Jump to content
Shipfriends

Παναγία Σκιαδενή (IMO 8520288)


Recommended Posts

Ταξιδακι για Μαρμαρι χτες και στο πηγαινε μας ελαχε το ΑΡΤΕΜΗΣΙΑ

Ειχα να ταξιδεψω απο το 2006 με το πλοιο και για να πω την αληθεια το βρηκα οπως το θυμομουν.Πεντακαθαρα σαλονια,πεντακαθαροι εξωτερικοι χωροι και γενικοτερα ειναι ενα μαζεμενο βαπορακι που ειναι οτι πρεπει για τη γραμμη.

Για την διαρυθμιση του μας εχει μιλησει και ο Geroge στο πρωτο ποστ του thread και ειναι και σημερα ακριβως οπως το περιγραφει.Δεν εχει αλλαξει τιποτα.Η ταχυτητα παραμενει η ιδια αν και το καλοκαιρι απο οτι εμαθα το ανοιγουν λιγο παραπανω για να κερδιζουν κανα 10λεπτο.

Ας δουμε και οπτικο υλικο

Ετοιμο να δεσει στη Ραφηνα

Μπαινοντας στο Μαρμαρι την ωρα που βραδυαζει

Δεμενο στο Μαρμαρι

Δυο φωτογραφιες απο το λοφο πανω απο το χωριο και μια νυχτερινη

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Replies 334
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 months later...

Το πλοίο έδεσε χθες το βράδυ στο Μαρμάρι για την προγραμματισμένη και -εκ των καταστάσεων που μεσολάβησαν- αργοπορημένη, δίμηνη ακινησία του.

Οι άνθρωποι της εταιρίας του πλοίου -πολύ σωστά- φρόντισαν και ανήρτησαν ανακοινώσεις στο Μαρμάρι για το αναγκαστικό σταμάτημα του πλοίου, που άφηνε -έστω και για μία ημέρα τελικά- την γραμμή χωρίς πλοίο. Δεν μπορούσε όμως να γίνει αλλιώς μιας και τα πιστοποιητικά του πλοίου είχαν λήξει και ήταν από το καλοκαίρι προγραμματισμένο να είχε σταματήσει πριν αρκετές ημέρες.

Καλή ξεκούραση να ευχηθούμε στο πλήρωμα του, μιας και το τελευταίο τρίμηνο με την απουσία του ΕΥΒΟΙΑ ΣΤΑΡ, το πλοίο εκτελούσε συνεχή δρομολόγια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το πλοίο έδεσε χθες το βράδυ στο Μαρμάρι για την προγραμματισμένη και -εκ των καταστάσεων που μεσολάβησαν- αργοπορημένη, δίμηνη ακινησία του.

Το ΑΡΤΕΜΙΣΙΑ δείχνει να "ζωντανεύει" σιγά σιγά στο λιμάνι του Μαρμαρίου όπου μένει δεμένο από τις αρχές του περασμένου Δεκέμβρη.

Σήμερα, εκτός από το σήμα AIS που εκπέμπει και πάλι, από το πρωί βλέπω στην live camera του in-karystos.gr τις τσιμινιέρες του να καπνίζουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

σήμερα έμαθα για πιθανή πώληση του ΑΡΤΕΜΙΣΙΑ!

Γνωρίζοντας ότι μία αγγελία δεν σημαίνει τίποτε, καθώς όλα πωλούνται και όλα αγοράζονται...να πω απλώς ότι είδα μια πρόσφατη αγγελία πώλησης για το Αρτεμισία. Δεν μπορώ να ξέρω τι ακριβώς γίνεται, αλλά θα είναι κρίμα να φύγει, μιάς και είναι όμορφο και περιποιημένο καραβάκι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλοτάξιδο να είναι το βαποράκι και στα Δωδεκάνησα και ελπίζω τα τελικά χρώματα να είναι κάπως καλύτερα από αυτά στο site της εταιρείας. Μπορεί αυτός ο συνδυασμός να ταιριάζει με τα ταχύπλοα, αλλά στην Αρτεμισία μου φαίνονται αρκετά άσχημα. Και δεν με ενοχλεί τόσο το πορτοκαλί, όσο η μεγάλη επιφάνεια του μπλε. Θέλει λίγο δούλεμα το σχέδιο για να βγει εξίσου όμορφο με τα τωρινά του χρώματα.

Link to comment
Share on other sites

Αντιθέτως εμένα μού αρέσει αυτό το livery γιά το συγκεκριμένο πλοίο.Θα μπορούσε μάλιστα να λείπη και αυτή η λευκή περιοχστην πρύμνη και να συνεχίζεται το μπλέ χρώμα μέχρι τον καταπέλτη.Είναι κάτι διαφορετικό από όλα τά μπλέ/λευκά/κόκκινα που είχαμε συνηθίσει.

