ένα από τα ζητούμενα. Όλες αυτές οι επενδύσεις από κάπου θα πρέπει να αποσβεσθούν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Νομίζω ότι δεν έχει αναφερθεί ότι έχουν αρχίσει οι εργασίες για την επισκευή της κατεστραμμένης προβλήτας 6. Από την έκταση των εργασιών που είδα, υποθέτω ότι θα πρέπει να ήταν μεγάλη η σπηλαίωση.

gallery_1833_840_32617.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τον τελευταίο μήνα άρχισαν να ακούγονται σενάρια για ολοκλήρωση του κλάδου της Αττικής Οδού προς Ραφήνα και ακολούθως επέκταση του Προαστιακού προς Ραφήνα, ...που προβλέπεται να ολοκληρωθεί μέχρι το 2020, αφού όμως προηγηθεί η επέκταση από Κορωπί προς Λαύριο....εντός του 2015 :rolleyes:

Εννοείται ότι στις εποχές που ζούμε κάθε πρόβλεψη πέραν του επομένου μηνός είναι παρακινδυνευμένη...πόσο μάλλον όταν μιλάμε για χρόνια. Από αυτά που διαβάζω θα έλεγα ότι το πιό πιθανό να γίνει είναι η επέκταση της Α.Ο. προς Ραφήνα, καθώς Μπόμπολας και Ιωάννου προτείνουν να την κάνουν με αυτοχρηματοδότηση και σε αντάλλαγμα να πάρουν παράταση στην εκμετάλλευση της ΑΟ. Εάν τελικά γίνει δεκτή η πρότασή τους και πάρουν την επέκταση με ανάθεση, λένε για παράδοση το 2014...τότε που όλες οι ακτοπλοϊκές του Αιγαίου θα έχουν μεταφερθεί στην Ραφήνα :rolleyes:

Edited by ΝΗΡΕΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δω τι θα γίνει με το σταθμό του Προαστιακού στη Ραφήνα αφού ο <<έξυπνος>> που τόσα χρόνια παρίστανε το δήμαρχο στη Ραφήνα, πούλησε την έκταση που προοριζότανε για σταθμό του Προαστιακού στο Lidl και έγινε σουπερ μαρκετ, με σκοπό να εμποδίσει τον προαστιακό να φτάσει στην πόλη.....Να υποθέσω ότι θα γίνει πίσω από την πλαζ κοντά στο ξενοδοχείο ΑΥΡΑ ο σταθμός λοιπόν....Πάντως σε ένα τέτοιο σενάριο χρειάζεται ο ΟΛΡ να αγοράσει 2-3 λεωφορεία για τις ώρες αιχμής να πηγαινοφέρνουν τον κόσμο από τον προαστιακό στο λιμάνι, κάτι σαν τον ΟΛΠ που έχει λεωφορεία από τον ηλεκτρικό για την Ε1, αλλιώς βλέπω δύσκολο το σενάριο να πηγαινοέρχεται κόσμος περπατώντας με τις βαλίτσες......Πολύ πιο πριν όμως από το 2020 που λέει ο Νηρέας θα έχει έρθει λεωφορείο του ΟΑΣΑ στο λιμάνι, οπότε θα έχουμε αποκτήσει μια κάπως πιο σοβαρή σύνδεση με την Αθήνα........Αδιανόητο μια πόλη με πληθυσμό μόνιμων κατοίκων 20 χιλιάδες μίνιμουμ (κάτι λιγότερο δηλαδή σε μέγεθος από το Καρπενήσι) , να μην έχει σοβαρή συγκοινωνία με την Αθήνα..........

Πάντως από συζήτηση με καλό φίλο καραβολάτρη πρόσφατα, μου είχε πει ότι η επέκταση είχε ξεκινήσει από παλιά, αλλά έμεινε πολύ πίσω στο χρονοδιάγραμμα και ακυρώθηκε......Ετσι εξηγείται που οι ταμπέλες στην Αττική οδό λοιπόν γράφουν <<Ραφήνα>>.......Μακάρι να γίνει ένα σοβαρό έργο λοιπόν, τώρα που έχουμε έναν κάπως πιο σοβαρό δήμαρχο.......

