Jump to content
Shipfriends

Εισιτήρια (Έκδοση, Ακύρωση, Στοιχεία, Έλεγχος κλπ)


Recommended Posts

Δεν υπάρχει δυνατότητα στο σύστημα να “μπλοκάρονται” οι “σκέτοι” και δεν είναι δυνατό να εφαρμοστεί κάτι τέτοιο, ούτε τεχνικά, ούτε πρακτικά.

Και ομως φιλε ΟΡΕΣΤΗ γινεται και τεχνικα και πρακτικα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 534
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εξακολουθώ να θεωρώ πως κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό για τους παρακάτω λόγους:

Τεχνικά (1)

Στο σύστημα των πρακτορείων, η ένδειξη της διαθεσιμότητας θέσεων επιβατών και garage προηγείται από την επιλογή αριθμού ατόμων και ΙΧ. Συνεπώς το κάθε πρακτορείο βλέπει τη διαθεσιμότητα των θέσεων και των ΙΧ πριν ο χειριστής ή ο πελάτης επιλέξουν τι ακριβώς θέλουν να κλείσουν.

Τεχνικά (2)

Πως θα λειτουργούσε αυτό το μπλοκάρισμα στις μηχανές online booking του internet; Οι περισσότερες εταιρίες και σχεδόν όλα τα πρακτορεία χρησιμοποιούν την έκδοση της CRS. Θα έδινε για το ίδιο δρομολόγιο διαθεσιμότητα θέσεων αν ο χρήστης επιλέξει ΙΧ αλλά την ίδια στιγμή πληρότητα 100% αν ο χρήστης επιλέξει να αγοράσει μόνο θέσεις επιβατών? (το αντίστροφο είναι λογικό και γίνεται).

Πρακτικά

Πως γίνεται ο υπάλληλος της εταιρίας, του πρακτορείου ή του τηλεφωνικού κέντρου να διακρίνει αν ο πελάτης θα ζητήσει ΙΧ ή όχι και ανάλογα να τον εξυπηρετήσει; Πως γίνεται να ενημερώνει με διαφορετικές πληροφορίες σχετικά με τη διαθεσιμότητα θέσεων, τους πελάτες, ανάλογα με το εάν επιθυμούν να ταξιδέψουν με όχημα ή όχι; Ακόμα και αν αυτό γινόταν, δεν θα γινόταν πολύ γρήγορα αντιληπτό από τους επιβάτες που εξυπηρετούνται από τους πράκτορες στα λιμάνια? Συνεπώς μπορούν σε κάποιο βαθμό (οι λιμενικοί πράκτορες) να προωθούν τις πωλήσεις των οχημάτων, μπορούν να δίνουν μια "ανεπίσημη" προτεραιότητα στους επιβάτες με τροχοφόρα, αλλά σε μικρό βαθμό, όχι ικανό να αλλάξει την αναλογία που γεμίζει το πλοίο.

Πράγματι η σχέση του αριθμού των επιβατών προς τον αριθμό των οχημάτων που έχει αυτό το πλοίο, είναι η μικρότερη (3,6) στην κατηγορία των ταχυπλόων. Το σύνηθες είναι 4,5-5,5 ενώ τη μεγαλύτερη έχουν το Speedrunner Ι (6,9) και τα Highspeed 2-3 (9,2).

Link to comment
Share on other sites

πριν λιγο καιρο σε αυτο το thread ειχε γινει μια κουβεντα για τα εισητηρια επιστροφης, για το οτι οι εταιρειες ανεχονται την προεκδοση εισητηριων και αλλα πολλα, ωστε να στηριξουν τους πρακτορες στα νησια (καλως κανουν σε καποιο βαθμο). επισης εχουμε πει πολλες φορες για το οτι δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα εισητηριων οικονομικης στο internet & τους υποπρακτορες αλλα υπαρχει στα πρακτορεια των εταιρειων (εδω βρισκουν και τα κανουν. μην πατε με ταχυπλοα).

σημερα λοιπον το ανακαλυψε και η Κυριακατικη Ελευθεροτυπια. Ενταξει το παρουσιαζει σαν μια συνωμοσια τοπικων πρακτορων και εταιρειων, εναντια στους φτωχους πρακτορες του Λεκανοπεδιου.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει το παρουσιαζει σαν μια συνωμοσια τοπικων πρακτορων και εταιρειων, εναντια στους φτωχους πρακτορες του Λεκανοπεδιου.
Εντάξει, συνωμοσία μπορεί να μην είναι...και εν μέρει είναι και κατανοητό (για λόγους που μας έχει εξηγήσει ο Λευτέρης)

...αλλά δεν παύει να είναι ένα πρόβλημα.

