Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 520
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Στη θέση του Νήσος Μύκονος την αποκλείω γιατί το Νήσος Μύκονος έχει και παραμονές από το πρωί μεχρι το απογευμα (Δευτέρα & Τετάρτη). Μπροστά από το Υπουργείο θα μπορούσε να παίξει αλλά αυτή τη στιγμή δένει το Πλατυτέρα των Ουρανών ενώ είναι δεμένο και το Hellas Liberty (δε ξέρω πότε θα φύγει για το Σκαραμαγκά). Εκτός εάν αλλάξουν θέση αυτά??

Link to comment
Share on other sites

Πέραν του ότι υπάρχουν λίμπερτυ και Πλατυτερα , ο χωρος που περιβάλει την συγκεκριμένη προβλήτα είναι απελπιστικά μικρός για πλοίο που θα κατεβαίνει Κρήτη. Θα γίνει απίστευτο χάος και θα μπερδευτουν με τις νταλικές των μπλου σταρ 1 και 2 που σχηματιζούν ουρά προς αυτή την προβλήτα.

Για ντοκ 3 το βλέπω πιο πιθανόν.

Link to comment
Share on other sites

...Για ντοκ 3 το βλέπω πιο πιθανόν.

Για το καλοκαίρι, ναι. Αλλά για τώρα (αν συνυπολογίσουμε και την διαρκή παρουσία ενός BLUE STAR, τις ώρες αναχώρησης του ΧΙΙ) ???

Περυσινή φωτογραφία, αλλά καθόλου μακρυά από την εφετινή πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Πέραν του ότι υπάρχουν λίμπερτυ και Πλατυτερα , ο χωρος που περιβάλει την συγκεκριμένη προβλήτα είναι απελπιστικά μικρός για πλοίο που θα κατεβαίνει Κρήτη. Θα γίνει απίστευτο χάος και θα μπερδευτουν με τις νταλικές των μπλου σταρ 1 και 2 που σχηματιζούν ουρά προς αυτή την προβλήτα.

Για ντοκ 3 το βλέπω πιο πιθανόν.

Συνήθως στο πλάι του Blue Star βάζουν μόνο τα ΙΧ της Σύρου και Πάτμου-Λέρου, συνήθως τα ΙΧ δεν έρχονται 3,5 ώρες πριν την αναχώρηση, άρα δε θα συμπίπτουν με την αναχώρηση του Superfast XII. Τα φορτηγά συνήθως περιμένουν από τη δεξιά πλευρά του βαποριού (το καλοκαίρι που μας πέρασε άφηναν 5-6 φορτηγά να περνάνε να φορτώνονται και μετά να αφήνουν τα αλλά που περίμεναν στου Τρακαρη)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα γίνουν και πολλά "ξηλώματα", τουλάχιστον σε πρώτη φάση, και μέχρι να δουν από την εταιρεία το τι "μέλλει γενέσθαι"...;)

Η προιστορία δεν είναι και η πλέον συναρπαστική. Τα απαραίτητα και βλέπουμε.....

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πισρτεύω κι εγώ με τον ΣΕΙΡΙΟ παρεμβάσεις δεν νομίζω να γίνουν.Καμια συντηρησούλα μόνο, ναυτολογήσεις-μεταθέσεις πληρωμάτος και ολα θα είναι έτοιμα.

Για ξηλώματα δεν νομίζω κι εγω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Στις 03/03/09 το Superfast ΧΙΙ θα κάνει το τελευταίο δρομολόγιο από τη Πάτρα για Μπάρι. Από τις 05/03/09 αποδεσμεύεται για να έρθει στο Πειραιά, να ετοιμαστεί για τη μάχη του Ηρακλείου

Μας την έκανε νωρίτερα τελικά το βαπόρι και σύμφωνα με το ρουφιάνο βρίσκεται αυτή τη στιγμή εν πλω για Πειραιά.

Link to comment
Share on other sites

Καλως μας ορισε και καλα ταξιδια να χει

Επι της ευκαιριας θυμαται κανεις απο ποτε εχει να ερθει στον Πειραια καποιο απο τα Superfast?

Αν δεν με απατα η μνημη μου πρεπει να περασανε αρκετα χρονια απο την τελευταια φορα που ειδαμε καποιο απο τα κοκκινα στα μερη μας

Link to comment
Share on other sites

Το οποιο βεβαιως βεβαιως εντελως συμπτωματικα ηταν το ΣΦ12. Στα εγκαινια με τη Βανδη που δεν εσπαγε η σαμπανια με την τεραστια ελληνικη σημαια. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δόιηκε λύση σχετικά με το που θα δένει το πλοίο στον Πειραιά, προσωρινή όμως.

Συγνώμη αλλά μόνο εγώ δεν μπορώ να καταλάβω αυτή τη “λύση”; Τις ημέρες δηλαδή που το ένα πλοίο θα δένει στην προβλήτα που βρίσκεται σήμερα το Νήσος Μύκονος, το άλλο που θα δένει? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Να ήταν μόνο αυτό?? Εάν δέσει εκεί το Superfast XII, η απόσταση από τη πλώρη του Superfast XII με τη πρύμη του Hellas Liberty (εάν παραμείνει εκεί δεμένο), θα είναι οριακή.

Καλύτερα να πεις ότι δεν χωράει και θα πρέπει να πάει το λίμπερτυ μερικές μπίντες πιο μπροστά και η πλώρη του να φτάσει την ράμπα.

Όπως είναι τα δρομολόγια του ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ τώρα θα μπορεί να φευγει από εκεί και το 12 εάν φευγει στις 15:00 που έχουν πει μιας και το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ φτάνει στις 16:45 και φευγει στις 19:00.

Πρόβλημα θα υπάρξει τις ημέρες Τρίτη και Κυριακή που έχει παραμονή το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ οπότε αν επικρατήσει η άποψη και τα δύο βαπόρια να δουλευουν στην ίδια προβλήτα εκείνες τις ημέρες το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ θα πρέπει να αρχισει τις μεθορμίσεις.:mad:

Όποτε μάλλον θα επικρατήσει το σενάριο αυτό να φευγουν και τα 2 και το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ να κάνει μεθορμίσεις σε τίποτα 200αρια για τις παραμονές του και να τρώγεται η μισή ημέρευση του πληρώματος.:mad:

Πάντως εναλλάξ αποκλείεται να γίνει όπως αναφέρει το άρθρο είναι αδύνατον.

Edited by Earl Granville
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθε το πλοίο στο μεγάλο μας (και ενδοξότατο βεβαίως-βεβαίως) λιμάνι, καλή επιτυχία στον νέο του "ρόλο", και καλά ταξίδια να έχει.

Είναι ένα καράβι που σίγουρα θα ομορφήνει με την παρουσία του τον -ούτως ή άλλως- κατακόκκινο :D Πειραιά μας.

Link to comment
Share on other sites

Και ολα αυτα τα μπερδεματα με τις θεσεις, διοτι καποιοι αποφασισαν οτι ο ΥΕΝ πρεπει να εχει θεα-θαλασσα απο το παραθυρο του γραφειου του. Αυτη η μετακομιση του ΥΕΝ και η συγκεντρωση μεσα στο κεντρικο λιμανι ολων των υπηρεσιων του, μιλαμε οτι ειναι εγκληματικη αποφαση πραγματικα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...