Edited by giorgos_249
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ολοκληρωθηκε αργα αποψε η επισκευη της προβλητας Νο 6, μετα απο 8 μηνες δουλειας.....μονο που προβλεπεται να δημιουργηθει θεμα, καθοτι το υψος της προβλητας ειναι στο υψος των εκ δεξιων της προβλητων (5,4,3), και οχι στο υψος της ν 7 τουλαχιστον....ετσι ,προβλεπεται να δημιουργηθει προβλημα με τους καταπελτες των μεγαλων πλοιων, αφου για να στρωσουν, θα πρεπει να ακουμπουν σχεδον στην προβλητα.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

κ πισημως λοιπον το ΙΘΑΚΗ απο τον ιουνη στην ραφηνα ΑΛΛΑ...

Εχετε σκεφτει τι θα γινεται το πρωι με 4 πλοια να φορτωνουν ταυτοχρονα???

ας φευγει το Ιθακη 8,15 τι ωρα θα φυγω εγω απο την νικαια στο πειραια για να προλαβω με τον χαμο στην αττικη οδο κ μετα στην μαραθωνος???

καθε σαββατο που δεν θα εχει κανεις βραδυνο που θα πεφτουν 4 πλοια στις αγκυρες???

η το καλυτερο απ ολα αμα εχει καιρο πως θα φορτωσουν η θα ξεφορτωσουν???θα περιμενει ο ενας τον αλλον για να πεσουν???

εχω περιεργεια να δω την αντιμετωπιση απο το λιμεναρχειο της μπλου σταρ!!!

μου μυριζεται πολεμος :o

Edited by margaritis24
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

απο οτι πηρε το αυτι μου στο ραδιοφωνο της παναθηναικης συμμαχιας, ^_^ πολιτικοι και ενστολοι υπαλληλοι του εκει λιμεναρχειου εξεδιδαν διπλωματα οδηγησης ταχυπλοου ανευ εξετασεων. (λαβατε ημετερε τα δεοντα προς ληψιν πρωτοβουλιας B) ).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 5 months later...

Εάν πω ότι μου άρεσε η κατάσταση που είδα τις προάλλες στην μεσημεριανή άφιξη του SJ2...μάλλον ψέμματα θα πω. Ιδιαίτερα με το βυτιοφόρο εγκλωβισμένο ανάμεσα στους επιβάτες.

 

Κατά τα λοιπά έχει βελτιωθεί αρκετά η γενική εικόνα του λιμανιού, με καλύτερα στέγαστρα, δωρεάν wifi και φωτεινό πίνακα δρομολογίων στην πύλη.

 

gallery_1833_519_73968.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 months later...

Στην Ραφήνα μπορεί να μην φθάνει ο προαστιακός και η Αττική Οδός και να μην έχει αστική συγκοινωνία, αλλά οσονούπω θα εκσυγχρονισθεί τουριστικά με ό,τι πιό σύγχρονο...διαθέτει η Άπω Ανατολή ...με τα τρίκυκλα Tul Tuk

 

ΥΓ Και δεν είναι μόνο η Ραφήνα...τα Tuk Tuk Greece  θα πάνε και σε άλλες ελληνικές πόλεις

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Το πλοιο για το καλοκαιρι ζητησε πρωινο δρομολογιο 7.45 από Ραφηνα για Τηνο-Μυκονο-Παρο-Ναξο-Ιο-Σαντορινη. Απλα επειδη υπαρχει προβλημα με την ασφαλη προσδεση του πλοιου ( επειδη εχει μια αγκυρα θελει να πλαγιοδετει ) τυπικα δεν εχει εγκριθει το δρομολογιο μεχρι να λυθει , και αν θα λυθει, αυτο το θεμα .

 

Απ' τη στιγμή που το Super Jet θα διανυκτερεύει στη Σαντορίνη γιατί δεν πάει να δένει στη θέση του; Δεν χωράει λόγω μεγέθους;

Link to comment
Share on other sites

Το Λιμεναρχειο εχει θεσει οριο πλοιων διανυκτερευσης ,τα 5 πλοια. Απο την στιγμη που ΟΛΑ  τα ταχυπλοα χρειαζονται- και ζητησαν - πρυμνοπλαγιοδετηση ( δυο γωνιες μονο εχει η Ραφηνα), και αυτο φυσικα δεν ειναι δυνατον καθοτι θα πρεπει να πιανουν τα ηδη υπαρχοντα πλοια, υπηρξε αρνητικη γνωμοδοτηση. Μονο σε περιπτωση που δεν θα καταπλευσει καποιοι απο τα υπαρχοντα -πραγμα απιθανο-, τοτε θα μπορει  ΕΝΑ  ταχυπλοο να μπει στην γραμμη. Και μην ξεχναμε οτι εχει παραλθει η εποχη που εδεναν δυο πλοια σττο παλιο λιμανι (θεσεις 1-2) διπλα στον φαρο, εδω και 3 χρονια,με αποφαση του Λιμεναρχειου...