Ποιός τρελός με ΙΧ και με 2-3-4 κουτσούβελα θα ξεκινήσει για διακοπές εάν δεν έχει εξασφαλίσει την επιστροφή του? Προτιμάει να μην πάει καθόλου...παρά να περιμένει πότε θα περάσει βαπόρι (την περίοδο χοντρικά 20/8 με 5/9) με χώρο στο γκαράζ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να κανω μια ερωτηση που ισως θεωρηθει αφελης.Πως γινεται να μενουν φορτηγα εξω απο τα καραβια? Δεν υπαρχει πρωτοκολλο, δεν κοβονται εισητηρια? Πως ειναι δυνατον να υπαρχει αυτο το προβλημα, λογικα θα πρεπει να υπαρχει ενας τροπος ελεγχου του κλεισιματος των θεσεων του γκαραζ αναλογος με αυτον των επιβατων.Και οταν μενουν πισω τι γινεται? (περα απο τα σιγουρα γαλλικα που θα ανταλασσονται:))

Link to comment
Share on other sites

Τα φορτηγά μπαίνουν σε λίστα αναμονής δυο τρεις μέρες πριν την αναχώρηση και τα εισητήρια κόβονται την ημέρα του ταξιδιού τώρα η προτερεότητα είναι ένα μεγάλο θέμα,ας πούμε ο κάπτα-Απερίγραπτος απο όσο ξέρω κάθε μέρα είναι σε διαρκή επικοινωνία με τον υπέυθυνο της φόρτωσης των πλοίων του και αποφασίζει ποιόν θα βάλει και ποιόν όχι:)

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταιες μερες εψαχνα απεγνωσμενα εισητιριο για την επιστροφη του BS 2 απο Ροδο για Πειραια 19/8 για ΙΧ , η πλακα ειναι οτι μεχρι τις 10.00 το βραδυ στο σιτε της εταιρειας δεν ειχε αυτοκινητα διαθεσιμα μετα εδινε οτι ειχε και το πρωι ξανα οχι.....

Το κακο ειναι οτι μεσω ιντερνετ αν θες μονο ΙΧ εισητιριο δεν μπορεις να βγαλεις γιατι αν δεν δωσεις ατομα και θεση που θες δεν προχωρα στο δευτερο βημα...(ειχα σκευτει βεβαια αν εβρισκα να εβγαζα και εισητιριο ατομικο και μετα απο 1 μερα να πηγαινα να το ακυρωνα :eek: )

Τελικα ολη τη μερα χθες την περασα μεσα ;) στο σιτε και καποια στιγμη που εδωσε ναι πηρα τηλ. και βρηκα τη θεση :(

Link to comment
Share on other sites

Το κακο ειναι οτι μεσω ιντερνετ αν θες μονο ΙΧ εισητιριο δεν μπορεις να βγαλεις γιατι αν δεν δωσεις ατομα και θεση που θες δεν προχωρα στο δευτερο βημα...(ειχα σκευτει βεβαια αν εβρισκα να εβγαζα και εισητιριο ατομικο και μετα απο 1 μερα να πηγαινα να το ακυρωνα

Υπάρχει και το κόλπο με το μωρό.Οταν θες να βγάλεις εισητήριο αυτοκινήτου απο το internet μαζί με το αυτοκίνητο δίνεις εικονικά ότι ταξιδεύει ένα μωρο infant κάτω των τεσσάρων ετών το οποίο εκ των πραγματών είναι μηδενικό.Ετσι το σύστημα προχωράει και όταν πάς στο πρακτορείο να βγάλεις το εισητήριο σου ακυρώνουν το μωρό βέβαια εσύ δεν έχεις χρεωθεί κάτι όποτε ούτε γάτα ούτε ζημιά

Για τη σκέψη να βγάλεις ατομικό και να το ακυρώσεις πρόσεχε μη τη πατήσεις γιατί κάποιες εταιρείες δεν έχουν 100% ακυρωτικά μια μέρα πρίν

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σύμφωνα με το ΥΕΝ αφού δίνει επίσημο δρομολόγιο Πειραιάς - Ρέθυμνο - Ηράκλειο κλπ αν ήθελα να βγάλω εισιτήριο για τη διαδρομή Ρέθυμνο - Ηράκλειο θα μπορούσα:D και με τί κόστος

Link to comment
Share on other sites

Αυτό γίνεται για να καλυφθεί το κενό που προέκυψε με την βλάβη του ΚΟΡΝΑΡΟΥ, οπότε δε νομίζω να κόβουν εισιτήριο. Επιπλέον στο openseas δεν φαίνεται ως ενιαίο δρομολόγιο, αλλά δύο ξεχωριστά.

