Jump to content
Shipfriends

Λιμάνι Ραφήνας


Recommended Posts

3 hours ago, rafina-lines said:

…Με το καλό!  Μακάρι να μην ξαναζήσουμε τέτοιες καταστάσεις...  🥺

Χωρίς να είναι προσωπικό για τον φίλο @rafina-lines:Τι άλλαξε δηλαδή και δεν θα επαναληφθούν τα γεγονότα του ΣΑ 9/9;  Άλλαξε το λιμάνι και προστατεύεται καλύτερα από τους καιρούς; Υπεγράφη σύμβαση με τον Ύψιστο και δεν θα ξαναφυσήξει;

Με τα «μακάρι» δουλειά δεν γίνεται ούτε στην Ραφήνα, ούτε στον ΟΣΕ, ούτε στην Καρδίτσα. 
 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, φίλε μου, @georgios express, αλλά έτσι όπως έχουμε φτάσει με την κατάσταση του λιμανιού, μόνο στον ύψιστο όπως λες επαφίεται το μέλλον, γιατί με τους "άρχοντες" που έχουμε τοπικούς και μη, 40 χρόνια τώρα δε βλέπουμε φως!!! Όταν τα σχέδια για προστατευμένο λιμάνι μένουν μόνο σχέδια και τίποτα παραπάνω, που ακόμη κι αυτά τα σχέδια αλλάζουν χωρίς να έχουν γίνει ούτε τα 10 προηγούμενα, τι περιμένουμε?? Πριν από χρόνια είχα γράψει τη γνώμη μου για την κατάσταση του λιμανιού μας, κάπου εδώ μέσα πρέπει να είναι, δεν έχουν αλλάξει και πολλά από τότε.... Δεν ξέρω τι συμβαίνει και δεν πραγματοποιούνται ποτέ έργα εδώ, ενώ σε άλλα μέρη της Ελλάδας τα πράγματα, είναι πολύ καλύτερα, και από τρόπο λειτουργίας και από προσβάσεις, και από προστασίες λιμένων!!! Τι παραπάνω να πω δλδ??? Μπορώ να γράφω με τις ώρες για το λιμάνι μας και το τι συμβαίνει, το ζω καθημερινά από μωρό παιδί, αλλά δε θέλω να κουράζω και να γίνομαι κακός... Οπότε ας ευχηθούμε να μας λυπηθεί ο Θεός και να προχωρήσουμε όπως έχουμε προχωρήσει τον τελευταίο μισό αιώνα μέχρι να γίνουν κάποια απαραίτητα τουλάχιστον έργα, τα οποία ΙΣΩΣ προλάβουμε να δούμε κάποια πριν πεθάνουμε... Γιατί πραγματικά έχω χάσει προ πολλού τις ελπίδες μου για βελτίωση του λιμανιού μας.... 😔😔

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ναι, οι προβλήτες #3 και #4 έχουν κατασκευαστεί με λανθασμένο βύθισμα.  Είναι πολύ ρηχές.  Μόνο τα μαρμαριώτικα μπορούν να πέσουν εκεί (κυρίως στην #4, η #3 είναι πιο δύσκολη) και κάποια μικρά ταχύπλοα.  Γι' αυτό και προβλέπεται τώρα (κάποια στιγμή δλδ) να γίνει το έργο με προϋπολογισμό 500.000 ευρώ "Αναδιάταξη προβλητών και αποκατάσταση προστασίας ποδός των προβλητών #3 ως #9".  Αν και ακόμη δεν έχει ξεκινήσει τίποτα!  Η σύμβαση αυτή για το έργο υπογράφτηκε στις 11 Μαρτίου 2023.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι κι αυτό. Έχεις δίκιο, φίλε μου! Οπότε κάνει τα πράγματα ακόμη χειρότερα! Και φυσικό είναι άλλωστε αφού δεν υπάρχει προσήνεμος μώλος ικανός να τις προστατέψει από το βόρια....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μέγα Φάουλ θα χαρακτήριζα την κινηση των 2 εταίριων Fast Ferries & GSF να πάνε το ένα απογευματινό στις 15:30 ειδικα φέτος που γίνονται και τα έργα για το ρέμα διαβασα σε τοπικό site ότι από Ιούνη τα ΙΧ προς το λιμάνι θα διέρχονται μέσα από  την πόλη κάντε εικόνα μέσα στο καλοκαίρι σύνολο 500 ΙΧ να διέρχονται βαλτε και  ταξι, Κτελ καλά ειδικα αν το πλοιο της Seajets φτάνει και με καθυστέρηση οπως γινοταν το βαθύ καλοκαίρι δεν θέλω να φανταστώ τι θα γίνεται.

Edited by cyclades_shipping
Link to comment
Share on other sites

Ενώ να φεύγουν ο ένας πάνω στον άλλο και να κυνηγιούνται είναι εφυής κίνηση;

Ίσα ίσα τώρα που γίνεται πιο δυσχερής η πρόσβαση στο λιμάνι ίσως εξυπηρετεί καλύτερα να αραιώσουν οι αναχωρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εχω ξαναπεί η Seajets έχει εδώ και 2 χρόνια την αναχώρηση 14:30 ,πάνε και βάζουν πάνω της και στο σκέλος προς Ραφηνα αλλά και από Ραφηνα τα Andros Queen/Θεολόγος.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...