Edited by valencay
Link to comment
Share on other sites

Και μέσα στη σύγχυση, εμφανίσθηκαν και οι Ραφηνιώτες που ανησυχούν για την έλευση του Κεντέρη. Μα δεν μας διαβάζουν...και κάθονται και ανησυχούν για τον φόρτο στη κυκλοφορία που θα φέρει ο Κεντέρης? :D

Link to comment
Share on other sites

Παντως , μια λυση για το θεμα του seaspeed jet θα μπορουσε να ειναι η εξης :

 

Το 2009 το ΠΑΝΑΓΙΑ ΘΑΛΑΣΣΙΝΗ που εκανε το δρομολογιο  Λαύριο - Λήμνο - Βόλο μια φορα την εβδομαδα και τις υπόλοιπες μέρες Βόλο - Σποράδες , επειδη δεν μπορουσε να πρυμνοδετησει (δεν το <<κρατουσε>> χωρις αγκυρες - το ΘΑΛΑΣΣΙΝΗ νομιζω πρεπει να εχει μονο μια άγκυρα σαν και το seaspeed jet) στο λιμανι του Βόλου έκανε το εξής : Το απόγευμα που γυριζε από τις Σποράδες έδενε κανονικά στην προβλητα ,ξεφόρτωνε και έπειτα έλυνε τους κάβους και γυριζε 90 μοίρες και πλαγιοδετούσε για να περασει τη νυχτα. Το επόμενο πρωί , μισή ώρα πριν την αναχώρηση έλυνε τους κάβους , έφερνε την πρύνμη στο ντόκο , φόρτωνε και έφευγε απευθείας .

 

Αντίστοιχα και εδώ , μπορει να έρχεται το απόγευμα το πλοίο, να κατεβάζει κόσμο και οχήματα στην προβλητα 4 και έπειτα αμεσως μολις τελειωσει η αποβίβαση να πλαγιοδετεί κατα μήκος των προβλητων 3 4 και 5 - που ουτως η αλλιως δε μπορουν λογω βυθίσματος να χρησιμοποιούνται από κανένα πλοίο πλην των Μαρμαριώτικων, και έπειτα το πρωι μιση ωρα πριν την αναχώρηση να λυνει καβους και να γυριζει την πρύμνη στο ντόκο , να δένει - να φορτώνει - να λύνει και να φεύγει .

 

Δεν ξερω ποσο ρεαλιστικο ειναι αυτο, ιστορικα απλα το αναφερω επειδη γινοτανε το 2009 στο Βόλο όλο το καλοκαίρι.

 

Θα ανεβασω και μια φωτο αργοτερα με το ΘΑΛΑΣΣΙΝΗ πλαγιοδετημένο.

Link to comment
Share on other sites

Στη 13 ουτως η αλλιως δε μπορει να δεσει πλοιο σημερα. Αλλα και να μπορουσε να δέσει , λογω του μεγάλου πλάτους (26 m) του εν λόγω σκάφους δε θα μπορει μετα να δέσει τίποτα στην 9 .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Πολύ καλό αυτό, δεν είχε γίνει ποτέ.  Μακάρι να γίνεται συχνά όπως συμφώνησαν όλοι εξάλλου.  Ελπίζω να συζητήθηκαν και τίποτα έργα που πρέπει να γίνουν, όπως πχ η προέκταση του κυματοθραύστη από την προβλήτα #13 που τόσο πολύ ανάγκη έχει το λιμάνι μας....  :)

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 7 months later...

Μου κάνει τρομερή εντύπωση ο αριθμός των πλοίων που θα βρίσκονται τη νέα σεζόν στο λιμάνι της Ραφήνας:

  • Αικατερίνη Π
  • Superferry Andros
  • Θεολογος
  • Superferry
  • Superferry II
  • Evia Star ή Panorama
  • Hellenic Highspeed
  • Paros Jet or Tera Jet or Naxos Jet ( μπορεί και 2 ταχύπλοα)
  • Speedrunner IV
  • Συμβατικό Seajets

Έχει το λιμάνι capability για 10 περίπου πλοία?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...