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω για τον Κορνάρο και κανένας δεν θα πάρει το πλοίο από Ρέθυμνο για να πάει Ηράκλειο (εκτός από κανένα τρελό σαν και εμάς). Η απορία ήταν θεωρητική, αν παρουσιαζόμουν στον καταπέλτη και έλεγα ότι θέλω να ταξιδεύσω αφού δεν διακόπτεται το δρομολόγιο δεν έπρεπε να μου κόψουν εισητήριο;:D Αν ήταν δύο δρομολόγια διαφορετικά θα έπρεπε να πάει κενό στο Ηράκλειο και από εκεί να φορτώσει. Είμαι σίγουρος ότι θα έχει κάποιους επιβάτες από Πειραιά για Δωδεκάνησα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μιας και το συζητάτε έχω ακούσει το εξής τρελό το να θέλει κάποιος να πάει απο Πειραιά Θεσσαλονίκη με το ΘΕΟΦΙΛΟ μάλιστα το δρομολόγιο είναι κανονικά τιμολογημένο,οπότε γιατί όχι να μη πάει κάνείς και απο Ρέθυμνο-Ηράκλειο η απο Καρλόβασι-Βαθύ ένα άλλο παράδειγμα

Link to comment
Share on other sites

γιατί όχι να μη πάει κάνείς και απο Ρέθυμνο-Ηράκλειο η απο Καρλόβασι-Βαθύ ένα άλλο παράδειγμα

Και το βασικοτερο παραδειγμα (το οποιο κολαει και στο συγκεκριμενο βαπορι) ειναι απο Πηγαδια Καρπαθου στο Διαφανι Καρπαθου , οπου εκει γινεται χαμος και σε ατομα και σε ΙΧ (λογω κακου δρομου στο νησι)

Link to comment
Share on other sites

Εκδίδονται δύο διαφορετικά εισιτήρια αλλά τσεκάρονται μία φορά. Πχ Σητεία-Βαθύ: Ένα εισιτήριο Σητεία-Ρόδος+ένα εισιτήριο Ρόδος-Βαθύ. Αιτία της γραφειοκρατικής τυπολατρίας, η επιδότηση από το Δημόσιο του ενός σκέλους, ως άγονου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τι on line μου λετε και τι θερμικοι εκτυπωτες.

σε παντοφλα που ταξιδευει σε μικρη περιφερειακη γραμμη τα εισητηρια κοβονται μεσα. δεν υπαρχει πρακτορας τωρα που ειναι off season. οταν λεμε μεσα μη φανταστειτε τπτ ναυτες στο γκαραζ οπως στο ριο. ολοι οι επιβατες (οδηγοι και οχι) ανεβαινουν στη δεξια βαρδιολα και ενας ενας μπαινουν στη ζεφυρα οπου ο πλοιαρχος κοβει τα εισητηρια χειρογραφα;). υπαρχουν δυο μπλοκ ενα για ΙΧ και ενα για νοματαιους. αν πχ στην παρεα σας ειστε 4 ατομα, no problem:cool:. γραφουμε 4*Χ€ και τη σουμα απο κατω.

αφου πληρωσετε και παρετε τα εισητηρια, την κανετε απο την αριστερη βαρδιολα. το καλυτερο ειναι οτι ο συγκεκριμενος πλοιαρχος ειναι ολοιδιος με γνωστο πλοιαρχο του αιγαιου, σε king size version ομως.:P

Link to comment
Share on other sites

Τι κακό είναι πάλι αυτό με τα open εισιτήρια... Αντε να εξηγήσεις στη θεία που έχει αγοράσει ανοικτό εισιτήριο 6 μήνες πριν και κατεβαίνει περιχαρής στο λιμάνι για να ταξιδέψει σε Α θέση, ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα.

-Μα μια σφραγίδα βάλε μου

-Πολύ ευχαρίστως αλλά δεν έχω θέσεις

-Μα αφού έχω πληρώσει

-Πολύ σωστά αλλά κράτηση δεν κάνατε και που να βρω θέση να σας βάλω μισή ώρα πριν τον απόπλου?