(Εξαίρεση αποτελούσαν τα κίτρινα τής Καλλίστης αλλά αυτά τά έφαγε η μαρμάγκα...).

Οπως και να έχη,εύχομαι κι'εγώ να είναι καλοτάξιδο το πλοίο και στην νέα γραμμή του.

ΥΓ.Οπότε όμως τώρα στην γραμμή τού Μαρμαρίου η πρώην εταιρία του μένει μόνο ένα πλοίο (το ΜΑΡΜΑΡΙ ΕΞΠΡΕΣ);Εκείνο το ΠΑΝΟΡΑΜΑ τί απέγινε;

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου αρέσει πολυ η νέα φορεσιά που θα έχει το βαποράκι η οποία θα το κάνει να ξεχωρίζει από όλα τα άλλα.Και είναι σίγουρο ότι φεύγει από καλά χέρια και πάει επίσης σε καλά χέρια.

ΥΓ:Το ΜΑΡΜΑΡΙ ΕΞΠΡΕΣ επίσης του Αλιφραγκή εδώ και χρόνια ταξιδεύει από Λαύριο Κέα οπότε για την ώρα δεν θα έχει παρουσία ο πλοιοκτήτης του στην γραμμή Ραφήνα Μαρμάρι. Το ΠΑΝΟΡΑΜΑ δρομολογείται 1η Νοέμβρη.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχω να παρατηρήσω πως κάλλιστα το βαπόρι θα μπορούσε να μήν αλλάξη όνομα.Εχουμε γεμίσει "Παναγίες"-Ψαριανή,Σπηλιανή,Κρημνιώτισσα κλπ,ούτε ιερείς να ήταν οι πλοιοκτήτες τους.Δέν έχω τίποτε με τίς θρησκείες γενικώτερα,αλλά το "Αρτεμισία" είναι ένα ωραιώτατο όνομα για πλοίο-θυμίζει και το φυτό εκείνο από το οποίο φτιάχνουν το αψέντι.....

ΥΓ.Mea culpa γιά το ΜΑΡΜΑΡΙ ΕΞΠΡΕΣ,που το είχα πετύχει πέρυσι τον Αύγουστο στην Κύθνο,όπου πρυμνοδετήσαμε δίπλα του με το ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ καθ'οδόν πρός Σέριφο....

Link to comment
Share on other sites

ιερεις δεν ειναι οι πλοιοκτητες τους hastaroth, αλλα κατα καιρους για ορισμενους πλοιοκτητες ή για ορισμενα "παναγιωτατα" πλοια, ειχε ακουστει οτι υπηρχε ενεργοτατη συμμετοχη του επενδυτικου fund "Church of Greece. Private Equity and Real Estate, Investors & Consultants".

η παναγια σκιαδενη ειναι γνωστη εικονα στη ροδο και αν κρινω οτι και παλιοτερα ειχαν επιλεξει αυτο το ονομα, η επιλογη μαλλον δεν εχει να κανει με χρηματοδοτηση απο το παραπανω fund

Link to comment
Share on other sites

Και όμως...τα δύο ονόματα σχετίζονται, κατά κάποιο τρόπο. Το όνομα Αρτεμισία προέρχεται σαφώς από την θεά Άρτεμι, ενώ η Παναγία Σκιαδενή έχει κτισθεί πάνω στα ερείπια αρχαίου ναού της Αρτέμιδος!

Edited by ΝΗΡΕΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Το πλοίο, κατά πως λεν οι μπίντες στο λιμάνι του Μαρμαρίου, πουλήθηκε γύρω στα 3 εκατομμύρια. Αυτήν την περίοδο έχει ζητήσει και εκτελεί αυξημένα δρομολόγια, ώστε να μπορέσει να αποχωρήσει από την γραμμή γύρω στις 15 με 20 Οκτωβρίου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελείωσε φίλε Χιώτη. Αύριο το πρωί με την αυγούλα έρχεται Ραφήνα κενό επιβατών, θα μείνει μια ημέρα και Τετάρτη θα αναχωρήσει για την Ρόδο όπου θα παραδοθεί στον κ. Σπανό.

Link to comment
Share on other sites

Άβαφτο ??? Δεν θα περάσει πρώτα καμμία βόλτα π.χ. από του Σπανόπουλου στην Σαλαμίνα (όπου έχουμε δει να κάνουν τις ετήσιες τους τα ταχύπλοα της εταιρείας) για να βαφτεί στα νέα του χρώματα ???

Link to comment
Share on other sites

οι πληροφορίες μου ήταν για να πάει Ρόδο αλλά΄έτσι όπως το θέτεις με προβληματίζει κι εμένα. Όχι τόσο για τα χρώματα γιατί μπορεί να κατέβει ένα συνεργείο στην Ρόδο και μέσα σε μια ημέρα να το βάψει αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις αγοραπωλησίας συνήθως γίνεται ένας δεξαμενισμός για το τυπικό οκ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...