-Δεν ξέρω τι θα κάνεις, εγώ έχω εισιτήριο πλερωμένο και θα ταξιδέψω στην Α θέση

-Και τι να κάνω κυρία μου? να ανέβω και να σας χτίσω μια σουίτα για να ταξιδέψετε?

-Θα σε πάω μέσα, θα βρεις το μπελά σου, δε ξέρεις με ποια τα'βαλες, θα τρίξει η καρέκλα που κάθεσαι...

Και πολλές τέτοιου είδους ατάκες ακούγονται κάθε Κυριακή στον Πειραιά.

Το κακό είναι ότι φεύγουν με την εντύπωση ότι δεν ήθελες να τους εξυπηρετήσεις..

Link to comment
Share on other sites

Και πολλές τέτοιου είδους ατάκες ακούγονται κάθε Κυριακή στον Πειραιά.

Το κακό είναι ότι φεύγουν με την εντύπωση ότι δεν ήθελες να τους εξυπηρετήσεις..

και οχι μονο στον πειραια...αχ βαχ!πονεμενη ιστορια!!!!!!

κ υστερα σου λεει, ο πελατης εχει παντα δικιο....να παιρνεις το μελισταλαχτο,υπομονετικο υφος σου , να του εξηγεις τι εστι open εισιτηριο και εκεινος να σε κοιταζει λες και μολις κατεβηκε απ' τον Αρη.

κ μετα να σε "στελνει" με το ακρως εκνευριστικο και προσβλητικο "ξερεις ποιος ειμαι εγω,ρε?"

Link to comment
Share on other sites

distixos o mesos oros pelatis pou kiklofori ston Pirea kai se ala ellinika limania enai, agramatos.

Den katalabeni oti I doulia tou praktora einai na eksipiretisi ton pelati, pio apla, kerdos bgazi mono otan eksipiretite o pelatis.

gia na tous dosis cabina pou den iparhi, sinithos thimounte ksafnikes enxirisis tou sizigou i kapion alon mellon tis ikogenias i diafores arosties pou pashoune kai xriazete, opos dipote, na tous dosis A2 me tileorasi.

to kalitero einai omos pelatis pou erxete Savvato to proi kai sou lei:

pelatis: "kopsemou dio gia Tino"

praktoras: "Kirie den exo oute proti thesi"

pelatis xoris na akoui ti tou apantas: "etsi lete gia na poulate proti thesi kai meta mpenis mesa kai to plio einai adio"

kai otan tou to tonizis pali oti den eixe oute mia tripa, se vrizi giati den tou vrikes thesi kai fevgontas se apili legondas:

"an den mou dosis eisitirio (epidi exis pola kai ta kratas gia partisou) tha mpo kateftian kai tha bgalo mesa sto plio."

no comment

Link to comment
Share on other sites

Με το συμπάθειο αδέλφια, αλλά έχετε εν μέρει άδικο.

Όταν πάω σε ένα πρακτορείο και μου λένε ότι δεν υπάρχει όύτε κατάστρωμα...και πάω στο κεντρικό και μου λένε διάλεξε όποια καμπίνα θέλεις...τι είμαι? Αγράμματος είμαι?

Όταν πάω σε ένα πρακτορείο και μου λένε ότι δεν υπάρχει θέση στο γκαράζ ούτε για αυτοκινητάκι matchbox...και πάω στο κεντρικό και μου λένε ότι έχουν χώρο και για νταλίκα...τι είμαι? Αγράμματος είμαι?

Όταν πάω στο πρακτορείο του νησιού και μου λένε ότι δεν υπάρχει εισιτήριο ούτε για δείγμα...και όταν έρχεται ο κολλητός, ο κουμπάρος, ο ξάδελφος και του δίνουν ένα προαγορασμένο σε άσχετο όνομα...τι είμαι? Αγράμματος είμαι?

Όχι...δεν είμαι αγράμματος...όπως ελαφριά τη καρδία με χαρακτηρίζετε! Υποψιασμένος με το όσα συμβαίνουν είμαι!

Link to comment
Share on other sites

exis apolito dikio,

gia to proto ftei o kentrikos pou kratai tis thesis xoris na tis exi poulisi, vasika ftei i eteria pou ton afini na tis kratisi.

gia to deytero ftei o praktoras pou proekdidi isitiria me alo onoma, kai fisika i arxes pou den elenchoune.

Eyxome na mi gini ena alo Samina kai na psachnoune gia mines pios eitane mes to plio.

Distichos iparchoune pola sapia sta "eisitiriadika ton limaniom" opos iparchoune kai aksioprepis, morfomeni i mi morfomeni epibates.

Link to comment
Share on other sites

Μα δε γίνεται να έχει ο κάθε πράκτορας την ίδια πρόσβαση με την εταρία στα πλάνα του δρομολογίου για αρκετούς λόγους. Και καλά κάνουν οι εταιρίες που δεν δίνουν στα πρακτορεία την πραγματική διαθεσιμότητα.

Τέλος πάντων..

Κυριακή αύριο.. Εβίβα!

Link to comment
Share on other sites

kala kanoun gia tous logous pou anafero sto proigoumeno post,

sinithos mollis aniksi plano gia sav/kiriako i pasxa i 15 aygousto ..... ta perissotera praktoria peytoune apano kai pianoun olles tis thesis..

mexri pou i eteria anigi kai alles. d

Link to comment
Share on other sites

Μα δε γίνεται να έχει ο κάθε πράκτορας την ίδια πρόσβαση με την εταρία στα πλάνα του δρομολογίου για αρκετούς λόγους. Και καλά κάνουν οι εταιρίες που δεν δίνουν στα πρακτορεία την πραγματική διαθεσιμότητα.

Ετσι είναι. Αυτό λέγεται allotment.

Κάθε εταιρία έχει τη δική της πολιτική στη διαχείρισή του.

Ολες όμως κρατάνε θέσεις για τα κεντρικά τους πρακτορεία που δεν δίνονται στους πράκτορες.

Ανάλογα δε την πολιτική της κάθε εταιρίας, μπορεί να δώθει στα πρακτορεία, η διαθεσιμότητα, σταδιακά.

Τώρα το τί πρόεκδίδει ο κάθε πράκτορας για καβάτζα, πάλι έχει να κάνει με την ακυρωτική πολιτική της κάθε εταιρίας. Υπάρχουν π.χ. εταιρίες που σε περνάνε από χίλια κύματα για ν'ακυρώσεις εκδωμένο εισιτήριο. Αλλες πάλι είναι πιο χαλαρές.

Αν είχαμε λιμάνια, και υπήρχε η πολυτέλεια έστω του δειγματολειπτικού ελέγχου από τα λιμεναρχεία της ορθότητας των στοιχείων των εισιτηρίων, το φαινόμενο, θα ήταν πολύ πιο μειωμένο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχθές το απόγευμα πρόβλημα υπήρξε με το σύστημα κρατήσεων και εκδόσεων εισιτηρίων.Τα πλοία που έφευγαν το απόγευμα κατά τις 4-5 και ειδικά το ΚΟΡΣΙΚΑ είχαν πρόβλημα οι επιβάτες τους στο να προμηθευτούν εισιτήρια.

Εν τω μεταξύ λόγω της μικρής κίνησης οι περισσότεροι κατεβαίνουν τελευταία στιγμή να βγάλουν εισιτήρια και παραλίγο να την πατήσουν.

Διαμαρτύρονταν στους λογιστές των πλοίων και τους προέτρεπαν να βγάλουν εισιτήρια επάνω στο βαπόρι αλλά αυτό απαγορεύεται ρητώς εκ του νόμου εδώ και χρόνια και δυστυχώς ορισμένοι δεν το έχουν συνειδητοποιήσει ακόμα.

Γι αυτό μικρή ξεμικρή η κίνηση πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να την πατήσεις οπότε καλό είναι να προμηθευόνται όλοι εισιτήρια αρκετά νωρίτερα από τον απόπλου του πλοίου.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ταξίδι με το Αγ. Γεώργιος, όταν πήγα να εκδόσω εισιτήρια με ρώτησαν μόνο λιμάνι προορισμού, αλλά δεν μου είπαν ότι το καράβι έχει χωριστεί σε ζώνες (απαράδεκτο με πλοίο 16,5.αντε 17,5 μιλίων) με αποτέλεσμα να μας βγάζουν εισιτήριο χειμώνα καιρο, για deck ή κεντρικό σαλόνι καπνίζοντες, και μέσα στο καράβι να μας ζητάν την διαφορά του εισιτηρίου για να πάμε σε άλλο σαλόνι .Τουλάχιστον αυτό που θα πρέπει το εκδοτήριο να κάνει, είναι να ενημερώνει τον κόσμο για αυτές τις αλλαγές, που και πάλι λέω είναι απαράδεκτο σε αυτά τα υπερήλικα πλοία να εφαρμόσουν αυτό το μέτρο .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...